www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Receiver ELAC Compact 20 Quadrosound

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Viktor3
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Maj 2014 9:55
Prispevkov: 28
Aktiv.: 0.23
Kraj: Repnje

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2019 1:09 pm    Naslov sporočila:  Receiver ELAC Compact 20 Quadrosound Odgovori s citatom

Receiver še vedno stalno uporabljamo, čeprav ga malo biksa:
1. predvsem pri šibkejših postajah zvok kar izgine - povrne se običajno, če radio ugasneš in nazaj prižgeš oz. če pritisneš katerega od gumbov za frekvence
2. izhod na zvočnik front-rechts je zelo šibak
3. 3 žarnice ne svetijo
4. radijskih postaj na nizkih in visokih frekvencah ne lovi

Prilagam fotografijo sprejemnika in shemo vezja.
Prosim za pomoč pri reševanju navedenih napak.

Hvala in lp,
Viki



Elac Electroacustic COMPACT 20 Quadrosound.jpg
 Opis:
fotografija radia
 Velikost datoteke:  3.26 MB
 Pogledana:  11 krat

Elac Electroacustic COMPACT 20 Quadrosound.jpg



ELAC Compact 20 - shema.pdf
 Opis:
shema vezja

Download
 Ime datoteke:  ELAC Compact 20 - shema.pdf
 Velikost datoteke:  281.95 KB
 Downloadano:  11 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 28, 2019 8:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napak je kar nekaj in zagotovo so to posledice starosti vendar je to nemogoče popravljati dopisno.
Zdaj pa povrsti, tako kot si napisal ti:
1. z leti običajno kontakti na stikalih oksidirajo. Rešitev za ta problem je več, ena je zamenjava stikal z novimi, druga pa, seveda če to gre odpiranje stikala in
čiščenje stikalnih površin in nato ustrezna zaščita le teh,
2. kot vidim (tako na hitro), ima aparatura samo dva ojačevalnika in so sprednji zvočniki vezani v serijo med oba kanala.
Torej če samo en zvočnik tišje igra, je nekaj narobe z zvočnikom, kar lahko probaš tako, da sprednja zvočnika zamejaš med seboj,
3. žarnice se zamenjajo, problem je lahko edino, če je to kakšna posebna oblika, drugače pa žarnice 7V/0.3A in 7V/0.1A niso problem,
4. na katerem območju (DV,SV, UKV)?

Vse je pa odvisno tudi, kako je narejeno, ker včasih je enostavno preveč za=bancije popravljat take stvari (za Grundig zagotovo drži!).
Do včeraj sem imel v popravilu Grundinga HF500 (l.1966) in sem nad njem obupal, ko bi bilo potrebno poglasiti (urediti) ukv del sprejemnika.
Če bi želel očistiti stikala, bi ga bi bilo potrebno popolnoma razdreti, kar pa pri tem sprejemniko ni tako enostavno, saj je potrebno odstraniti
obe ločeni skali, odlotati en cel kup žic,...., tako, da sva z lastnikom družno sklenila, da nima smisla.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Viktor3
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Maj 2014 9:55
Prispevkov: 28
Aktiv.: 0.23
Kraj: Repnje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 10:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1. stikala naj ne bi bila problem - radio igra, ampak s časom kar izgubi moč, utihne - če ga pa ugasneš in prižgeš nazaj, si pa spet opomore za nekaj časa
2. zvočnika sem že menjal med seboj in tako ugotovil, da nista kriva - torej nekaj z izhodom
3. žarnice sem popisal, so videti dosti običajne
4. poslušamo samo UKV

hvala in lp,
Viki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 2:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se ne mislim preklat, napisal sem ti glede na svoje izkušnje s popravilom starih aparatov.
Pa pojdimo po vrsti:
1.
Viktor3 je napisal/a:
povrne se običajno, če radio ugasneš in nazaj prižgeš oz. če pritisneš katerega od gumbov za frekvence

Ravno to pritiskanje kaže na problem s kontakti stikal,
2.spodaj je slika izhodne stopnje desnega kanala tega kvazi quadro recieverja.

Obkrožil sem vezavo prednjih zvočnikov, kjer se vidi, da sta vezana v serijo (vmes je še upor 2.2ohma), torej lahko rečem, da je zagotovo problem v zvočniku.
Zakaj? Ja ravno zaradi serijske vezave. Če bi bila zvočnika OK, potem bi oba enako igrala (tako potihom, kot naglas ali pa sploh ne).
Če izključiš en prednji zvočnik, potem tudi drugi ne igra, razen, če ni pravi načrt za tvoj aparat,
3.ne vem kaj je to za tebe dosti običajno? So žarnice z navojem? Če je temu tako, jih imajo v BTCju pod Emporiom v Konradu:
- žarnica 7V/300mA,
- žarnica 8V/100mA,
4. razglašenost vhoda sprejemnika?

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NaMi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 02 Jan 2012 15:21
Prispevkov: 93
Aktiv.: 0.62
Kraj: celje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 8:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot ti je že @Jaka57 napisal, takšen aparat po tako dolgem času uporabe rabi "osvežitev", da ostane v formi. Koliko je to ekonomsko opravičljivo je vprašanje, ker imajo takšni aparati bolj emocionalno vrednost kot kaj drugega.
Spomladi sem za kolega "osvežil" malega MARANTZA 1030. Menjal vse elektrolite, hladilno pasto na izhodnih tranzistorjih in dva tranzistorja (2SC945) na vhodu močnostnega ojačevalnika, povzročala sta "škrtanje" v zvočnikih. Je pa zanimivo, da so bili vsi preklopniki in potenciometri v odličnem stanju. Se pravi brez škrtanja in prekinjanja. Takrat so vedeli, kaj je kvaliteta...
Glede na starost, bi tudi pri tvojem aparatu pričel pri elementih, ki se najbolj "starajo". Seveda pri takih posegih pomaga nekaj, znanja in izkušenj iz tega področja in seveda nekaj instrumentov (DVM, osciloskop, generator tona...)

ps, jaz poslušam "radio" na odsluženem Android telefonu. Skoraj vsi imajo FM sprejemnik seveda pa še bolje Internet radio. Priključen na izhod za slušalke pa DIY ojačevalec.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Viktor3
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Maj 2014 9:55
Prispevkov: 28
Aktiv.: 0.23
Kraj: Repnje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 30, 2019 12:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moja ideja je bila, da bi s kakšnim manjšim posegom mogoče kaj od tega lahko izboljšal. Nisem sploh računal na to, da bi bilo popravilo ekonomično. Malo gre za nostalgijo, malo pa tudi za to, da imajo te, starejše, naprave običajno zelo kvaliteten zvok.
Znanja in izkušenj iz tega področja ravno nimam - znam sicer nekaj malega pomeriti in za silo zalotati. Par let nazaj sem se lotil podedovanega Iskrinega aparata Triglav 62 in se je potem končalo zgolj pri čiščenju. Očitno je, da se bo za temeljito obnovo potrebno obrniti na strokovno pomoč.
@Jaka57
1. sem le logično razmišljal - zvok začne izginjati, ko se neka reč ogreje in se spet pojavi, ko ga nekako resetiraš
2. zvočnika sem zamenjal med seboj in je potem drugi začel dobro delovati
3. so z navojem, v Konradu sem že kupoval
4.
Če bom utegnil ga bom razdrl in poslikal še od znotraj - da bo bolje vidno, če je shema prava (bila je sicer v radiu ...).

Hvala in lp,
Viki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group