www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Računalnik se ne zažene sam

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
pomlad
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Jan 2008 10:54
Prispevkov: 423
Aktiv.: 2.13
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 28, 2021 8:08 am    Naslov sporočila:  Računalnik se ne zažene sam Odgovori s citatom

V namizni računalnik HP sem dodal še en disk in od takrat imam težave pri zagonu. Ob zagonu mi napiše:

1720 - Smart hard drive detects imminent failure

Failing drive: sata3
failing attribute:#05

F1: BOOT

Ko pritisnem tipko F1 naloži Windowse in normalno dela, dostopna sta oba diska. Težava je tudi v tem, če se sam resetira po posodabljanju me po tem čaka tako dolgo da prisnem tipko F1. Kaj je narobe, kaj se da narediti ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1751
Aktiv.: 12.59
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 28, 2021 8:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z diskom zna biti nekaj narobe. Če bi sporočilo o napaki prebral do konca bi videl, da ti priporoča narediti DPS self-test tega diska preko F10 v bios setup-u.
V Windowsih naredi nek s.m.a.r.t. test diska s programi ala CrystalDiskInfo (standard edition) in tukaj gor pripopaj slike, da se vidijo vsi ID s.m.a.r.t podatki.
Bo bolj jasno, če je disk zanič.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pomlad
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Jan 2008 10:54
Prispevkov: 423
Aktiv.: 2.13
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 28, 2021 10:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V računalniku sta dva diska, na prvem je Windows, na drugem pa ostalo. Če drugega odklopim, stvar deluje ok. Torej je z drugim diskom nekaj narobe, vprašanje zakaj se pa potem Windows ne zažene s prvega diska ki je vredu ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.92
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 28, 2021 2:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V BIOS si izklopi "halt on error" pa ti ne bo treba F1.
Seveda s tem problema na disku ne rešiš.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pomlad
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Jan 2008 10:54
Prispevkov: 423
Aktiv.: 2.13
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 28, 2021 5:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda imate prav da je disk poln napak in nezanesljiv. Disk sem zamenjal z drugim boljšim in celo večjim. Kakšno je stanje tega pokvarjenega diska vidim sedaj ko izvajam reševanje podatkov, kopiranje moram večkrat prekiniti ker enostavno zašteka, rešil pa bom kljub temu veliko. Hvala vam za pomoč, res nisem posumil na okvaro diska !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1751
Aktiv.: 12.59
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 29, 2021 12:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če že iščeš pomoč potem se odzovi na vprašanja, zahteve, predloge...(DPS, s.m.a.r.t...), ker naslednjič ne pričakuj (vsaj od mene) pametnega odgovora.
Zato v bodoče dobro prebiraj odgovore in vprašanja/zahteve v njem. Ampak ker sem vstal na desno nogo ti odgovorim še na to vprašanje:
pomlad je napisal/a:
V računalniku sta dva diska, na prvem je Windows, na drugem pa ostalo. Če drugega odklopim, stvar deluje ok. Torej je z drugim diskom nekaj narobe, vprašanje zakaj se pa potem Windows ne zažene s prvega diska ki je vredu ?

Zato ker poteka od vklopa do začetka nalaganja (boot) Windows sistema nekako takole:
Ko vklopiš računalnik se začne izvajati program v PC biosu (POST-power on self test), ki preveri določene komponente, če se odzivajo in ko pride do diskov se glede na priklop na plati točno ve kateri je prvi, drugi itd.

Prvi disk sporoči preko svojega HD biosa, ki ima tudi interno diagnostiko (recimo v obliki S.M.A.R.T. ID številk/podatkov), da je z njim vse ok.
Ko pa se zažene drugi disk, njegova interna diagnostika ugotovi, da z njim ni vse ok, glede na napako izbere kodo/ID , in interno napako sporoči glavnemu programu v PC biosu, ko le ta vpraša za stanje drugega diska, če je tudi on v redu.
Ker z njim ni OK le ta reče PC biosu, da ima bolezen "1720 - Smart hard drive detects imminent failure", ki jo potem PC bios procedura izpiše na ekran kot v vednost uporabniku, zaustavi začetno proceduro ter čaka uporabnika, da preko F1 tipke nadaljuje zagon/boot.

