www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kateri Atmega cip namesto Atmega 328p

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.44
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 22, 2020 5:55 pm    Naslov sporočila:  Kateri Atmega cip namesto Atmega 328p Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Izdelujem en, po mojem mnenju, bolj zakompliciran hišni termostat. Privseh dodatkih( temperaturna tipala, led, tipkala, izhod za crpalke...)mi je na čipu Atmega 328p pričelo zmanjkovat digitalnih izhodov. In ker sem šezelo zelen na tem področju me zanima za vas nasvet, kateri ekvivalentni čip bi lahko uporabil namesto atmega 328p .
- Pogoj je, da ima več digitalnih izhodov kot Atmega 328p
- Da je programiranje le tega enako kot pri Atmegi328p
- Da je enako ali bolj hiter pri delovanju
- Da je TH izvedbe, da ga je mogoče spajkat z običajnim spajkalom, ker toplega zraka nimam na voljo


Hvala za odgovore.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.61
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 22, 2020 6:26 pm    Naslov sporočila:  Re: Kateri Atmega cip namesto Atmega 328p Odgovori s citatom

borzon je napisal/a:
- Pogoj je, da ima več digitalnih izhodov kot Atmega 328p

Če so potrebni samo dodatni digitalni izhodi si poglej PCF8574 (Port Expander)

borzon je napisal/a:
- Da je enako ali bolj hiter pri delovanju

Za tvoj primer, domnevam da gre za krmiljenje nečesa ogrevalnega, ne potrebuješ hitrejšega procesorja.

borzon je napisal/a:
- Da je TH izvedbe, da ga je mogoče spajkat z običajnim spajkalom, ker toplega zraka nimam na voljo

Sicer se tudi procesorji v SMD izvedbah lahko z navadnim spajkalom spajkajo.

Če pa želiš TH pa poglej še ATmega324A, ATmega64, ATmega644 ... mogoče še katerega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.44
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 22, 2020 8:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Recimo, da bi potem namesto ATmega 328p čipa izbral čip ATmega 644 ali čip Atmega1284 p. Delujoč program oziroma kodo imam že v celoti spisano.
- Kako je v tem primeru z knjižnicami?
- A bi napisan program lahko preprosti naložil na čip ali so kake dodatne komplikacije?

Za povratne informacije se vam že v naprej zahvaljujem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmelektronika
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Okt 2019 18:59
Prispevkov: 176
Aktiv.: 3.18
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 23, 2020 7:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

poglej arduino MEGA2560 oz čip ATMEGA2560
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.61
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 23, 2020 9:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če ti je uspelo napisati program za 328p ti ga najbrž ne bo težko prilagoditi drugemu procesorju iz AVR družine.

Tako ena na ena pa najbrž ne bo delovalo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 23, 2020 4:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@borzon:

daj prosim naštej, kaj si do sedaj ŽE naredil s 328...

Jaz sem prišel do njega (arduinota, ker je "simpatično že nekako" pripravljen za uporabo) šele po nevem... 10 letih uporabe Atmelov. Najmanjši Tinny-ji mi vodijo pol hiše, mega8 drugo polovico, večje mege pa pravzaprav ne veliko. Arduino nucam pravzaprav zato, ker je že smiselno pripravljen, ne zaradi spomina ali pomanjkanja tačk. Največji program (ker ga pač kot delujočega ni bilo potrebe optimirat) bi spravil v Mego 8, tako pa pač tiči v megi16. In spomina ostaja za še vse tinyje, ki so po hiši. Če bi seveda kable med njimi peljal. No ja, rahlo pretiravam Whistle

Če ti vhodov / izhodov manjka, si že v miselni zasnovi, v koraku 0, brcnil mimo.

Začni z malimi koraki - in preprostimi napravami - ., boš videl kako uporaben in lep je svet mikrotov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 612
Aktiv.: 4.45
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 23, 2020 7:50 pm    Naslov sporočila:  Re: Kateri Atmega cip namesto Atmega 328p Odgovori s citatom

borzon je napisal/a:
Da je programiranje le tega enako kot pri Atmegi328p

Nisi napisal ali programiras v Arduino ali naprimer v Atmel studio ali cem podobnem...
Ce ti zmanjka nozic za bolj "preproste" zadeve kot so branje vhodov in krmiljenje izhodov lahko uporabis port expander PCF8574 kot je predlagal Obelix. Dela preko I2C in ima 8 I/O. Ce ti je 8 premalo jih lahko dodas vec ce se ne motim je maksimalno 8 (8x8=64 I/O).
Kar se tice programskega spomina na 328p ga je kar dovolj za vecino primerov. Ponavadi ti dosti prej zmanjka delovnega spomina sploh ce delas z kaksnimi daljsimi stringi ali pa veliko uporabljas globalne spremenljivke.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borzon
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Sep 2015 23:14
Prispevkov: 150
Aktiv.: 1.44
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 23, 2020 8:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Najprej se vsem zahvaljujem za bolj ali manj konstruktivne nasvete.

