www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Atmega 328Pu
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
blsku
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Okt 2020 19:39
Prispevkov: 49
Aktiv.: 1.14
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 02, 2020 7:51 pm    Naslov sporočila:  Atmega 328Pu Odgovori s citatom

Zdravo,

Sem nov na področju arduina in imam nekaj vprašanj na katere ne poznam odgovora.
Rad bi izdelal neko napravico, katera bi imela Atmego 238P čip kot osnovo.
Zanima me naslednje.
- Stvari bi zaradi cene rad nabavil iz Aliexpressa. A je kakšna razlika med čipi Atmega 328p kupljenimi iz aliexpressa (1.4 EUR) ali ali v EU, kjer je cena 2-3x višja? Sprašujem, ker sem bral, da so čipi Atmega 328 "kao" patentirani?

- Pred časom sem bral, da imajo Arduini kupljeni preko Aliexpresa drugačen oziroma slabši kristal vgrajeni krislal? A je to res? Kaj je sploh naloga tistega kristala?

- Zanima me ali je kakšna razlika med čipi Atmega 328p, Atmega 328pu in Atmega 328pu-nu.

hvala za odgovore in vso vašo pomoč
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 03, 2020 8:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen,

Tukaj dobiš datasheet Mege.

V osnovi so tisti "p, U, PU" označba njenega ohišja. Mogoče tudi max hitrosti/napajalne napetosti, preberi v pdf-ju .Kot začetnika zate to ni pomembno, če boš uporabljal Arduino.

V Evropi je Arduino dražji zato ker:
- je že opravil enomesečno pot s Kitajske in ga boš dobil v razumnem času
- si evropski trgovec vzame delež za posredovanje+ evropska poštnina
- je mogoče celo original. Pogruntali so ga mislim da Italijani.

"kristal" določa hitrost delovanja Arduinota (oz. mikrokontrolerja. ) Zaradi njega Arduino dela pri 16 MHz. V narekovajih zato, ker je to resonator, ne kristal. Sama Mega lahko dobi/ima različne takte in hitrosti delovanja, o tem si prebereš v datasheetu. Arduinoti pač imajo izbrato za takt 16MHz resonator.

"patent", kristal,... naj te ne skrbi. kupi in začni ustvarjat. Wink

Mogoče reklana, ampak jaz kupujem "Arduino stvari" v Nemčiji pri temle prodajalcu. Korekten, v nekaj dneg imaš stvar(i) doma.. Lahko pohvalim.

PS: moj odgovor je osnovan na osniovi uporabe Arduina, če boš uporabil goli čip 328, je branje/uporaba pdf-a nujno že pred nakupom. V vsakem primeru pa je obvezno, ko boš karkoli od tega uporabljal Smile Laughing
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blsku
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Okt 2020 19:39
Prispevkov: 49
Aktiv.: 1.14
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 03, 2020 10:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljen lojzek,

Zahvaljujem se ti za tvoj odgovor.
V planu sem imel izdelat tiskano vezije na katerem bi bil samo čip Atmega 328p z nekaj dodatne "drobnarije"(regulator napetosti, upori in kondenzator...).

- Za kristal sprašujem iz razloga, ker sem nekje na nekem forumu zasledil, da lahko Atmega 328p deluje na tiskanem veziju tudi brez kristala s sicer počasnejšim taktom. A lahko kdo od tukaj prisotnih potrdi to?
- A je potrebno ob atmegi 328p vgradit nujno kristal, ki je 16000 hz ali je lahko tudi hitrejši?

hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.50
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 03, 2020 11:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisi pogledal datasheet, ker imaš oba odgovora v uvodu (Features):

Special microcontroller features
● Internal calibrated oscillator

Speed grade:
● 0 to 8MHz at 2.7 to 5.5V (automotive temperature range: –40°C to +125°C)
● 0 to 16MHz at 4.5 to 5.5V (automotive temperature range: –40°C to +125°C)
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 612
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 03, 2020 12:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

blsku je napisal/a:
- Za kristal sprasujem iz razloga, ker sem nekje na nekem forumu zasledil, da lahko Atmega 328p deluje na tiskanem veziju tudi brez kristala s sicer pocasnejsim taktom. A lahko kdo od tukaj prisotnih potrdi to?
- A je potrebno ob atmegi 328p vgradit nujno kristal, ki je 16000 hz ali je lahko tudi hitrejsi?

- Atmega328P lahko uporablja notranji 8MHz oscilator, po potrebi lahko vklopis delilnik in tako spustis na 1MHz (ce okolje Arduino to podpira ne vem).
- Max je 16MHz oz 16.000.000 Hz tako kot na Arduino vezju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blsku
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Okt 2020 19:39
Prispevkov: 49
Aktiv.: 1.14
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 03, 2020 12:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@ mato1111

Ja res je datasheet-a se nisem prebral, ker pišem preko telefona in mi ne deluje najbolje...
Torej če te prav razumem moram za hitro delovanje čipa Atmega 328p nujno uporabit zunanji oscilator?

