www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

LCD 4x20 problemček
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 25, 2021 8:15 pm    Naslov sporočila:  LCD 4x20 problemček Odgovori s citatom

Pozdrav, temo sem postavil tu, ker ne vem, kam bi jo drugam.

Problem.

Kurilnica z mojim kontrolnikom. Dela b.p. nekaj let.
Sedaj - letos sem dodal še UZ merjenje nivoja olja.
in tukaj je težava. Napajalni / komunikacijski kabel med merilnikom in krmilnikom poteka poleg napajanja ene FC cevi v razdalji nekaj metrov zares skupaj. In velikokrat mi prižig te luči zmede izpis na LCDju. To izgleda kot da se po ekranu premikajo v desno naključni znaki ali pa del pravega izpisa (redko), največkrat pa na glavo obrnjeni vprašaji in ostali čudni znaki. Do reseta krmilnika.
Krmilnik (atmel Mega) funkcionira še vedno b.p. in opravlja delo, samo izpis ni čitljiv. Na oddaljenem nadzoru - krmilnik pošilja podatke tudi na internet, je vse OK.

Vprašanje pa je tole:
ali se da LCD povprašat, v kakšnem delovnem stanju je? Da izveš, če ga biksa.... LCDju sem ponavadi samo ukazoval, nikoli spraševal.
Ena od rešitev je sicer init LCDja, ampak vedeti kdaj...

Torej
- generator motenj je luč. Nagaja samo LCDju, od (vse?) periferije krmilja.
- Ozemljil- povezal na maso sem vse neuporabljene žice komunikacijsko-napajalnega kabla med merilnikom in krmilnikom. Mogoče je pikico bolje kot brez tega ukrepa.
- Razmaknil sem cca pol skupne trase kablov kolikor se da narazen- ni kaj bolje.
- Zamenjal crknjen kondi v luči (že davno je izpustil dušo Whistle ), Malo bolje.

- najverjetneje bom tudi FC zamenjal z LED cevjo. To bo tudi najverjetnejša rešitev.

Ampak še enkrat. Ali zna LCD povedat,kako se počuti? To me najbolj zanima.Na netu kaj podobnega nisem našel.

.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.35
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 9:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko poizkusiš:
Iz LCDja prebereš napis in ga primerjaš z napisom ki bi moral biti napisan.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brusli
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Nov 2020 12:10
Prispevkov: 144
Aktiv.: 3.47
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 10:09 am    Naslov sporočila:  Re: LCD 4x20 problemček Odgovori s citatom

lojzek je napisal/a:
Sedaj - letos sem dodal še UZ merjenje nivoja olja.

Ali imaš zadevo v EX izvedbi?
lojzek je napisal/a:
ojzek"]Napajalni / komunikacijski kabel med merilnikom in krmilnikom poteka poleg napajanja ene FC cevi v razdalji nekaj metrov zares skupaj. In velikokrat mi prižig te luči zmede izpis na LCDju. To izgleda kot da se po ekranu premikajo v desno naključni znaki ali pa del pravega izpisa (redko), največkrat pa na glavo obrnjeni vprašaji in ostali čudni znaki. Do reseta krmilnika.


Za neko motnjo definitivno gre. Če prav razumem, se ti je to začelo dogajati, ko si inštaliral tale dodatni senzor preko kabla? Kaj pa če bi ta kabel zamenjal za takšnega s pletenico (shielded)? Pletenico pa potem vežeš direktno na ozemljitev (ne na GND terminal v vezju).

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4591
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 11:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podobnih težav nisem uspel rešiti. Vsekakor je potrebno težave reševati na izvoru (luči). Včasih pa to ni možno. Do spoznanja sem prišel, da se ne obesi MPU, ampak pamet v samem LCDju. Še najbolj sem ublažil z ponovno inicializacijo LCDja na xx sekund. To je skoraj neopazno za uporabnika.
Nisem pa pa prišel do zaključka, ali se motnje prenašajo po napajalnem (5V) kablu ali po zraku. Ampak skoraj sem prepričan, da po zraku.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 1:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav.

Iz prebranega mi najbolj ustreza varianta - kombinacija Peter123 plus SimonS. Branje iz LCD plus init po potrebi. Uporabno tudi v drugih primerih.

