www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

BLDC motor

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 03, 2021 1:50 pm    Naslov sporočila:  BLDC motor Odgovori s citatom

Nekdo je na forumu opozoril, da se ene vrste motorji ne smejo razstavljati, ker se nekaj zgodi z magnetenjem/razmagnetenjem.
In ker sem pozabil za katere vrste motor gre, vas sprašujem, ali je ok, da razstavim BLDC motor. (ventilator toplotne črpalke). Kontroler je že vgrajen v njem.
Zamenjal bi namreč rad ležaje.



MFE-54VVT.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  MFE-54VVT.pdf
 Velikost datoteke:  31.48 KB
 Downloadano:  35 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
seleven
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Sep 2008 15:56
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.08
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2022 9:26 am    Naslov sporočila:  Re: BLDC motor Odgovori s citatom

Zdravo

Ti je uspelo zamenjat ležaje? Motor je celo premoženje, da ga menjaš zaradi ležajev...

Hvala!

BojanR je napisal/a:
Nekdo je na forumu opozoril, da se ene vrste motorji ne smejo razstavljati, ker se nekaj zgodi z magnetenjem/razmagnetenjem.
In ker sem pozabil za katere vrste motor gre, vas sprašujem, ali je ok, da razstavim BLDC motor. (ventilator toplotne črpalke). Kontroler je že vgrajen v njem.
Zamenjal bi namreč rad ležaje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BojanR
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Apr 2008 9:52
Prispevkov: 684
Aktiv.: 3.52
Kraj: Vnanje Gorice

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2022 9:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem kupil nove motorje. Nerazumno dragi so.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
seleven
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Sep 2008 15:56
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.08
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2022 12:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žal je cena novih motorjev res grozna. Naj bi bil v njih tudi kontroler in to požene ceno v nebo...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2022 11:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Domnevno razmagnetenje naj bi veljalo za koračne motorje, za BLDC pa tega še nisem slišal in tudi veliko teh motorjev sem odprl in noben ni izgubil na moči ali efektivnosti. Tudi koračnega sem že razmontiral... potem, ko sem slišal da naj bi se razmagnetil, sem ga razmontiral še 2x nalašč in potem navor primerjal z enakim, ki še ni bil razmontiran. Razlike nisem opazil.

Kolikor se spoznam na trajne magnete, se ne razmagnetijo kar tako, ker bi bil magnetni rotor potegnjen ven iz statorja. Razumem, da se magnet razmagneti ali vsaj delno razmagneti zaradi udarca, to je znano dejstvo. Tudi visoke temperature magnetom škodijo.

Sedaj se sprašujem, od kod govorice o razmagnetenju in zakaj Think Rolling Eyes

Nerazumno je menjat cel motor, če so ležaji navadni, najbolj običajni in jih lahko kupiš npr v Tinex.

Nerazumna visoka cena teh motorjev je zato, ker je to rezervni del, ne zaradi kontrolerja, saj je dokaj preprosto vezje.

O kakšnih zneskih se pogovarjamo?
Kateri ležaji so notri? odpri motor in poglej, zamenjaj ležaje in boš imel motor za rezervo.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
seleven
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Sep 2008 15:56
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.08
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 28, 2022 7:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. hvala za izčrpen odgovor glede magnetov. Cena motorja se giblje od 300 do 400 eur in četudi je to rezervni kos, je cena nora!

BojanR bi znal več povedat, koliko je plačal za nova motorja saj mu očitno ni uspelo rešiti težave z menjavo ležajev.

Mogoče bo sam kaj več povedal...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group