www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Menjava stikala

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
rudi1
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 17 Okt 2020 9:21
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.10

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 9:37 am    Naslov sporočila:  Menjava stikala Odgovori s citatom

Živjo,

Danes sem hotel pri tašči zamenjati tri stikala na stopnišču,ker so enega razbili,drugi so pa tudi že stari okoli 40let.Pojavil pa se mi je sledeč problem in sploh ne vem kako naj zdaj to zvežem,da bo delovalo.

Na vrhu stopnišča je tole križno stikalo,ki je brikano,ibile pa so priklopljene samo tri žice:


Potem je na sredini stopnišča eno izmenično stikalo(tudi tri žice)

Na dnu stopnišča pa je še eno križno stikalo,ki ima tudi samo tri žice za vezavo.Tudi to stikalo je bilo brikano,ampak ne vem već kako saj se je razbilo.
Danes sem nabavil ta ista navadna stikala in jih probal namontirati ampak ne deluje skoraj nič.Zgornjega sem brikal kot je bil stari,srednjega izmeničnega so izgleda malarji narobe dali nazaj,spodnjega križnega pa so razbili.

Ali mi lahko pomagate pri tej vezavi,kako bi najlažje situacijo popravil,če odklopim vsa stikala in začen pri dozi kjer pride faza(ker izgleda da je vse pomešano).Sam še nisem videl vezave s samo tremi žicami med tremi stikali,zato bi vas prosil za pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 11:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na fotografiji, ki si jo prilepil imaš načrt vezave. Na izmenično stikalo pride dovod oz. gre odvod na porabnik. Dovod na stikalu je označen. Če je instalacijo delal "normalni štromar" ti bo zadostoval fazni preizkuševalec. Najprej snemi vsa stikala.
Na enem vodniku izmeničnega stikala, kjer je dovod boš imel fazo. Označi si katera je. Ostala dva vodnika sta "lavfarja" in sta izmenljiva med sabo. Gresta na križno stikalo. Nato spoji vse tri vodnike v stikalu kjer je dovod. Pojdi do križnega stikala ter ugotovi katera dva vodnika imata napetost.
Označi ju. Ta dva sta povezava (lavfarja) iz izmeničnega stikala z dovodom. Spoji vse štiri vodnike v križnem stikalu. Na dveh vodnikih preostalega izmeničnega stikala boš imel fazo. Vodnik na katerem ni faze je odvod. Tega si označi. Sedaj namesti stikala.
Dovodi na stikalah so označeni.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rudi1
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 17 Okt 2020 9:21
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.10

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 11:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo,hvala za hiter odgovor!ampak v ostalih dveh dozah kjer sta dve križni stikali so samo tri žice,kako te tri priklopiti.Zgornje križno stikalo je bilo brikano kot na sliki,spodnje križno pa je imelo brikano samo eno žico križno na kontakte.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 17:47
Prispevkov: 866
Aktiv.: 3.90
Kraj: Dobrepolje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 11:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Skoraj sem prepričan, da tam kjer bi maral biti križno stikalo, je odtrgana žica.
Dobro preglej dozo kjer pride kabel, uporabi baterijo da bolje vidiš.

Križna stikala pa lahko uporabiš kot izmenično stikalo, naprimer desni ali levi stolpec.

Lp,
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 738
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 11:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali ste že naredili to?
Silvo je napisal/a:
Najprej snemi vsa stikala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rudi1
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 17 Okt 2020 9:21
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.10

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 12:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Skoraj sem prepričan, da tam kjer bi maral biti križno stikalo, je odtrgana žica.
Dobro preglej dozo kjer pride kabel, uporabi baterijo da bolje vidiš.



To je pa res možno,ker ko sem to delal je bila v hodniku napol tema.Tudi na sliki se vidi,da en vijak na stikalu manjka.To bom pa res bolje pogledal.
H tašči grem sedaj v ponedeljek,ker prej zaradi službe ne morem.
Hvala vseh za pomoč,če pa mi ne bo ratalo se bom pa zopet oglasil.

aja,še eno vprašanje:ali je treba te nove stikala ravno tako brikati kot je na sliki(zdraven sta bili priloženi 2 žički)ali pa so že brikani po defoltu?

