www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Radio Iskra Simfonija
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 09, 2020 10:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mod je napisal/a:
Sem dobil in zamenjal elektronko EZ80, dodal zvočnik in žico namesto antene ter prižgal radio preko žarnice. Juhu, sedaj radio deluje, postaje se da nastavljat, edino zvok ima občasno majhen brum, kot da bi bil pokvarjen zvočnik oz. membrana. Sem poizkusil tudi z drugim zvočnikom in je zvok enak tako, da zvočnik očitno ni razlog. Verjetno je kriv kakšen od kondenzatorjev. Ali ima kdo idejo kateri bi lahko bil oz. kaj bi lahko še potestiral, da bi odpravi čim več problemov?

Kot je napisal Mitch, bom verjetno zamenjal tisti dva varnostna kondenzatorja pred trafom (4n7F), ki sta vezana na maso.


Radio bo čisto lepo deloval tudi brez teh dveh kondenzatorjev. Jih je pa dobro zamenjati, ker filtrirajo motnje.
Za samo delovanje radia je bolj pomembno zamenjati še ostale.

Glede popačenega zvoka:
Kolikor sem videl po sliki, je najbolj kritičen kondenzator še vedno originalen. Gre za 22nF med triodo EAB(C) in 1. mrežico (g1) EL84. Pomeri napetost na g1 EL84 (2. pin) in sporoči koliko dobiš Smile Lahko pomeriš tudi direktno na kondenzatorju. Sem ti ga obkrožil na pripeti fotografiji. Če ta kondenzator prebija, se EL84 premakne delovna točka in začne vleči prevelik tok. Posledica je popačen zvok, čez nekaj časa uničenje lampe, v nekaterih primerih tudi izhodnega trafota.

Za ostale papirne kondenzatorje tudi priporočam, da jih menjaš. Mogoče so zaenkrat še dobri, ampak prej ali slej se boš imel težave.



Screen Shot 2020-11-09 at 21.23.38.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.22 MB
 Pogledana:  9 krat

Screen Shot 2020-11-09 at 21.23.38.png




Nazadnje urejal/a mitchW Pon Nov 09, 2020 10:44 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 09, 2020 10:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

blsku je napisal/a:
Živjo.
Da si kar sposodim temo, ker nisem preprican.
Zanima me ali je prej objavljen načrt pravi tudi za radio Sinfonija Ei Niš? A mogoče kdo od prisotnih ve, kje bi bilo mogoce najti načrt za Sinfonijo iz Niša?


Shema je drugačna, gre za drugačen radio. Sicer osnova je podobna, ampak vseeno so razlike.

Shema je že bila nekoč objavljena na tem forumu, pripenjam vseeno zraven.



EI SINFONIJA UKT.jpg
 Opis:
Shema EI Simfonija
 Velikost datoteke:  968.13 KB
 Pogledana:  27 krat

EI SINFONIJA UKT.jpg



EI SINFONIJA UKT šasija.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.05 MB
 Pogledana:  10 krat

EI SINFONIJA UKT šasija.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 11, 2020 8:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem izmeril napetosti in je na 2. pinu EL84 napetost 7-8V, na kondenzatorju pa je 23-25V. To se izmerjeno ob vezani 80W žarnici namesto varovalke. Kakšna naj bi bila pravilna vrednost?

Oznaka tega kondenzatorja se ne vidi, verjetno je tako kot je napisano 22nF vendar ne vem za kakšno napetost mora bit?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 11, 2020 10:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mod je napisal/a:
Sem izmeril napetosti in je na 2. pinu EL84 napetost 7-8V, na kondenzatorju pa je 23-25V. To se izmerjeno ob vezani 80W žarnici namesto varovalke. Kakšna naj bi bila pravilna vrednost?

Oznaka tega kondenzatorja se ne vidi, verjetno je tako kot je napisano 22nF vendar ne vem za kakšno napetost mora bit?


Definitivno menjaj kondenzator.
Na eni nožici kondenzatorja mora biti 70V, na drugi pa 0V, merjeno proti masi.
Direktno na 2. pinu EL84 mora tudi biti napetost 0V.

