www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava pcbjev s CNC3018
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
tesla000
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 03 Jul 2021 23:44
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 1:08 am    Naslov sporočila: icon_mocker Izdelava pcbjev s CNC3018 Odgovori s citatom

Ali ima tukaj kdo CNC3018? Izkušnje? Sem si ga pred kratkim nabavil za 100 evrov in sem zelo zadovoljen z njim za ceno, kupil sem ga, da bi z njim lahko hitreje in ceneje naredil testne prototipe pcbjev in po par poskusih mi je kar dobro uspelo, širina bakrenih sledi je 0.3mm, footprinti so za 0603 elemente, razen sveder gre malo naprej ko vrta luknje ne vem zakaj, sem poskusil umanjšat feed ampak je isto, bom poskusil za 0402 velikost če lahko naredi.


IMG_20210705_231711.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  331.18 KB
 Pogledana:  16 krat

IMG_20210705_231711.jpg



IMG_20210705_225031.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.06 MB
 Pogledana:  7 krat

IMG_20210705_225031.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 7:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odličen rezultat. Podobno kot na 100x dražjem LPKF.

Kakšen rezkar uporabljaš za linije?

Predlagam, da pobereš baker med blazinicami. Taki laski znajo zelo nagajat.

Dodaš lahko še stop lak. Dobi se folija, ki jo z laminatorjem naneseš na vezje, potem pa z UV osvetliš, kjer polimerizira, nesvetljene površine pa so topne v vodi.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 7:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
...
Dodaš lahko še stop lak. Dobi se folija, ki jo z laminatorjem naneseš na vezje, potem pa z UV osvetliš, kjer polimerizira, nesvetljene površine pa so topne v vodi.
Link, ime, primer?!
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 8:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lažem. Ni topno v vodi, ampak rabiš pralno sodo (Natrijev karbonat).

[s]
Izjemno težko dobavljiva kemikalija (v vsaki kmetijski trgovini) po izjemno visoki ceni (cca. 2 eur na kg), ki se uporablja po strašno zapletenem postopku mešanja čorb (vsuješ 2 veliki žlici v liter vode in premešaš).
[/s]

Za folijo išči pri tebi najljubšem poševnookem: "dry film soldermask".

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 8:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala, našel za kaj gre!
Citiram:
Product Description:
Dynamask ®5000 Series Dry Film Soldermask (DFSM) is an aqueous processible, dry film photopolymer
solder mask, utilizing epoxy chemistry materials well known for there electrical insulation,chemical
resistance and dimensional stability properties. Dynamask 5000 key performance properties include:
• Compatible with No Clean and aqueous based fluxes and Solder Pastes.
• Wide process latitude.
• Scratch resistant flexible film which improves via hole tenting integrity.
• Excellent resolution capabilty.
• Low tendancy for light bleed.
• Utilizes epoxy based chemistry for excellent physical, chemical mechanical and electrical
resistance properties.
• Meets or exceeds the requirements of IPC SM840C Class T & H, Mil P55110D and Bellcore
requirements.

Dynamask 5000 series film is a transparent, high gloss forest green material which is supplied in
thicknesses of 75 microns (3mils) and 100 microns (4 mils) the film is supplied in several widths and a roll
length of 100 mtrs.
Like most other dry film products the photopolymer is sandwiched between a 25 micron(1.0mil) polyester
support sheet and a 25 micron (1mil) polyethylene release sheet..

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 9:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moram premetat par škatel in dobiš za test.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 10:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam tak strojček. ***klik** Lahko potrdim, da gre narediti vezje odlično. Sam sem ga nabavil pri Bangoodu. Cene zelo varirajo. Dobil sem ga za 135$ ko je bil v akciji. Dobavljeno iz Španije. Gledam - trenutno je najceneje na Polskem 119$ v Španiji je 175$ kitajska 336$ Shocked ***klik PL***

PS
Opažam da včasih dnevno menjajo cene.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 10:16 am    Naslov sporočila: icon_mocker Re: Izdelava pcbjev s CNC3018 Odgovori s citatom

tesla000 je napisal/a:
...razen sveder gre malo naprej ko vrta luknje ne vem zakaj, sem poskusil umanjšat feed ampak je isto, bom poskusil za 0402 velikost če lahko naredi.


Težava je sveder. Zaradi prevelike hitrosti vrtanja ga potegne. Vzok verjetno tudi slabo brušenje. To sem opazil tudi sam.

Rešitev:
Če ti software omogoča, ko rezkaš označi izvrtine.
Sam za risanje uporabljam SprintLayout, ki to omogoča pri izvozu gerberjev.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 611
Aktiv.: 4.46
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 10:52 am    Naslov sporočila: icon_mocker Re: Izdelava pcbjev s CNC3018 Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:

Težava je sveder. Zaradi prevelike hitrosti vrtanja ga potegne. Vzok verjetno tudi slabo brušenje. To sem opazil tudi sam.

