www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

TIM digitalizacija - potek
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.92
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 7:46 pm    Naslov sporočila:  TIM digitalizacija - potek Odgovori s citatom

Da vam predstavim kako sem si zamislil se lotit realizacije digitalizacije revije TIM.

Zagotovo bo kdo imel občutek déjà vu, saj isto temo imam še odprto na www.s5tech.net ter http://forum.modelarji.com

Pri nasvetih/predlogih prosim upoštevajte, da za ta projekt raje vložim več časa kot €
& Nimam na voljo delavnice("delavnica"==garsionera+balkonček)

Faze:
1 - zbiranje revij
2 - uradni dogovor na kak način je objava dovoljena
3 - izdelava orodja za zajem
4 - digitalizacija revij
5 - OCR
6 - digitalizacija prilog načrtov (A2)
7? - vektorizacija načrtov (ne poznam nobene opensource rešitve, ki naredi uporaben dxf)
8 - se dogovorit z COBISS za pridobitev seznama vseh zabeleženih avtorjev in naslovov člankov, za izdelavo kazal
9 - uvoz obstoječih uradnih digitalnih izvodov
10 - postavitev strežnika za objavo skladno z točko 2
11 - popravki morebitnih slabih zajemov / manjko (zagotovo načrti prilog)

Posebnosti TIM:
- različni formati ~A5 in ~A4
- letnik je orientiran na šolsko leto torej začne v enem in konča v drugem koledarskem
- letnik je 9 ali 10 številk , bilo zgleda tudi nekaj izjem z manj
- pri nekaterih številkah je priloga A2 (nimam podatka od katerega letnika je priloga stalnica)
- vsebina ni le besedilo in slike temveč tudi načrti

FAQ:
Zakaj to počneš?
Že dolgo imel ta cilj, v prejšnji službi kot učitelj videl da bi to še kako prav prišlo, nihče pa se tega v takem obsegu še ni lotil.
Mogoče pa sem le konkretno preveč usekan. Laughing

Misliš s tem služiti?

Ne ne mislim!

Zakaj tega še ni uredništvo naredilo?
€€€ Kolikor mi je znano se revija zadnja leta ravno, da se drži.
Prejšnji založnik(TZS?) bi jo ukinil, zato sedaj izhaja pod ZOTKS

Zakaj hočeš celo fizično zbirko?
Ne dvomno bo pri taki masi prišlo do kakega slabega zajetja, če imam izvod pri roki lahko tisti del ponovno digitaliziram.
In ja če to delam kot hvala lepa, bi bil vesel da imam tudi fizično zbirko
Če zajemam vse na isti napravi bo kvaliteta zajema skozi vse enaka
Ždet ure po šihtu v knjižnici, še posebej z masko se mi res ne ljubi
Vodit evidenco pri komu sem si sposodil kateri izvod ni ravno zabavno.

Kako dolgo bo trajalo?
Niti nočem računati da ne zgubim motivacije, če boš računal prosim obdrži zase.
Nimam ciljnega datuma.

Faza 1 - Zbiranje revij
Prvotno sem zbrane revije vodil v txt, nato tabelci a se je izkazalo za nezanesljivo.
Izdelal sem si preprosto stojalo za fotografiranje platnic (casio ex-zr200)

Vsak letnik je na disku kot mapa
Mapa vsebuje slike vseh platnic tistega letnika, ki jih imam tudi podvojene
Poimenovani so TIM1,TIM2... če je številka podvojena dobi zadaj - npr TIM1-, potrojena -- itd

Manjhna PHP skripta na malinci se sprehodi skozi mape in v kombinaciji z CSS se izriše pikaz viden na
https://tim.izdelal.si , da je prikaz hitrejši je še ena mapa kjer so vse platnice še močno pomanjšane.

