www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

KV ojačevalci na elektronke

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2021 8:01 pm    Naslov sporočila:  KV ojačevalci na elektronke Odgovori s citatom

Do sedaj nisem bil pristaš nekih velikih moči na KV-ju, če bi kdaj nabavljal KV ojačevalec, bi se bolj nagibal k tranzistorski izvedbi.

Zanima me v čemu potreba po zamenjavi elektronke GU-84B , če je bil linear nabavljen leta 2006 , elektronka pa menjana leta 2016 , ter bil obremenjen z manj kot 2 / 3 nazivne moči ? torej do legal power .

Ali je bil večkrat preobremenjen ? Ne deluje kot bi moral ?

Ojačevalec z nazivno močjo 2500 W ima glede na dokaj visoko ceno tudi primerno varovanje oziroma vse mogoče zasčite , da ne pride do poškodbe .

http://www.rigpix.com/linears/ompower_om2500hf.htm

Kdo pozna to elektronko , v čem je problem za menjavo ? ( laično razlago imam ) bi pa rad neko strokovno mnenje .

Katere elektronke so bolj kritične v KV ojačevalcih ?
Katere se težje dobi ?
Katere so cenovno precenjene ?

Lahko še kaj na splošno o KV ojačevacih.

Hvala L,P,

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2021 9:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor jaz poznam prodajalca, je iz našega kluba, deluje kot pošten človek zato se jaz nebi preveč bal nakupa. Res da znesek ni niti blizu male cene, mene nebi skrbelo.
Elektronke, če se ne motim se postarajo z leti in jih nekateri menjajo kar preventivno. Pokliči oglej si preveri vse kar je za preveriti in kupi in uživaj v moči katera je marsikomu nedosegljiva.

73
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 05, 2021 9:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A ni ravno GU-84B ena najbolj robustnih / praktično neuničljivih elektronk? Think Think Think

Razen, če gre za zamenjavo zaradi slabše emisije po oddelanih par 1000 urah?

Samo razmišljam ... izkušenj z elektronko nimam nobenih. Embarassed
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 7:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V bistvu ne bi smelo bit neke potrebe po zamenjavi zaradi slabše emisije po oddelanih par 1000 urah ravno zaradi tega, ker od legal power do nazivne moći je toliko rezerve, na izhodni strani , kakor tudi na vhodni strani pri pobudi.

Če imaš Ferrarija tudi ne voziš samo 90 km/ h, hi. ( 130 ) , ali ga imaš v garaži ( kot pravi Lidija Bačič )

Kar je več kot KW so linearji precenjeni.

Za tak denar dobiš že 3 stacionarne postaje , ki je nekoč stala ena kot linear , prav tako še dober avto ............

Če imaš tak linear moraš delat z njim , da se investicija izplača, to pa je že cena ki jo plača družina, neki so prilepljeni ne samo na 24 urne konteste , ampak tudi na 48 urnih, kot da jim ni to dovolj , pa še med tednom dneve in dneve
bežen pogled na cluster .................

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 11:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem mislil, da te zanima pa bi se verjetno rad samo prepričal zakaj ga ne rabiš Smile
To je pomoje top ojačevalec se preveč ne spoznam nanje, sam imam cca. 1kW na dolgotrajni sposoji od klubskega kolega. Je pa povsem ročen in rabiš za prehod med frekvencami obrnit 5 težko vrtečih knofov, ampak dela pa povsem solidno.
Takšne ojačevalce sem videl na prodaj ne me držat za besedo ampak v spominu imam 600-800€ mogoče celo manj.
Sem zelo hvaležen posoji, ker kupil si ga verjetno nebi.
Je pa zelo malo v uporabi, redno delam le KVP contest od doma, ter kdaj kak contest za uro dve...

Kaj šele UKV ojačevalci ,ko so po 4k€ in navzgor? Smile Če ti je do tega si ga privoščiš, če ne pa ne smeš biti jezen na tiste kateri ga imajo in imajo na contestu po x5 zvez kot ti.
Hobi mora prinesti sprostitev in ne slabe volje.

73
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.42
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včasih so to delali doma, seveda je potrebno tudi nekaj znanja.