- Malo "off the record" ... Obstaja če kakšen drugi čip kot je Atmega 328p, ki ga lahko programiraš preko Arduino IDE in je boljši hitrejši z več spomia? Seveda da ima možnost spajkanja kot ATmega328.
- Katere prorgamske jezike in čipe še uporablja za t.i. profi zadeve? Nekaj sem bral, da so ti Atmega328p čipi in Arduino okolje bolj pol-profesionalna zadeva, če že ne čisto amaterska?
-
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 612
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 03, 2020 6:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja za hitro delovanje mislim da je kar povsod zunanji oscilator, ze zaradi tega ker je bolj tocen kot notranji.
Vsi mikrokrmilniki ki so na uradnih Arduino vezjih podpirajo programiranje z Arduino okoljem. Sam se trenutno ukvarjam/probavam z STM32F103 ki ima ARM arhitekturo in deluje na 72MHz in uradno ni podprt s strani Arduino se pa dobijo neke knjiznice in pac sledim vodicem na internetu. Je dosti bolj zmogljiv kot naprimer Arduino Nano pa je pri kitajcih za isto ceno.
Za "profi" zadeve lahko za omenjeni Atmega uporabis Atmel studio, moras pa kar nekaj truda ulozit v iskanje knjiznic itd... Zato imajo/imamo ljudje za hobi radi Arduino, ker imas prakticno vse knjiznice za razne module in komunikacijo ze narejene pa se programatorjev ne rabis kupovat ker pac nalozis program direkt preko USB.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 05, 2020 8:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

32kB kolikor premore 328, je za hobi varianto neverjetno veliko spomina...

Običajno je tudi dovolj hiter, če deluje z internim oscilatorjem in 1MHz taktom...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 05, 2020 9:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Applause
lojzek je napisal/a:
32kB kolikor premore 328, je za hobi varianto neverjetno veliko spomina...

@ blsku
Nabavi nek poceni Arduino in začni z lahkimi primeri kot so "Blink" ali "Hello World", nadaljuj počasi s tem kar ti bo všeč. Only sky's the limit. Da ne bo kot je v besedilu te pesmi.

To je le moje skromno mišljenje. Ne nabavljaj avtobusa, da se boš potem vozil sam v službo in to po kolesarski stezi. Rolling Eyes

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 05, 2020 7:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

blsku je napisal/a:
V planu sem imel izdelat tiskano vezije na katerem bi bil samo čip Atmega 328p z nekaj dodatne "drobnarije"(regulator napetosti, upori in kondenzator...).


Kako misliš naložit bootloader ?

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
blsku
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Okt 2020 19:39
Prispevkov: 49
Aktiv.: 1.14
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 05, 2020 11:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Int47

Pozdravljen,

Bootloader je na cipu ATmega 328pu že nameščen. Sam cip bi nato sprogrameral na njega naložu kodo in ga prispajkal na PCB ter mu dodal oscilator , upor in dva keramična dkonxenzatorja 18 in 22pF. Ter seveda izhode ...

Seveda je to moja teorija, ki pa se lahko dejansko razlikuje od prakse Smile. Sem se nov v svetu arduina tako, da ni nujno da je moja teorija OK. Bo se kdo napisal kaj na to temo, ki se na to bolj spozna kot jaz.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5333
Aktiv.: 24.72
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 5:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bootloaderja na novem cipu ni ... (ce cip kupis samostojno)
Nujno ven pine za ISP: GND, MISO, MOSI, SCK, RESET in +5V/3V3!

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 11.97
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 7:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

blsku je napisal/a:
@ mato1111

Ja res je datasheet-a se nisem prebral, ker pišem preko telefona in mi ne deluje najbolje...
Torej če te prav razumem moram za hitro delovanje čipa Atmega 328p nujno uporabit zunanji oscilator?

- Malo "off the record" ... Obstaja če kakšen drugi čip kot je Atmega 328p, ki ga lahko programiraš preko Arduino IDE in je boljši hitrejši z več spomia? Seveda da ima možnost spajkanja kot ATmega328.
- Katere prorgamske jezike in čipe še uporablja za t.i. profi zadeve? Nekaj sem bral, da so ti Atmega328p čipi in Arduino okolje bolj pol-profesionalna zadeva, če že ne čisto amaterska?
-


Nimam pojma o Atmegi 328.
Ti sprašuješ, odgovore več ali manj imaš, vse ostalo stric Google ve.
Če misliš uporabljati Atmego 328, ki se "da spajkati" (da se vsaka!) menim, da imaš v mislih THT verzijo. Torej, glede na fizično velikost procesorja in nekaj - po tvoje dodatnih elementov kmalu presežeš dimenzije nano, mini ali promini arduino modulov, kjer:
- ni potrebe spajkati, razen ponekod MŽ - letvic, kar ti potem VSEKAKOR
omogoča vstavljanje in odstranjevanje kompletnega modula v nadaljnje super vezje
- za določene modele ne rabiš ničesar razen USB kabla za nalaganje programa
- v večini naložen bootloader
- CENA, velikost in čas izdelave (svojega) modula opravičuje nabavo le tega -
narejenega.

Če pa je stvar namenjena učenju in razumevanju delovanja procesorja, potem imej vse moje trditve za brezpredmetne, išči po Googlu "barebone arduino", upoštevaj nasvete forumašev, ki so pisali pred menoj.

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 10:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne razumem zakaj takšna fama okoli programiranja ravno preko USB ?? Jaz sicer priznam da še sploh nisem napredoval do bootloaderjev in USB, ampak v svojih najbolj entuzijastičnih časih sem se pač držal programiranja preko ISP z enostavnim programatorjem na paralelnem portu. Uporabljal sem ATTiny13, ATTiny44 in ATmega48...
Pred tem, pa AT89C2051 in AT89C4051 in programator PG302.

Skratka - za začetnika vrh glave dovolj. rulez2
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 612
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 06, 2020 11:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebaveh je napisal/a:
Ne razumem zakaj taksna fama okoli programiranja ravno preko USB ??

Za Arduino plate:
- Ne rabis programatorja
- Je zelo enostavno. V Arduino IDE izberes plato (Uno, Nano...) in COM port ter pritisnes upload. Ne rabis nastavljat Fuse ali Lock bitov...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group