www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Merjenje pretoka goriva

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 16, 2022 9:36 pm    Naslov sporočila:  Merjenje pretoka goriva Odgovori s citatom

Temo sem odprl tukaj, rad pa bi, da se razvije debata v tehnično smer brez nekih offtopic-ov.

Ena dilema se mi občasno pojavi ob točenju goriva na bencinski črpalki. Točilni avtomati naj bi bili sicer kalibrirani, sem pa pred časom opazoval, kako mojstri opravijo preverjanje in potrjujejo ustreznost. Think d'oh! Da ne omenjam, da občasno natočim več, kot je deklarirana prostornina rezervoarja. Pa vsaj po pogovorih sodeč nisem edini, ki občasno podvomi v ustrezno kalibracijo točilnih avtomatov.

Zanima me, ali ostali brezpogojno verjamete, da dejansko natočite toliko, kot točilni avtomat pokaže? In razmišljanje korak naprej ... kako bi preveril/potrdil meritev med točenjem? Kaka ideja?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 16, 2022 9:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče glupa ideja, pa vseeno:
Vzameš posodo z deklarirano prostornino, npr. 10l , natočiš in potem doma izmeriš dejansko količino.

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 16, 2022 9:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bizgec65 je napisal/a:
Mogoče glupa ideja, pa vseeno:
Vzameš posodo z deklarirano prostornino, npr. 10l , natočiš in potem doma izmeriš dejansko količino.


Si me prehitel. Wink Dostikrat točim v posodo za potrebe agregata. Običajno napolnim 3 ali 4 10l kante na enkrat. Očividnega odstopanja do sedaj nisem opazil.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1323
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 16, 2022 10:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Deklarirana prostornina rezervoarja je manjša kot je dejansko, velja tudi za kantice, sodove, ...

V atestirano 5 litrsko kantico za gorivo gre več kot 6 litrov.

Na črpalki je gorivo v podzemnih rezervoarjih, temperatura goriva je zato večinoma tako na okroglo najbrž okoli 10 stopinj. Poleti se zaradi relativno visokih temperatur zunaj na prostem gorivo nekoliko razširi. Dejansko večja prostornina rezervoarjev ni samo zaradi raztezanja gorova, zagotovo je še kakšen razlog.

Nekje sem prebral, da merilna naprava na črpalki, potem ko je že malo zmahana, obrabljena, pomeri nekoliko manj. To verjetno velja za mehanske merilne naprave, kako sedaj merijo ne vem, mogoče z ultrazvočnim senzorjem, ki so za te namene primerno točni.

Kdor sumi, da je dobil manj goriva, kot ga je naprava zaračunala, lahko z neko čim bolj točno posodo pomeri in če bo odstopanje preveliko, lahko pokliče inšpekcijo. Če se komu da ukvarjat s tem seveda.

Bolj kot količina, je zaradi BIO, težava nekje drugje. Bencinu je primešan metanol... ta je lažji od bencina, ima manjšo kurilno vrednost na liter... torej bo poraba nekoliko večja. Ali vsa ta dejstva kakor koli vplivajo na meritev pretoka oziroma meritev količine, ne bi vedel Rolling Eyes

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.06
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 17, 2022 5:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče še ena zadeva, ki je težje dokažeš . Kolega si je res vsako tankanje beležil in raćunal prevožene km z količino natankanega dizla , ter pravil, da z tankanjem na eni firmi zmeraj prevozi v povprečju več, kot na drugi od teh dveh monopolistov . Ali je deloma samo v kvaliteti, ali še kaj v količini , bi lahko kak tehnični ( raziskovalni novinar ) raziskal ?

Sedaj ima hibrida, pa ne vem ....

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 17, 2022 10:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Oboje bi lahko meril iz volumna in mase.

Gorivo bi natočil v 10L merilno bučko (s certifikatom, ± 2,000 ml):
https://market.mikro-polo.si/vsi-izdelki/izdelek.aspx/i783424

Bi takoj videl, koliko pokaže namesto 10L.

Problem je, ker stane 100€.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 18, 2022 8:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, to z merilno bučko bi bilo hudo natančno, ampak malo nerodno za izvedbo, pa tudi cena ni ravno ... prijazna.

Sem pa našel eno varianto indikatorja. Če uspem natuhtat primeren način "hitrega" priklopa na točilno pipo, bom kalibracijo (v potrebnih mejah) že izvedel.

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 18, 2022 8:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Težava zna biti zrak v gorivu.

