www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

LTE modem/router/AP

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 13, 2021 7:32 pm    Naslov sporočila:  LTE modem/router/AP Odgovori s citatom

Precej na hitro bi moral rešit eno težavo z dostopom do enega omrežja. V osnovi nič posebnega, edino par stvari je mogoče malenkost izven običajnega. Rad bi, da se zadeva napaja preko PoE stikala, omogočati bi moral dinamični DNS. Skratka ... SIM kartico noter, priklop ethernet kabla na switch, konfiguracija in bi načeloma morala povezava v omrežje delati.

Malo sem gledal MikroTik RBwAPR-2nD&R11e-LTE ... me pa zanimajo eventuelne izkušnje oziroma predlogi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2542
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 13, 2021 8:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglej Teltoniko. Npr. RUT240.

https://teltonika-networks.com/product/rut240/

Za več info lahko tudi ZS.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.18
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 14, 2021 12:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz imam skonfigurirano tole: https://mikrotik.com/product/wap_lte_kit
Sicer nisem koristil dinamičnega DNS-a, ampak sem enostavno vzpostavil PTP VPN client na modemu. Torej modem se mi poveže na en router s statičnim javnim IP-jem na katerem je nameščen VPN strežnik (dd-wrt).
SIm kartico pa kortistim od telekoma in samo vsak mesec naložim gor podatke. Odvečne podatke, ki mi ostanejo pri paketu.
Deluje res perfektno, če zmanjka napajanja, se sam poveže v manj kot minuti, če zmanjka podatkov, ko naložim nove podatke je spet online v manj kot minuti.

Jaz imam gor priklopljeno redpitayo in lahko do nje dostopam brez težav preko ssh.

p.s. Ne napajam preko PoE, ampak ima ta modem tudi to možnost.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2542
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 14, 2021 2:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za dyn dns lahko uporabiš miktotikovo rešitev ali pa npr.:

https://www.duckdns.org/install.jsp#mikrotik
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Convert
Član
Član



Pridružen-a: Ned 13 Jun 2021 15:57
Prispevkov: 168
Aktiv.: 4.84
Kraj: NM

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 14, 2021 5:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam Teltoniko RUT230, nabavljena pred leti za podobne testne namene. Gre za 3G router napravo. Je Batch 21 in Rev. 07, naj bi podpirala POE preko LAN porta, nisem pa preverjal.

Vse specifikacije ;

https://teltonika-networks.com/product/rut230/

Če želiš na test, sporoči, ti pošljem pa se igraj - če pa hodiš kaj po dolenjskih koncih pa lahko osebno prevzameš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 14, 2021 9:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Qwertz, Convert hvala za ponudbo. Teltonika verjetno ni slaba ... vsaj, če sodim po njihovih GPS napravah. Edino, kar me pri njej zaenkrat moti je to, da je res nič ne poznam.

Zaenkrat sem se odločil za MikroTik, ki vsaj po specifikacijah omogoča natančno tisto, kar iščem. Načeloma bi moral delat ... napišem pa kaj več, ko bom postavil in preizkusil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Convert
Član
Član



Pridružen-a: Ned 13 Jun 2021 15:57
Prispevkov: 168
Aktiv.: 4.84
Kraj: NM

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 14, 2021 9:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No problem Smile Teltoniko sem precej uporabljal, je precej zanesljiva oprema, zato sem ponudil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1786
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 16, 2021 10:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že kakšni dve leti imam natančno zgoraj navedenega:
- Mikrotik wAP LTE kit White Power over Ethernet (PoE) RBwAPR-2nD&R11e-LTE

Od takrat, ko sem ga kupil, ga nisem več videl. Nekje za eno izmed omar v delavnici deluje že dve leti brez enega samega izpada.
Da dela vem po tem, ker vremenska postaja in nekaj IoT naprav redno pošiljajo svoje podatke v oblak.

Skratka priključiš in pozabiš.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 17, 2021 7:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Škatlo sem dobil. Je pa par stvari, ki Think ... še delam na tem.