Vrednost ni toliko pomembna, sicer je 99% 22nF oz. 22 000pF. Napetost naj bo 400 ali še raje 630V.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 05, 2020 4:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem končno dobil nekaj naročenih kondenzatorjev in se lotil zamenjave. Najprej sem zamenjal 22nF, ki pride med triodo in 1. mrežico ter odstranil varnostna kondenzatorja pred trafom. Radio sem prižgal preko žarnice in sedaj se dogaja nekaj čudnega.
Žarnica in elektronke ne svetijo, in na šasiji imam neko elektriko (fasenprufer sveti). Ali so morda krivi odstranjeni varnostni kondenzatorji??

Tudi te imam nove in jih nameravam zamenjat vendar, mi je danes žal zmanjkalo časa.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 14, 2020 8:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nadaljeval sem z zamenjavo kondenzatorjev tako, da imam sedaj nove varnostne kondeznatorje tudi na vhodu. Naročene imam še preostale elektrolitske kondenzatorje, vendar še čakam na njih.

Opazil pa sem, da imam definitivno problem z preklopnikom na UKV. Kljub čiščenju in uporabi kontakt spreja ta namreč pogosto nima stika in radio preprosto ne deluje. Izgleda mi kot, da gre za mehanično obrabo kontakta na ploščici, ki se preklaplja.

Ali ima kdo slučajno delujoč preklopnik, in ali ga je sploh možno enostavno zamenjati?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 14, 2020 3:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kontakt sprej, pa da vklopiš in izklopiš preklopnik velikokrat (magari tudi 100-300x), saj se kontakti čistijo med preklapljanjem.

Zdaj nazadnje sem uporabil kar čistilo meglio in vodo, vendar je bilo to na radiu, ki je imel še kar nekaj drugih problemov. Moram reči, da je ta tretma pomagal bolje od vsega drugega, čeprav je skregan z logiko (voda + elektrika = bum). Sušenje seveda vsaj 1 teden na soncu in na koncu podmazavanje kontaktov.

Tastatura se da tudi razstaviti in očistiti posamezne kontakte, vendar jo je potrebno vzeti ven z radia in oldotati vse kontakte, kar pa dvomim, da se boš loteval.


P.S.: Elektrolitske kondenzatorje boš zamenjal z razlogom ali kar tako? Ker pametno bi bilo zamenjati (tudi) papirne, ki pa jih boš očitno 80% pustil starih.

P.P.S.: Je menjava 22nF veznega kondenzatorja kaj vplivala na popačenje?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 14, 2020 6:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom še poizkušal sčistit kar se da, sicer pa sem razmišljal tudi, da bi kontakt na preklopniku fiksno povezal in dodal novo stikalo na kabel oz škatlo radia. Sicer bom izgubil originalnost, predvidevam pa da bi moralo delovati isto. Menjava tega preklopnika je verjetno res prevelik zalogaj zame.

Radio mi predstavlja lep spomin na starše in bi ga rad uporabljal (seveda če bo vse delovalo) zato sem naredil seznam kondenzatorjev, ki so uporabljeni in jih naročil. Sem pa trenutno zamenjal samo varnostna kondenzatorja na vhodu, 22nf kondenzator pred el84 in 1nf 1000V kondenzator na izhodnem trafotu, kjer pride zvočnik.

Moje testiranje pa se je ustavilo pri napaki na preklopniku tako, da nisem še preizkusil delovanja zvoka. Bom poslikal menjano in javim kaj se dogaja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 15, 2020 9:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Stanje po menjavi varnostnih, 22nf in 1nf kondenzatorjev se ni bistveno spremenilo. Opazil sem, da radio deluje tišje in tudi elektronke žarijo precej manj (mogoče je tako tudi prav?), magično oko pa sploh ne sveti, zgleda kot da je pokvarjeno.

Sem naredil tudi meritve starih kondenzatorjev z unimerom in dobim skoraj 2kratno vrednost kapacitete, kar mi je tudi čudno (np. slika prikazuje meritve 4.7nf 1000V ki je bil zamenjan z varostnim). Ali so te meritve starih kondenzatorjev sploh možne z takim unimerom?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 15, 2020 9:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

še slike...


radio.jpg
 Opis:
Menjani kondenzatorji
 Velikost datoteke:  1.48 MB
 Pogledana:  16 krat

radio.jpg



mer47.jpg
 Opis:
Meritev 4.7nf kondenzatorja
 Velikost datoteke:  327.07 KB
 Pogledana:  6 krat

mer47.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 16, 2020 4:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede radia, pomeri napetosti, kurjava, anodna, itd. Preveri izpravnost 2x2K7 uporov na usmerniškem delu.

