www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Velikost hišnega priključka - toplotna črpalka
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 11:09 am    Naslov sporočila:  Velikost hišnega priključka - toplotna črpalka Odgovori s citatom

Se opravicujem ce sem spregledal ze obstojeco temo...
Na elektro maribor smo podali zahtevo za delitev prikljucka. Sedaj imamo prikljucek 3x25A v hisi z dvema gospodinjstvoma. Eno gospodinjstvo se bo locilo od skupnega ogrevanja s toplotno crpalko. Zahtevek smo dali za 2x 3x25A. Ali bi bilo dovolj tudi 2x 3x20A ? Toplotna bo 9kW, klasicno gospodinjstvo s susilcem, pomivalnim in pralnim strojem ter E-bojlerjem sanitarne vode.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmelektronika
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Okt 2019 18:59
Prispevkov: 180
Aktiv.: 3.25
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 11:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prvi pomemben podatek, ali je toplotna enofazna ali trofazna?

drugo zakaj 2x tri fazni sistem? vzemi 3x25A in odštevalni števec za drugo gospodinjstvo.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 11:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

odstevalni stevec uporabljamo ze sedaj. Vendar ob polni obremenitvi obeh gospodinjstev pride do preobremenitve in izklopa ure. Zato ob prikljucitvi se toplotne, ne bi funkcioniralo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.51
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 11:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozanimaj se pri monterjih kakšna je poraba toplotne.
Kronoterm katero imamo montirano koristi 3F samo, ko greje na električne grelce če kompresor ne zmore zaradi prenizke zunanje temperature. Kompresor je enofazni.
Če bo TČ imela 3F kompresor je potem poraba enakomerno porazdeljena na vse 3 faze in je to druga zgodba.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mmelektronika
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Okt 2019 18:59
Prispevkov: 180
Aktiv.: 3.25
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 11:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mi imamo 3 gospodinjstva na 3x25A. Verjetno je samo problem ker niso vse 3 faze enakomerno obremenjene.

Res pa da je verjetno 9kw tč enofazna in bo problem.

vzemi 3x25A priključek in veži tč na eno fazo, na ostai dve pa vse ostalo. (potreben pa bo poseg v elektro omarico)

pa ukini bojler, in ogrevaj tudi sanitarno vodo z TČ
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 11:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sem zagovornik "cisti racuni - dobri prijatelji" zato bom izvedel delitev prikljucka. Toplotna bo enofazna in ne bom iskal manj obremenjene faze ter s tem morda povzrocal kaksne morebitne nevsecnosti.
Torej, kaj predlagate? 3x20A dovolj?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.94
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 12:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi pri nas imamo čiste račune in smo dobri prijatelji... imamo priključek 3x25A in dve gospodinjstvi. Zunaj v omarici je glavni števec, notri pa imam dodatno še dva števca za stanovanje v 1. nadstropju in mojo delavnico. Neumno se nam zdi plačevat 2 elektro priključka, saj vsi veste koliko je fiksna postavka za priključno moč, eni denar očitno serjejo ali pa so tako smotani, da raje plačajo in so šele potem prijatelji.
_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 12:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala, vidim da ne bom dobil odgovora na enostavno vprasanje. Temo lahko moderator zaklene ali izbrise.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.34
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 12:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Toplotne dandanes so inverterske izvedbe. Moči toplotnih črpalk do cca.7.5kW koristijo eno fazo. Toplotne večjih moči 9+kW uporabljajo 3fazni priključek. Predvsem gre veliko toka, ko delujejo elektro grelci, ki pa delujejo v več korakih npr 2+2+2kW.
Če bi že podal katero TČ imate predvideno bi bilo res lažje odgovorit sicer pa z odgovorom "na prst" 3x20A brez težav prenese priključitev toplotne črpalke vključno s pokritjem gospodinjstva.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.53
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 1:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

imamo dva gospodinjstva na en priključek, tč je 13kw, greje tudi vodo. 3x20A mi je skurilo, ko je bil hud mraz in je vklopilo grelce. Z 3 x 25A pa ni več problemov.
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.94
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 1:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prislan je napisal/a:
Hvala, vidim da ne bom dobil odgovora na enostavno vprasanje. Temo lahko moderator zaklene ali izbrise.

Nobene potrebe po brisanju ni, ker utegne tema koristiti še mnogim, ki se bodo srečali s podobnimi težavami.

Vprašanje je preprosto, zato si dobil preproste odgovore. Če bi postregel z natančnimi podatki, bi dobil natančne odgovore.

