www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Težava s proženjem releja
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 12:03 am    Naslov sporočila:  Težava s proženjem releja Odgovori s citatom

Imam težavo s proženjem releja. Gre za 3V relay board:

https://www.ebay.com/itm/3V-1-Way-Relay-Module-Interface-Board-Low-Level-Trigger-Optocoupler-Arduino-GN/113848025467?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Torej rele priklopim na 3V (poskusil sem vrednosti med 2.7V in 3.3V). Kontrolni pin priklopm na ESP8266 in je preverjeno v visokem stanju (3.2-3.3V). Rele se ne preklopi.

Imam 2 releya, 2 esp8266 boarda. Edini način, da rele vklopim, je da sta kontrolni pin in +3V pin povezana na isto napravo. Se pravi, če rele poganjam z ESP8266 boardom (nespametno), potem vklop/izklop deluje. Če rele poganjam z zunanjim napajanjem in kontrolni pin priklopim na 3V istega vira, se vklopi.

Očitno nečesa ne razumem, bi mi pomagali ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 12:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malce sem še brskal po spletu in nekdo je omenil da bi lahko bil problem ker esp8266 (ki proži kontrolni pin) in napajanje releja nista povezana na isto zemljo. Vendar ga je potem drug popravil, da pri Optocoupler Isolation releju (kar naj bi ta bil) ravno napajanje in esp8266 naj ne bi bila vezana na isto zemljo. Vendar kadar sta, rele očitno deluje.

Še podvprašanje, glede na to da gre za relay board, lahko varno stvar vežem na esp8266, se pravi ga tako napajam kot prožim z njim ? Ali bom skuril esp8266 ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 12:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preberi si tole.
Sicer je na gornji povezavi 5V modul, tvoj je pa 3V, mislim pa da je shema enaka in enak princip.
Sam rele ima lahko svoje napajanje, vhod optosklopnika pa gre na izhod ESPja in 3v napajanje ESPja.
Rele vključuješ z nizkim nivojem na izhodu ESPja.
In , če pravilno povežeš, ne boš ničesar skuril, tudi če uporabiš isto napajanje za ESP in to relejno ploščo.

_________________
Lp, Jaka


Nazadnje urejal/a Jaka57 Ned Dec 29, 2019 12:36 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 12:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hja očitno je to kar sem mislil. Če povežem rele na zunanje napajanje ter ga prožim z ESP8266 ne dela. Če pa zatem povežem zemljo na releju z zemljo od esp8266 pa začne delati. Je pa zoprno da ko imam tako povezano se koda noče naložiti na esp8266. Kar pomeni da moram zemlji odklopiti, uploadati kodo ter ju povezati. Roko na srce kaj pa s tem ko zemlji povežem naredim pa ne vem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 12:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hvala Jaka, ampak na tistem linku ne najdem rešitve. Moj rele sicer ima jumper, ampak ta jumper je samo za premikanje med tem ali rele proži nizek impulz ali visok, po default je naštimano da ga proži visok pulz. Druge možnosti nimam. In kot rečeno, v kolikor zemlja na releju in esp8266 ni ista, stvar ne dela :/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 1:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdaj sem kar direktno na esp8266 povezal in merim tok, ki teče iz esp8266 do relay boarda. Ta znaša 0.11A, kar ne bo uredi ker kakor mi je uspelo najti na spletu naj bi esp8266 dopuščal le 0.02A. Ena možnost je še, da rele priklopim direktno na 5V pin, ki pa dopušča višji tok, ne vem pa ali bo to škodovalo releju ki je narejen za 3V. Druga možnost je pa pač zunanje napajanje in vezava ground skupaj. Mi sicer ni všeč, ko zemlji povežem se lučka za napajanje releja manj sveti ko se rele prižge. Tega pri neposredni vezavi ni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 5:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Smiselno je, da ima relejski modul lastno napajanje, da se izogneš morebitnim motnjam, ki lahko vplivajo na delovanje uC plošč.

Če je relejski modul z optocouplerji, je ločeno napajanje bolj obveza kot smisel, saj bi s skupnim napajanjem optocouplerji izgubili smisel.

Res je, lahko tudi deluje, če je napajanje skupno, pogosto pa deluje tako pomankljivo, da se potem po forumih vrstijo vprašanja: zakaj ne dela, zakaj se program obesi, zakaj se mi uC resetira, zakaj mi LCD prikazuje čudne znake, zakaj..., zakaj... preprosto zato, ker je hardware narejen oziroma povezan pomankljivo, zato se potem pojavljajo napake.

