www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Osvetlitev garaže

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.18
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 28, 2021 8:51 pm    Naslov sporočila:  Osvetlitev garaže Odgovori s citatom

Želim prenoviti garažo, predvsem izboljšati osvetlitev, ki je sedaj praktično nična (vgrajena je ena oziroma dve žarnici). Garaža nima nobenih oken.

Velikost garaže je približno 3,5 m x 6 m, višina je dobra 2 m.

Garažo bom seveda uporabljal kot delavnico in bo morala biti dobro osvetljena. Na kakšen način se lahko lotim teoretičnega izračuna?
Rad bi vsaj približno izvedel:
- kakšno vrsto žarnic uporabiti
- koliko žarnic
- kolikšno moč
- kam jih namestiti
- ipd
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3241
Aktiv.: 33.09

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 28, 2021 9:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po mojih izkušnjah čimveč lokalnih osvetlitev in nekaj za celoten prostor. Ampak tisto lokalno je največ vredno: pri vrtalki, nad ponkom, pri vsakem stroju, ... povsod kjer kaj delaš.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.60

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 28, 2021 9:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi 6 kom 20W LED panelov na strop in LED cev na steno nad delovno mizo
_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 29, 2021 1:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam garažo podobne velikosti, ki je neke vrste strojna delavnica. V njej ne parkiram vozila.

Po levi strani imam strojni delovni pult in varilno delovno mizo. Nad vsako mizo imam spuščeno led svetilko z eno cevjo dolžine 120cm.
Zadaj počez - imam en "montažni" delovni pult. (brusni stroj, vrtalni stroj...) Nad njem sta dve enaki spuščeni svetilki. Desno imam večjo pisarniško mizo. Tudi nad njo imam spuščeno svetilko. Še dve svetilki z dvema cevima imam montirani na sredini stropa enakomerno razdeljeni po dolžini in širini.
Torej vsega skupaj imam 5x led cev + 2x2 fluro cevi.


_________________
lp
Silvo


Nazadnje urejal/a Silvo Sre Sep 29, 2021 8:29 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.18
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 29, 2021 8:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lokalna osvetlitev bo zagotovo pri/nad/ob vsaki delovni mizi. Takšna, da se bo lahko usmerjala na posebej določeno mesto.

Definirati moram predvsem strop. Sem našel uporabno spletno stran: http://www.zhitov.ru/sl/light/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.17
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 29, 2021 10:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Drugače pa tudi npr. v Syluxu v Mariboru ti izračunajo koliko W in koliko luči rabiš za pisarno/sobo/delavnico...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.18
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 30, 2021 10:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Nad vsako mizo imam spuščeno led svetilko z eno cevjo dolžine 120cm.


Kolikšna je moč svetilke? Ali je za vsako moč že definirana dolžina (fluorescentne žarnice)?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 300
Aktiv.: 2.07

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 30, 2021 6:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takole za oceno. Za osvetljenost 300 lx bi potreboval 9200 lm tj. 20 sijalk E14 po 470 lm.
Za splošno razsvetljavo okoli 100 lx osvetljenosti bi potrebova 7 sijalk E14 po 470 lm. V tem primeru bi moral nemstiti še lokalne svetilke. Pri lokalnih svetilkah pa je treba paziti na bleščanje in pa tudi na sence.

Ali pa daš na strop LED trakove, za prvi primer bi potreboval 4 po m s 60 LED)m, v drugem primeru pa dva.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dacrone
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 15 Mar 2012 15:58
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.06
Kraj: Podsreda

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 30, 2021 11:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem v začetku leta prenavljal del elektro delavnice velikosti 6 x 5 metrov, strop višine 2,8 metra in sem montiral 4 industrijske LED luči slovenskega proizvajalca (reklame ne bom delal).
Vsaka ima 58W ter svetilnost 8949 lumnov, barva svetlobe je 4000K.
Sem prezadovoljen. Svetlo kot po dnevu, mlečna plastika pa svetlobo odlično razprši po prostoru in preprečuje, da bi gledanje direktno v luč bilo neprijetno.
Luči so kvalitetne in ne utripajo, pa še IP66 zaščito imajo.
4 kosi so me prišli rahlo več kot 200 evrov.
Za osvetlitev dodatnih delov mize pa uporabljam t.i. gooseneck halogenske luči in pa baterijske magnetne, ker jih lahko postavim na točno določeno mesto kjer jih potrebujem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
elektrolit
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Feb 2021 21:06
Prispevkov: 161
Aktiv.: 4.18
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 03, 2021 10:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovore, bodo vsekakor v pomoč.

Drugače sem pa že na hitro pogledal ponudbo svetil po trgovinah in sem se dobesedno zgubil med vso ponudbo. Bo moral projekt počakati zimske dni, da pošteno pregledam ponudbe in naredim načrt.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 04, 2021 8:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobro je vedeti tudi kaj boš v delavnici delal. Premočna svetloba oz. svetilo na neustreznem mestu zna včasih delati probleme. V moji strojni delavnici imam tak problem z lučjo nad varilno mizo. Pri varenju mi dela težave, ker mi pod določenim kotom izklaplja varilno masko.
Prav tako znajo delati probleme z svetilnostjo 4000K pri prepoznavanju barv. Enostaven test - vzami barvno označen upor. Pri svetilnosti 4000k je precej težko razločiti rjavo rdečo in oranžno.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.60

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 04, 2021 4:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
V moji strojni delavnici imam tak problem z lučjo nad varilno mizo. Pri varenju mi dela težave, ker mi pod določenim kotom izklaplja varilno masko.


Zamenjaj fluo cev z LED

_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 04, 2021 5:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Krampus je napisal/a:
Silvo je napisal/a:
V moji strojni delavnici imam tak problem z lučjo nad varilno mizo. Pri varenju mi dela težave, ker mi pod določenim kotom izklaplja varilno masko.


Zamenjaj fluo cev z LED


Je led. Je nekoliko prenizko in preveč od spredaj. Problem je, ko dvignem glavo posveti direkt v senzor. Verjetno bo treba kupit malo boljšo masko. Confused

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.60

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 04, 2021 6:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo, jaz sem imel težave samo s fluo, z LED ni bilo problemov.
_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4053
Aktiv.: 18.18
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 04, 2021 7:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

strašno dobro se obnesejo te dejansko naredi dan ampak lepa topla svetloba na 4m x 7m ker je velik tudi ni nekih senc !

https://www.mimovrste.com/stropna/led-panel-stropni-stenski-vgradni-sidelite-slimflux-60x60-basic-kvadraten-40w-toplo-100038483427
https://www.ledstar.si/si/izdelek/321/led-panel-45w-600-x-600-mm-3600-lm-napajalnik/
ali

hec je da je to zeloo velik panel debel le kakih 8-10 mm

za vgradnjo pa sem kupil še okvir ( prvo sem ga hotel naredit ) ampak je dražje

http://ledsvetloba.si/artikel/zatemnilni-led-panel-vgradni-nadgradni-595x595-mm-45w-4000k-s-srebrnim-robom-ip40-kopiraj/

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group