Za preveriti, kaj je na zaslonu na določenem mestu... torej uporaba R/W pina - ki običajno sameva.... Ali mi kdo lahko ki je to že počel namigne, kaj prebrati na netu, sem iskal in je bilo bolj jalovo.....


Pa še za Bruslija.
Samogradnja, iz škatle kukata v cisterno samo UZ oddajnik in sprejemnik. Edino kar diši na EX, je 50mA varovalka v 5V napajanju. Whistle
Ozemljitve - mislim da imam PE in 5V GND povezano. Zaradi težav v zgodovini.


Nazadnje urejal/a lojzek Ned Dec 26, 2021 1:22 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.52
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 1:22 pm    Naslov sporočila:  Re: LCD 4x20 problemček Odgovori s citatom

Brusli je napisal/a:


Za neko motnjo definitivno gre. Če prav razumem, se ti je to začelo dogajati, ko si inštaliral tale dodatni senzor preko kabla? Kaj pa če bi ta kabel zamenjal za takšnega s pletenico (shielded)? Pletenico pa potem vežeš direktno na ozemljitev (ne na GND terminal v vezju).

lp


Opcija (zna biti lažja) je tudi menjava napajalnega kabla za fluo cev z oklopljenim.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 1:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi sg1 varianta je vredna poizkusa.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brusli
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Nov 2020 12:10
Prispevkov: 144
Aktiv.: 3.47
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 3:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čudno se mi zdi, da je prizadet samo tisti LCD in ne tudi kaj drugega (morda celo ne veš?). Pred leti sem prebral zanimivo zgodbo, ko so imeli težave kjer so se maline sesuvale ob slikanju s fotoaparatom. Izkazalo se je, da je imela bliskavica na fotoaparatu ravno takšno strukturo svetlobe, da je določena valovna dolžina uspela prodreti v notranjost nekega elementa na plošči in posledično zmešala mikrokrmilnik. Posledica je bila, da se je malina sesula.

https://www.theverge.com/2015/2/10/8010457/raspberry-pi-2-crash-camera-flash
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 6:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Brusli,

saj je gotovo tudi kaka druga komunikacija lahko (DS senzorji, raspberry, linearne meritve, urni modul,...) "udarjena" takrat. Ampak imam tako narejeno, da preveč napačnih odčitkov ne upoštevam. In se ob naslednjem ciklu komunikacije/meritev to izniči.

LCD pa ostane scrambled. Ta se ne pobere do reseta krmilnika in s tem ponovnega init-a LCD.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sigi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2014 11:42
Prispevkov: 199
Aktiv.: 1.68
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 26, 2021 8:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predhodniki so ti dali že vrsto dobrih predlogov, preveriš pa lahko še:

-če imaš LCD pritrjen s kovinskimi distančniki, ti pa so na kovinski frontplati, je to lahko problem (ground loop). Poskusi s plastičnimi distančniki ali pa izlolacijskimi podložkami (kot se uporabljajo za montažo močnostnih elementov na hladilnike)

-LCDji so lahko slabo blokirani, na LCDju naspajkaj recimo kakšno 1u multilayer keramiko čez napajanje (+5V in GND)

-tole ti sedaj najbrž sicer težko pride prav, ampak iz če lahko izbiraš način povezave z LCD, izberi 8-birno in ne 4- bitne. Po defaultu se LCD resetira v 8-bitni mode in ob motnji z malo sreče dela normalno naprej, pri 4-bitni pa moraš ponovno naredit inicijalizacijo. Je pa to smotano, ker rabiš 4 porte več. Če imaš povezavo prek SPI/I2C ali UART, je tole brezpredmetno.

-preveri, kako deluje SW driver za display; videl sem že vrsto knjižnjic, kjer po pisanju na LCD ne preverjajo Busy bita (iz glave na pamet je to najvišji bit na data vodilu) ampak vtaknejo namesto tega v kodo delay. To sicer ne vem, ampak lahko da se tvoj skorumpirani LCD neha odzivat, tvoj driver pa še vedno pošilja kot da je vse OK, ker ne preverja Bsy stanja.

LCD se je tudi meni na par projektih (sploh ko sem bil še zelen) podobno usipal kot opisuješ (zaradi frekvenčnikov, preklopov kontaktorjev, relejev, neonk), problem sem vedno uspel rešiti in ne sumim da bo tudi tebi uspelo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 27, 2021 11:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav,

Glede na predloge sem se najprej lotil psihičnega, umskega dela.
Po branju PDF-ja od HD kontrolerja (tukaj bi itak moral začeti) sem se teoretično naučil, kako pregledat stanje, kaj je zapisano na ekranu.

