www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Predelava diname v alternator

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Iztok1988
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 08 Apr 2021 13:17
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 08, 2021 1:28 pm    Naslov sporočila:  Predelava diname v alternator Odgovori s citatom

Pozdravljeni.. Sem novi tukaj pa me zanima če je že kdo menjal dinamo z alternatorjem na traktorju utb 445.
Sedaj pa me zanima kolko amperou more imeti alternator za ta traktor..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.90
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2021 4:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali si siguren, da je na traktorju dinama?

Načeloma ni problemov, najprej je treba narediti ustrezno pritrditev alternatorja in primeren napenjalec jermena, nato povezati z D+ z akumilatorkem (najbolje preko varovalke cca 80 do 100A odvisno od tokovne zmogljivosti alternatorja) in Df povezati s kontrolno lučko za polnenje.

Glede moči, bi vzel vsaj 40A močan alternator bolje več.



lichtmaschine_schaltplan_anschluss.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  31.7 KB
 Pogledana:  2 krat

lichtmaschine_schaltplan_anschluss.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok1988
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 08 Apr 2021 13:17
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2021 8:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ooo najlepša hvala.. Saj za vezavo ni problem to znam samo to sem hotel vedet koliko močan alternator rabim.. Sedaj je dinama oz. Alternator z zunanjim reglerjem pa bom predelavo naredu ker skos nekaj heca to..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2021 10:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Koliko močan alternator, je odvisno predvsem od tega, kakšne porabnike imaš, oziroma kaj vse je obešeno nanj. Malo seštej skupaj in sporoči.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 10, 2021 6:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Točno to, alternator mora biti dovolj močan da zagotavlja napajanje vseh sistemov na vozilu ter malenkost več za polnenje akumulatorja.

Na vozilih je največkrat speljan od akumulatorja do starterja debel kabel in nato še od starterja do alternatorja, brez varovalk!
Do 50A ti lahko žene klinasti jermen 1x10mm, do 80A 1x13mm. Za večje moči 80-120A že rabiš dva jermena lahko 2x10mm, 120A-200 2x13mm.

Če vgradiš mikro jermen potem mora biti obvezno vgrajen napenjalec jermena, naleganje pa mora biti 100% natančno izvedeno, kar je v domači delavnici v praksi skoraj neizvedljivo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.90
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 10, 2021 12:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok_Š je napisal/a:
Točno to, alternator mora biti dovolj močan da zagotavlja napajanje vseh sistemov na vozilu ter malenkost več za polnenje akumulatorja.

Na vozilih je največkrat speljan od akumulatorja do starterja debel kabel in nato še od starterja do alternatorja, brez varovalk!
Do 50A ti lahko žene klinasti jermen 1x10mm, do 80A 1x13mm. Za večje moči 80-120A že rabiš dva jermena lahko 2x10mm, 120A-200 2x13mm.

Če vgradiš mikro jermen potem mora biti obvezno vgrajen napenjalec jermena, naleganje pa mora biti 100% natančno izvedeno, kar je v domači delavnici v praksi skoraj neizvedljivo.


Se povsem strinjam, da je običajno bilo brez varovalke, vendar so v novejšem času uporablja varovalka za alternator, ker če bi se slučajno zgodil kratek stik na diodah alternatorja, lahko pride do požara. Zato so verjetno začeli vgrajevat v avtomobilsiki elektriki tudi varovalko za alternator, v mazdi 323 80A varovalka. prilagam shemo za Mazdo 323.



0996b43f80220dce.gif
 Opis:
 Velikost datoteke:  84.63 KB
 Pogledana:  15 krat

0996b43f80220dce.gif


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 11, 2021 7:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V n... primerih so diode crknile v alternatorju, ko je alternator izgubil B+ !!!
V avto so dali pred alternator varovalko zgolj zaradi požarne varnosti, zaradi "mojstrov" kateri primejo ključ v roke predno vklopijo uC pod kapo. Very Happy

Do sedaj sem v teku eksperimentiranja zasledil in tudi sam povzročil s preobremenitvijo alternatorja, samo nekaj primerov odpovedi usmerniških močnostnih diod v alternatorju. Sodeloval sem pri razvoju IN PREDVSEM TESTIRANJU vseh najmočnejših prototipov alternatorjev z zračnim hlajenjem, ki so bili izdelani v Iskri Avtoelektriki in kasneje Letriki. Baje sem bil en redkih, ki mu je uspelo preobremeniti in uničiti takrat največji alternator 200A @12V. Sedaj uporabljamo 240A z zunanjim regulatorjem. Nekaj izkušenj s tem imam. Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 11, 2021 11:09 am    Naslov sporočila:  Re: Predelava diname v alternator Odgovori s citatom

Iztok1988 je napisal/a:
Pozdravljeni.. Sem novi tukaj pa me zanima če je že kdo menjal dinamo z alternatorjem na traktorju utb 445.
Sedaj pa me zanima kolko amperou more imeti alternator za ta traktor..


Na naših dveh je alternator od Yugo-ta in deluje vse OK že več kot 25 let Wink

Poraba na teh traktorjih je majhna saj več ali manj samo dopolni akumulator kar porabi za vžiganje. Pa še tistih 100W za občasno prižgane luči.

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok1988
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 08 Apr 2021 13:17
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 14, 2021 10:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še enkrt hvala.. A kdo kj ve se dobi še novi alternator za jugota?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 14, 2021 10:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brezveze ga je iti iskati od yugota. iskra (sedaj Mahle) proizvaja in prodaja novega, ki bo točno prilegal. Le da so včasih brez jermenice. Dobiš ga pri večini kmetijskih trgovin. Tule v Slov. Bistrici jih imamo 2 ali 3 in mislim da so ti najbližje Mr. Green (glede na izpolnjen kraj bivanja).
Cena okoli 140 €, ko sem nazadnje kupoval, sicer za IMT 539.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Avtoelektrika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group