20210204_114232.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.75 MB
 Pogledana:  5 krat

20210204_114232.jpg



_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 06, 2021 2:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ogblaz je napisal/a:
Sem mislil, da te zanima pa bi se verjetno rad samo prepričal zakaj ga ne rabiš Smile
To je pomoje top ojačevalec se preveč ne spoznam nanje, sam imam cca. 1kW na dolgotrajni sposoji od klubskega kolega. Je pa povsem ročen in rabiš za prehod med frekvencami obrnit 5 težko vrtečih knofov, ampak dela pa povsem solidno.
Takšne ojačevalce sem videl na prodaj ne me držat za besedo ampak v spominu imam 600-800€ mogoče celo manj.
Sem zelo hvaležen posoji, ker kupil si ga verjetno nebi.
Je pa zelo malo v uporabi, redno delam le KVP contest od doma, ter kdaj kak contest za uro dve...

Kaj šele UKV ojačevalci ,ko so po 4k€ in navzgor? Smile Če ti je do tega si ga privoščiš, če ne pa ne smeš biti jezen na tiste kateri ga imajo in imajo na contestu po x5 zvez kot ti.
Hobi mora prinesti sprostitev in ne slabe volje.

73


Nič kaj koristnega nisem tukaj zasledil ,bolj to kar me ne zanima, preveč si se oddaljil od vprašanja, L.P.

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2021 5:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cisto na hitro:

Vse tetrode, ki se danes uporabljajo v HAM ojacevalnikih, pa naj bo to GU74B, GU84 ali GU78 so NOS, kar pomeni, da so nekje stale, leto proizvodnje pa je med 1970 in 1995. Ker se prodajajo kot NOS njihova zgodovina ni znana, torej se merijo nekateri parametri, po katerih se grobo doloci, kaj je se dokaj dobro. Najboljsi parameter, ki ga lahko gledas je padanje moci znotraj ene minute neprekinjenega oddajanja. To ti sicer da informacijo o tem, da elektronka ni iztrosena, ne ves pa, koliko je se zivljenja v njej. Toliko o ruskih elektronkah.
Serije 4CX in 3CX so v 21. stoletju izdelujejo na kitajskem. OTK (tako pise na ruskih, v anglescini je to quality control) je seveda temu primeren, sparanje pa tudi. V ojacevalnikih s 4CX1000 in FU728 se uporabljajo nove kitajske elektronke, ki so narejene po EIMAC (4CX1000) ali kitajskih specifikacijah(FU728). Slednja, se po vzdrzljivosti ni ravno izkazala, predvsem, ce je "vozena" na robu zmogljivosti.
Med ruskimi je najbolj vzdrzljiva GU74B, nato ji sledi GU84 na zadnjem mestu pa je GU78, ki zelo rada odpoveduje zaradi kriticne mehanske strukture.
Tranzistorski ojacevalniki imajo svoje tezave, saj je razpon od 1.8 do 50MHz strahoten. Zaenkrat se najbolje obnese MRFX1K80H, ce deluje na cca 1kW izhodne moci. V taksnem rezimu prenese marsikatero maltretiranje. Ce imate popolno prilagojene antene, dobro projektiran ojacevalnik in brezhibno odvajanje toplote z LDMOS-a pa ga lahko spustite tudi do 1K8. To je dosti lazje narediti, ko je ojacevalnik monoband.

73
Adi

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s59ma
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Feb 2008 12:31
Prispevkov: 626
Aktiv.: 3.19
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2021 7:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri NOS elektronkah je tudi pametno elektronko počasi ogrevati in spravljati v delovne pogoje. Počasi pomeni RES POČASI!

Na tem SM5BSZ linku je kup uporabnih nasvetov, kako NOS elektronko pripraviti na novo življenje.
Najslabše jo je dati v linear in začeti terati "na polno"!!!

_________________
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2021 9:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To velja za steklene elektronke, ker se v njih s casom nabere kontaminiran zrak. Keramicne (skozi moje roke jih gre vsaj 500 na leto in neke so bile mladenke v 70tih letih) nimajo nikoli nobenih tezav, ce seveda niso bile zlorabljane.
_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2021 10:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala obema. ( Blagodarija - Ljubljana Zalog devet Ankaran )
To je tisto , kar je tudi tehnično podkrepljeno z prakso in dolgoletnimi izkušnjami . L.P.

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group