Lahko ti posodim 1L bučko, pa si označiš na kanistru.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ravne
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Maj 2019 22:02
Prispevkov: 149
Aktiv.: 2.52

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 18, 2022 4:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno ne bom kaj dosti pomagal pri sami ideji merjenja, pa vseeno dodajam porabo mojega avtomobila-dizel.
Tankam pa, ko se prižge opozorilna lučka. Včasih tudi prej, če imam tak plan vožnje.
Iz tabele se vidi, da po večini tankam v okviru 43l +-2l.
Prevoženi kilometri z 1l odstopajo za +-2,5km/l.
Predvidevam, da zaradi razlike v načinu vožnje, pa zimski in poletni meseci, pa prikolica, pa različen teren ...
Res pa je, da večinoma tankam na isti črpalki.



Poraba-dizel.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  169.25 KB
 Pogledana:  14 krat

Poraba-dizel.jpg



Poraba-dizel_datum.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  168.3 KB
 Pogledana:  7 krat

Poraba-dizel_datum.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 18, 2022 7:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po moje najlažje tako, da imaš točno tehtnico in tehtaš avto pred, med in po točenju.

Preverjanje sicer poteka z etalonskimi posodami.

Goljufali so pa tako, da so avtomati za gorivo v primeru iztočenega volumna etalonske posode (npr. 10 l), je pokazalo točno vrednost, vse vmes je bilo pa po neki krivulji, tako da ni bilo konstante linearno cena/volumen.

Zaupam v sistem, zato se ne sprašujem o tem ali me nategujejo ali ne.

Tisti, ki ne zaupajo v sistem imajo vse možnosti, da to preverijo. V lastni režiji ali pa preko državnih pristojnih služb. Kinematična viskoznost je ustrezen termin za iskanje.

Glede vpliva temperature na raztezek goriva med poletjem/zimo. Ja, to se dogaja in prihaja do odstopanja. Vendar to je zanemarljivo glede na količino goriva.

Vsebnost biogoriv v bencinu je pa po eni strani dobra stran za uporabnike (poleg vseh slabih zadev). Etanol se veže z vodo. Tako morebitna vsebnost vode v podzemnih tankih ali v tankih od vozil ne vpliva na izgorevanje, ker se razsloji bencin in mešanica etanola in vode.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 18, 2022 9:25 pm    Naslov sporočila:  Re: Merjenje pretoka goriva Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:

Točilni avtomati naj bi bili sicer kalibrirani, sem pa pred časom opazoval, kako mojstri opravijo preverjanje in potrjujejo ustreznost. Think d'oh!

Lahko o tem napišeš nekaj besed?
Sem mislil, da vedno pripeljelo 1000l merilno posodo, jo natočijo, naredijo korekcijo zaradi raztezka glede na temperaturo in je opravljeno.
V točilnem agregatu je volumetrični merilnik pretoka, ki ima visoko točnost tudi pri nizkih pretokih, glede na princip delovanje bi ob obrabljenih sestavnih delih kvečjemu izmeril manj, kot je šlo goriva skozi.
Za opis takšnih merilnikov išči pod "PD flow meter", lep opis ima Omega na svoji spletni strani.
So pa vsi volumetrični merilniki občutljivi na mehurčke v gorivu in jih prištejejo k pretoku goriva.
Temperaturni raztezek goriva je pa okrog 0,8 litra na 10 °C in 100l, torej 0,8 promila na stopinjo.
Za visoke točnosti se uporabljajo tudi masni merilniki pretoka na principu coriolisove sile, ta meri dejanski masni pretok in temperaturo in računa volumen.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 19, 2022 8:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vse merilne naprave, ki se uporabljajo za prodajo blaga so redno kalibrirane (ponavadi na 6 mesecev). Kalibracijo mora izvesti akreditiran laboratorij. Ali so merilne naprave kalibrirane (overjene) preverja tržna inšpekcija. Metrološki sistem v Slovenji pa je po mojem mnenju tudi verodostojen in urejen.
Bi bil pa zanimiv podatek, koliko je dovoljeno odstopanje merilnika pretoka goriva na črpalkah.
Kar se tiče termičnega raztezanja bencina, pa znaša približno 0,1%/K.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 19, 2022 7:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moja izkušnja točnosti.

Sem tankal v kratkem času kantico za kosilnico in moped. Cca teden ali manj razlike. Točilno mesto, ki ni ravno pod streho, na soncu je. Poleti.
Ko sem zagrabil ročko, (!! brez da bi jo stisnil) se je po postavitvi števcev stanje postavilo "pretočilo" na cca 0,5l. Enako pri denarju.
Ker je tu šlo za 10% celotne količine (5 litrov), sem malo pojamral, jasno brez uspeha. Naše pumpe so točne.!! Mad

Ob drugem dogodku čez teden enaka ponovitev, simptomi enaki, razen odgovora iste prodajalke. "Samo vi imate težave s to pumpo, nihče drug".

No, ob naslednjem tankanju mopeda/avta je bilo OK. In nikoli od takrat ni bilo več težav.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Merilna tehnika in senzorji Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group