www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

LoraWan postavitev

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3221
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 10:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako naj ženi pojasnim, da se ukvarjam z LoraWAN Smile


Screenshot_20211101-195405~2.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  105.52 KB
 Pogledana:  0 krat

Screenshot_20211101-195405~2.png



_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 01, 2021 11:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoča ponuja svetovanje in storitve.
Daj jo vprašaj če je pripravljena prestaviti cca. 20 ne-vzdrževanih aplikacij z reci-piši 200-300 senzorji(večinoma offline) iz The Things Netowrk v2 na v3.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3221
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 02, 2021 12:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi rebe *ebe V3? Mr. Green
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 02, 2021 1:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
Tudi rebe *ebe V3? Mr. Green
Realno ne da se mi. Takrat sem bil študent in smo imeli TTN naštudiran, dodajanje in urejanje večih senzorjev preko APIja itd.

Zdaj bi samo rad, da mi ruski merilnik pretoka v Kurniku dela in odprem ta v3 pa me kar mine.
https://en.iotvega.com/product/sve1

Sem videl, da je youtube švicar dal video na to temo gor. Tako, da si bom pogledal kaj bo.
https://www.youtube.com/watch?v=mFprG2UuHrA

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3221
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 02, 2021 3:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, "kao" več možnosti, več opcij, več ne vem česa. Jaz vidim samo več dela. Saj menda se da preko nekih skript to množično prenašat, samo če si sam delal in niso ravno "njihovi" dvorni dobavitelji, je še vedno precej klikanja po mojem. Za GW sem prestavil, kar se je dalo, razen tistih na R.pi / Resin in RAK gateway hardverom (tiste kanalizacijske cevi od Mustija). Teh mi še ni uspel. Če ne bo šlo, bo pač malo manj gatewayev na Dolenjskem. Naj se kdo drug s tem ukvarja, ki ima čas in denar (pri nas je nekaj "startupov" in še občina menda podpira to). Ampak se bojim, da na koncu ne bo tako "free", kot to kar smo postavljali v začetku, saj se bo hitro našel kdo, ki bo hotel s tem (za)služit.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 02, 2021 10:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
...Naj se kdo drug s tem ukvarja, ki ima čas in denar (pri nas je nekaj "startupov" in še občina menda podpira to). Ampak se bojim, da na koncu ne bo tako "free", kot to kar smo postavljali v začetku, saj se bo hitro našel kdo, ki bo hotel s tem (za)služit.
To mi je edina motivacija pri nas, da bi postavil gatewaye preden se nek prišlek spomni občini poturit občini in računat 100€/leto za 200€ opreme(Mkrotik wAP LR8 kit), ki samo dela.
Saj delno že imam pokrito in tudi zaresnih gatwayev imam precej v predalu drugo poletje se mi bo upam, da izšlo še ne stolp postaviti, potem pa lahko ljudje take senzorje kot hočejo gor postavit.

Jaz gledam na to kot poti v javni rabi. Razumem, da je wifi z optiko avtocesta in ima svoje stroške obratovanja. LoRa je pa makadam, gre počasi ampak prideš povsod in ne rabi drugega kot malo elektrike in malo dobre volje.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eboc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Maj 2005 8:42
Prispevkov: 258
Aktiv.: 1.16

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 03, 2021 10:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dorijan je napisal/a:

Saj delno že imam pokrito in tudi zaresnih gatwayev imam precej v predalu drugo poletje se mi bo upam, da izšlo še ne stolp postaviti, potem pa lahko ljudje take senzorje kot hočejo gor postavit.

Ce ni skrivnost, kje je oz. bo ta stolp?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 03, 2021 6:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj nad Bujami, če bo vse po sreči, je treba it še v urejanje papirjev.
Pa gor postaviti je bilo mišljeno na odprto LoRa omrežje ne fizično na stolp.

Čeprav realno, je že z trenutno lokacijo na hiši ta del doline reke Reke in Brkinov pokrit.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3221
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Sre Nov 03, 2021 6:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni iz Gač (smučišče na obrobju Bele krajine) vleče nekje do Kranja s samo "palčka" anteno. Se vidi, da ni šuma tam gor (razen medvedov) in je 3dBi še boljša izbira kot kaka huda kolinearka.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.57
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2021 4:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Samo moji par centov, za omrezje LoraWan.
Karkoli je postavljeno na prostovoljni bazi, je vprasljivo, glede QOS. Janez postavi in lahko tudi ugasne.
Naceloma ne podpiram takih resitev za siroke mnozice iz vec razlogov.
Lep primer je radioamatersko packet omrezje. Sloni na prostovoljni bazi in dela, dokler dela. Ce ne dela, nimas komu ocitati, da ne dela.
Ti bos danes postavil. Kaj bo cez 5let, ko te bo zanimalo kaj drugega?
Zato pa je tista profesionalna firma s 100 EUR. S tem nekaj zagotavlja in ima neke obveze. To je potem drugi par rokavic.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3221
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2021 9:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri nas je (bo) motivacija za vzdrževanje delovanja ta, da tisti, ki ima interes, da ima "smart city" povezan, je nabavil opremo in bo tudi poskrbel za to, koga za "testise zagrabit".

Zelo veliko teh gatewayev:
https://www.thethingsnetwork.org/
dela na prostovoljni bazi. Razlik proti packet omrežju je kar nekaj:
- EU sofinanciranje, ker je to v interesu EU (M€, če ne celo G€ direktno in posredno vsako leto gredo v ta bazen)
- posledično je velika razširjenost
- dober back-support, kjer načeloma z nekaj kliki narediš, da je senzor na netu
- od "plezanja" na objekte, stolpe, ... niti ni veliko ostalo, ker enostavno vštekaš v dnevni sobi, klikneš par klikov in dela. Seveda s(m)o pa tudi taki, ki dejansko lazimo naokrog po hribih
- če ne želiš, ni treba nič lotat, spraševat 1000 in enega "Volka & bando" in pri tem poslušat 100.000 in eno zgodbo, ki nima nikakršne veze s tem, kar si vprašal. Lahko samo nabaviš, postaviš in dela. Ni pa nujno. Lahko tudi sam lotaš, sestavljaš, programiraš, ...
- Veliko free servisov je, ki omogočajo uporabo vsega tega, tudi komercialno.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group