www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Gume in poraba goriva
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.43
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2021 9:15 pm    Naslov sporočila:  Gume in poraba goriva Odgovori s citatom

Zanima me, ali mogoče kdo kaj spremlja svojo porabo goriva skozi obdobje?

Opazil sem, da se mi je poraba od nekje sredine marca brez nekega razloga, ki bi ga lahko pojasnil povečala za cca 0,8-0,9 l/100km. Relacije, ki jih vozim in razmerje AC/mesto je približno isto, pa tudi stil vožnje se ni menjal. Edina sprememba, ki je bila v tem času je bila menjava gum.

Po neki kmečki logiki bi prej pričakoval, da bo poraba na letnih gumah nižja, kot na zimskih. Ima kdo kaj več izkušenj in lahko kaj pokomentira?

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.14
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2021 9:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tlak v gumah?
_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.17
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2021 9:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede gum nimam nobene razlike v porabi. Zimske: 195/60/R15 ali 185/65/R15. Letne: 205/50/R16

Je pa znatnejša razlika glede na letni čas: poleti 5,5 l ; pozimi pa 5,7 Smile

Volvo S40, 2003, motor 85 KW dci, Renaultova zasnova F9Q.
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.51
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2021 10:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trenutno na letnih gumah 5,3. Na zimskih gumah cca 0,3-0,5 višjo porabo.
Relacije in način vožnje se ne spreminja veliko.

Spremljam pa več let. Na sedanjem in prejšnjem avtu.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.06

PrispevekObjavljeno: Pet Maj 21, 2021 10:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da ne bo reklama, guglaj "gume za avto" in izberi naključnega spletnega ponudnika.
Ko izbereš dimenzije in najde razpoložljive gume, so poleg vsake gume tudi podatki:
Poraba goriva (A, B, C, D, E, F)
Oprijem v dežju (A, B, C, D, E, F)
Glasnost ( xx dB)

No, če veš, katere gume si imel prej, primerjaj oznake od porabe.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.43
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 22, 2021 2:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tlak v gumah ni problem. Ta se redno kontrolira in je v mejah predpisanega ... nastavljeno za večjo obremenitev ... torej nikoli na spodnji meji.

Z gumami je pa tako ... očitno Sava ni več ravno tisto, kar se reklamira. Nalepka verjetno prenese vse. Prvo, kar sem opazil po menjavi je bila njihova glasnost, ki je višja, kot pri zimskih gumah. Dvomim v to, da bi bil problem pri montaži, kolesa so bila ob menjavi centrirana in ni kazalo na to, da bi lahko bilo kaj narobe. Tudi DOT (01/21) je ok.

Zimski komplet (Toyo) se mi je z izjemo nekoliko višje obrabe od pričakovane zelo dobro obnesel. Tole z letnim kompletom (Sava) mi pa nekako ne gre skupaj. Od menjave je prevoženo cca 5k km in v tem času je poraba konstantno višja. Think



Sava_Toyo.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  193.59 KB
 Pogledana:  8 krat

Sava_Toyo.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bonus
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Mar 2014 22:50
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.96
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 22, 2021 2:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri službenem e-golfu je razlika v porabi zaradi gum 15-20%.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.51
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 22, 2021 5:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za toyo gume se ve, da so mehkejše in je obraba večja.
_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Wrecker
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Feb 2011 22:43
Prispevkov: 250
Aktiv.: 1.56

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 23, 2021 12:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bolj široka guma navadno povzroči večjo porabo kot ožja guma.
Guma z globjim in povdarjenim profilom tudi povzroči večjo porabo kot bolj gladka guma.
Vožnja z večjim tlakom v gumah povzroči manjšo porabo kot vožnja z bolj praznimi gumami. Vendar pri vožnji z večjim tlakom v gumah bolj trpijo elementi podvozja (spolh po slo cestah) in jih bo treba prej menjat.
itd,...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.43
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 02, 2022 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tele letne gume mi gredo pa počasi, ampak vztrajno vedno bolj na živce. Vozim jih drugo sezono. Profil je sicer še povsem OK, me pa moti njihova glasnost in poraba. Ne gre mi skupaj, da letna guma v primerjavi z zimsko dvigne porabo za več kot pol litra. Kolesa so bila na začetku te sezone centrirana, tlak je vedno v skladu z zahtevami. Obraba gum je na videz enakomerna. Glasnost mi je pa postala še bolj moteča potem, ko sem menjal kolesne ležaje in je dejansko ostal samo še hrup gum. Če ne prej, bodo šle po koncu sezone definitivno dol. Očitno (vsaj v mojem primeru) Sava (made in Germany) ni tisto, za kar se reklamira ... kljub solidni oceni "priporočljivo" na testih pnevmatik.

Zanima me, ali lahko kdo iz svojih izkušenj priporoči kako gumo, ki se mu dobro obnese? Nekih hudih kilometrov ne delam (letno se jih nabere tam nekje 35K), bi pa vseeno rad, da tisto, kar namontiram gor odpelje nekje dve sezoni brez spravljanja v slabo voljo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Sob Jul 02, 2022 11:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz vozim Continental, Goodyear ali pa Bridgestone. Ponavadi izberem nekaj po AMZS (ADAC) testu, ko je potrebna menjava. In malo primerjam s temle:
https://www.tyrereviews.com/.
Sem pa videl primer skoraj nove gume, prve na testu AMZS (ADAC) in se je na Vranskem zelo slabo obnesla. Skoraj ni bilo za verjeti, tako, da teste vseeno raje malo na več koncih pogledam.
Vozim pa 205/55/R16, tako da je vse kar cenovno dostopno. Opažam pa da je moda na novejših avtih R18, kar pa lepo dvigne ceno.
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 03, 2022 12:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

grega09 je napisal/a:
Opažam pa da je moda na novejših avtih R18, kar pa lepo dvigne ceno.


Kaj bi šele rekel na 315/35 ZR 20 Y Smile

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 03, 2022 7:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je pa že krepko izven standardno. Mislil sem na normalne avte srednjega razreda, ki so v parih letih iz R16 prestopili na R17 ali R18 in je to nova normala. Pol pa za dobre gume zmanjka, kakor vidim pri mariskomu.

Sam sem vedno dobro gumo dojemal kot najlažji in najcenejši način da avtu dvigneš varnost in performanse. Vse ostalo je šminka...
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.88
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2022 10:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

grega09 je napisal/a:
... prve na testu AMZS (ADAC) in se je na Vranskem zelo slabo obnesla. Skoraj ni bilo za verjeti, ...
Lahko poveš v kateri kategoriji je bila prva? Ker tudi jaz načeloma kupujem gume glede na ADAC teste.
Sicer osebno gledamo samo eno ugodnejših v top5 mokri cesti in snegu in ignoriram hrup ter porabo ampak vseeno me zanima katera se je slabše obnesla ravno na vranskem(sklepam da mokrem delu).

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3369
Aktiv.: 15.75
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 06, 2022 7:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
očitno Sava ni več ravno tisto, kar se reklamira
imam precej vrtenja volana preden pridem v garažo in pri novih Sava gumah sem opazil neobičajno močne sledi na asfaltu. Tudi ko gume niso bile več nove, so sledi gum na asfaltu še vedno bile močne, zato imam zdaj Kumho in/ali Kormoran, 155/65R14.
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group