www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Konica spajkalnika
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ginger
Član
Član



Pridružen-a: Sob 21 Avg 2021 7:21
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.82
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 7:38 am    Naslov sporočila:  Konica spajkalnika Odgovori s citatom

Pozdravljeni vsi skupaj...

sem frišna tukaj, iskala sem kakšno primernejšo rubriko, da bi svoje vprašanje zastavila, ampak nič našla, zato ga bom zastavila kar tukaj. Pa naj moderator prosim prestavi v ustreznejšo rubriko.
Moja težava je naslednja...
Začela sem izdelovati nakit v Tiffany tehniki, a je nastal problem, ker mi konico pri spajkalniku kar požre. Najprej nastane nekje na sredini luknjica, ki se nato z uporabo širi. Imam že drugi hobi spajkalnik Rothenberger, pri obeh je nastalo enako. Kaj delam narobe. Uporabljam lead free solder, pa flux od te iste firme. Teh konic se posebej ne da kupit, sem v Merkurju že povprašala, zato ne bi rada kar naprej kupovala nov spajkalnik.
Oksid sem do sedaj čistila z gobico in tistim kamnom, ter včasih tudi z jekleno ščetko.
Vsak nasvet bo dobrodošel. Najlepša hvala in lep pozdravček
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 9:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno se kaj veliko ne da narediti.
Če imaš to prižgano po več ur dnevno, temu te spajkalniki niso namenjeni.
Konico se čisti le z vlažno gobico ali bakreno "spužvo" za kamen še nisem slišal (če je rumena ploščata reč možno, da je to izsušena gobica namoči v vodo) ne pa čistit iz drateno krtačo.
Mogoče bi menjava spajkalnika za kakšno Erso pomagala, ne vem pa točno kakšne so cene preveri v Belmet d.o.o. .

Srečno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 10:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ogblaz je napisal/a:
Verjetno se kaj veliko ne da narediti.
Če imaš to prižgano po več ur dnevno, temu te spajkalniki niso namenjeni.
...
Srečno.


Tole ravno ne drži. Recimo tale moja postaja se prižge, ko vključim glavno stikalo v delavnici. Glej datum sporočila na povezavi Wink Postaja je je torej stara ca 17let. Zamenjanih je bilo morda 5 konic.

@ginger
Seveda se da kaj naredit. Najprej je treba ugotovit vzrok. Predolgo vključenje bi jaz dal na konec.
Te tvoje tehnike ne poznam. Morda nam najprej opišeš kaj točno delaš s spajkalnikom.

1.Strup oz, najpogostejši vzrok za poškodbo konice je mehanska poškodba.
- Ta pa lahko nastane zaradi padca spajkala na konico na trda tla. (dal sem na prvo mesto, ker je bil običajno vzrok pri meni)
- poškodba prevleke zaradi mehanskega čiščenja. (pila, smirkov papir ....)
(konico najlepše očistiš z medeninastimi ostruški. Pred čiščenjem jo namočiš v kolofonijo, po čiščenju daš na konico nekaj sveže spajke. Nikoli je ne puščaj suho, še posebej če jo čistiš z namensko mokro gobico.
- Mehanska poškodba lahko nastane tudi zaradi premočnega tiščanja na mesto spajkanja. S konico nikoli ne poskušaj nekaj poravnati - kar se dostikrat dogaja v elektroniki, kjer se skuša poravnati skrivljen pin pod cinom.
(glede na opis poškodbe bi lahko bil to vzrok pri tebi ? )
2. kemija , torej flux-i in spajke zelo vplivajo na življensko dobo konice.
(razni regeneratorji konic imajo na konice različni vpliv. Nekaterim podaljšajo življensko dobo. )
3. Neustrezna temperatura, oz neustrezna konica ja lahko prav tako vzrok. (prevelik odjem temperature na konici zaradi česar prihaja do nihana temperature)

Končno in zelo pomembno - življenska doba konice je zelo odvisna od same konice. Kupi tako spajkalo za katero se dobijo nadomestne konice. Solidno spajkalo se dobi že za 50€.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
joztom
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Nov 2017 0:42
Prispevkov: 270
Aktiv.: 3.48
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 11:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Samo Weller WECP ali novejši je ta pravi. Konico res lahko čistimo z Wellerjevim kamnom, salmijak v kosu. Po delu pocinimo konico za preprečitev oksidiranja.
Weller rabljen dobiš na Ebay poceni, če je bil na Apollu v vesolju, je verjetno dober. Vem, da je žena rada lotala nakit z njim. Za srebrn lot pa je treba žal na 400°C ali več, uporabljamo pa Weller Lötfett in Weler Lötwasser.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 11:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aaah dej ni dej ... Weller je sicer ok, ampak nic posebnega in je se precej boljsih zadev ...
Avtorici pa:
- Ciscenje konice: samo z rahko vlazno (ne mokro!!! prehitro ohlajanje rasloji konico) gobico ali bolje z mrezico.
- Takoj (!!!!!!!!) po ciscenju na konico daj cin - "suha" konica ne sme biti nikoli, to jo unici! (vroca seveda)
- Ne vem, ce je opcija uporabe svincevega cina namesto brezsvincevega. Se da dosti lepse delat in na malo nizji temperaturi.

