www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino s pravim čipom
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
spart
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Avg 2014 10:55
Prispevkov: 114
Aktiv.: 0.97

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 14, 2020 4:41 pm    Naslov sporočila:  Arduino s pravim čipom Odgovori s citatom

Kupujem Arduino UNO.
Nekaj sem si prebral o Arduinih in prišel do zaključka da je dobra tudi kopija. Če ima kopija precej drugačen čip, ga je baje potrebno usposobiti z inštaliranjem gonilnika na operacijski sistem. Jaz bi rad vsaj na začetku Arduino, ki ne potrebuje gonilnika.

Nekdo mi je povedal da na originalnih čipih med drugim piše 16U2

Poiskal sem na aliexpress in izbral tega ker v naslovu med drugim piše 16U2:
MEGA328P ATMEGA16U2.
https://www.aliexpress.com/item/32838144764.html
Na fotki čipa piše ATMEGA328P-PU

Ko je prispel sem na čipu prebral to:
ATMEL 35473D
Atmega 328P U
19205Q8

Je ta primeren za začetnika oz. je dovolj originalen da ne potrebuje inštalacije gonilnika?

Na Arduino strani je nekdo spraševal kakšna je ratzlika med ATMEGA328P-U in ATMEGA328-PU. Dobil je odgovor da je ATMEGA328P-U verjetno ponaredek, ker takih z dodanim U ni.
https://arduino.stackexchange.com/questions/66694/atmega328p-u-vs-atmega328-pu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joze
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Jan 2007 10:27
Prispevkov: 200
Aktiv.: 0.95

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 14, 2020 5:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lp.

Atmega328p je procesor v katerega potem naložiš kodo in jo ta izvaja. 16U2 je pa procesor kateri skrbi za USB komunikacijo med Atmega328p in Arduino IDE.
Arduino Uno, Nano... kloni imajo lahko različne USB driverje, samo programiranje je pri vseh enako.
Pri klonih se lahko zgodi, da pride brez Bootloaderja, katerega pa lahko tudi naložiš, res pa da zato rabiš ISP programator. Bootloader je del programa v Atmega328p preko katerega ti potem preko seriske USB povezave naložiš kodo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.87
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 14, 2020 6:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne straši ga še ti.

@spart, samo ti priključi na računalnik in veselo na delo. Gonilnik si bo tvoj UNO že sam našel.
Želim ti dosti veselja pri uporabi!

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 14, 2020 6:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@spart, kot je napisal @Branez, priključi in se hecaj z njim.
Drugače nas pa večina kupuje te kitajske ponaredke in smo z njimi prav tako zadovoljni, kot z originali , pa malo več denarja nam v žepu ostane Very Happy .

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
spart
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Avg 2014 10:55
Prispevkov: 114
Aktiv.: 0.97

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 15, 2020 12:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj podobnega sem bral v edini slovenski Arduino knjižici ki sem jo našel v knjižnici.

Če povzamem...
-Atmega 328P je tisti dolg črni čip. Originalni vsebujejo botloader, ki omogoča da se nanj naloži program napisan v Arduino IDE.
Neoriginalni Arduini botloaderja ponavadi nimajo naloženega. Naložim ga lahko z nekakšnim ISP programatorjem. Nekje sem prebral da se ga lahko prenese tudi iz Arduina ki pa botloader že ima naložen.

-Kje na ploščici se nahaja 16U2 čip ki skrbi za USB komunikacijo med Atmega 328P in programom Arduino IDE?
Neoriginalni arduini imajo namesto 16U2 čipa neke druge čipe ki zahtevajo da se na OS naloži USB driver..Ali pa ga Windows sam poišče in inštalira?

- Imam še dva druga arduina (eden od njiju je rdeč) ki imata namesto dolgega čipa Atmega 328P nekakšen majhen kvadraten čip. Komentar?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 15, 2020 12:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@spart, že veliko Arduinov iz Kitajske je šlo skozi moje roke in se mi še ni zgodilo, da Mega ne bi imela bootloaderja.
Ja, sem pa na vse svoje Duine zapekel Opti Bootloader, ki vzame samo 512Bytov in za programe ostane malo več prostora.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 15, 2020 1:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz še nisem imel srečanja s kitajskim arduinotom, ki ne bi imel naloženega bootloaderja... sem pa že namerno zbrisal bootloader in ga tudi naložil nazaj.

