www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pomanjkanje "čipov" - a res?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Novice
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 23, 2021 10:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno kupujem nov kombi, poleg čakalnih dob, ki se gibljejo od pol leta naprej, je zanimivo to, da npr. pri Renaultu več ne dobiš avtoradija. Tudi dosti ostalih elektronskih pomagal ni več v ponudbi. V pogodbi imajo celo zapisano, da ne jamčijo, da bo avto prišel z vso opremo.
Še vedno mi ni jasno, kdo je zakupil al požrl proizvodnjo čipov za naslednjih x let, da niti korporacija kot je Renault ali VAG nima dovolj čipovja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Minimal
Član
Član



Pridružen-a: Pet 31 Avg 2012 10:03
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.47
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 23, 2021 12:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@MarkoM
Tako je, dobavni roki so se izredno podaljšali za večino komponent. Prodajalci Vam ne morejo ničesar realnega obljubiti, saj tudi oni nimajo pravih informacij. Trenutno smo vsi v temi. Pride kar pride in kadar pride.
Dvigi cen pri uradnih prodajalcih in zastopnikih so približno 20%, na sivem trgu pa tudi x100.

_________________
Vsak začetek najde svojo pot
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 23, 2021 1:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Gledam na spletni prodajalni microchipa. Nič jasno. Mikrokotrolerjev parktično ni nič. Predvidena dobava tudi 1 leto Shocked
Iz tega se da sklepati, da se bo tudi zabavna elektronika kar znatno podražila oz. je bo pomanjkanje na trgu. Se bo spet izplačalo popravljati "low cost" naprave?

Pa je sploh kje kaka razlaga za javnost vzrok krize?
Se je zgodil podoben "efekt" kot pri WC papirju?

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rplink3r
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Feb 2007 20:02
Prispevkov: 480
Aktiv.: 2.30
Kraj: Levec

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 23, 2021 3:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zgleda, da so nekaj večjih proizvajalcev prizadele naravne nesreče + Corona.

Proizvajalce, predvsem TSMC zgleda skrbi tudi to, če bi sedaj začeli delati čipe po katerih je trenutno veliko povpraševanje, da bi potem imeli izgubo, če povpraševanje upade - prioriteto dajejo procesom z katerimi imajo konstanten profit.

_________________
"The statement below is false."
"The statement above is true."
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.64

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 23, 2021 6:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa kaj ni jasno?

Večino čipovja proizvajajo Kitajci.
Pomanjkanje čipov je večinoma v EU in ZDA.
Oboji pa Kitajcem uvajajo sankcije, takšne in drugačne. V glavnem pa političnem nareku ZDA.

_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.42

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 23, 2021 9:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A se ne zanaša večina sveta na proizvodnjo čipov pri TSMC, ki je iz Tajvana? Potem je pa še ASML iz Nizozemske, pa Samsung iz J. Koreje. Za TSMC vem, da ima malo čez pol svetovne proizvodnje, za druge ne vem potem kako si razdelijo delež.

Kitajci, kakor vem niso blizu tej proizvodnji, bi pa radi bili, zato pa si verjetno hočejo priključiti Tajvan. Prav tako Američani, ki pa naj bi že kmalu začeli z gradnjo nekaj tovarn čipov pr njih. Samo to na žalost ne gre tako hitro.

Vesoljska znanost. Naenkrat s(mo)o vsi ugotovili, da so odvisni od enega. Dokler muzika špila, potem se tudi pleše...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2021 9:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po moje trenutno večino pokupijo preprodajalci. Pri kitajcih (Chipmall, UTsource,..) se dobi večino tega kar drugje manjka ampak po 10x do 100x cenah..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2021 11:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekje imam v spominu, da je tudi evropska komisija sporočila, da bodo gradili proizvodnjo v EU. Ve kdo kaj več?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 24, 2021 1:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Gradnja takih kapacitet je dolgotrajna (več let ali celo desetletij).

To je samo politična floskula. Tako kot npr. odprtje apple proizvodnje nazaj v US. Nikoli ni zaživelo.

Prav tako foxconn ni tam naredil nič.