Lp, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 4:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot so napisali prejšnji trije. Sicer pa domnevam, da je to ta spajkalnik, za katerega piše, da so na voljo tudi konice (za vsakega spodobnega so). Povprašaj pri katerem od pooblaščenih distributerjev (omenjenega ni na seznamu). Sicer pa se mi zdi normalno, da vsak prodajalec, ki prodaja določen spajkalnik, ponuja tudi konice zanj, če obstojajo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ginger
Član
Član



Pridružen-a: Sob 21 Avg 2021 7:21
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.82
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 6:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vidim, da je to cela znanost...(sploh čiščenje) Hvala!
@bostjang, ja to je ta. 100w. In nimajo rezervnih konic. Nevem zakaj ne....
Res bom morala kupit kaj drugega. Tkole 40e na vsake toliko časa pač ne bo šlo.
Imate kakšne predloge?
A se vsa ta čistila kupijo v Slo? Kaj pa Tippy čistilo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 6:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najboljše bi bilo, da dodaš sliko kakšnega tvojega izdelka v Tiffany tehniki. Tako bi imeli predstavo kaj in kako spajkaš. Namreč, samo če so površine spajkanja velike, je potreben tako močan spajkalnik.

Pa kraj bivanja vpiši, mogoče ti bo kak forumaš sosed in posodil spajkalnik za probo.

Jaz imam (med drugim) ta spajkalnik, ki ima to značilnost, da se hitro zagreje in ko je velik odvzem toplote še bolj "zakuri".

Opisal sem in razpravljali pa smo tukaj.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.90
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 6:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predlog za nabavo v SLO, v tujini Ebay, Kitajska se dobi tudi ceneje.
https://www.aoyue.si/rocni-spajkalnik-60w-z-nastavitvijo-temperature-200-do-450c-z-konicam-in-plasticnim-kovckom
in podstavek za čiščenje konice in odlaganje spajkalnika
https://www.aoyue.si/aoyue-ty-98-cistilec-za-spajkalne-konice-s-kovinsko-gobico
Rezervne konice 6€

ps. bi bilo potrebno sprobat, če bo dovolj močan, glede na slike v naslednjem postu.


Nazadnje urejal/a jozede Sob Avg 21, 2021 6:58 pm; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ginger
Član
Član



Pridružen-a: Sob 21 Avg 2021 7:21
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.82
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 6:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vam pokažem kaj delam, da si lažje predstavljate.
Na poldrage kamen nalepim bakren samolepilni trak in nato mu dodajam lot.

Iz Novega mesta sem Smile Smile



Namizje292.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.64 MB
 Pogledana:  39 krat

Namizje292.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ginger
Član
Član



Pridružen-a: Sob 21 Avg 2021 7:21
Prispevkov: 26
Aktiv.: 0.82
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 7:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisti, ki se tudi ukvarjajo s to tehniko, pravijo, da nič manj kot 100w.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 8:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravijo zato, ker niso poskusili kaj novega. Nova tehnologija prinaša keramične grelce, ki so integrirani v samo konico. To konico upravlja elektronika, saj je v konici tudi temperaturno tipalo, ki zazna upad temperature in doda več potrebne energije. Še naprednejša in dražja tehnologija omogoča, da ko odložiš spajkalno ročko v stojalo se izklopi in ko jo vzameš iz stojala se vklopi in zelo hitro segreje. Tega ti ne zaznaš.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 8:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Točno takšne karakteristike ima moj "Brzich72".
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.94
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 9:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Daj sliko embalaže fluxa ter spajke.
Mislim da uporabljaš to kar uporabljajo vodovodarji. Tisto je pre agresivno in kar žre konice.
Ne kupovat tega v tehničnih trgovinah. Obišči ali naroči v trgovini za elektronike.
Pa poišči taki flux, ki se ga čisti v vodi, da ne rabiš packat z kakim terpentinom.

Mrežica za čiščenje je lahko tudi fina kovinska gobica za čiščenje posode, samo pazi ene so plastične čeprav izgledajo kovinsko.

Pred prvo uporabo spajkanika ne takoj začet z delom.
segrej na temperaturo, dodaj na konico precej spajke počakaj da se neha kaditi
Dobro očisti z mrežico, znova dodaj spajko in izklopi.
Nadalje pa tako kot je že mucek napisal

ps: cin ki vsebuje malo svinca se ne samo lažje spajka, tudi bolj se sveti Wink
(tisto malo svinca ni nevarno razen če misliš gristi tvoje lepe izdelke)
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 21, 2021 9:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ginger je napisal/a:

Iz Novega mesta sem Smile Smile


Super. Jaz tudi. Z veseljem lahko kaj posodim na test preden greš v nabavo.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 1 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group