www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Subwoofer
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
BLAZ001
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Jun 2017 22:16
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.41
Kraj: Črenšovci

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 12, 2020 11:56 pm    Naslov sporočila:  Subwoofer Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Doma imam ze lep cas namen izdelati ojačevalec za subwoofer moči nekje okrog 100W. In rabim predloge s katerim čipom ali tranzistorji naj naredim. Prosil bi tudi ce ima kdo mogoče ce načrt za kak tak ojačevalec da mi pošlje.
L.p
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
S57KSL
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2012 14:52
Prispevkov: 227
Aktiv.: 1.56
Kraj: Slov. Konjice

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 13, 2020 12:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če si na high-end strani, potem Leach amp. Tiskanine se dobijo na Ebay-u. Drugače pa kakšnega z enim čipom.

https://leachlegacy.ece.gatech.edu/lowtim/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 13, 2020 1:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če gre za subwoofer, potem je sama končna stopnja premalo, treba je še filter.

Leach amp smo pred leti kar veliko delali, tiskanine sem delal za veliko članov foruma, verjetno se najde še kakšna že narejena.

Za začetek bi za subwoofer predlagal kakšen preverjen projekt in da ne bo preveč zakomplicirano, bi predlagal nekaj na osnovi TDA7294
https://320volt.com/en/tda7294-subwoofer-amfisi/
in kaj podobnega, je kar nekaj primerov, če malo pogooglaš
Nekaj teh tiskanin sem že delal, vendar zase nisem sestavil nobenega subwooferja, samo navadne ojačevalnike.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
BLAZ001
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Jun 2017 22:16
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.41
Kraj: Črenšovci

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 13, 2020 11:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ob pregledovanju spletni strani na kateri mi je v.j. predlagal ojačevalnik sem našel filter ki ga mislim uporabit:

https://320volt.com/en/2-1-preamp-bass-filter-circuit-4558-opamp/

in imam nekaj vprašanj o izdelavi:

1.ker ojačevalnik in filter oba uporabljata +/- napajalno napetost me zanima če bi lahko uporabil isti transformator samo da bi za filter to napetost zmanjšal?

2.ali bi za zvočnik bilo nujno izračunati potrebno velikost ohišja? in če ja potem bi rabil predloge za kakšen program oz. spletno stran kjer bi se to dalo.

3. če poznate koga ki bi mi lahko izdelal tiskano ploščico seveda za normalno ceno? jaz bi načrt in postavitev elementov naredil v eaglu samo ploščico bi rabil da nekdo izdela.

l.p.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 14, 2020 1:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1: seveda lahko uporabiš isti vir napajanja, večinoma se uporabi LM7815 in LM7915, vendar pozor, vhodna napetost je lahko maksimalno 36V, če imaš na voljo višjo napetost, lahko zaporedno pred vhod dodaš zener diodo. V nekaterih primerih, ko je napetost višja, namesto LM78xx in LM79xx uporabijo tranzistorje in zener diode... ta napetost +/- 15V ni treba da je ne vem kako super stabilizirana.

2: za dober izkoristek in dobro frekvenčno karakteristiko je zelo priporočljivo, da narediš primeren box, treba je upoštevati že uporabljen zvočnik, moč, frekvenčno karakteristiko... naj kdo drug napiše več o tem, ker jaz nimam izkušenj s temi izračuni

3: pošli mi predlogo tiskanega vezja na e-mail, ko boš narisal, tiskana vezja še vedno delam, sicer pretežno za svoje potrebe, po želji tudi drugim.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 14, 2020 1:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na osnovi omenjenega TDA7294 je narejen BRUTUS ojačevalnik, ki ga lahko kupiš v KIT-u pri nas.

Sicer pa najdeš na spletu (in tiskani literaturi) množice načrtov za razne ojačevalnike.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 14, 2020 1:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.ebay.com/itm/TDA7294-Mono-Audio-Power-Amplifier-Board-DIY-Kits-Dual-DC-40V-80W-20Hz-20KHz/172824086018?hash=item283d1e4602:g:VAAAAOSw5WRd8tFF
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 14, 2020 2:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za manjše ploščice je Parcela ugodna.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BLAZ001
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Jun 2017 22:16
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.41
Kraj: Črenšovci

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 16, 2020 9:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

glede samega ojačevalca imam še nekaj vprašanj.
ker imam filter ki ima posebej izhod za subwoofer, moj ojačevalnikk pa ima stereo vhod lahko odstranim prve kondenzatorje in upore in vhod vežem pred prvi 10uF kondenzator?
zanima me še če bo transformator 2x22V 200W zadostoval za napajanje, saj če sem dobro prebral v opisu je na videu uporabil 300W transformator?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 17, 2020 12:27 am    Naslov sporočila: icon_question Ne razumem Odgovori s citatom

Napisal si:

ker imam filter ki ima posebej izhod za subwoofer, moj ojačevalnikk pa ima stereo vhod lahko odstranim prve kondenzatorje in upore in vhod vežem pred prvi 10uF kondenzator?

Ko sem tretjič prebral še vedno nisem razumel. Mi lahko kdo pomaga?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BLAZ001
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Jun 2017 22:16
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.41
Kraj: Črenšovci

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 20, 2020 8:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mogoče sem res malo zakomplicirano zapisal zanima me kako naj priklučim MONO izhod iz filtra na STERO vhod ojačevalna za subwoofer.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2020 12:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Subwoofer je običajno MONO.

Mi ne vemo, kakšen ojačevalnik ti imaš, ker nisi napisal, da ga že imaš... in kakšnega...

A sem mogoče kje kaj spregledal Rolling Eyes

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2020 10:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mono izhod iz filtra poveži na oba vhoda, L in D.
Pa boš imel stereo izhod za sub. Potem rabiš ali dva suba, ali enega z dvema špulama.
Če imaš enega z dvema špulama, potem en vhod invertiraj, da bo napajalnik manj obremenjen, seveda moraš potem obrnit fazo na tisto špulo.

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BLAZ001
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Jun 2017 22:16
Prispevkov: 34
Aktiv.: 0.41
Kraj: Črenšovci

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2020 11:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za subwoofer bom uporabil ojačevalec z TDA7294


tda7294-subwoofer-amfisi-sema-ahmed-yerli-edit.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  49.47 KB
 Pogledana:  18 krat

tda7294-subwoofer-amfisi-sema-ahmed-yerli-edit.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2020 12:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tale ojačevalnik je MONO, kaj ne vidiš tega?

Ja, res imaš L in R vhod, preprosto ju povežeš skupaj direktno da dobiš MONO vhod.

Ta vhod je že tako ali tako mono, le prirejen je, da v primeru, da imaš stereo signal, da ti ta signal združi v mono.

Še več, tale ojačevalnik že vsebuje filter, tako da dodatnega filtra ne rabiš, lahko bi rekel, da je tole "fertik dev".

Imaš narisan tudi stabilizator za +/- 15V za napajanje operacijskih ojačevalnikov.

Teh shem ne razumeš kaj dosti ane?

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group