Toliko o tem. Na EU tleh tega nikoli ne bo. Če danes začnemo, smo 20-30 let v zaostanku.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Convert
Član
Član



Pridružen-a: Ned 13 Jun 2021 15:57
Prispevkov: 166
Aktiv.: 4.89
Kraj: NM

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 10:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne gre ravno za čipe, je pa vseeno podobna zgodba.

Tri mesece nazaj sem poskušal pri vseh uradnih zastopnikih v Slo za Supermicro strežniške plate naročit plato s procesorjem in spominom. Pa se je zataknilo. Najprej mi noben od dobaviteljev ni bil sposoben niti povedat kako je z dobavo, ČE je sploh možna, nato sem dobil informacijo da lahko dobim kvečjem kompleten strežnik, Supermicro se je tako odločil in pika. Sem povprašal po dobaviteljih v DE, sem dobil isti odgovor. Kupi kompleten sistem za 10k namesto plošče za 400eur.

No potem sem vseeno uspel po dveh mesecih dobit plato od lokalnega prodajalca opreme, ampak... Brez embalaže, dokumentacije, v vrečki, očitno že iz nekega sestavljenega sistema, pa so jo pobrali ven. Ko sem hotel usposobit IPMI management sem naletel na novo težavo; admin geslo je "supplied with system documentation" - česar seveda ni bilo na voljo. Skratka kup težav, dobavni rok v mesecih (če je sploh dobavljivo), cena x2 ali višja...

Slabo nam se piše, se mi zdi, dokler ne zalaufa kaka bolj lokalna proizvodnja komponent.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1735
Aktiv.: 12.55
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 3:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Convert, poglej, če je kje na nalepki na plati napisan password.
_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sigi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2014 11:42
Prispevkov: 199
Aktiv.: 1.69
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 5:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:


Prav tako foxconn ni tam naredil nič.


Kako da ne? Saj so postavili lovilne mreže, da delavci, ki se mečejo skozi okna, ne mažejo asfalta Brick wall

Res je, nič se zares ne premakne.

Sicer pa Kitajci na sejmih že mahajo z "doma" narejeno prototipno 14 in celo 8nm čipovino, očitno bliskovito osvajajo tehnologijo silicija. Evropa je pa itak stara baba, ki se zatika ob svojo birokracijo, "demokracijo", socijalo in zgodovino, in predno se tu kaj premakne, bo zadeva že zastarela.
Ameri bodo morda še na kakem področju kaj ujeli, Evropa težko.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Convert
Član
Član



Pridružen-a: Ned 13 Jun 2021 15:57
Prispevkov: 166
Aktiv.: 4.89
Kraj: NM

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 6:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

DusanK je napisal/a:
@Convert, poglej, če je kje na nalepki na plati napisan password.


Sem pregledal, ni bilo. Saj sem potem rešil z ipmicfg Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2022 7:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Očitno se kriza še povečuje. Opažam precejšen upoad artiklov tudi pri Kitajcih.
Sem ravno iskal en napajalnik za potrebe vzdrževanja. Dobavni rok pri našem zastopniku je tam nekje v sredini prihodnega leta Brick wall Zanima me kako lahko tisti, ki se ukvarjate s kako strojegradnjo sploh lahko delate, če je potrebno čakati na en napajalnik pol leta Not talking

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sigi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2014 11:42
Prispevkov: 199
Aktiv.: 1.69
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 05, 2022 9:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Očitno se kriza še povečuje. Opažam precejšen upoad artiklov tudi pri Kitajcih.
Sem ravno iskal en napajalnik za potrebe vzdrževanja. Dobavni rok pri našem zastopniku je tam nekje v sredini prihodnega leta Brick wall Zanima me kako lahko tisti, ki se ukvarjate s kako strojegradnjo sploh lahko delate, če je potrebno čakati na en napajalnik pol leta Not talking


Poščeš kaj podobnega od drugih proizvajalcev, čaraš.. Confused
To je pač današnja realnost.
Ali si poskusil kak Simatic plc naročit, sploh ta močnejše kocke? Evil or Very Mad
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Novice Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 3 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group