Kitajski ponaredki imajo CH340 vmesnik za USB povezavo, originali pa FTDI... ironično je z originali lahko še več težav kot s ponaredki.

Kitajci so s čipom CH340 naredili korak naprej, pri novejših verzijah CH340C ni več zunanjega kristala 12MHz, ker je že vgrajen, da ne bo kdo čudno gledal, če bo dobil razne arduinote brez tega kristala, npr kitajska verzija mini Mega2560, ki je postal overkill za slabih 10 dolarjev, originalna in ponaredek originala tako postane velika okorna platka.

Glede gonilnikov za CH340 USB je pri XP treba naložiti ročno, pri W7 gre menda že precej samodejno, pri W10 pa zagotovo samodejno. No, tudi pri FTDI menda ni bilo vedno enostavno, dogajalo se je, da je bilo treba ročno namestiti gonilnike. Ko so gonilniki enkrat nameščeni, dela vse tako kot je treba.

Seveda je zoprno, če začneš s kitajskim ponaredkom, za katerega ne veš ali dela ali ne dela, potem pa iščeš vzrok, če nekaj ne dela iz prve. Ko sem začel z arduino okoljem, sem najprej prebral nekaj te tematike, nikoli nisem imel originala... najprej sem seveda na internetu poiskal gonilnik za CH340, ga naložil na XP, priklopil kitajski arduino uno... in delalo je v glavnem vse v prvem poskusu Wink

Še danes v arduino okolju vse programiram s programatorjem "arduino uno as programmer", le zakaj bi spreminjal, če dela dobro, ko sem začenjal, nisem imel primernega programatorja, zato sem ga naredil iz kitajskega arduino uno, dal v škatlico in s tem programiram vse projekte na katerih soAtmelovi mikrokontrolerji ki so podprti v arduino okolju. Večina projektov je moj lasten razvoj, imajo ISP 6 pinski konektor, na končne izdelke pa običajno naložim bootloader že zaradi nastavitev fuse bitov... na tem področju pa žal nimam kaj dosti izkušenj.

Ne bojte se kitajskih ponaredkov, v glavnem delujejo odlično, izdelki so vedno boljši, dosegajo in celo presegajo originale.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.87
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 15, 2020 9:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čisto ga boste zmešali s temi vašimi telovadbami okoli bootloaderja.

@spart bom ti čisto po domače razložil na primeru nakupa avtomobila. Lahko kupim evropski avto, ki je drag kot žafran, lahko pa nabavim korejski, japonski ali kakršnen koli druge proizvodnje, cenejši. V katerikoli od teh avtomobilov se bom vsedel in se veselo odpeljal, saj je proizvajalec naredil avto za to! Nalival bom veselo gorivo. olje in vse kar je potrebno, ter se vozil po svetu brez problemov z njim. Pri dragem evropskem avtu bom imel stalno občutek, da sem nekaj preplačal. Sosed se vozi s korejski ali japonskim avtom, pa je že pri nakupu toliko prihranil, da je kupil še ženi enega.

Mogoče ta primerjava ni na mestu, a tako približno je.

Torej ne rabiš nikakršnega programatorja, samo priključi na USB, poženi Arduino IDE nastavi v njem pravi Arduino in pravi port izberi-napiši program, klikni ikono "Naloži" in če je v programu vse OK bo delalo kot se šika.
Za začetek poišči v Arduino IDE program "Blink" ga naloži v svoj UNO. Nato spremeni tisto vrednost 1000 na večjo ali manjšo in ponovno naloži. S tem povečaš ali zmanjšaš hitrost mežikanja LED na ploščici tvojega UNO-ta.

Pa kar pogumno na delo, ničesar ne boš uničil in ničesar ne rabiš (nikakršnega programatorja)!



spart-blink.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  113.25 KB
 Pogledana:  14 krat

spart-blink.jpg



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 15, 2020 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@v.j. resnično utrujaš.
- njegov Arduino nima CH430 ampak Mego16u2,
- nikdar nisem imel problemov z inštalacijo gonilnikov za CH430 na Windowsih(XP, WIN7, 8.1, 10 tako na 32 kot na 64 bitnem.

