www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Vojni veterani in upokojenci - ugodnosti
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Bozo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jan 2004 9:21
Prispevkov: 649
Aktiv.: 2.91
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 27, 2023 6:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nič novega... koristim že eno leto.. decembra bom star 60 in preneham. Obrazci se dobijo na enoti SPIZa vsaj v Novem mestu je tako..
_________________
LP

Božo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.25
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 27, 2023 7:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bozo je napisal/a:
Nič novega... koristim že eno leto.. decembra bom star 60 in preneham. Obrazci se dobijo na enoti SPIZa vsaj v Novem mestu je tako..


Saj,.... je pa problem, da o tem ni nobenega obveščanja. Lahko bi vsaj dali kako obvestilo, ko ti pošljejo informativni izračun.
Vlogo za izplačilo 40% pokojnine si moral tudi sam poslati?
Bivši sodelavec jim je "šenkal" eno leto, ker ni vedel, da lahko dobi 40% pokojnine, ko dopolni vse pogoje.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bozo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jan 2004 9:21
Prispevkov: 649
Aktiv.: 2.91
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 27, 2023 8:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo pred 58 letom sem sam pogledal, vstopiš z digitalnim potrdilom na nijhovi strani.. pri 58 letu ti pošljejo informativni izračun da vidiš kje si.. vse piše na njihovi strani, ker sem poslušal raznorazne nebuloze kdo se bo kdaj upokojil.. ko sem prebral mi je bilo vse jasno, samo problem je ko ljudem bereš pa niti takrat ne razumejo.. skratka poslušajo rekla kazala. En mesec pred izpolnitvijo 40 let sem šel na SPIZ tam imajo formular ki ga izpolniš in podpišeš, naslednji mesec je že bil denar na računu. Noter ne vpisuješ nič posebnega, obkljukaš par vrstic in napišeš številko bančnega računa in to je to. Vse skupaj sem bil tam pet minut. Sami ti ne bodo ponudili, moraš sam zaprosit oziroma izpolnit tisti formular. Verjetno je nekomu v interesu da se ne ve.. 40% lahko vlečeš tri leta nato ti zmanjšajo na 20% tam okoli 65 leta te bodo imeli vsi dovolj potem boš že moral iti.. Very Happy
Bodi pozoren glede odpravnine, vsi ki prekoračijo čez 60 jim zmanjšajo ali celo ne dajo, vsaka firma je malo po svoje, javna uprava pa ima svoj zakon.. Jaz bi recimo če bi hotel nadaljevati moral v službi sklenit dogovor z vodstvom da podaljšam in da na koncu dobim 10 plač odpravnine. Če to naredim samovoljno mi odpovedi ne morejo dati mi pa zmanjšajo odpravnino na 4 plače kot je po kolektivni pogodbi panoge. Skratka treba je biti pozoren pa poračunat komu se kaj najbolj izplača.

_________________
LP

Božo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.25
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 27, 2023 8:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Božo, hvala za tole. Še vpašanje glede uveljavljanja vojaščine. Na ZPIZ-u nisem našel kakega formularja. Imam vojaško knižico in veteransko izkaznico. Je to dovolj? A je treba na vojni odsek? Koliko prej lahko dam vlogo? Služil sem 14 mesecev. Če vzamejo 2/3 potem bi mi ravno pokrilo "višek" - 9 mesecev.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bozo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jan 2004 9:21
Prispevkov: 649
Aktiv.: 2.91
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 27, 2023 8:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, isto sem jaz uveljavil 9 mesecev (2/3). Moraš na SPIZ zanesti potrdilo da si služil, dobiš ga vojaškem odseku. Jaz sem ga naročil preko e-uprave, tudi z digitalnim potrdilom in so mi ga poslali pa sem ga zanesel tja, opravi to malo prej in potem dobiš nov izračun. Razlog za izdajo je uveljavitev olajšave za upokojevanje. Glej da vse dostaviš preden napolniš 40 let, če imajo gužvo ti bodo kak mesec denarja lahko odščipnili. Jaz sem nesel potrdilo malo po tistem ko sem prejel prvi izračun, trajalo je pol leta do drugega izračuna, nato sem en in pol mesec preden sem napolnil 40 let šel izpolnit zahtevo za 40%
Bo nekaj več za hobi izdatke, ko začneš kasirat Very Happy

_________________
LP

Božo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.25
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 27, 2023 9:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bozo je napisal/a:
...
Bo nekaj več za hobi izdatke, ko začneš kasirat Very Happy


Hvala, poročam kako se bo izteklo.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eboc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Maj 2005 8:42
Prispevkov: 258
Aktiv.: 1.16

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 27, 2023 9:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej če je vojaški rok trajal 12 mesecev se lahko zniža starost za 8 mesecev (2/3 od trajanja vojaškega roka), kar pomeni:
1 da se lahko upokojiš z 59 let in 3 meseci (seveda če imaš 40 let delovne dobe)
ali
2 prejem: poleg plače še 40% (oz. ustrezno s starostjo popravljen procent) pokojnine dokler se ne upokojiš
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bozo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jan 2004 9:21
Prispevkov: 649
Aktiv.: 2.91
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 27, 2023 10:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1. da
2. da

