www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kaj trenutno počnem Julij 2021
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 18, 2021 11:27 pm    Naslov sporočila:  Kaj trenutno počnem Julij 2021 Odgovori s citatom

Preizkušam radijsko zvezo preko FSK in Lora modulacije. Sočasno prisluškujem na SDR-u, ki deluje kot spektralc.

Tole je nekaj preliminarnih indikacij (ne morem ravno reči meritev, ker nimam ravno vrhunske merilne opreme Wink ):



SA_FSK.jpg
 Opis:
FSK, data rate 50kbit/s
 Velikost datoteke:  185.37 KB
 Pogledana:  12 krat

SA_FSK.jpg



lora_500kHz sf6.jpg
 Opis:
LoRa, BW 500kHz, SF6, 37kbit/s
 Velikost datoteke:  186.29 KB
 Pogledana:  1 krat

lora_500kHz sf6.jpg



SA_lora_125BW.jpg
 Opis:
LoRa, bw 125kHz, SF6, 10kbit/s
 Velikost datoteke:  186.58 KB
 Pogledana:  9 krat

SA_lora_125BW.jpg



_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 18, 2021 11:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo sem še "navil" in pogledal "ping". Tole je oddaja črke "a" in na drugi strani sprejem. Zakasnitve ni prav veliko, dobrih 35us, kar se mi zdi kar OK "ping". Seveda je to brez "protokola", hibnega ali brezhibnega....


zakasnitev.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  236.73 KB
 Pogledana:  19 krat

zakasnitev.jpg



_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7769
Aktiv.: 34.89
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 19, 2021 9:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Učim se kako uporabljati ADALM-PLUTO kot spektralni analizator. Našel sem spletno stran SATSAGEN: Software to use a PlutoSDR as a Tracking Spectrum Analyzer in počasi sledim navodilom.

Še navodila na Youtube.



Satagen_PLUTO.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  129.46 KB
 Pogledana:  4 krat

Satagen_PLUTO.jpg



_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 19, 2021 9:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole je res uporabno orodje. Za amatersko delavnico več kot dovolj.

Tule je še avtorjeva stran:
https://www.albfer.com/en/2021/01/31/satsagen-0-5/


Za tracking generator sem si izdelal še smerni sklopnik (mostič) in lahko pomerim kako anteno ali vhod kakega vezja.



mostič.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  157.45 KB
 Pogledana:  9 krat

mostič.jpg



_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7769
Aktiv.: 34.89
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 19, 2021 10:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala! Do avtorjeve strani sem prišel po linkih naprej. Je tega tudi na Youtubu precej.

Je ta SDR sprejemnik v redu? Pluta uporabljam za druge stvari, pa bi si raje nabavil posebej sprejemnik.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 19, 2021 10:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor je meni znano, satsagen podpira le pluto sdr.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7769
Aktiv.: 34.89
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 19, 2021 11:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Alberto je napisal/a:
Works with:

ADALM-PLUTO
HackRF One
RTL-SDR Dongles
Simple Spectrum Analyzer series like D6 JTGP-1033, Simple Spectrum Analyzer, and so on.
Edino TX-a ni.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 19, 2021 11:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha ok. Očitno je dodano. Imam starejšo verzijo.

Pri RTLSDR preveri, da ima TCXO. Prodaja se pod RTLSDR "BLOG v3", cena je okrog 25 EUR.

Tisti na tvojem linku je kar pravi.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7769
Aktiv.: 34.89
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 19, 2021 11:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

TCXO nisem še zaenkrat vgradil v Pluto, a imam ga (čaka na vgradnjo, spravljen v tisti lepi škatli od ADALM-PLUTA Wink ). Na satelitu se da sinhronizirati s programom in sem bil zadovoljen tako kot je. Tudi tu je dobro vgraditi TCXO.

Za dongle z mojega linka pa piše:
Citiram:
A 1 PPM temperature compensated oscillator (TCXO).