Seveda je možno narediti tudi hardware, ki bo deloval zanesljivo, čeprav je napajanje skupno, ampak to bolj velja za primere, da so releji 12V ali celo 24V in taka je tudi napajalna napetost. Za napajanje uC je potrebno uporabiti step-down na 5V ali 3,3V, ki je lahko linearni ali stikalni. S takim pristopom bo GND seveda skupen, napajanje je na nek način skupno, po drugi strani pa je ločeno, saj sta napetosti različni.

Isto 5V napajanje za uC in releje preverjeno ne daje zanesljivih rezultatov, vsaj ne tako zelo zanesljivih, da bi bil zadovoljen. Saj je možno poblokirati motnje, ampak lažje je narediti z ločenim napajanjem in še bolj zanesljivo je.

V tem primeru, torej težava te teme je, da GND ali +5V mora biti skupen, ampak to samo tisti del na relejskem modulu, ki je tokokrog LED v optocouplerju. Tokokrog tranzistorja v optocouplerju in naprej, mora biti ločen, ločeno mora biti tudi napajanje, še najbolje popolnoma ločeno, torej galvansko ločeno.

"arduino" relejski moduli so univerzalni, običajno imajo možnost različnih priklopov, tukaj pa potem pride do težav, saj uporabniki, ki nimajo popolnoma razjasnjenih osnov elektrotehnike, pogosto ne povežejo pravilno, večinoma kakšna povezava ni povezana. Jasno je, da zadeve delujejo le, če so tokokrogi sklenjeni.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 17.97
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 6:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vsekakor moraš povezati GND modula in krmilnika skupaj saj v drugačnem primeru mu pošlješ na Vin samo plavajočo napetost, kjer se tok ne zaključi proti GND signala. Ta krmilni del bo pač tudi del krmilnika. Napajanje imej posebej, ker to služi za vklop releja, ravno tukaj je mišljen "optokopler", da krmilni signal ni tako obremenjen.

Če pa bi rad povsem ločen modul od krmilnika pa imaš napačen modul. Izberi takega, da bo imel za proženje V+ in V-, plus lastno napajanje Vcc in GND.

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 7:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ElGrigon je napisal/a:
Vsekakor moraš povezati GND modula in krmilnika skupaj saj v drugačnem primeru mu pošlješ na Vin samo plavajočo napetos..........
Tole ravno ne drži, če je na vhodu modula optosklopnik, kot v spodnjem primeru:


drži pa to, kar si napisal za modul iz spodnje slike:
.

Vprašanje pa je, kakšen modul točno ima možakar, kajti na tistem, za katerega je dal povezavo na eBay, ne vidim nobenih mostičkov,
vidim pa dodatno LED diodo in upor R3, ki ju na gornji shemi ni:



in če Googla vprašaš "relay switch not working", je zadetkov malo morje.
Ko jih malo prebereš vidiš, da je v glavnem vzrok tisto, kar je napisal v.j.
v.j. je napisal/a:
.............relejski moduli so univerzalni, običajno imajo možnost različnih priklopov, tukaj pa potem pride do težav,
saj uporabniki, ki nimajo popolnoma razjasnjenih osnov elektrotehnike, pogosto ne povežejo pravilno, večinoma
kakšna povezava ni povezana. Jasno je, da zadeve delujejo le, če so tokokrogi sklenjeni.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 7:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tako je, moj rele nima nobenega mostička in je očitno narejen da se napaja iz same ploščice in ne iz zunanjega napajanja. Zdaj bom povezal direktno na vcc 3.3V pin na esp8266 boardu, za naslednjič bom pa naročil relay board z mostičkom, ki ima oba napajanja čisto ločena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 7:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sentinel66 je napisal/a:
.......Moj rele sicer ima jumper, ampak ta jumper je samo za premikanje med tem ali rele proži nizek impulz ali visok, po default je naštimano da ga proži visok pulz.......
Ja in kje hudiča je ta mostiček, kajti jaz ga ne vidim nikjer?

Ja in kot je napisal v.j.......,
taka trivialna zadeva, kot je en rele, dela neskončne težave.
Seveda je nerešljiv problem, prekinit tiskanino in dati samostojno napajanje za rele d'oh! .

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vedno z nekaj slabšalnega in poniževalnega, sovražno nastrojenega prizvoka. Ah ja. Bo treba razumeti da nismo vsi šolani štromarji in se nekateri stvari iz 0 učimo. Ampak dobro, bomo preživeli.

Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1871
Aktiv.: 8.40
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 9:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj imaš sploh namen vklapljati ?
Če imaš namen delati z omrežno napetostjo priporočam SSR releje, kateri povzročajo precej manj preglavic kot navadni releji.
Ena od preglavic je "velik" tok za vklop tuljavice, potem je tukaj indukcija, iskrenje kontaktov, ...

Ker vedno uporabljam Wemos D1 mini jih napajam z HLK-PM01 (5V)
Do sedaj sem imel več ali manj samo senzorje vendar sem sedaj v kleti montiral ventilator 230V.
Tega vklapljam z G3MB-202P-DC5 kateri je namenjen za 5V. Pred njega sem dodal še NPN tranzistor in upor. Se pa dobi tudi modulčke z tem dodatkom in še LED za signalizacijo
NPR: https://www.ebay.com/itm/5V-1-2-4-8-Channel-OMRON-SSR-G3MB-202P-Solid-State-Relay-Module-For-Arduino/191983584323

Če pa vklapljaš kaj močnejšega pa izbereš močnejši SSR ki pa so ponavadi od 3-32V Wink

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 29, 2019 10:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sentinel66 je napisal/a:
Vedno z nekaj slabšalnega in poniževalnega, sovražno nastrojenega prizvoka.
Ah ja. Bo treba razumeti da nismo vsi šolani štromarji in se nekateri stvari iz 0 učimo. Ampak dobro, bomo preživeli.

Ne vidim kje to vidiš, kakorkoli, težko je karkoli pomagat, če je vse po dolgem in počez.
Hm učiš se iz nule, ja OK, toda potrudi se to nulo nadgradit z osnovami elektrotehnike, tj. kako je s tokovi, napetostmi (Kirchoffovimi zakoni, Ohmov zakon,....),
toda ne, ti bi iz nule na mikrokontroler.
Torej sam priznavaš, da začenjaš iz nule in če ti nekdo reče, da nimaš pojma, je to resnica in nikakor nekaj slabšalnega ali poniževanje še manj pa sovražnost!

Ne rečem, da je marsikdo, sedaj v časih Arduina in podobnih zadev, že kaj naredil oz. preslikal kakšno uporabno stvar v realno življenje.
Poznam človeka, ki se mu o elektrotehniki sanja edino to, da lahko 220V ubije, je pa navdušen akvarist in o ribah in njihovem okolju ve ogromno in v Arduinu je videl priložnost
avtomatizacije njegovih tropskih akvarijev. Arduina se je lotil sam in zadeve so speljale. In potem je dodal še drugega in še tretjega Arduina (koliko jih ima sedaj, ne vem) in težave so se začele,
ker je vse na nekih protoboardih, spajkano pa tako ali tako ni nič. In, ko pogledaš vse žice, ki gredo okoli akvarijev in v njega, je vse skupaj eno veliko sračje gnezdo in zadeve čedalje večkrat odpovejo poslušnost.

Kaj hočem povedati je, da vse skupaj nekaj časa gre, toda ustavi se tam kjer je potrebno vsaj nekaj osnov in to je tudi problem pri tvojem releju.
Že to, da mešaš tok napajalne napetosti s tokom, ki ga dovoljuje izhodni pin ESPja mi je dalo vedeti, da nekaj ne štima in če bi stvari poslikal ali prilepil shemo, kaj počenjaš, bi bilo za marsikoga veliko lažje.
Že pri spot welderju in prenosnih zvočnikih mi je bilo jasno, da ti marsikaj ni jasno.........
Radi pomagamo in marsikaj ne napišemo, včasih pa le, toda, zaradi tega ni treba biti užaljen.
v.j. je napisal kar je in z zapisanim se popolnoma strinjam, nekaj ti je hotel dopovedati že pri spot welderju, vendar ti nikakor ni vžgalo.


Bodi dovolj, se mi resnično ne da več.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 30, 2019 2:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še slika končanega prototipa. Preprost sistem ki beleži temperaturo in vlago ter na osnovi tega vklaplja/izklaplja grelec in ventilator, podatke objavlja na strežniku do katerega dostopam preko ip-ja in spremljam temperaturo, vlago ter ali je grelec/ventilator prižgan. Če bo vse skupaj preživelo noč (zaenkrat deluje) sledi programiranje java app-a, ki bo bral podatke s strežnika in prožil notification, če kaj ne bo ok.


20191230_010607.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.32 MB
 Pogledana:  22 krat

20191230_010607.jpg



lolz.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  47.62 KB
 Pogledana:  12 krat

lolz.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group