www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Elektro avtomobil
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  

Električni avto mnenje
Električni avto imam. To je edino vozilo v družini.
3%
 3%  [ 2 ]
Imam električni avto in avto z motorjem z notranjim izgorevanjem
7%
 7%  [ 5 ]
Razmišljam o nakupu E-avta, katerega bi zamenjal za sedanji avto z motorjem z notranjim izgorevanjem. Stanujem v hiši oz stanovanju, ki bi mi omogočilo polnjenje
4%
 4%  [ 3 ]
Razmišljam o nakupu E-avta kot drugi avto (prvi ostane z motorjem z notranjim zgorevanjem). Stanujem v hiši oz stanovanju, ki bi mi omogočilo polnjenje
3%
 3%  [ 2 ]
Kupil bi E-avto a ga nimam možnosti polniti.
23%
 23%  [ 15 ]
Kupil bi E-avto - ga imam možnost polnit a je cena previsoka
23%
 23%  [ 15 ]
Za enkrat me E avto ne zanima
33%
 33%  [ 21 ]
Skupaj glasov : 63

Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 9:19 pm    Naslov sporočila: icon_question Elektro avtomobil Odgovori s citatom

Ker je nekako izpadlo, kot da sem nasprotnik elekto avtomobila (kar seveda ne drži), pa poskusimo z anketo ugotoviti zakaj na splošno ni pretiranega zanimanja za E-avto.
Ankete kasneje ne gre dopolnjevati. Lahko pa razpravljamo o posameznih anketnih vprašanjah. skratka temo namenjam E-avtomobilu. Tema se je namreč razvila iz debate, ki ni v pravem forumu.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 9:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej bo hibrid - rabljen.
Popolnoma električni trenutno ne pride v poštev, čeprav bi ga lahko brezplačno polnil v podjetju - iz solarne elektrarne in ne iz TEŠ Wink

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 10:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko jaz odgovorim, sicer priznam, da sem intuzijast in ni mojega mnenja za jemat preveč resno...
Renault Zoe sem kupil l 2015 za 17 k€, 2017 sem menjal baterijo iz 22 na 41 kWh in od takrat je to prvi avto v družini, do leta 2018 sem plačeval najemnino za baterijo potem sem jo odkupil, do danes me je avto z vsemi stroški, elektriko, servisi nadgradnja in odkup baterije stal okoli 31 k€.
Drugi avto imam dizel, ki je ostal od prej in ima kljuko, če bi lahko na Zoe dal kljuko, bi dizla menjal za Citroen c-zero, ker rabimo 2 avta pri hiši.
Če bi danes kupoval bi kupil tesla model 3 predvsem zaradi možnosti kljuke.
Na avtu imam narejen priključek, da lahko 400 V iz baterije povežem na 30 kVA UPS, ki ima baterije enake napetosti in teoretično poganjam celo kmetijo dokler sije sonce + en dan .
Veliko ljudi je kupilo ev za drugi avto a ga sedaj uporablja za prvi, Jaz sem prej delal 15 k km s prvim in 10 z drugim, sedaj pa čez 20 z ev jem in pod 5 z drugim, z ženo se zmeraj pregovarjava kdo dobi ev-ja.

Pred kratkim so bile akcije e-golf za 27 k - subvencija in če ti doseg ustreza to res ni drago.
Ali pa e-up,citigo za 13 k po odbiti subvenciji, za drugi avto odlično.
Kaj dosti ceneje ne bo šlo en čas , ker, ko se bodo avti cenili bo tudi subvencija kopnela.

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ElGrigon
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38
Prispevkov: 3880
Aktiv.: 18.03
Kraj: okolica Lenarta

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pomisli, avto, ki si ga vozil prej oz. ga še voziš...za 31k€ bi ga lahko vozil še do smrti vključno s servisi in še bi ostalo za luksuz.

Ampak dobro, prispeval si majhen delež k ohranjanju čistega zraka. Ali pač?

_________________
lp, ElGrigon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 10:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot sem rekel , jaz sem zadnji, ki ti bom govoril o stroških, mene so leta 2012 prepričevali, da se sončna elektrarna ne bo nikoli izplača a sem jim rekel, meni se je izplačala tisti trenutek, ko sem jo vključil Smile
Nov avto je čista izguba, najceneje je kupit poceni star avto, ga zvozit in kupit drugega, pripelje te od a do b, kaj več še sploh rabiš.?

