www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

18650 4.2V -> 20V
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 2:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Balancer sem naročil. Glede usb + step-up ... ali ni tako da moraš za polnjenje baterij uporabiti namenski polnilec in se ne priporoča polnjenje z navadnim DC napajanjem (se pravi usb + stepup)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5334
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 3:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko je tudi "navadni" step-up, ce omogoca CC/CV rezim delovanja ... Je pr problem USBja kot vira v njegovi tokovni (ne)zmogljivosti ...
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 5:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imel bi še eno vprašanje. Trenutna težava je naslednja. Namestil bom balancing board, ki se vključi šele ko je celica 4.2V. Moj charger pa je manj kot 21V, kar pomeni da neha polniti še preden bi v popolnih razmerah vse celice prišle do 4.2V. Zdaj odvisno koliko je unbalanced moj pack, je sicr možno da kakšna celica doseže 4.2V in potem polni ostale celice. V kolikor pa temu ni tako. Ali bi bila možnsot, da jaz stvar najprej napolnim s svojim li-ion chargerjem do konca, dokler ne neha polniti. Potem pa preko step-upa priklopim 21V gor za par ur. Tako bi se celice zbalansirale, to bi rabil narediti 2x na leto in se sprašujem koliko škode naredim s tem da ne uporabim namenskega polnilca. Za glavne stvari bi moral BMS poskrbeti ker odloči celice če so prenapolnjenje, zanima me pa sam način polnjenja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5334
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 6:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

BMS ti pri prenizki napetosti ne bo balansiral obicajno zacnejo pri 4.18-4.20 V. Rocno balansiranj vsake toliko bo sicer ok, ce so celice v redu.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 6:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok torej postopek:

1) napolnim s dedicated chargerjem kolikor gre
2) izmerim napetost baterij iz zvočnika
3) če so vsaj 20V, priklopim navaden 21V DC vir gor
4) Lahko še dodatno za varnost poskrbim npr. s kakšnim uporom, da bi bil polnilni tok res minimalen in bi BMS sproti lahko prerazporejal ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.80
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 8:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lepo prosim za razlago. Morda sem nekaj napačno razumel.
Poleg tega:
https://www.ebay.com/itm/BMS-3S-4S-5S-18650-Lithium-Battery-Protection-Circuit-Charging-Board-Module/173548719844?hash=item28684f4ee4:m:mqQJfBuJgKeUQZiLUBJCzQQ

želiš paralelno povezati še tole:

https://www.ebay.com/itm/5S-21V-18-5V-Li-ion-Lithium-18650-Battery-Charging-Balance-Board-4-2V-66mA-PCB/312628307226?hash=item48ca19651a:g:mlgAAOSwrx1c6Lsv

Zakaj že?
Če za ponjenje 5S ne moreš zagotoviti 5x4,25V potem izravnava celic pač ne bo delovala pravilno niti na prvem niti na drugem vezju. (preberi specifikacije obeh).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 05, 2020 9:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisti prvi BMS je brez balancinga. Zato hočem dodati še balancing.
To da celice ne pridejo do 4.2V z mojim chargerjem sem pa napisal da bi rešil z 2x letno priklopom direktno na 21V, kar bi pomenilo da celice lahko pridejo do 4.23-4.28V kolikor pač piše na specifikaciji BMS-a
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.80
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 12:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po čem sklepaš, da je (prvi) BMS brez izravnalne funkcije? Čemu pa je potem nanj potrebno priključiti vsak akumulator posebej?

BTW 21:5 = 4,2000
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 1:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem napisal, da moj 21V charger v resnici da od sebe le 20V. Kolikor poznam svoj BMS je stvar taka, da celotno polnjenje ugasne, ko ena celica doseže 4.2V. Skoraj prepričan sem, da ne čaka da se napolnijo še ostale celice.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5334
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 8:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MOND je napisal/a:
Po čem sklepaš, da je (prvi) BMS brez izravnalne funkcije? Čemu pa je potem nanj potrebno priključiti vsak akumulator posebej?


Zato, da meri napetost vsake od celic in izklopi, ko napetost na katerikoli od celic pade izven dovoljenega obmocja. Takih zascit brez balansiranja je precej.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
shmandi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 09 Maj 2013 9:20
Prispevkov: 634
Aktiv.: 4.76
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 2:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se mi zdi, da malo preveč kompliciraš. Če že ravno rabiš balansiranje, pač vzemi primerno zaščitno vezje.
Sem že naredil nekaj prenosnih zvočnikov (največ 4S) in po nekaj letih še vedno baterije dobro držijo. Je pa pomembno, kakšne baterije uporabiš. Poceni nove so veliko slabše od npr. rabljenih iz original laptop baterij.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 06, 2020 9:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem izmeril baterije v zvočniku, skupna voltaža je 20.5V. Polnilec je pravtako 20.5V. Dokler zadeve ne odprem ne morem vedeti ali to pomeni da so vse celice na 4.1V, ali pa je stvar precej out of balance. Bom preveril takoj ko utegnem ker me zelo zanima.

Polnilec je sicer deklariran kot 21V, v resnici da od sebe 20.5V. Ugibam da je razlog bodisi slaba izdelava ali pa bolj verjetno, kot zaščita -> manjša možnost da kakšno celico raznese pri polnjenju če polnilec pusti malo lufta. Obstaja kakšna enostavna možnost da to voltažo dvignem iz 20.5V na 21V ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.80
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 12:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na pamet bo bolj težko pomagati. Potreben je načrt polnilca, ali vsaj tip..znamka, slika... nekaj.
Še nekaj, kar ponavljam že nekaj postov in ne želiš prebrati: 21V bo premalo za uspešno izravnavanje 5S paketa.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sentinel66
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Feb 2016 19:29
Prispevkov: 214
Aktiv.: 2.14
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 07, 2020 8:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam več teh polnilcev in sem jih pomeril, so med 20.5V in 21V brez obremenitve, kar pomeni da ob obremenitvi skoraj sigurno padejo še nižje.


20200107_190519.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.84 MB
 Pogledana:  5 krat

20200107_190519.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group