To zgoraj je sicer hudo enostavljeno ampak za osnovno razumevanje bo.

Da se sistem ob napaki zaustavi (in ne štarta kar s prvega diska) ter čaka uporabnika na klik F1 je zato, ker je nekje v nastavitvah PC biosa privzeto nastavljeno, da se ob morebitni s.m.a.r.t. napaki katerega od diskov (ali katerekoli drugi nepravilnosti) sistem ustavi in opozori uporabnika na napako, zato se ti pojavi sporočilo kot se ti.
Ko drugega (slabega) diska nimaš priklopljenega, potem ob zagonskem PC bios POST testu ni prijavljene nobene napake in zato sledi tekoč boot sistema s prvega diska.

Sicer se v nekaterih PC biosih da preskočiti ali izklopiti s.m.a.r.t napake diska, ki ne gredo skozi PC bios POST proceduro, da se ignorirajo in ne zaustavijo potek zagona, vendar potem ne veš kaj je narobe, ker se napaka na ekranu (če se le monitor dovolj hitro "segreje" Smile ) pojavi samo za delček sekunde in že sledi boot s prvega diska, katerikoli sistem je že na njem.

Če bi v nastavitvah biosa imel izklopljeno obveščanje s.m.a.r.t napak diska ali tudi morebiten ignor katerekoli napake, da se ne zaustavlja ter zahteva F1 klika, bi zadeva štartala brez pavze s prvega boot diska.
Sicer to ni proporočeno, ker potem pa sploh ne bi vedel ali posumil, da je z diskom nekaj narobe. Smile

Drugič prebiraj kode ali sporočila o napakah v celoti in naj ne bo prvi cilj zgolj to, da dosežeš stanje kot si ga imel pred napako, ob tem pa ignoriraš obvestila.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pomlad
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Jan 2008 10:54
Prispevkov: 423
Aktiv.: 2.13
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 29, 2021 4:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napaka ki se je pojavljala je bila neprijetna ker sem velikokrat naletel na obvestilo na monitorju pritisni F1. Drugače je bilo vse ok, ničesar takega da bi pomislil na slab disk. Res se opravičujem za neznanje, sem pa to priznal in že zgoraj navedel zahvalo, da sem z zamenjavo diska uredil vse probleme. Tudi presnel sem seveda večino materiala na drug disk, na trenutke je šlo zares počasi. Ta disk sem spravil na odpad.
V Hp namiznem računalniku imam dva diska, zdaj delam na tem da bi na drugem imel varnostno kopiran Windows, Office program, pa še kakšen program. V primeru odpovedi prvega diska bi bila moja želja, da mi te kopije pomagajo povrniti stanje potem na novem prvem disku, seveda če je to sploh možno v praksi.
Zahvaljujem se za razlago, oziroma pomoč.

Pozdrav !
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.92
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 29, 2021 5:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pomlad je napisal/a:
V primeru odpovedi prvega diska bi bila moja želja, da mi te kopije pomagajo povrniti stanje potem na novem prvem disku

Imaš dve opciji:
RAID (npr RAID1 mirroring)
Disk Image (npr z CloneZilla)
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pomlad
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Jan 2008 10:54
Prispevkov: 423
Aktiv.: 2.13
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 10:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

miharix je napisal/a:
pomlad je napisal/a:
V primeru odpovedi prvega diska bi bila moja želja, da mi te kopije pomagajo povrniti stanje potem na novem prvem disku

Imaš dve opciji:
RAID (npr RAID1 mirroring)
Disk Image (npr z CloneZilla)


