www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Dolzina signala
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bdoctore
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Okt 2015 16:26
Prispevkov: 38
Aktiv.: 0.37

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 28, 2020 1:14 pm    Naslov sporočila:  Dolzina signala Odgovori s citatom

Pozdravljeni, rad bi signal dolžine 100ms ki ga da ena naprava po pritisku tipke, preko nekega čipa, pretvoril oz. da bi izhod bil 50ms. Predvidevam da bi lahko za nekaj takega uporabil PIC, ampak ker nimam preveč izkušenj z programiranjem nekaj takega, bi potreboval pomoč.
Ni nujno da je PIC, ampak pomembno mi je da je izhodni signal 50ms.
Sem nekaj raziskoval, in našel da se da narediti timer z PIC-om. Bi morda bila to rešitev?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 28, 2020 2:28 pm    Naslov sporočila:  Re: Dolzina signala Odgovori s citatom

bdoctore je napisal/a:
Pozdravljeni, rad bi signal dolžine 100ms ki ga da ena naprava po pritisku tipke, preko nekega čipa, pretvoril oz. da bi izhod bil 50ms. Predvidevam da bi lahko za nekaj takega uporabil PIC, ampak ker nimam preveč izkušenj z programiranjem nekaj takega, bi potreboval pomoč.
Ni nujno da je PIC, ampak pomembno mi je da je izhodni signal 50ms.
Sem nekaj raziskoval, in našel da se da narediti timer z PIC-om. Bi morda bila to rešitev?


Berem pa ne razumem kaj rabiš? 100ms ne gre pretvoriti v 50mS če je potrebno upoštevat 100mS, razen če po poteku 100mS sprožiš 50mS impulz. Nariši diagram kako naj deluje.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.11

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 28, 2020 3:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Funkciji se reče One shot.

Vezju se reče
monostabilni multivibrator
ali po angleško
monostable multivibrator,
lahko tudi
one shot circuit.

Zazna sprednjo fronto vhodnega impulza, nakar se na izhodu pojavi impulz konstantne dolžine, ne glede na dolžino vhodnega impulza.

Možnih izvedb je mnogo. Katero je najprimerneje izbrati, je odvisno od funkcij, ki jih opravljajo ostali deli vezja. Pa tudi od razpoložljivega napajanja in še česa.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 28, 2020 4:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole se pa bere kot Težka uganka. Mr. Green
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bdoctore
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Okt 2015 16:26
Prispevkov: 38
Aktiv.: 0.37

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 28, 2020 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo težje mi je po slovensko pojasnit ker prihajam iz Hrvaške. Vglavnem, imam različne naprave katere delajo preko Coin Acceptora, torej, na kovance. Ko uporabnik noter vrže kovanec, coin acceptor da impulz od 100ms ko pa elektronika od fiskalizacije lahko registrira edino impulz od 50ms. Tako da rabim neko elektroniko vmes katera bo registrirala ta impulz od 100ms in kot izhod dala ven impulz 50ms. Upam da je zdaj bol jasno. Ta impulz je minus.
Elektronika dela na 12V, old school linearno preko transformatora, graetz.. tako da ce bi potreboval še kakšne druge napetosti, lahko uporabim kakšen 78.. regulator.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 28, 2020 9:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še en glas za igo-tov predlog: google in "one shot timer". Potem pa malo prebrskaš. Sam bi se v tvojem primeru odločil za nekaj okoli 555 čipa, torej diskretno brez programiranja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 28, 2020 11:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podarim ti 2 kos SN74AHC123APWE

Sporoči naslov.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 29, 2020 8:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot je že bilo predlagano izvedba je možna z legendarnim 555.
Sam predlagam 4541 izredno natančen timer. Čip dobiš za drobiž. Če hočeš lahko clock upravljaš s kristalom. Gre za namenski čip za timerje katerega najdeš tudi v veliko industrijskih časovnih relejih.


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 29, 2020 3:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri 555 je potreben še RC člen na vhodu, da zmanjšaš pulz pod 50 ms.
Lahko uporabiš tudi 4528 (dvojni multivibrator).

Izvedba je odvisna tudi od zahtevane točnosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 01, 2020 1:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Sam predlagam 4541 izredno natančen timer. Čip dobiš za drobiž. Če hočeš lahko clock upravljaš s kristalom. Gre za namenski čip za timerje katerega najdeš tudi v veliko industrijskih časovnih relejih.
]


Tegale pa mislim, da sem videl tudi v relejih, ki sem jih kanibaliziral Think Ali pa vsaj podobnega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 01, 2020 4:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čipe sem videl v bernstein-ovih in seltronovih časovnih relejih. Videl sem tudi čip na katerega je proizvajalec natisnil svoj logotip - v resnici je bil pa 4541. To sem videl v aparatu za kuhanje jajc, katerega sem dobil na popravilo. Odneslo je prav ta čip. Po "sumljivem" razporedu. (napajanje, izhod, ter postavitev funkcijskih pinov ) sem ugotovil da je gor dejansko 4541.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bdoctore
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Okt 2015 16:26
Prispevkov: 38
Aktiv.: 0.37

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 01, 2020 4:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fantje, hvala za odgovore.
Za 4541 piše da je najmanjša vrednost 0.3s kar bi bilo preveč. Rabim res točen inpulz od 50ms, drugače ne bo delalo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 01, 2020 5:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bdoctore je napisal/a:
Fantje, hvala za odgovore.
Za 4541 piše da je najmanjša vrednost 0.3s kar bi bilo preveč. Rabim res točen inpulz od 50ms, drugače ne bo delalo.


Kje si to prebral? Za tako nizek čas ga sicer še nisem uporabljal, a v datashetu piše, da lahko oscilator poženeš do 100khz. S preddelilnikom 256 bi bilo to 256us.
Ga bom dal zvečer na testno pa zadevo preizkusim. Poročam.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 01, 2020 8:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot sem obljubil.
Fotografije povedo več kot 100 besed... Wink
4000Hz na izhodu ne predstavlja nobenega problema tako da je 50ms (20hz) mala šala.


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bdoctore
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Okt 2015 16:26
Prispevkov: 38
Aktiv.: 0.37

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 01, 2020 9:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala, res cenim vaš trud. Zdaj ko smo ugotovili da se z tem čipom da dobiti ta impulz, kako bi najlažje to uporabil na svoji napravi? Kot sem že omenil, ko uporabnik vrže noter kovanec, coin acceptor da minus na 100ms, to pomeni da bi ta impulz moral biti trigger da čip ven da eden impulz 50ms. Bi prosim lahko na hitro kaksno shemo narisal? Lahko tudi v paintu,sploh ni pomembno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group