Faza 3 - orodje za zajem
A) Ploski skener (razen za priloge) odpade ker
- rezat revij nimam namena, jih je preveč škoda in tudi papirji so različne kakovosti prepričan sem da bi jih par samodejni podajalec uničil.
- nekateri izvodi so zelo krhi, tukaj sem dal revijo na ploskega pa je bilo slišat pokanje šivov, ni škode a dvomim da bi ostala cela če bi vse strani tako delal.
- imam tudi letnike, ki so vezani z trdimi platnicami
- nekatere številke (ponavadi 9-10) so opazno debelejše v skrajnih točkah pride do popačenja
B) Dat nekomu profesionalno skenirat revije... nisem preverjal sem precej prepričan da bo dražje kot izdelava naprave... in kaj takrat če kak zajem ni dober ?
C) izdelat si mislim nekaj takega https://www.diybookscanner.org/
- rabim nabavit 2 identični kameri kateri še se nisem odločil
Bolj točno "Archivist Quill" načrti sicer niso javni, kit ni za dobit
a prodajalec se mi je odzval in brezplačno podal podatke o dolžinah profilov, navodila za gradnjo pa so že javna na http://tenrec.builders/quill/guide/
(profilov imam verjetno dovolj od razdrtega projekta)

Faza 5 - OCR
Zelo verjetno: https://github.com/manisandro/gImageReader
ki sem ga slučajno že testiral za potrebe službe ter spotoma še vmesnik prevedel v Slovenščino



struktura.jpg
 Opis:
Struktura na disku za skriptico
 Velikost datoteke:  45 KB
 Pogledana:  1 krat

struktura.jpg



slikanje_platnic.jpg
 Opis:
Preprosto stojalo za slikanje platnic
 Velikost datoteke:  296.97 KB
 Pogledana:  5 krat

slikanje_platnic.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.92
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 7:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prvi dve vprašanji če mi kdo lahko svetuje:

1. Ima kdo od vas Raspbery Pi HD kamero in Priporočen 16mm 10MP objektiv ?
Zanima me kakšna berljivost je če slikaš A4 ?

2. Avtor "Archivist Quill" mi svetuje, ker so določeni profili pod hecnimi koti (50° & 40°), da uporabim "hand mitre saw"
Mi lahko kdo predlaga kako preverjeno?
Sem bil slučajno danes v Merkurju, so eno imeli, a za tisto nobenega nadomestnega lista za kovine.
Zajeralna žaga odpade, žal nimam prostora za večje strojčke.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.11

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 30, 2021 8:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam tole
https://www.axminstertools.com/eu/bosch-gcm-8-sde-216mm-double-bevel-mitre-saw-103342

Če rabiš, se oglasi, pa odreževa.

Imaš pa tudi ročno pri istem viru.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.41
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 31, 2021 3:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zadnjič sem gledal kako poteka skeniranje s takšno napravo:
https://shop.czur.com/products/aura?variant=28598339436592

Evo video na YT: https://www.youtube.com/watch?v=6ME6OSeB8ow

Po mojem veliko boljša rešitev kot pa neke DIY zadeve, saj zna pravilno (z laserjem) korigirati popačenja zaradi upognjenosti, ipd. Hkrati se da strani zajemati izjemno hitro.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.92
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 31, 2021 3:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mitchW je napisal/a:
Zadnjič sem gledal kako poteka skeniranje s takšno napravo:
https://shop.czur.com/products/aura?variant=28598339436592


Lahko tistega prosiš, da skenira en načrt v knjigi ter nato preveri vse dimenzije ?
Pomojem je slabša rešitev ker ne splošči papirja temveč ga le digitalno retušira
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 02, 2021 9:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam TIM letnik VIII št.1 in vezan letnik VII vse razen št. 8. Lahko jih dobite.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.92
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 07, 2021 7:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno se že kdo sprašuje kako je s tem projektom:

1. manjka še samo 6 številk: https://tim.izdelal.si
Najstarejše mi je celo priskrbel trenutni urednik TIM-a

2.1. Semptembra sem bil pri uredniku TIM-a,
povedal mi je, da sta z prejšnjim urednikom se pogovarjala če je kakšna možnost, od nekje pričarat sredstva,
da bi dali komu digitalizirati, da nebi rabil to početi jaz za hvala lepa.
Vstopila sta v stik z vodstvom NUK in so jima rekli, da bi mogoče šlo v sklopu nekega projekta sredstva zbrati,
da bi pol to oni digitalizirali in tudi dali vse v digitalno javno dostopni arhiv.
Ker ni bilo nič še podpisano je me prosil, naj počakam še kak mesec dva, da si ne bom delal stroškov in dela po nepotrebnem.
Če pa pade vse v vodo pa bodo zelo veseli moje namere.

