www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

savica 56
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.92
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 28, 2021 4:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem že. Samo počakal bom da se zunaj stemni da bo dober signal. Še vedno pa ne vem kaj bi bil lahko razlog za brnenje v zvočniku.
A je možno da bi bila kakšna lampa slaba?
Sicer se pa tudi sliši če na avdio vhod kaj priklopim. Samo skoraj nič ne ojača. Jaz mislim da je kakšna lampa fuč.
Ujel še nisem nič mogoče antena ni v redu mogoče je razglašen. Bom poskušal naprej ko odpravim brnenje. Se pa R6 močno segreva pa me zanima če je to normalno.
Sicer pa tudi gumb za glasnost zdaj dela samo se komaj sliši zaradi brnenja in ker je zvok tako tih.
Me pa res zanima zakaj je to brnenje. Mogoče če bi mi kdo iz bližine testiral lampe.
USPELO MI JE UJETI ENO POSTAJO!!!!! Sliši se neka glasba samo je zelo tiho pa še brnenje je iz zvočnika pa tudi signal je zelo slab.
Se pa brnenje sliši samo če dam uho zraven zvočnika, tako da me zanima če je to mogoče celo normalno. Vsekakor bi pa bil vesel če bi se javil kdo iz Ljubljane ki ima tester da bi mi stestiral lampe.
Pa nekaj sem našel! Najbrž je res kakšna lampa fuč:

Sometimes you will hear strange sounds, loss of power, or heavily distort sound. These are signs that a tube is failing.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 28, 2021 11:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na katerem valovnem območju brni in seveda ne vemo, kaj ti imenuješ brnenje.
Brnenje, pa kakršno koli že je ni posledica slabe elektronke!
Sicer pa, koliko ti je elektrotehnika blizu, sploh, da bodo forumaši vedeli, kako ti odgovoriti na tvoje vprašanje, kajti, če ne veš, kakšen namen imajo elementi v aparaturi,
bi bilo potrebno začeti na začetku (tj z osnovami elektrotehnike) in ne na koncu.
To je približno tako, kot bi začel gradnjo hiše s streho.

TheDarkSpirit je napisal/a:
Sometimes you will hear strange sounds, loss of power, or heavily distort sound. These are signs that a tube is failing.
Samo brnenje v zvočniku ne spada med citirane in ponavadi sem najbolj srečen, če pri prvem vklopu radia vsaj nekaj "ropota" v zvočniku.


Tvoje prispevke sem združil v en post, kajti nikakor ne gre, da boš vsako minuto pisal nov post!

_________________
Lp, Jaka


Nazadnje urejal/a Jaka57 Čet Jan 28, 2021 11:52 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.92
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 28, 2021 11:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je brnenje kar tiho in se sliši samo če dam zraven uho. Radio sicer zdaj dela in lovi postaje samo je zvok zelo tih in popačen tudi če s kablom priklopim računalnik direktno na ojačevalec in predvajam glasbo. Na spletu pa ravno piše da je zelo tih in popačen zvok znak da je elektronka zanič. Brni pa vedno na vseh valovnih območjih in brnenje se ne spreminja ko spreminjam glasnost. Sicer pa vem da brnenje ni znak slabe elektronke.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 28, 2021 11:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

TheDarkSpirit je napisal/a:
Je brnenje kar tiho in se sliši samo če dam zraven uho. Radio sicer zdaj dela in lovi postaje samo je zvok zelo tih in popačen tudi če s kablom priklopim računalnik direktno na ojačevalec in predvajam glasbo. Na spletu pa ravno piše da je zelo tih in popačen zvok znak da je elektronka zanič. Brni pa vedno na vseh valovnih območjih in brnenje se ne spreminja ko spreminjam glasnost. Sicer pa vem da brnenje ni znak slabe elektronke.


Na DV, SV in KV bo brnelo, če boš imel v bližini kakšen računalnik, mrežno povezavo, kakšen stikalni napajalnik ipd.
Da pa ne igra glasno pa tudi slučajno ni nujno, da je slaba elektronka, lahko je karkoli, toda pri elektronskih ceveh v NF stopnji je ugotavljanje napake enostavno.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.92
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 28, 2021 11:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ampak zvok ni samo tih temveč je tudi popačen. Bi bilo fajn da bi mi nekdo stestiral elektronke.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.92
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 29, 2021 2:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj bi bil pa razlog da brni tudi če predvajam glasbo preko vhoda za gramofon?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 29, 2021 5:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napaka V NF delu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.14
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 29, 2021 5:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pomeri in napiši napetosti na končni lampi (anoda, katoda g1 g2) pri vsaj 15 minut ogretemu radiu, merjeno proti masi.
Je EL84 ali katera druga?

_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.92
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 29, 2021 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A bi bilo možno da bi mi kdo iz bližine do konca popravil radio?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2021 12:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.servispreseren.com/service.html
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.92
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2021 1:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A ni to bolj za novejše radije? Mislil sem na to če bi mi kdo s foruma.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.92
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2021 11:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj bi pa sicer bila najbolj možna napaka?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.40
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2021 2:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

TheDarkSpirit je napisal/a:
A bi bilo možno da bi mi kdo iz bližine do konca popravil radio?

Shame on you Potem se ne boš nič naučil! Če bi bili drugačni časi bi ga skupaj popravila, ker vidim, da si iz Ljubljane.
Kaj če se lotiš za začetek kaj bolj enostavnega in tako spoznaš delovanje radija in elektronk.

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2021 3:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se strinjam s @sebastiant, če boš dal nekomu popravljat, se ne boš ničesar naučil.

Kolikor sem prebral temo, imaš dejansko težavo v NF (nizko frekvenčni oz. avdio) stopnji.

Si pomenjal vse kritične kondenzatorje v radiu? Oz. vsaj v NF stopnji?
Upori so vsi v mejah tolerance?

Če je zvok popačen in zraven močno brni, potem je najverjetneje vzrok v enem ali obeh posušenih 32uF elektrolitskih kondenzatorjih.
Zdaj če je zvok le popačen in nima moči, potem je možno, da močno prebija vezni kondenzator, ki je vezan na prvo mrežico izhodne lampe (EBL21 ali EL41 - pozabil katero izvedbo Savice imaš). Lahko je tudi kriva izhodna lampa, ampak je malo verjetnosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TheDarkSpirit
Član
Član



Pridružen-a: Pon 24 Avg 2020 20:23
Prispevkov: 174
Aktiv.: 3.92
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 30, 2021 10:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebastiant je napisal/a:
TheDarkSpirit je napisal/a:
A bi bilo možno da bi mi kdo iz bližine do konca popravil radio?

Shame on you Potem se ne boš nič naučil! Če bi bili drugačni časi bi ga skupaj popravila, ker vidim, da si iz Ljubljane.
Kaj če se lotiš za začetek kaj bolj enostavnega in tako spoznaš delovanje radija in elektronk.

Kaj pa če počakam da bo konec epidemije pa potem lahko skupaj popraviva?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Naslednja
Stran 9 od 10

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group