Torej, ne pametuj brez kakršne koli potrebe!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 15, 2020 9:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uh, spregledal sem dejstvo, da gre za drugačen Arduino Uno, linkov na aliexpress namreč ne klikam, pač ne kupujem tam in zato nisem niti pogledal, zato je prišlo do pomote, avtomatično sem mislil da gre za CH340.

Kako se predstavi Mega 16U2 na USB?
Je za to verzijo potreben gonilnik in če ja, kakšen?
Kaj je prednost tega pred CH340 če sploh je?

Jaka, cenim tvoje odgovore, še posebej zato, ker si nezmotljiv in nikoli ne pametuješ.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.87
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 15, 2020 9:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
...Kako se predstavi Mega 16U2 na USB?
Je za to verzijo potreben gonilnik in če ja, kakšen?
...
Branez je napisal/a:
... samo ti priključi na računalnik in veselo na delo. Gonilnik si bo tvoj UNO že sam našel...
Arduino IDE je narejen za nas nevedneže, ki se ne sekiramo kaj dela in če je kakšen gonilnik potreben. Klikneš na "DA" ko te nekaj vpraša (če prečitam tako ne razumem kaj hočejo s tem) in to je to. Whistle
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 15, 2020 11:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Uh, spregledal sem dejstvo, da gre za drugačen Arduino Uno, linkov na aliexpress namreč ne klikam, .............

@spart je takoj na začetku napisal, da gre za 16U2,

v.j. je napisal/a:
Kako se predstavi Mega 16U2 na USB?

hm, sam ponavadi strica Googla vprašam, toda vseeno, tukaj si lahko prebereš nekaj, za več pa Goooo.......

v.j. je napisal/a:
Je za to verzijo potreben gonilnik in če ja, kakšen?

naš leseni 3D tiskalnik ima gor 16U2, če se ne motim in je bilo potrebno inštalirat neke gonilnike, če se prav spominjam,

v.j. je napisal/a:
Kaj je prednost tega pred CH340 če sploh je?

ne bi vedel, oz. osebno je ne vidim,

v.j. je napisal/a:
......... ker si nezmotljiv in nikoli ne pametuješ.

uf, tole ne drži vode, ker ravno v vsako stvar se ne vtaknem in ne ponujam svojega E-maila za, kao, suport Wink , zmotim se pa velikokrat.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
spart
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Avg 2014 10:55
Prispevkov: 114
Aktiv.: 0.97

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 07, 2020 8:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z bližanjem počitnic se počasi bliža tudi Arduinovanje

Ker šele začenjam, je dobro da dobim čim boljša navodila, da bo manj težav z morebitnim iskanjem vzrokov za nedelovanje. Nekje sem prebral da na Win XP inštaliran Arduino IDE rad nagaja, zato bom inštaliral na Win 10.

Šel bom po tem postopku pa me popravite ali dopolnite, da bo v pomoč še ostalim začetnikom:
1. Prižgem program IDE.
2. Arduino priklopim na napajanje in z USB kablom povežen na PC
3. Nekdo je napisal da v IDE programu nastavim pravi Arduino in pravi port. Arduino bo priklopljen na USB pa mi ni jasno kaj je mišljeno s portom. Verjetno mi bo bolj jasno ko bom odprl program.
4. Zatem odprem okno za programiranje in začnem?


Če si prav predstavljam lahko delovanje programa preizkušam kar sproti.

Ali je pri vseh Arduino UNO enak postopek?


Ostalo...
Da ne bi obremenjeval računalnika ali skuril Arduino, bodo elektronski elementi napajani posebej na plošči (v mislih imam ploščo s kupom luknjic v katere se vtika žičke/elektronske elemente. S ploščo sem dobil nekakšen pretvornik ali napajalnik, ki se priklopi direktno na ploščo da je pod napetostjo, ali nekaj podobnega)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 13, 2020 4:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne išči receptov. Poskusi razumet.
Bo veliko lažje.

Predlagam, da poskusiš.
Če se ti bo kaj zataknilo in ti samemu ne bo uspelo rešit, vprašaj.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
spart
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Avg 2014 10:55
Prispevkov: 114
Aktiv.: 0.97

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 29, 2020 12:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Arduinote sem medtem razdal naokoli in bi rad kupili dva nova Arduino UNO.
Biti mora neproblematičen in predvsem čim hitrejši. Naj ima čip 16U2?
Se priporočam za kakšen link iz aliexpresa.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group