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2021 12:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tiste meritve zgoraj so bile na demo platah. Danes sem pa dobil tiskanine, ki sem jih na brzino zdizajniral. Najprej sem imel v delu nekaj v smeri (ne-brez-)hibnega protokola. Ker pa so se izjalovile silne obljube o pomoči, sem raje naredil z vezji in protokoli, ki so odprti in podprti. V enem čipu je RF (LoRa + FSK) in mikrokontroler (cortex M4). Nisem šel takoj na BGA, tako da bodo prvi poskusi na (enojnem M4) STM32WLE5. V nadaljevanju pa sledi dvojedrni WL55 s cortex M4 in M0.

Dodal sem še par senzorjev (vlaga, tlak, temperatura, osvetlitev, ...) in nadzor baterije. Komponente so v glavnem 0402, še najbolj sem se pa bal tiska paste za LGA ohišje za senzorje. Bolha ima 2x2 mm in 10 pinov spodaj z razmakom 0,5mm. Bojazen je bila odveč. Tisk paste je uspel iz prve, tako da naslednjič ne bom veliko razmišljal, ali se da BGA polagat doma na roke ali ne Smile

Sem pa nekje prebral (ne spomnem se več kje), da se BGA-ji baje odspajkajo, če vezje postavimo na previsoko nadmorsko višino.



lga.jpg
 Opis:
2x2mm, 10 kontaktov, raster 0,5mm
 Velikost datoteke:  57.55 KB
 Pogledana:  5 krat

lga.jpg



lora_s54mtb.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  424.65 KB
 Pogledana:  26 krat

lora_s54mtb.jpg



_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.43
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2021 9:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
Sem pa nekje prebral (ne spomnem se več kje), da se BGA-ji baje odspajkajo, če vezje postavimo na previsoko nadmorsko višino.

Shocked Rolling Eyes ... a to imajo BGA-ji kakšne višinomere vgrajene? Very Happy

Sicer pa ... če prav razumem, naj bi bil tule celoten LoRa radio ... plus še obdelava senzorike?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2021 9:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Samo da oživim plato, pa bom objavil vse podrobnosti.

Radio+Mikrokontroler je v enem čipu.

Za napajanje skrbi TPS63031
Za polnenje baterije in preklop med viri napajanja skrbi MCP73871
Od senzorjev so gor:
- tlak, temperatura LPS22
- vlaga, temperatura HTS221
- vlaga, temperatura SHT31
- osvetlitev TEMT6000
Poleg tega sta dva digitalna vhoda (kot števec, pwm, stikala, ...)
+ dva digitalna izhoda (gpio, pwm, ...)
+ konektorji (J.S.T.) za I2C, UART, low power UART in SPI. Več se ni dalo "izmolzti" na pinih tega malega mikrokontrolerja

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2021 12:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mare pozdravljen,
Bo kako "skupno naročilo"? Wink .. če se prijavljam za kak kos.

Imaš morda v bližnji prihodnosti kak plan obiska koroške? Robertos na našem Kapunarju postavil Lorawan dostopno točko. Zaradi drugih stvari, še ni speljano do konca. Glede na to, da smo tukaj na tem področju še vsi "zeleni" bi kak nasvet ali pomoč v živo bila zelo dobrodošla.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2021 12:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hja, jesen bo lepa in vaših koncev že lep čas nisem obiskal. Bom imel vsaj izgovor, da čimprej pridem naokoli.

Saj če se prav spomnem, smo se pred časom nekaj pogovarjali ravno o tem. A je to preko radiokluba ?

Glede skupnega naročila se bojim, da bomo prej pozabili, kaj smo se lotili, kot bodo komponente spet na voljo. Imam pa v delu eno podobno reč iz poceni kitajskih modulov. Dobavitelj je pa iz Poljske: https://kamami.pl/en/

LP,
Mare

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 20, 2021 2:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
Hja, jesen bo lepa in vaših koncev že lep čas nisem obiskal. Bom imel vsaj izgovor, da čimprej pridem naokoli.

Saj če se prav spomnem, smo se pred časom nekaj pogovarjali ravno o tem. A je to preko radiokluba ?
...


Tako je - preko kluba.

Običajno imamo vsaj dva piknika letno. (no lani jih je "pobrala corona" Sad )Piknike kombiniramo običajno tudi s kakim predavanjem. Če nas letos spet ne zaprejo, ti sporočim kdaj bo kak piknik. Seveda vabljen.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group