2.2. Od takrat do danes so imeli en sestanek z NUK. V letošnjem koledarskem letu ne bo šlo. Naslednje leto pa zelo verjetno da ja.
Ni še dorečeno z kakšnim zamikom bodo številke javne, verjetno 3-4leta.
Tudi še ni dorečeno kako bo z dostopom do večje resolucije, saj tista javna od NUK ni dovolj kakovosten načrte za modelarje.

Tako da... iščem še teh 6.
Projekt je pri meni zaradi navedenega na pavzi.
Dokler ni res digitalizirano, če kdo rabi kak članek in ve točno številko mi lahko javi.
Za tiste ki ste prispevali revije, nič bat dobili boste dostop.

Mimogrede če ste aktivni na socialnih omrežjih... dajte "folow", #revijatim @revija_tim
da bo ob večji števili mogoče algoritem kakemu mulcu/dečvi namignil, da obstaja taka revija pri nas.
Pa pisci novih člankov so zelo zaželjeni!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 07, 2021 8:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni je bila v času osnovnega šolanja revija TIM dragocen vir informacij. Rad sem prebiral tudi starejše letnike, če sem le našel pri kakem znancu, ki jih je še hranil.

Čisto iz nostalgičnih razlogov bi te stare TIM z veseljem še enkrat prelistal, tako da če projekt uspe, se bom rade volje "včlanil" t.j. plačal zahtevani prispevek za dostop do digitaliziranega arhiva.

miharix je napisal/a:
2.1. Semptembra sem bil pri uredniku TIM-a,
povedal mi je, da sta z prejšnjim urednikom se pogovarjala če je kakšna možnost, od nekje pričarat sredstva,
da bi dali komu digitalizirati, da nebi rabil to početi jaz za hvala lepa.


Če ni skrivnost, o kakšnem znesku se tu pogovarjamo? Morda bi se dalo zbrati s kako akcijo zainteresiranih "nostalgikov" in drugih ljubiteljev tehnike?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
miharix
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Dec 2012 9:59
Prispevkov: 403
Aktiv.: 2.92
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 07, 2021 8:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s56al je napisal/a:
Če ni skrivnost, o kakšnem znesku se tu pogovarjamo? Morda bi se dalo zbrati s kako akcijo zainteresiranih "nostalgikov" in drugih ljubiteljev tehnike?

Žal te informacije nimam.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 08, 2021 9:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je kakšna možnost, da poizveš? Mogoče bi se dalo prepričati tudi kako večje / bolj uspešno podjetje, da bi digitalizacijo TIM podprlo z EUR ali dva...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 08, 2021 9:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

miharix je napisal/a:

Dokler ni res digitalizirano, če kdo rabi kak članek in ve točno številko mi lahko javi.

Letnik 81/82 (rumene platnice), številka 9/10, poglavje o elektroniki, če je možno, se priporočam za sken.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
oldtimer 65
Član
Član



Pridružen-a: Sob 14 Jul 2012 15:53
Prispevkov: 234
Aktiv.: 1.63
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 08, 2021 4:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s56al je napisal/a:
miharix je napisal/a:

Dokler ni res digitalizirano, če kdo rabi kak članek in ve točno številko mi lahko javi.

Letnik 81/82 (rumene platnice), številka 9/10, poglavje o elektroniki, če je možno, se priporočam za sken.


Pozdravljen,
kaj točno rabiš?
- digitalni timer za fotolaboratorij
- univerzalni sprejemnik na VHF področju
- star televizor- nov osciloskop
- predelava usmernika SU2
- tokovni stabilizator TS1

Pošlji mi (na ZS) svoj mail da ti pošljem željeno!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 08, 2021 6:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prosil bi za VHF sprejemnik. Imam sicer v spominu, da je v tem istem TIM bil objavljen tudi nek preprost srednjevalovni AM oddajnik. Zgleda pomešal z enim drugim letnikom.

E-mail je na ZS.

Hvala in LP!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
oldtimer 65
Član
Član



Pridružen-a: Sob 14 Jul 2012 15:53
Prispevkov: 234
Aktiv.: 1.63
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 10, 2021 4:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

miharix je napisal/a:
Verjetno se že kdo sprašuje kako je s tem projektom:

1. manjka še samo 6 številk: https://tim.izdelal.si

Tako da... iščem še teh 6.


Pozdravljen,
imam revije, ki ti še manjkajo.

na ZS mi pošlji svojo kontaktno številko da se dogovoriva kako pa kaj naprej.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 03, 2022 8:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako kaj napreduje digitalizacija revije TIM?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group