Poleg tega je težava tudi sama Z os, ker je plastična in pa rezkalni motorček ki je bolj "švoh". Ko združiš vse skupaj dobiš to, da ti zamika luknje.

Če izvzamem zamaknjene luknje pa lahko rečem samo odlično za strojček tega cenovnega ranga Applause

Hitrosti rezkanja so pa predvidevam zeloooo majhne?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 1:20 pm    Naslov sporočila: icon_mocker Re: Izdelava pcbjev s CNC3018 Odgovori s citatom

mato1111 je napisal/a:


Hitrosti rezkanja so pa predvidevam zeloooo majhne?


Sploh ne. Enake kot sem delal z društvenim CNC-jem. Ko bom utegnil, oz ko bom delal kako ploščico, naredim kak posnetek.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eboc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Maj 2005 8:42
Prispevkov: 258
Aktiv.: 1.16

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 8:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A ta stvar dela "out of the box" ali je potrebna se kakšna izboljšava?

Pa kaksne rezkarje in svedre priporocate?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 9:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

eboc je napisal/a:
A ta stvar dela "out of the box" ali je potrebna se kakšna izboljšava?

Pa kaksne rezkarje in svedre priporocate?


Moj je tak kot je bil v škatli. No, na mizo sem pritrdil konec plošče talnega laminata na katerega pritrdim ploščico. Dodal sem edino dve žici s krokodili za Auto-Level - pini na kontrolerju so pripravljeni. Uporabljam rezkarje, ki sem jih še nabavil v času, ko se je delal društveni CNC.

Kolega je kak mesec nazaj nabavil tega , ki je bil ravno v akciji. Praktično je identičen mojemu. Sestavljen je s precej manj delov. Morebiti je zaradi tega celo malo bolj kompakten. Imaš ga skupaj prej kot v pol ure. Ta "moj" ti vzame kake 2h.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tesla000
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 03 Jul 2021 23:44
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 06, 2021 10:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
Odličen rezultat. Podobno kot na 100x dražjem LPKF.

Kakšen rezkar uporabljaš za linije?

Predlagam, da pobereš baker med blazinicami. Taki laski znajo zelo nagajat.

Dodaš lahko še stop lak. Dobi se folija, ki jo z laminatorjem naneseš na vezje, potem pa z UV osvetliš, kjer polimerizira, nesvetljene površine pa so topne v vodi.


Uporabljam rezkač, ki sem jih dobil zraven cncja, so V oblike ne vem točno mere ker ne piše ampak mislim, da so 0.1mm 20°.
Lak sem si nabavil že nekaj časa nazaj, sem ga poskusil nanesti in ni prišlo popolno ampak ok za prvi poskus.
Če koga zanima sem ga kupil na aliexpressu od tega kupca
aliexpress soldermask

eboc je napisal/a:
A ta stvar dela "out of the box" ali je potrebna se kakšna izboljšava?

Pa kaksne rezkarje in svedre priporocate?


Ja dela out of the box, kot je rekel Silvo edino moraš naredit dve žici s krokodili za heightmap ko delaš pcb, ki izmeri višino Z na več točkah, izračuna odstopanje in prilagodi gcode da bo ravno rezkalo.

Ko kupiš dobiš 10 rezkarjev zraven, ki po moje zadoščajo kar za nekaj časa, jaz sem si nabavil še komplet 10 svedrov različnih velikosti z aliexpressa za 2 evra in rezkače, da lahko izreže končano ploščico iz plošče, ti lahko pošljem link če rabiš.

Jaz imam še eno vprašanje, kaj je boljše pri board cutout, ko izreže pcb, da naredi samo en krog(npr. 2mm globoko) ampak zelo počasi ali več krogov in da z vsakim izreže recimo 0.5mm?, ker se mi je en rezkač zlomil pomoje zaradi prevelike hitrosti.

In če koga zanima za pretvorit gerber v gcode sem uporabil program flatcam, za kontrolirat cnc pa candle.[/url]
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mato1111
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Dec 2012 14:42
Prispevkov: 611
Aktiv.: 4.46
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 07, 2021 10:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tesla000 je napisal/a:

Jaz imam še eno vprašanje, kaj je boljše pri board cutout, ko izreže pcb, da naredi samo en krog(npr. 2mm globoko) ampak zelo počasi ali več krogov in da z vsakim izreže recimo 0.5mm?, ker se mi je en rezkač zlomil pomoje zaradi prevelike hitrosti.


Za to mašinco bi se jaz držal pravila "večkrat po malo".
Probaj in boš videl v katerem primeru ti naredi bolj raven rob.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eboc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Maj 2005 8:42
Prispevkov: 258
Aktiv.: 1.16

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 07, 2021 10:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izdelavo prototipov TIV s strojckem ali s kemijo. Zakaj ste se odločile za eno ali za drugo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group