Ni pa to tako lahko. Moja LCD knjižnica
1. nima pregleda "busy" zastavice. Uporablja samo delay-e.
2. narejena je tako, da na LCD samo piše. Torej MCU pine postavi na položaj "izhodni pin" Za ves čas delovanja.

Torej, če bi hotel preverit stanje, bi moral povsem predelat LCD knjižnico. To je pa že cel samostojen projekt, ki se ga (mogoče) bom lotil za uporabo v prihodnjih projektih.

Za tokrat bom najprej uporabil init LCD-ja ob določenih pogojih, ki niso odvisni od HD kontrolerja ampak od samega programa. Recimo ko se v programu uporabi "clear display" ukaz. Ta pri meni ni prav pogosto uporabljen, tako da to ne bo zelo moteče. Ali pa da namesto "clear display" uporabim celo init Think Po PDF-ju je init funkcija sestavljena iz postavitve nekaj zastavic in clear display funkcije (domača razlaga). Tako da morebiti niti ni prav časovno potratna.

Če to še ne bo dokaj normaliziralo stanja, pa po vaših predlogih naprej. Proti poznanemu izvoru motenj.

PS, dva dni je bilo sedaj stanje OK - nihče ni prižigal tiste luči...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 27, 2021 2:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lojzek pozdravljen,
1.Skoraj zagotovo pride montnja po napajanju.
Če imaš napajanje na displej povezano z žicami jih čim bolj skrajšaj oz uporabi oklopljen kabel. Prispajkaj 100n kondezator direkt na napajalje pine na displeju!

2.Poskusi zamenjat LCD. Na eni aplikaciji doma sem imel težave z zamrznitvijo displeja. Dvignila ga je le ponovna inicializacija. Motnja je verjetno priletela po omrežju. (gre za neke vrste WDT za hišni hidrofor) Motnje bi lahko povzročalo tlačno stikalo, ki vklaplja črpalko. Najprej sem spisal proceduro, ki je ob pritisku tipke ponovno inicializirala diplej in osvežila podatke. Potem sem za test zamenjal displej. Zadeva že kakih 10 let dela brez problema. Ne spomnim se, da bi po tistim še kdaj uporabil tipko.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 913
Aktiv.: 5.55
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 27, 2021 5:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brusli je napisal/a:
Čudno se mi zdi, da je prizadet samo tisti LCD in ne tudi kaj drugega (morda celo ne veš?). Pred leti sem prebral zanimivo zgodbo, ko so imeli težave kjer so se maline sesuvale ob slikanju s fotoaparatom. Izkazalo se je, da je imela bliskavica na fotoaparatu ravno takšno strukturo svetlobe, da je določena valovna dolžina uspela prodreti v notranjost nekega elementa na plošči in posledično zmešala mikrokrmilnik. Posledica je bila, da se je malina sesula.
flash


Ni to to, ampak nekaj podobnega smo imeli v službi. Displej je bil tudi 4x20 ni se dal slikat.
Ali je zamrznila cela elektronika se ne spomnem več (to je že 15 let nazaj).
Rešitev je bila, da smo en delćek na zadnji strani displeja prekrili z nečem.
Displej je imel modro ozadje, črke, številke so bile pa bele.

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 03, 2022 11:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav,

Danes sem bil sam doma in sem lahko ugasnil kurilnico.
Prispajkal sem 100n kondi in uredil LCD knjižnico do te mere, da ob izbrisu zaslona naredi vsakič tudi inicializacijo. Program je večji za dva bajta, pri odzivu izpisa ni videti neke razlike.

Motenj se sicer nisem znebil, ampak se da sedaj do normalnega izpisa priti s pritiskom na katero od tipk.
Bom pa ob priliki kupi LED žarnico...

Se mi pa zdi, da sedaj pri dodanem kondiju (to je hardversko edina sprememba) sedaj simulira pritisk tipke in zažene peč Think Bom še malo spremljal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.35
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 03, 2022 6:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Opcija je tudi periodična inicializacija LCDja. To je samo sprememba SW. Dodatnega €€€ nič, verjetno pa popolnoma zadovoljiv rezultat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 74 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group