Tvoje meritve niso nič čudnega. Namreč kondenzatorji znotraj prebijajo in se obnašajo kot bi imel nek visokoomski upor (bolj VDR) vezan vzporedno. Ko so še bili ti kondenzatorji brezhibni, bi pokazali dosti točno kapaciteto.

Merilni inštrument meri časovno konstanto v kateri se kondenzator napolni. Ta konstanta je zdaj daljša zaradi prebijanja dielektrika znotraj kondenzatorja. Temu staranju so podvrženi vsi papirni kondenzatorji, sčasoma pride vlaga v notranjost in papir postane prevoden.

Tak kondenzator je seveda za stran, saj ne opravlja več svoje funkcije, to je blokiranje enosmernega toka (DC).

Se pa da elegantno pomeriti, če kondenzator prebija brez uporabe merilnika izolacije. Eno nožico kondenzatorja priklopiš nekam na anodno napetost v radiu (240-280V), med drugo nožico in maso vežeš voltmeter, po možnosti digitalen. V kolikor voltmeter pokaže kakršno koli enosmerno napetost, veš da preko kondenzatorja teče nek tok in tak kondenzator je za stran.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 19, 2020 4:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem nadaljeval z meritvami.

Kurjava na EZ80 je 5,5V, 3.pin je enosmerna napetost 267V
Na EL84 je na 7.pinu 270V
Na menjanem 22nF kondenzatorju je na eni strani 0,05V na drugi pa okoli 85V.

Upora 2x2K7 sem odlotal in preveril pa sta tudi OK (okoli 2,68K)

Vse skupaj je merjeno z 80W žarnico. Ali je ta kriva za prenizke napetosti glede na sheme?

Ali lahko še kaj preizkusim brez dodatnih menjav kondenzatorjev (imam naročene vendar jih verjetno letos ne bom dobil )?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 19, 2020 4:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poskusi brez žarnice. 80W žarnica zaporedno bo zelo znižala napetosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mod
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Okt 2020 9:53
Prispevkov: 16
Aktiv.: 0.37
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 03, 2022 6:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zaradi obveznosti sem se okoli novega leta spet končno lotil mojega radio. Po zamenjavi večine kondenzatorjev radio še vedno ni deloval,
saj zvoka ni bilo. Pomoč sem poiskal pri MitchW-ju (hvala še enkrat) in sedaj radio ponovno deluje. Postaj na UKV-ju je dovolj in zvok,
ki ga radio predvaja je zelo lep. Sedaj sledi še čiščenje gramofona in sestavljanje posameznih komponent v škatlo.

Ob čiščenju gramofona sem opazil, da kabli niso bili dovolj prilotani na kontakte, zato ne vem, kako se gramofon pravilno priklopi.
Iz preklopnika gre sivi kabel (verjetno masa in napajanje), kabla za zvok pa ni.

Ali je dovolj samo ta kabel iz preklopnika, ali moram dodat še kakšnega za zvok, oz. kako se gramofon sploh pravilno priklopi?
Prilagam slike delujočega radia in gramofona z opisom priključkov (P1, P2, K1, K2, 0, 1, 2 in 3).



DSC_1262.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  338.37 KB
 Pogledana:  10 krat

DSC_1262.JPG



DSC_1267.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  422.63 KB
 Pogledana:  11 krat

DSC_1267.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 525
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 03, 2022 8:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hoj,
P1 in P2 = tu priključiš kable za 220V (faza in 0)
Na kontakt 0 vežeš oklop signalega kabla
Na kontakt K1 pa center signalnega kabla

Priložil sem fotografijo, kako mora biti priklopljeno (sicer iz radia Triglav)



Screen Shot 2022-01-03 at 19.39.55.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.19 MB
 Pogledana:  9 krat

Screen Shot 2022-01-03 at 19.39.55.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 77 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group