www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Težave z lustrom

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.78
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2020 5:19 pm    Naslov sporočila:  Težave z lustrom Odgovori s citatom

Lep pozdrav!
Nabavil sem nov luster in ga hotel priklopit. Pred tem sem vzel varovalko za to luč ven. Nato pa sem pred montažo lustra slučajno po pomoti kratko sklenil dve žici (od treh žic, ki štrlijo iz plafona). Ena od teh dveh žica mislim, da je bila ozemljitev (rumeno-zelena). No v glavnem vrglo je ven fit za celo hišo. Je to normalno, glede na to, da sem pred tem početjem odšraufal ven varovalko?
Imam pa še eno vprašanje glede tega lustra: luster je na 4 LED žarnice z GU10 priključkom in bo priklopljen na dve stikali, ki so vezane križno (ali kako se temu reče). Eno od teh dveh stikal bo zatemnitveno stikalo (s stikalom za vklop-izklop), drugo stikalo pa navadno za vklop-izklop. Zanima me, če bo to normalno delovalo, ker sta pač dve stikali? Aja pa LED žarnice sem kupil zatemnitvene, tako da to ni problem. Hvala za odgovore.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 189
Aktiv.: 1.71

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2020 5:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si prepričan, da si ven vzel pravo varovalko? Si kako preveril? Če si in je ven vrglo FID je mogoče, da bi imel čez varovalko peljano nulo namesto faze?

Glede delovanja dveh stikal. Imeti moraš dve menjalni stikali. Tudi zatemnilno stikalo mora biti menjalno pa bo delalo. Vezavo pa boš videl v dokumentaciji ali pa pa malo poiščeš na spletu.

Pri tem stikalu pod dokumentacijo poglej vezalno shemo.
https://etrgovina.elektronabava.si/sl/shop/zatemnilno-stikalo-modul-menjalno-unipack-vgr-be-led-0-60w-230v-gumb-1m-2737074
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.78
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2020 5:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja varovalka je bila prava. In tudi napetost sem preveril s preizkuševalcem, pa je ni bilo...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 189
Aktiv.: 1.71

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2020 5:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napetosti ni bilo na nobeni od žic? Čudno...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
carli
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Nov 2011 19:02
Prispevkov: 758
Aktiv.: 5.01
Kraj: Haloze

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2020 6:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jap! To je čisto normano če povežeš nulo in zemljo. V glavnem delovanje fida si preveril in deluje Mr. Green
Če bos stikali vezal serijsko bo delovalo. Samo pazi da sta na isti fazi. Če je bil do sedaj menjalni stik boš pač prevezal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 189
Aktiv.: 1.71

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2020 6:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To možnost sem pa spregledal, čeprav sem jo enkrat že "preizkusil".
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2020 6:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Stik... združil si nulo in zemljo, ker pa si imel nekje drugje porabo (bojler, pralni stroj...) je to bilo dovolj, da gre FID ven. Povsem normalno in pričakovano.

Razlaga: del skupnega toka hišne porabe je ob stiku med N in PE stekel po PE, ker je pa to hitro čez deklariran diferenčni tok FIDa -> izklop.

Glede stikal pa je že @tlogar povedal.

PS, če bo to delalo na koncu, prosim tukaj povej. Me zanima, kako se LEDice obnašajo na zatemnitvenem stikalu.

PS: nisem najhitreje tipkal... Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.78
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2020 6:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

OK fantje, hvala za odgovore! Sem se že ustrašil, da je kaj narobe... Glede delovanja LEDic pa bom še poročal..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 189
Aktiv.: 1.71

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2020 6:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:

PS, če bo to delalo na koncu, prosim tukaj povej. Me zanima, kako se LEDice obnašajo na zatemnitvenem stikalu.


Če te zanima dimanje si poglej kakšen video v spodnjem linku.
https://www.youtube.com/c/greatscottlab/search?query=dimmer
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
carli
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Nov 2011 19:02
Prispevkov: 758
Aktiv.: 5.01
Kraj: Haloze

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 01, 2020 9:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem z ledikami za dimanje končal pred leti. Prijatelj jih je nameraval imet v stropu. Ker je tam stiropor, je sreča da se ni vžgalo. Led luč se je tako segrela da se je napajalnik raztopil in šel v kratek stik. Priklopil sem samo 1 od 4. Te luči morajo bit na prostem in imet dober pretok zraka. Tisto kar led privarčuje se spremeni v toploto na hladilnem rebru.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SlyCrespo
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Mar 2019 22:01
Prispevkov: 171
Aktiv.: 2.78
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 02, 2020 2:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdaj sem priklopil luster na zatemnitveno stikalo in deluje. Je pa en drug problem. In sicer ko vrtim zatemnitveno stikalo, se luč ne zatemni do konca, ampak le do približno polovice svetlosti. To verjetno ni normalno?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3173
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 02, 2020 6:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SlyCrespo je napisal/a:
Zdaj sem priklopil luster na zatemnitveno stikalo in deluje. Je pa en drug problem. In sicer ko vrtim zatemnitveno stikalo, se luč ne zatemni do konca, ampak le do približno polovice svetlosti. To verjetno ni normalno?

Misliš 'lestenec'?
Poglej koliko je minimalna moč žarnice za dotično zatemnilno stikalo. Zatemnilno stikalo ima tudi lastno rabo. Mogoče je že ta dovolj za 'polovično' svetenje tvojih LEDic.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
carli
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Nov 2011 19:02
Prispevkov: 758
Aktiv.: 5.01
Kraj: Haloze

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 04, 2020 11:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hja znanna težava pri ledikah. Dobro da niso drugačne izvedbe ker bi potem utripale. tole pomaga v takem primeru, če 1 ni dovolj jih pač več dodaš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group