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 10:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če pa vseeno kupuješ novega, pa razmisli, e-golf za 20 k€ ???, Zoe, e-corsa,peugeot e-208,e-up,kona,ioniq,leaf,tesla,soul,c-zero. . . list je dolg.

Če pa si v dvomih, vzemi zoe 50 v najem za 3 leta daš 1 k € pologa in potem 159 € na mesec za 30 tisoč km ,po treh letih avto vrneš, izgubiš manj kot, če avto kupiš.

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 11:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa se ustavimo malo pri ceni E-avtomobila. Koliko sem sedaj gledal cene lahko rečem, da je E-avto vsaj za 1/3 če že ne za 1/2 dražji od avtomobila z bencinskim ali dizelskim motorju. Pa je strošek izdelave res večji - po moje ne. Glede da odpadejo določeni deli kot je recimo menjalnik bi rekel, da je strošek izdelave celo nižji. Je kdo pomislil da je cena umetno navita z razlogom, da se ljudje ne bi odločali za nakup. Mislim, da večini firm ni ravno v interesu izdelava E-avtomobila. Izdelati so ga morali "na silo" zaradi pritiska politike. Zavedajo se, da zaenkrat ni ustrezne infrastrukture, ki bi omogočala polnjenje E-avtomobilov. Tako vozilo naj bi bilo "mestno". Žal velika večina ljudi, ki stanuje v bloku nima niti lastnega parkirišča kaj šele možnosti za polnjenje. Torej je potencialni kupec tisti z lastno hišo ali vsaj garažo. Tukaj pa zna biti problem spet hišni priključek. Stanovanska hiša z priljučno močjo 3x16A (7kw) gre na testno že za hišne porabnike. Bo jo vrjetno potrebno dvigniti. Kar spet poveča strošek.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 11:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se popolnoma strinjam, da je cena ev-ja pre-navita, naftni lobi bi lahko precej povedal tu,
Potem so še subvencije, ki po moje samo podpihujejo višjo ceno, saj firme to s pridom upoštevajo in zavirajo izdelavo večje količine ev jev, pa ne raradi infrastrukture, če ponudijo ev za enako ceno kot je ICE jih bodo ljudje razgrabili.
Polnjenje doma za povprečnega uporabnika ni problem, recimo ,da na dan delaš 40 km za kar porabiš 6 - 8 kWh, čez noč to z lahkoto nadoknadiš tudi z 16 A varovalko, imam pa jaz pametno polnilnico domače izdelave , ki meri tok na glavnih varovalkah in po potrebi znižuje moč polnjenja.
Mestni avto ni za mestne ljudi, v mestu rabijo avtobuse in avto za dolge ture.
V ljubljano se vsak dan pelje 120 tisoč avtov, večino njih bi bilo lahko električnih, ki so se polnili doma čez noč.

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 11:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:

Na avtu imam narejen priključek, da lahko 400 V iz baterije povežem na 30 kVA UPS, ki ima baterije enake napetosti in teoretično poganjam celo kmetijo dokler sije sonce + en dan .


Problem je ravno v temu, da "vsi" dajo polnit avte zvečer in nastanejo špice v omrežju.
Če bi e-avti imeli vgrajen nek pametni sistem, da bi med seboj komunicirali preko el. omrežja podobno kot se odčitavajo el. števci (vsaj znotraj ene trafo postaje) bi te špice pokrili iz tudi baterij.
Ne rabijo vsi, da je avto poln ob 1h zjutraj. Če bi vsak nastavil predvideno uro prve uporabe in minimalno stopnjo napolnjenosti ob tej uri ter , da bi obstajal zgoraj omenjeni "pametni" sistem bi bilo ogromno problemov z infrastrukturo rešenih.