_________________
LP

Božo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Srecko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Dec 2003 21:29
Prispevkov: 1007
Aktiv.: 4.51
Kraj: Okolica Cerkna

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 28, 2023 7:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem pred cca 5 leti nesel samo vojaško knjižico na ZPIZ. Je uslužbenka samo izpolnila neki obrazec, ki sem ga podpisal in fotokopirala vojaško knjižico. "Žal" sem bil deležen le 2 meseca in nekaj dni olajšav, kaj češ sem rojen na začetku leta. Brick wall

LP Srečko

_________________
Samouk
Tukaj sem doma
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.25
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 31, 2023 2:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem šel danes na ZPIZ. Potrebuješ osebni dokument in vojaško knižico. Gospa je še knižico fotokopirala. Rekla je, da lahko pričakujem nov izračun tam čez dva meseca. (ok samo, da je do konca leta Very Happy )
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bozo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Jan 2004 9:21
Prispevkov: 649
Aktiv.: 2.91
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 31, 2023 4:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lepo, vse se bo izteklo kot je potrebno Applause
_________________
LP

Božo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.25
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 02, 2024 7:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Konec je z prostovoljnim zdravstvenim zavarovanjem. Postalo je obvezno.

Veteranom se bo še vedno plačevalo iz proračuna.

Copy/paste: vir

6.1. Plačevanje OZP - vojni veteran

Vprašanje: Imam priznan status vojnega veterana. Ali bom moral sam plačevati obvezni zdravstveni prispevek? Do zdaj sem imel krito premijo za dopolnilno zdravstveno zavarovanje iz državnega proračuna, ali moram dostaviti na ZZZS odločbo upravne enote o priznani pravici. Ali se bo to izvedlo avtomatsko med ZZZS in Ministrstvom za obrambo?

Odgovor: Vojni upravičenci, to so vojni invalidi, vojni veterani in žrtve vojnega nasilja, imajo zagotovljeno plačilo obveznega zdravstvenega prispevka (OZP) iz proračuna Republike Slovenije. Pravica do plačila OZP na podlagi statusa, ki ga je vojni upravičenec pridobil z odločbo Upravne enote.
Upravna enota bo vojnim upravičencem, ki so v delovnem razmerju, posredovala potrdilo, s katerim, bodo delodajalca obvestili, da jim OZP krije proračun, in jim ga delodajalec ne sme odšteti od njihovega prejemka (od bruto I).
Podatek o tem, kdo so zavarovanci, ki jim je bila podeljena pravica do kritja OZP iz proračuna, bodo javni organi, ki izplačujejo pravice iz javnih sredstev ali zagotavljajo plačilo OZP iz proračuna, pridobili z izmenjavo podatkov, zato vojnim upravičencem praviloma ni treba obveščati navedenih organov o svojem statusu.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.25
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 02, 2024 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bozo je napisal/a:
Lepo, vse se bo izteklo kot je potrebno Applause


Sad Še vedno čakam - vloga je na "reševanju". Pogoje bi moral imeti čez slaba dva meseca. Neutral

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5774
Aktiv.: 25.88
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 02, 2024 8:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisti, katerim se je plačevalo iz proračuna, ni potrebno narediti nič.
Še naprej naj bi bilo tako kot do sedaj, kakor so mi povedali bivši kolegi, vsaj kar se veteranov v penziji tiče, kot je napisano v
Citiram:
6.1. Plačevanje OZP - vojni veteran
.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.25
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 02, 2024 9:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57 je napisal/a:
Tisti, katerim se je plačevalo iz proračuna, ni potrebno narediti nič.
Še naprej naj bi bilo tako kot do sedaj, kakor so mi povedali bivši kolegi, vsaj kar se veteranov v penziji tiče, kot je napisano v
Citiram:
6.1. Plačevanje OZP - vojni veteran
.


Sam sem dobi to obvestilo:

V zvezi z vašimi zaposlenimi, ki so hkrati upravičenci po zgoraj navedenih zakonih vas
seznanjamo, da se bo pravica do plačila zdravstvenega varstva za vse upravičence po t.i. vojni
zakonodaji še naprej izvajala v skladu z odločbo pristojne upravne enote, ki jo je upravičenec
prejel ob priznanju pravice. Po 1. 1. 2024 bo Ministrstvo za obrambo izvajalo plačilo obveznega
zdravstvenega prispevka.
V izogib dvakratne odtegnitve obveznega zdravstvenega prispevka (iz proračuna Republike
Slovenije in hkrati iz osebnega dohodka zaposlenega) predlagamo, da zaposlene obvestite, da
bodo v drugi polovici januarja 2024 prejeli dokazila. Lahko pa že v tem trenutku to pravico
izkažejo do delodajalca z že izdano odločbo (potrdilom) upravne enote o priznani pravici do
zdravstvenega varstva.



Problem se zna zgoditi nam, ki smo še zaposleni ali "vlečejo" naprej, da pride do dvakratne odtegnitve, če delodajalec ne bo dobil pravi čas potrdila. Sam sem jim predložil prilogo, ki sem jo dobil na email in kopjo veteranske izkaznice.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 3 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group