Na koncu pa je še vedno vse odvisno, kako smiselno imaš porabnike razporejene po fazah, pogosto je najboljša rešitev natančen popis porabnikov, režim obratovanja in malo prerazporeditve v razdelilni omarici. Če se še vedno ne izide, se vzame močnejši priključek.

Če je veliko močnih električnih naprav, je pri šibkejšem priključku pač potrebno gledati na to, da niso vključeni naenkrat... recimo pralni in sušilni stroj naj ne deluejta naenkrat, no, zraven bi upošteval še pomivalni stroj, pečico, električno kuhališče. Električni bojler lahko deluje s prekinitvami, zato je lahko priključen preko posebnega releja, ki odklaplja, kadar je poraba na tisti fazi že dovolj velika...
Možnih rešitev je mnogo, res pa je, da se nekateri ljudje ne marajo držati nekih pravil in če jih prime, hočejo vse naenkrat, takim je pogosto še 3x25A premalo...

Kar se tiče dveh ločenih gospodinjstev ali stanovanj v eni hiši na enem priključku... nekateri ljudje so se sposobni smiselno dogovoriti, nekateri pač ne. Če sta za dogovor potrebna dva, morata v glavi imeti pošlihtano oba, eden je premalo, če je drugi zabit in smotan, v tem primeru imata večje stroške žal oba.

Pri nas imamo rešeno tako, da se strošek priključne moči porazdeli glede na porabo, ne na pol ali na tretjine. Ženina starša porabita nekje 20-25% električne energije, takšen je tudi delež fiksne postavke za moč priključka. Za dobro razporeditev po fazah sem poskrbel jaz, ko sem obnovil električno inštalacijo, razdelilne omarice so 3, ampak 2. in 3. gre skozi prvo in tudi preko inštalacijskega odklopnika 3x20A, ki je lahko tudi v vlogi glavnega stikala. Če bi bilo potrebno, je prerazporeditev po fazah možna kadarkoli. Vsaka razdelilna omarica bi bila lahko vezana na lasten števec in lasten priklop, le v glavni omarici bi prevezal na svoj kabel oziroma bi bil potegnjen nov kabel. Števci v vlogi odštevalnega števca so v omarici notri, takoj pod 1. glavno razdelilno omarico. Števci vedno pridejo prav tudi za statistiko in načrtovanje, analizo stroškov, ...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 1:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej, poizkusim se enkrat. Vsako gospodinjstvo vecji porabniki:
- pomivalni stroj
- pralni stroj
- kond. susilec
- steklokeramicna
- pecica
- kuhinjski bojler 5L
- kopalniski bojler 80L (res da bo moj odpadel, a rezerva)
- inverterska klima 2.6kW
ostalo so TV-ji, racunalniki in razsvetljave.... ob polni obremenitvi 3x25 brez posegov v optimizacijo ne prenese. Kot sem povedal, bom locil instalacijo in izvedel dodaten prikljucek. (ta strosek bomo ob razdelitvi premozenja tako ali tako morali upostevati)
Torej ce k enemu porabniku priklopim 9kW invertersko enofazno toplotno s stopenjskim 6kW E-grelcem, ali bo 3x20A dovolj?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.94
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 2:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A to so zate natančni podatki? Če ja, potem je zadeva očitno zaključena, vsaj za nas, ki smo potencialni osebki, ki ti utegnemo pomagati.

Za vsako našteto napravo si iz tablice oziroma nalepke, ki je na napravi, pozabil napisat moč naprave oziroma priključno moč.

Seveda ja jasno, da recimo pralni in pomivalni stroj imata grelec, ki je največji porabnik in motor, črpalke, ki so manjši porabniki in delujejo v nekem časovnem režimu.
Tudi steklokeramično kuhališče ne deluje stalno na največji moči...

Malce logike, pa bo šlo Wink

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 2:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ce je tisti kW v plus ali minus res tako pomemben med odlocanjem med 3x20A ali 3x25A, potem res nima smisla....
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 18, 2021 2:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na to, da trenutno niti ne veste, kaksna je dejanska poraba in spice, bi bilo fajn to izvedeti. Potem pa mogoce rajsi 3x30 A ali 3x35A in odstevalni stevec, kot pa dva locena prikljucka. Locevanje prikljuckov ni prav trivialna rec, mislim da bos rabil tudi uradne meritve itd.

Poglej si Shelly 3EM, jaz bi za zacetek tole obesil gor ... Pri nas je takole, toplotna je 1F na fazi B Wink

Lp, G

p.s. Ja, pa prali in susili smo vceraj popoldne tud ocitno Wink



Screenshot_20210418-142600_Shelly.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  390.82 KB
 Pogledana:  29 krat

Screenshot_20210418-142600_Shelly.jpg



_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group