Torej vključeno varnostno kopiranje na ta drugi disk ne bo kaj dosti zaleglo če zagrmi na prvem disku ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.92
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 11:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

RADI1 - sproti se dela popolna kopija vsega kar počneš na drugi identični disk.
Če kateri koli od teh diskov crkne, deluje vse normalno še naprej (seveda nekje ti joka opozorilo da je tvoj RADI razpadel in da si sedaj brez kopije)
Slabost: če konkretno sesuješ sistem npr dobiš virus bo tudi tvoj klon enako sesut.
Varuje te samo pred izgubo podatkov zaradi okvare diska

Disk Image - Nekam (USB disk,kaseta,drugi disk...) shraniš trenutno sliko diska, torej na nek način zamrznjeno stanje trenutnega delujočega stanja.
Kar koli delaš naprej na disku (inštaliraš, shranjuješ..) ni v tej kopiji.
Če npr nekaj grdo sesuješ(virus,razštelaš...) povrneš iz tiste slike diska, tvoj disk nazaj na točno tako stanje kot je bilo na dan ko si naredil sliko.
Če ti disk zgrmi le še za v kanto, tisto sliko obnoviš na novi disk in si spet kot na dan kreiranja te slike diska.
Slabost: Kar koli spreminjaš od tiste točke naprej se ne shrani samodejno.*
Če je lokacija hrambe ločena od sistema je odlično za reševanje ob programskih sesutjih sistema(virusi,...)
*nekateri programi omogočajo samodejno a pol pomeni, da je kopija na ne ločeni lokaciji kar lahko izniči prednost(npr po nerodnosti formatiraš disk z kopijami).

! kopiranje le datotek/map na drugi disk ti ne pomaga kaj dosti !
Na disku so še binarni zapisi, ki jih ne vidiš kot mape/datoteke.
primer boot sektor, lokacije particij... kateri so potrebni za zagon sistema.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 793
Aktiv.: 3.92
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 31, 2021 9:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa lahko narediš disk image na drug tip diska? npr iz SSD na HD drugačne kapacitete? Bo potem šlo nazaj iz HDD na nov oz formatiran SSD?

Ker sistem imam na 250Gb SSD, v predalu mi pa ležijo še klasični diski in nanj bi naredil back-up

lp

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.92
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 31, 2021 11:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Disk image je na koncu datoteka ali mapa z datotekami.
Hramba je lahko SSD,HD,USB kuček,mreža...

Da obnoviš iz slike slike diska ni treba nič formatirat.
Fomatiranje pomeni da narediš particijsko tabelo (FAT,NTFS,EXF...), slika pa ta podatek že vsebuje.

Da se ne mučiš le glej da bo disk za hrambo večji od izvornega.
Obnavljanje na novi manjši disk je težavno če ne paziš pri kreiranju.
Obnavljanje na novi enak ali večji ponavadi ni težava.

Vsekakor ko prvič narediš disk image, ga tesiraj, da veš kako se obnovi.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
pomlad
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Jan 2008 10:54
Prispevkov: 423
Aktiv.: 2.13
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 31, 2021 12:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam odlično ohranjen zunanji mrežni disk Targa DataBox NDAS 500 eSATA 500Gb. Priklopim ga lahko preko USB, eSATA kabla ali preko mrežnega kabla. Žal pa ne najdem sofwera za WIN 10.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.92
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 31, 2021 12:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pomlad je napisal/a:
Žal pa ne najdem sofwera za WIN 10.

Clone Zilla ni aplikacija za Win, temveč Linux aplikcija ki jo zaženeš kot bootable live Linux.
Zaženeš CD/DVD/USB z clone zilla (iso za izdelat CD/DVD/USB je na njihovi strani). Ter zbrano slediš kaj te sprašuje.
Poizkusi zelo možno da tvoj disk samodejno pravilno zazna.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group