www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

UEFI ali MBR

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kramko 69
Član
Član



Pridružen-a: Sob 20 Mar 2010 20:39
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.17
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 31, 2021 1:51 pm    Naslov sporočila:  UEFI ali MBR Odgovori s citatom

Zdravo !

Gre za prenosnik HP Zbook G2 . Na novo mislim namestit operacijski sistem. Ali naj namestim uefi ali mbr sistem ? Prosim za vaše mnenje .

Želim tudi namestiti novo termalno pasto in me zanima ,če je pomembno kakšno bi mi vi svetovali naj kupim.

Hvala !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.89
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 31, 2021 2:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

UEFI.
Zakaj pa novo termalno pasto, ali se pregreva?
Običajno je dovolj, da se očisti (posesa) vse okoli ventilatorja in seveda hladilne reže,
če pa že vztrajaš pri novi termalni pasti, potem pa izbereš pasto s čim boljšo toplotno prevodnostjo.
Ne rabiš je veliko, recimo nekaj takega.
In ne nasedaj na super truper zlate, srebrne, diamantne in ne vem kakšne paste, važna je toplotna prevodnost in električna neprevodnost,
zato vedno glej specifikacije (podatkovni list) in če ni podatka o toplotni prevodnosti (W/mK) je ne kupuj.
Imajo jo tudi v ICju vendar je toplotna prevodnost samo 0.7-0.9 W/mK košta pa toliko kot tista iz gornjega linka (6W/mK) s poštnino vred (DHL).

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kramko 69
Član
Član



Pridružen-a: Sob 20 Mar 2010 20:39
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.17
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 31, 2021 2:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Menim, da na tem prenosniku še ni bila menjana termalna pasta. Prenosnik je iz leta 2015. Kupil sem ga od podjetja a oni se ne ukvarjajo z temi zadevami ampak kar zamenjajo prenosnike staro za novo. Ko tole pišem ima procesor 45° . Grafična pa 39°.
Edino igro ,ki jo občasno igram pa je PC building simulator. Tu pa se procesor segreje tudi preko 90°. Termalnih past pa je res veliko. Bom gledal sedaj katera ima najboljšo toplotno prevodnost.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.38

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 31, 2021 7:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če boš že razdiral daj notri kvalitetno termalno pasto, jaz uporabljam thermal grizzly kryonaut in je po testih na vrhu .
Na hitro je ne najdem na zalogi pri naših trgovcih, če boš kje našel tudi mx4 je ok in razlike so minimalne par stopinj gor/dol. Ali pa gc extreme...

Če je prenosnik star 5let se ti 100% splača stvar očistit/spihat in zamenjat pasto. To naj bi delal na eno leto.
Če nimaš in boš ravno na novo nameščal sisitem, SSD ti bo odprl nov svet. 256Gb so zelo poceni MX500 je odličen disk.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 189
Aktiv.: 1.71

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 31, 2021 8:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz recimo računalnik spiham večkrat letno (ko opazim, da je zaprašen), pasto pa seveda enkrat letno zamenjam. Majhna cena, za podaljševanje življenske dobe. Kot je pa omenil ogblaz pa ti tudi jaz priporočam SSD, če ga še nimaš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.89
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 31, 2021 9:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ogblaz je napisal/a:
Na hitro je ne najdem na zalogi pri naših trgovcih.....
Našel sem jo na hitro (prvi zadetek v Googlu) tukaj.
Toplotna prevodnost 12.5W/m.K .

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.38

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 31, 2021 11:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

11.2. rok dobave. Na zalogi sem mislil kot, da jo jutri pojutrišnem dobiš. To je potem vseeno če naroči iz nemčije, če je sploh kaj cenejša.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kramko 69
Član
Član



Pridružen-a: Sob 20 Mar 2010 20:39
Prispevkov: 200
Aktiv.: 1.17
Kraj: Laško

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 01, 2021 9:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim ,da bom nabavil pasto ,katero mi je svetoval jaka57. Zanimivo ,da nekatere paste v opisu nimajo napisano toplotno prevodnost. Na mimo vrste je še ena pasta z tekočo kovino ,ki ima toplotno prevodnost ogromno. https://www.mimovrste.com/hlajenje-pc/thermal-grizzly-conductonaut-1-g-termalna-pasta-s-tekoco-kovino V prenosniku imam SSD disk 512GB. Razmišljam pa o nakupu M2 https://www.chiptehnika.si/index.php?_route_=ssd-m-2-128gb-team-m6q56-tip2260-bulk-15nmmlc-rw-550-460-phison.html imel bi ga samo za windowse. Težko je takega dobit pa še zelo dragi so.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.38

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 01, 2021 11:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potem ti menjava oz. dodajanje M2 diska ni smiselna, ker v realnosti pohitritve ne bo drastične.
Conductonauta ti ne priporočam, če nisi vešč rokovanja iz takšnimi pastami. Ker to je tekoča kovina in je kot ime pove zelo tekoča Smile
Če jo daš v prenosnik je priporočljivo iz pene ali podobnega materiala okoli cpu in gpu naresti "pregrado" če slučajno kaka mini kapljica uide da ne naredi kje stika.
Jaz sem jo uporabil, ko sem delal delid procesorja, to je ko odstraniš IHS iz samega procesorja ter zamenjaš tovarniško pasto. Tukaj pride v poštev, ker potem procesor nazaj zapreš. Ampak to je na desktop računalniku.

Ta pasta bo čisto OK in nima smisla preveč razmišljati in se poglabljati razen kot v mojem primeru je bil to neke vrste hobi. In potem navijanje na vodnem hlajenju suhem ledu tekočem dušiku itd Smile

Dobro zrihtaj, Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.89
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 02, 2021 1:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda NE, električno prevodno pasto!
Dovolj je ena kapljica, tam kjer ni treba in bo šel čarunalnik v elektronska nebesa!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group