Kot lahko iz mojih vprašanj tukaj na forumu razberete sem začetnik v programiranju in kot sem že napisal programiranje in elektronika ni moj primarni poklic ampak je elektroenergetika, kjer imamo opravka z KILO Amperi in ne mili amperi. Področje, kjer imamo SF6 stikala, ki izklapljajo 110kV ali 400kV in ne 5V.
Iz razloga nepoznavanja miko-mili elektronike velikokrat zasvavljam za vas "strokovnjake" tudi vprašanja, ki so za vas samoumnevna za mene kot začetnika pa temu ni tako.
Kot sem že omenil trenutno izdelujem domači kotlovski termostat za 2 stanovanjsko zgradbo, na katerega bo priključenih 7 obtočnih črpalk, 12 senzorjev, 3x tlačno stikalo, 7x navadno tipkalo, 7x zelena led dioda, 7x rdeča led dioda. Poleg tega bo imel kotlovski termostat tudi LCD zaslon in se dodatna tipala napetosti na vsaki izmed črpalk v primeru,če pride do okvare in črpalka ne deluje ko bi morala.
Nekateri ste mi napisali da kaj potrebujem toliko I/O vhodov izhodov. Z mojim trenutnim programerskim znanjem in poznavanjem, bi brez kakih dodatkov tipa (port expander PCF8574 za katerega nisem vedel, da obstaja) potreboval za to cca min 19 izhodov/vhodov, katerih pa mi ATmega 328p ne omogoča.
Kot sem že zgoraj napisal, sam ne iščem drugage čipa zaradi pomanjkanja spomina ali hitrosti delovanja ampak zaradi pomanjkanja števila digitalnih vhodov/izhodov.
Sam sem začetnik in kljub temu, da imam nameščen Atmel studio programiram v Arduino IDE, ker se s tem spotoma(zaradi obilice nasvetov na internetu) najlažje učim.
Vem, da moja zasnova takega kotlovskega termostata ni idealna in da bi jo profesionalni programerji zasnovali bolj učinkovito z manj navalake ampak ... jaz nisem profi programer, tako kot niso profi programerji inžinirji, ki so sposobni načrtovati slovenski EES.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 24, 2020 8:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da ne bo moj prejšnji post zvenel kot zaničevalen...
Tudi "moja" stikala odklapljajo kV, tam do 110 jih je Smile Elektronika mi je uporaben hobi.

Ampak mislim, da si za prvi projekt pregloboko zasadil žlico.. Včasih je pri spoznavanju novega bolje delati manjše korake, se bolj z veseljem učiš.

Sedaj pa nekaj hitrih idej o tvojem projektu.
- zelene led so verjetno namenjene signalizaciji delovanja črpalke -> uporabiš lahko za vsako isti pin kot za izhod črpalke (paralelno ali zaporedno, odvisno od periferije). Ker 7 črpalk zasede skoraj cel port, je smiselna uporaba PCF ekspanderja.
- če rdeče nakazujejo nedelovanje črpalke, jo lahko priključiš na isti pin, samo v drugo smer obrnjeno. Čekažejo napako -> PCF
- senzorje uporabiš take, ki znajo neko komunikacijo, ne analogne. na ta način uporabiš samo 1-2 pina. Mogoče pogledaš DS18xx serijo. Če uporabiš analogne, bi rabil 12 analognih vhodov, kjer je pa zopet smiselna uporaba nekega stikala, ki trenutno želeni senzor pripelje na en vhod.
- Za LCD je dobro uporabit onega s IIC (TWI) komunikacijo. (To pa zato, ker je tvoj projekt že v osnovi potraten s pini.) Uporabiš samo dva pina pri uporabi PCF-ja. Ista dva kot pri prvi alineji.
- tipke z isto funkcijo združiš na isti pin. Včasih je smiselna uporaba enkoderja. Če je res potrebnih toliko -: PCF
- Za tipanje omrežne napetosti potrebuješ toliko "vezij" za tipanje napetosti kot imaš omrežno napajanih naprav. njihove izhode pripelješ na PCF
- za vsa mesta, kjer sem napisal "PCF", potrebuješ skupno dva pina. Za vse, kar diši na "DS" potrebuješ skupno en pin.
- včasih je dobro predvideti tudi neko komunikacijo do PC-ja. RS232 je kar standardna izbira za začetek.

toliko mojih nasvetov za sedaj... Wink

Dodatno pa lahko rečem, da si za to leto zamudil predelavo kotlovnice. Do drugega leta pa se lahko že naučiš nekaj manjših korakov, bo potem laže.

PS tudi jaz imam (poleg 1000 ostalih stvari) nalogo snovati razvoj našega energetskega omrežja. Saj pravila so tudi tam enaka. Če si miselno zasnovo naredil bolje, je potem delo lažje, uporabnost izdelka pa večja. Tako kot pri naših "pajdaših" na ELESu.

LP Branko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 24, 2020 1:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kupi Arduino mega 2560 in je zadeva rešena.
Ko boš pa bolj v teh vodah, se pa lahko ukvarjaš z raznimi ekspanderji ala PCF8575 (I2C), MCP23016(I2C), MCP23017(I2C), MCP23S17(SPI) ali kakšen drugi....

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group