www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

savica 56
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.98
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 12, 2020 6:08 pm    Naslov sporočila:  savica 56 Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Na bolšjem trgu sem kupil star radio savica 56. Ali ga lahko takoj prižgem ali moram najprej zamenjati papirne in elektrolitske kondenzatorje? In če jih bom zamenjal, ali moram zamenjati čisto vse?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2020 3:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na tvoje vprašanje je težko direktno odgovoriti.
Univerzalni recept za popravilo starih radiev je zamenjava vseh kondenzatorjev, vsaj tako pravijo Američani (do a full recap and it will work). Vendar v praksi ni to vedno nujno potrebno, oz. je za nedelovanje krivo še kaj drugega kot kondenzatorji.

Kar se tiče papirnih kodenzatorjev, najbolje je res pomenjati vse, ampak za test oz. prvi zagon je najbolj pomembno zamenjati vezni kondenzator, ki gre iz prejšnje stopnje NF ojačevalke na prvo mrežico (g1) končne elektronke. V kolikor je ta slab in prebija (kar v 90% tudi bo), boš kaj hitro (hitro = v parih minutah) skuril končno elektronko in morda še izhodni trafo. Glede ostalih, nujno je zamenjati vse kjer je več kot cca 10V napetosti, vsaj na daljši rok, ampak na koncu ugotoviš, da tistih z nizko napetostjo ni veliko in pomenjaš še tiste.

Elektrolitski kondenzatorji so včasih še čisto dobri, včasih posušeni, včasih potrebujejo reformiranje in so potem dobri, ali pa tudi po reformiranju še vedno vlečejo prevelik tok (ang. leaky). Skratka, računaj, da jih boš prej menjal kot ne.

V vsakem primeru je pred prvim zagonom zelo pametno radio prižgati prek 60-75W žarnice (ang. dim bulb tester), saj bo ta obvarovala mrežni trafo v kolikor pride nekje do kratkega stika (veliko teh radiev ni imelo varovalke), hkrati pa bo tudi omejila anodni tok usmerjevalke ko se bodo elkoti reformirali.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.98
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 16, 2020 5:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S katerimi kondenzatorji pa je najbolje zamenjati papirne?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 2:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

TheDarkSpirit je napisal/a:
S katerimi kondenzatorji pa je najbolje zamenjati papirne?


S folijskimi. Imaš različne, metal film, polypropylene, itd. Nima veze kateri. Napetosti naj bodo vsaj 400V, priporočeno 630V.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.98
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 10:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kje jih pa najceneje dobim?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.98
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 11:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rabil bi te:
-68000pf 2x
-47000pf
-27000pf 4x
-22000pf
-2200pf
-100000pf
-0,25uf 2x
-4700pf 2x

elektrolitski:
-50uf, 15v
-32uf 2x
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 12:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podal si samo vrednosti brez napetosti!
Tudi ta je pomembna, včasih še bolj kot kapacitivnost.
Kondenzatorje sem svoj čas kupil na zalogo pri (eBay), pri tem prodajalcu, toda prodaja samo količine > 5.

In dobro preberi, kar je napisal mitchW malo višje.
Jaz ga prižgem sicer tudi brez žarnice, s tem, da imam eno roko na vtikaču 220V Whistle .

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.98
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 1:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A se da kje tako kupit da ne bi rabil kartice?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.98
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 3:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je moj prvi star radio.
A bi se mogoče dalo da bi jaz napisal za vsak kondenzator vse tisto kar gor piše in bi nekdo to kupil, jaz bi mu pa plačal na TRR in bi mi to poslal, da bojo sigurno pravi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 4:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na tvojem mestu bi vzel takšne vrednosti:

-68000pf 2x (400V)
-47000pf (630V)
-27000pf 4x (630V)
-22000pf (630V)
-2200pf (1000V)
-100000pf (250V/400V)
-0,25uf 2x - 0.27uF (400V) - 0.25uF ne boš nikjer našel
-4700pf 2x keramični tipa Y2 za 250V AC izmenični tok

Lahko vzameš vse 630V, da ne boš iskal posameznih napetosti.
Edino 4700pF naj bosta keramična tip Y2, saj prideta med fazo in šasijo.

elektrolitski:
-50uf, 15v - 50uF ne boš našel, vzemi 47uF ali 56uF 16V, lahko tudi 25V
-32uf 2x 400V ali 450V
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 4:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

TheDarkSpirit je napisal/a:
A se da kje tako kupit da ne bi rabil kartice?


