www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Mikrotik router

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 03, 2022 3:29 pm    Naslov sporočila:  Mikrotik router Odgovori s citatom

Nekaj stvari bom moral predelat na mrežni opremi, pa malo gledam za kakim primernim routerjem. Tale Mikrotik se mi zdi zanimiva opcija ... druga zgodba je pa dobavljivost. Je sploh kje dobavljiv trenutno? Kakšne bi bile eventuelne dobre alternative?

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
airwolf
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Maj 2008 17:17
Prispevkov: 2060
Aktiv.: 10.65

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 03, 2022 10:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V tej spletni trgovini naj bi bil v dveh tednih.
https://www.i4wifi.eu/en/262008-mikrotik-rb5009ug-s-in

Koliko zaupam datumom je pa drugo Sad .

_________________
LP Gašper
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.88
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 04, 2022 11:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je kaka specifična zahteva ravno po tem?
Ker 750/150MBps optiko lahko z HEX usmerjaš za 1/4 cene tega. Ima pa HEX samo giga porte in tudi HEX S ima SFP port ne SFP+ in je RB5009, ki je sposoben usmerjat kaj več kot gigE.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 05, 2022 6:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravzaprav ne. Niti ni edina opcija, ker zaenkrat gledam, kaj se pravzaprav dogaja na tem segmentu. Kot je zadnji čas videti, so zanimivejše stvari povečini razprodane.

V trenutni konfiguraciji mi HEX vozi že precej časa in dejansko nima nekih minusov, ki bi jih moral izpostavljat. Enkrat bi rad malo uredil nekatere stvari in za ta namen bi mi prišlo prav par dodatnih portov. Router ni kos opreme, kar bi ga (vsaj jaz) menjal pogosto, zato iščem nekaj, kar bo uporabno na neko daljše obdobje. Če gledam MikroTika, potem je serija RB2011 že malce v letih, razlike v ceni med RB4011 in RB5009 pa praktično ni. Think (pa oba trenutno praktično nedobavljiva).

Tako da ... bom zaenkrat čakal, da vidim, kaj se bo v bodoče dogajalo. Neke nuje po nakupu pa zaenkrat ni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.88
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 05, 2022 11:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Pravzaprav ne. Niti ni edina opcija, ker zaenkrat gledam, kaj se pravzaprav dogaja na tem segmentu. Kot je zadnji čas videti, so zanimivejše stvari povečini razprodane...
Si me malo presenetil s to izjavo, pa sem šel gledat in imaš prav (Cap AC, Hex S, vse verzije 60GHz Wireless wire ... nič)
sem ti hotel predlagati kombinacijo HEX + CSS326 in za "nekaj časa" rešiš težavo z porti, celo 2x SFP+ za 10Ge ima Smile vendar ga tudi ni.

Dobi se CRS326 vendar je še vedno samo 1-jedrni, tako da ima še vedno več smisla imeti HEX kot usmerjevalnik in CRS326 kot switch
(še vedno podpira tudi switch OS samo nastaviti ga moraš v vmesniku, ker v originalu se zažene v RouterOS, da ne čakaš po pol minute in več da se postavi, če za 1s zmanjka elektrike).
https://www.techtrade.si/stikalo-giga-48cm-24xrj45-2xsfp-crs326-24g-2srm-mikrotik-9104082

Ko pa enkrat v prihodnosti preklopiš na RB5009 za usmerjanje daš v SFP+ direct cable na SFP+ port od CRS326 in nimaš ozkega grla med routerjem in switchem https://mikrotik.com/product/xs_da0001

Je pa to nevarna pot, kar naekrat si človek omisli še 19" vsaj 6u zidno omarico, pa UPS bi imel, pa enega WAPa za okoli hiše, pa še v zidanci bi imel po nekaj letih ugotoviš da si enkrat vmes začel pretiravat Smile



Neigbours.PNG
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Neigbours.PNG
 Velikost datoteke:  10.89 KB
 Downloadano:  8 krat


_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 06, 2022 2:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

He, he Laughing to fazo sem/bom poskusil preskočit. Trenutno sem v fazi optimizacije opreme zato opcije s kakimi 19" racki in opremo za noter odpadejo (zadnje 19" strežnike in stikala sem izključil lansko leto). Grem v to smer, da poskušam optimizirat tisto, kar je prižgano 24/7. Razlogov je več, med drugim tudi poraba. V preteklosti sem prišel do faze, ko je ta oprema kurila svojih 400-500W. Po kar konkretnem premetavanju in menjavah sem trenutno nekje na 50-60W (vključno s strežniki ... tudi www.elektronik.si je med njimi), pa mislim, da imam še nekaj neoptimalnih stvari, ki jih bo potrebno spremenit. Znaten del tega gre med drugim v kurjavo raznih napajalnikov sumljive kvalitete in izkoristka. Ena od stvari, ki mi je pri MikroTiku všeč je med ostalim tudi možnost PoE veriženja.

Ne vem, kako na tole gledate ostali ... jaz sem se naveličal ropotanja raznih ventilatorjev in kurjave, ki ne služi ničemur. Poskusil bom stvari spravit v tako obliko, da bodo poleg funkcionalnosti tudi porabi prijazne. Wink En od razlogov za potrebo/željo po menjavi routerja je tudi ta, da dva obstoječa nadomestim z enim samim.

No, v zidanici pa imam že kar lepo rešeno Laughing ... tudi wireless in ostalo potrebno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2542
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 06, 2022 3:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glej, če ni novega pa rabljeno vzemi.

https://www.bolha.com/usmerjevalniki-routerji/mikrotik-wireless-rb4011igs-5hacq2hnd-in-oglas-7884047

Meni služi že odkar je prišel ven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group