Problem bo nastal v starejših blokovskih naseljih, ki so bila zgrajena za plinski štedilnik, skupno centralno ogrevanje,... Plinske štedilnike povečini nadomeščajo indukcije in steklo keramične plošče. Centralno ogrevanje je marsikomu tudi drago in se nadomešča z klimo ali dvema. Dodajmo še po en e-avto na stanovanje pa pridemo do res konkretnega povečanja Rolling Eyes

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 11:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ElGrigon je napisal/a:
...Ampak dobro, prispeval si majhen delež k ohranjanju čistega zraka. Ali pač?
Lepo si napisal, ali pač, kajti tudi porabljena energija se mora nekje proizvesti.
Torej, ko bo vsa električna energija proizvedena brez nafte ali premoga, lahko govorimo o čisti energiji, vendar je tukaj še v igri en zelo strupen odpadek, baterije.
V glavnem, te zadeve tudi slučajno niso tako enostavne, kot jih hočejio prikazat, da ne omenjam infrastrukture potrebne za polnjenje teh kao čistih avtov.

So pa tako ali tako predrage zadeve, glede na čistost bi človek pričakoval, da bi bila cena veliko nižja od klasičnih vozil, toda......
In seveda, kot vedno, treba bi bilo tudi malo lobiste v Bruslju povprašat po zdravju.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 11:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res se pričakuje eksponentna rast ev jev toda tako hitro pa tudi ne bo šlo, do takrtat da bo potreba se bodo pač morali narediti pametni sistemi polnjenja.
_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 06, 2020 11:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pirpy je napisal/a:
..........V ljubljano se vsak dan pelje 120 tisoč avtov, večino njih bi bilo lahko električnih, ki so se polnili doma čez noč.
In kje naj bi se to polnilo, če bi bili vsi električni?
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 07, 2020 12:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
ElGrigon je napisal/a:
...Ampak dobro, prispeval si majhen delež k ohranjanju čistega zraka. Ali pač?
Lepo si napisal, ali pač, kajti tudi porabljena energija se mora nekje proizvesti.
Torej, ko bo vsa električna energija proizvedena brez nafte ali premoga, lahko govorimo o čisti energiji, vendar je tukaj še v igri en zelo strupen odpadek, baterije.
V glavnem, te zadeve tudi slučajno niso tako enostavne, kot jih hočejio prikazat, da ne omenjam infrastrukture potrebne za polnjenje teh kao čistih avtov.

So pa tako ali tako predrage zadeve, glede na čistost bi človek pričakoval, da bi bila cena veliko nižja od klasičnih vozil, toda......
In seveda, kot vedno, treba bi bilo tudi malo lobiste v Bruslju povprašat po zdravju.

Zato imam jaz svojo elektrarno ...
Ko bo avto za odpad pa bom baterijo vgradil v hišo in jo uporabljal še 15 let preden bo za reciklažo... (upam, da že prej kupim katero iz razbitega ev-ja)
Kot kaže se bo trenutna shema neto merjenja končala leta 2024 ali 2025, potem bo hišna baterija v navezi s sončno elektrarno, nujna.

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 07, 2020 12:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
pirpy je napisal/a:
..........V ljubljano se vsak dan pelje 120 tisoč avtov, večino njih bi bilo lahko električnih, ki so se polnili doma čez noč.
In kje naj bi se to polnilo, če bi bili vsi električni?


Vsi ne bodo nikoli električni, morali bi pa vsi, ki imamo možnost polniti na svojo elektrarno, če ni avta doma pač v hišno baterijo in zvečer v avto, če ni hišne baterije pač čez dan v omrežje in za toliko ostane vode v hidroelektrarnah za čez noč.
Možnosti je veliko ne smemo vreči puške v koruzo ob prvemu problemu, saj gre za naše zdravje in klimo.

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
pirpy
Član
Član



Pridružen-a: Ned 30 Maj 2004 21:57
Prispevkov: 770
Aktiv.: 3.47
Kraj: Topolšica

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 07, 2020 12:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glej ta graf, trenutno je deževje in vodne elektrarne delujejo tudi ponoči, ker je vode dovolj, ponavadi delajo ponoči z 10 odstotki, ker varčujejo vodo za čez dan.
veš koliko elektrarn lahko deluje čez dan in bi samo prestavili vodne na noč, ...
https://www.eles.si/prevzem-in-proizvodnja

_________________
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group