www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Proženje releja

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Komponente in podsklopi
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.14
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 07, 2021 2:36 pm    Naslov sporočila:  Proženje releja Odgovori s citatom

Pri popravilu neke poceni elektronike sem opazil naslednje: napajanje 19v, iz tega izveden regulator 7805 5V za procesor. Releji na vezju pa imajo napetost špulice 12V.
Vprašanje: kako zdaj prožiti 12V rele če je na voljo samo 19v in 5v?

Tako Shocked Shocked Shocked



20210129_161710.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.32 MB
 Pogledana:  28 krat

20210129_161710.jpg



_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 07, 2021 2:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zaporedno z relejem je verjetno ena zener dioda. Tako rešitev sem že večkrat zasledil.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 07, 2021 8:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšna je napetost, ko je rele vključen ?

Nekateri releji zdržijo skoraj dvojno nazivno napetost.
Zaporedno z relejem je lahko vezan tudi upor.

_________________
Kdor ni skregan, ni Slovenc !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.14
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 07, 2021 8:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tista slika zgoraj, to je merjeno direktno na špuli releja. Vse se gor vidi. Prvič sem kaj takega videl, zato sem tudi poslikal.
_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 07, 2021 9:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Eh, jaz sem pri italjanih našel še bolj čudne rešitve: https://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?p=199558 Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1338
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 07, 2021 10:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PWM napajanje releja ni nekaj neobičajnega, je zelo dobra rešitev, še posebej če je izvedena kontrola napetosti ali toka, v primeru da napajalna napetost ni stabilna.

Nekateri močnostni DC releji imajo PWM modul že vgrajen, ker za vklop in premik kotve rabijo precej velik tok. Ko je razdalja kotve in elektromagnetnega jedra velika, je za premik potreben velik tok, da se vzpostavi dovolj veliko magnetno polje, da potegne kotvo. Ko je kotva "nalepljena" na jedro, je vzdrževalni tok lahko nekajkrat manjši. Taka rešitev je bila včasih rešena z dvojnim navitjem, močnejše je bilo krmiljeno časovno, vzdrževalno pa je držalo vklopljen rele. Enaka rešitev se uporablja tudi pri nekaterih ventilih. Nekoč dvojna tuljava, danes PWM.
Krmiljenje PWM je lahko vgrajeno ob tuljavi elektromagneta kot samostojno vezje, lahko pa je vgrajeno že v sam krmilni modul oziroma "računalnik" naprave, vozila, delovnega stroja, ...

Mimogrede, že grelne svečke na dizlih so vedno bolj pogosto PWM krmiljene.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.14
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 07, 2021 11:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To sem našel slučajno na eni poceni elektroniki za steklokeramično ploščo Gorenje. Sicer izgleda poceni, ampak vseeno dovolj kvalitetno, tisče ali milijonkrat preizkušeno. Releji čisto navadni 12V dc.

Vprašanje, zakaj je tako narejeno?
Tudi frekvenca se mi zdi zanimiva, ker slišati ni čisto nič. In dobro slišim.

_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2021 10:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot je napisal Vili predvsem zaradi porabe ter posledično tudi segrevanja releja. Da kotva pritegne je potreben precej višji tok, kot ga rabi potem, ko drži. V koliko je vezje krmiljeno z mikrokotrolerjem lahko ob vklopu na špulo za kratek čas spustiš tudi večjo polno napetost in s tem zagotoviš, da bo pritegnila.

Vili je zgoraj omenil večje DC kontaktorje s tuljavo z dvojnim navitjem. Osebno imam z njimi slabe izkušnje. Običajno je izvdena tako da ima lasten kontak, ki tuljavo ob vklopu preklopi na slabšo tuljavo. Imel sem problem, da se je zlomil mehanizem natične enote - tuljava je bila stalno na večji moči tako, da se je stopila. Mehanizem se je zlepil. Dolgotrajno suho delovanje črpalke je poškodovalo črpalko.

Izvedba kontaktorja vezano z natično enoto je bila v orginalu.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3370
Aktiv.: 15.74
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2021 8:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lipa je napisal/a:
Tista slika zgoraj, to je merjeno direktno na špuli releja. Vse se gor vidi.
kakšen inštrument je to ? Firma, tip,... ?
Citiram:
...je zgoraj omenil večje DC kontaktorje s tuljavo z dvojnim navitjem
jaz sem videl takšne ki so ob vklopu vklopili upor zaporedno s tuljavo, ki je pri izklopljenem kontaktorju premoščen z mirnim kontaktom. Ne vem več ali je to bilo pri viličarjih, ali pri kontaktorjih za nek 200kW motor.
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.14
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 08, 2021 10:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Fluke 123
_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Komponente in podsklopi Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group