Hvala vsem še enkrat!

Lp!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko11
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 17:47
Prispevkov: 866
Aktiv.: 3.90
Kraj: Dobrepolje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 17, 2020 12:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš taka stikala kot je na sliki pobrikaš samo križno stikalo, za izmenično pa uporabiš desni ali levi stolpec.

Lp,
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
stane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19
Prispevkov: 1271
Aktiv.: 6.16
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 20, 2020 9:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Narobe si razlagaš princip delovanja.
V tvojem primeru, ko imaš tri stikala, sta dva menjalna in eno križno.
Začni tako, kot so ti že napisali - odmontiraj vsa tri stikala.
Z faznim preizkuševalcem poišči fazo. Ta bo na enem od menjalnih stikal (3 žice).
Ko prvo menjalno stikalo zmontiraš, dobiš fazo na križnem stikalu (4 žice).
Pri križnem stikalu dobiš fazo po eni žici, nato preklopiš prvo menjalno stikalo in dobiš fazo na križno stikalo po drugi žici. Ti dve bi na tvoje staro stikalo (slika) priključil zgoraj.
Ostali dve spodaj. Sedaj dobiš fazo na zadnje menjalno stikalo po eni žici in ko preklopiš križno dobiš fazo po drugi žici na zadnje menjalno stikalo.

Prej bi stikala priključil, kot to napisal. Think



križno_stikalo.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  26.09 KB
 Pogledana:  2 krat

križno_stikalo.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
rudi1
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 17 Okt 2020 9:21
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.10

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 21, 2020 9:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko rečem samo, hvala še enkrat za vašo pomoč in nasvete. Včeraj sem odprl dozo kjer je bilo montirano križno stikalo in ko sem vse žice potegnil ven sem videl, da je res ena žica tik ob robu doze. Torej so bile štiri žice, kot ste ugotovili. Izgleda, da je nekdo,ki je priklopil v to dozo, ki gre na to križno stikalo kabel za v drvarnico, nekako izpulil to žico. Še sama sreča, da so bile v steni cevi in ni blo treba štemati. Ker je bila žica malo kratka, sem vse žice zamenjal in priklopil križno stikalo.
Z vašo pomočjo in razlago sem vsa stikala priklopil brez problema in že v prvo je vse delovalo. Applause

Lp!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
osterklin
Član
Član



Pridružen-a: Sob 03 Jan 2009 20:00
Prispevkov: 167
Aktiv.: 0.90
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 21, 2023 6:52 pm    Naslov sporočila:  Priklop križnnega stikala Odgovori s citatom

stane je napisal/a:
Narobe si razlagaš princip delovanja.
V tvojem primeru, ko imaš tri stikala, sta dva menjalna in eno križno.
Začni tako, kot so ti že napisali - odmontiraj vsa tri stikala.
Z faznim preizkuševalcem poišči fazo. Ta bo na enem od menjalnih stikal (3 žice).
Ko prvo menjalno stikalo zmontiraš, dobiš fazo na križnem stikalu (4 žice).
Pri križnem stikalu dobiš fazo po eni žici, nato preklopiš prvo menjalno stikalo in dobiš fazo na križno stikalo po drugi žici. Ti dve bi na tvoje staro stikalo (slika) priključil zgoraj.
Ostali dve spodaj. Sedaj dobiš fazo na zadnje menjalno stikalo po eni žici in ko preklopiš križno dobiš fazo po drugi žici na zadnje menjalno stikalo.

Prej bi stikala priključil, kot to napisal. Think

Citiram:
Sliko ki imaš naeisano sicer razumem pa bi še enkrat vseeno vprašal, Na keižnem stikalu je ŠEST priključkov, priključi pa se štiri, če gledam po sliki na stikalu st podnja in zgornja kontakta za priključit
Pripeto skuko pogkej in kot prvo povej kako naj bi bil pravilno obrnjeno stilalo
jaz bi rekel da desna slika, leva pa naj bi bila še narobe priklopljena če prav ražumem čeprav je nekdo tako priklopil.



Stkalo staro križno.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  38.63 KB
 Pogledana:  11 krat

Stkalo staro križno.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group