Lahko vprašaš v IC elektronika ali HTE, na primer.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.84
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 18, 2020 9:31 am    Naslov sporočila:  Savica 56 Odgovori s citatom

No , jaz vsekakor nisem pristaš menjavanja kondijev vse po vrsti ampak po potrebi.
V svoji več kot 50-letni praksi sem zamenjal največkrat gladilni elektrolit (dvojni) v napajalnem delu, pa včasih katodni elektrolit cca 50mikro/16V, kakšen sklopni kondi,... drugače pa samo po potrebi. Veliko sem pozamnjal raznih žičnih uporov v delilnikih napetosti ( posebno pri U-seriji lamp ) in pa anodnih uporov. Dostikrat je bil vzrok tudi slab visikoohmski upor za prednapetost 1 mrežice.
Vsekakor posebna pozornost takoj po vklopu oz ko se segreje usmerjevalka in se formirajo anodne napetosti. Opazovati ev segrevanje anode končne stopnje in ev pregrevanje (tudi dim) raznih močnostnih uporov in pa seveda mežnega transformatoja. Posebno pozornost, če smo radio vklopili direktno ( brez variaka ali serijsko vezane močne žarnice).
Vsekakor se to ne dela na pamet in brez ustreznega vsaj osnovnega predznanja o elektronkah - dugače bo več škode kot koristi.
V kolikor bi se rad kaj več naučil o popravilu starih sprejemnikov imam doma dve zanimivi knjigi s tega področja. Reparatura radijskih aparatov 1954 - ing Slavoj Jenko - in Opravka radio aparata 1965- ing Velimir Mesaroš z zbirko kakih 50 načrtov ( Iskra , RR , RIZ,...), ki ti jih lahko posodim .

LP in uspešno popravilo ! Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 18, 2020 4:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V sedemdesetih in osedesemtih je bila večina kondenzatorjev narejena v šestesetih še vedno BP. Sedaj pa so kondenzatorji stari že več kot 50 let. Sam sem moral že velikokrat menjati papirne kondenzatorje na opremi narejeni konec osemdesetih ali v začetku/sredini devetdesetih, ker so dejansko eksplodirali (mrežni filtri povečini), pa je od proizvodnje minilo "le" 20-25 let Smile Tudi tisti, ki niso eksplodirali so po testih bili slabi, kot bi bili stari 50 let.

Glede menjavanja kondenzatorjev je močno odvisno v kakšnem stanju so. Jaz jih raje pomenjam, saj tudi kakšen, ki nima neke napetosti gor lahko povzroča slabo voljo.
1. primer: ARO napetost in kontrola magičnega očesa, po menjavi kondenzatorja v tem delu se je odzivnost magičnega očesa močno povečala, kljub temu, da je gor le cca 10-15V maks.
2. primer: radio je prekinjal base, ob udarcu na šasijo so basi prišli nazaj. Kondenzator je zgubiljal stik v tonski kontroli.

Še par primerov iz prakse...
Radio, stal vlažni kleti več let, celo bela plesen je bila znotraj. Uporabljeni so bili rozasti Iskrini kondenzatorji in rjavi papirni Inštituta za elektroveze. Lahko bi jih pustil, ampak že ko sem pomeril prvih na ohmmetru, so bili nekaj 100 K ohmov. Ti so leteli vsi ven še preden je radio videl elektriko.

Trenutno obnavljam eno ameriško zadevo, letnik 1960, ki je večino svojega časa preživela v Texasu, kjer ni neke hude vlage. Kondenzatorji v rjavi tubi in začepljeni z voskom ali terom so vsi BP (prebojnost, kapacitivnost). Sem jih "napolnil" na nazivno napetost in so po 5 urah še vedno naredili iskro ob stiku. Po drugi strani so pa drugi, ki so celi zaliti v plastiko (rečejo jim tudi black beauties) nekje na nivoju Iskrinih rozastih iz podobnega časa. Skratka obnašajo se kot upori bo kakršni koli višji napetosti od 5-10V, eden mi je celo vsekal v kratek stik pri cca 100V (nazivna 200V).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.84
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2020 9:21 am    Naslov sporočila:  Savica 56 Odgovori s citatom

Se popolnioma strinjam Mitch. Jaz sem seveda mislil na to ko se nekdo , ki nima pojma o lampaših ( ocena glede na vprašanja) loti popravila in vpraša ,če mora najprej vse kondenzatorje zamenjati. Na take "mojstre" sem mislil, zato sem tudi svetoval vzeti najprej v roke kako staro knjigo na to temo.

LP Brane

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.98
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 19, 2020 9:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj že znam, sem nerkaj prebral na spletni strani https://antiqueradio.org/begin.htm,
na yt pogledal kakšen video... Samo sprašujem pa zato ker to prvič delam.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
Stran 1 od 10

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group