Torej POE dela brez problema s priloženim injektorjem in napajalcem. Nikakor pa ne priključen na POE switch (kljub zagotovilom tako prodajalca MikroTika, kot prodajalca Dahue, da bo to delalo), na katerem se brez težav že napajata dve IP kameri.

Drugo pa je konfiguracija VPN serverja. Tukaj ga verjetno jaz kronam ... ali pač? Očitno se NAT translacija izvaja vsaj dvakrat ... posledično pa na dynDNS dobivam napačno informacijo o trenutnem IP naslovu. Na routerju dobim en WAN IP naslov, če pa iz tega omrežja pogledam whatismyip pa dobim povsem nekaj drugega. Tole bom še malo prečesal ... mogoče bi bilo za probat še s kakim SIM drugega operaterja.

Če ima pa kdo kak namig ... Pray
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.88
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 17, 2021 9:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Škatlo sem dobil. Je pa par stvari, ki Think ... še delam na tem.

Torej POE dela brez problema s priloženim injektorjem in napajalcem. Nikakor pa ne priključen na POE switch (kljub zagotovilom tako prodajalca MikroTika, kot prodajalca Dahue, da bo to delalo), na katerem se brez težav že napajata dve IP kameri.

Drugo pa je konfiguracija VPN serverja. Tukaj ga verjetno jaz kronam ... ali pač? Očitno se NAT translacija izvaja vsaj dvakrat ... posledično pa na dynDNS dobivam napačno informacijo o trenutnem IP naslovu. Na routerju dobim en WAN IP naslov, če pa iz tega omrežja pogledam whatismyip pa dobim povsem nekaj drugega. Tole bom še malo prečesal ... mogoče bi bilo za probat še s kakim SIM drugega operaterja.

Če ima pa kdo kak namig ... Pray
Dahua ima 802.3af ali 802.3at, preveri točno katero varianto imaš.

https://mikrotik.com/product/wap_lte_kit
Citiram:
PoE in Passive PoE
PoE in input Voltage 9-30 V

to je potrebno paziti pri teh WAp-ih prve generacije,
razen če imaš novejšo wAP ac LTE6 kit, potem je pa mogoče potrebno samo cross-over kabel naredit. Nimam nobenega tega, tu okoli da bi ti sprobal.

če bi želel sprobati, imam SXT LTE 6 kit, ki še ni v uporabi, da vidiš če ti dela.
https://mikrotik.com/product/sxt_lte6_kit
Citiram:
PoE in 802.3af/at
PoE in input Voltage 12-57 V

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2542
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 18, 2021 10:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Frenki, ena opcija je uporaba VPS-a, SSH in nato VPN preko CGNAT.

https://hacdias.com/2020/11/30/access-network-behind-cgnat

https://superuser.com/questions/1450607/how-to-expose-a-home-pc-behind-cg-nat-using-a-vps

Lahko pa ponudniku rečeš, da ti omogoči IPv6, navadno na mobilnem omrežju dobiš /64 ali pa morda celo /56.

Na fiksnem dostopu imaš pa /56 ali pa /48, če jih lepo prosiš in imaš svoj router.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 20, 2021 11:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole me še vedno malo ...

A je mogoče kdo na forumu, ki se z MikroTiki bolj konkretno ukvarja in bi bil pripravljen pogledat zadevo? Lahko pripeljem do njega, ali pa startam kako remote desktop (TeamViewer) sejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.07

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 20, 2021 12:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imaš VPN ločen, ali bi rad imel na samem routerju?

Jaz ga imam za firewallom (openvpn na IP x.y.z.w). Vpis je tak:

Koda:
add action=dst-nat chain=dstnat comment=OpenVPN dst-port=1194 log-prefix=OpenVPN- protocol=udp to-addresses=x.y.z.w to-ports=1194

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 20, 2021 12:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rad bi ga imel na routerju, ker nimam neke hude opreme, ki bi vozila VPN za njim.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group