www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Dva solarna panela 230W(~460W) na regulator 260W- omejevanje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 29, 2021 9:46 pm    Naslov sporočila:  Dva solarna panela 230W(~460W) na regulator 260W- omejevanje Odgovori s citatom

Zdravo!

Eno vprašanje v teoriji, če bi šlo poceni izvest v praksi.
Imam solarni panel 230W na srne solar 2024, se pravi 20A max pri 12V 260W. Polni mi cca 300Ah akumulatorjev.
Potem imam inverter za računalnik, strežnik, TV ....

To imam za hobi, ni bil namen prišparat na elektriki ampak kot raziskovanje igranje, ker me to zanima.

Sedaj v zimskem času, jeseni in spomladi sonce žal ne da veliko od sebe. In sem razmišljal, da bi na streho dodal še en panel istega tipa.
Ni problema, če kupiš še en regulator ali pa kupiš močnejšega.

Jaz bi rad med panela vezana vzporedno dodal upor oz. nek regulator toka, da nad 20A ne spusti v solarni regulator. On bi poleti omejil tok, ko je sončno. Ko je oblačno oz. pozimi tako in tako nima kaj omejevat, ker je premalo sonca.

Bi to šlo? Rad bi obdržal ta regulator, ker je mppt in je dober. Nov takšen je 75€ , opcija je tudi dodat poceni kitajski regulator za 20€ ampak to mi ni všeč.
Rad bi poceni rešitev, ker je to le hobi uporaba in sem že presegel buđet za ene parkrat Laughing

Hvala!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 30, 2021 11:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot predlagaš z uporom bi šlo, vendar bi izgubljal dragoceno moč.

Praviš, da imaš MPPT polnilnik. Ta ima, za razliko od PWM, najbrž omejevanje toka tako, da se ne poškoduje, saj mora meriti tok, da lahko dela MPPT. Če je temu tako, lahko priključiš drug modul vzporedno, brez dodatnih ukrepov.
Tudi pri omrežnih sončnih elektrarnah se včasih namerno vgradi šibkejši razsmernik kot je polje PV.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 30, 2021 11:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Upor 300W bo dražji, kot nov razmernik.
Sicer zame je to ena velika neumnost, kar počneš, ampak pustimo stati. Je za raziskovalne namene Wink
Lahko pa meriš tok in če je >20A izklopiš en panel, dokler tok ne pade manj kot naprimer 10A. To je zelo enostavno napraviti z enim komperatorjem in par uporov. Seveda to daleč ni idealna rešitev, ampak kot ti praviš za raziskovalne namene in poceni rešitev pa je Smile

Sicer pa se strinjam z predhodnikom. Verjetno razmernik zna sam skrbeti, da ne potegne preveč toka. Ampak nisem prepričan

_________________
Lep dan
Simon


Nazadnje urejal/a SimonS Čet Dec 30, 2021 11:57 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 30, 2021 11:56 am    Naslov sporočila:  Re: Dva solarna panela 230W(~460W) na regulator 260W- omejev Odgovori s citatom

ogblaz je napisal/a:
Rad bi obdržal ta regulator, ker je mppt in je dober. Nov takšen je 75€

Ali gre za tale regulator? https://www.akumulator.si/izdelek/S2%2002%200060/mppt-solarni-regulator-20a-12v-24v

Katere panele točno imaš? lahko napišeš samo električne podatke, npr:
- napetost v točki najvišje moči
- napetost odprtih sponk
- tok najvišje moči
- kratkostični tok

Res je, kot piše bostjang, MPPT regulatorji bi morali imeti možnost omejevanja toka, oziroma omejevanja da ne bi šlo preko njegove zmogljivosti... ni pa nujno da imajo. Za zgoraj linkan regulator piše kakšna je največja moč panela, mogoče z razlogom.

Postavil sem nekaj sistemov z linkanim regulatorjem, pri vseh sem montiral 245W panel, zato nisem testiral nič. Sedaj imam na razpolago 285W panele, ki so že premočni za ta regulator, nisem še naredil testov kaj se zgodi pri polni osvetlitvi, zagotovo bom spomladi, ko bo sonce višje, no, lahko bi tudi vzporedno dva ali tri panele in si pomagal s senčenjem...

Če regulator nima omejevanja, bi tok moral meriti med regulatorjem in akumulatorjem in ne med panelom in regulatorjem! Kako potem omejevati moč z izmerjenim tokom? Najbolj preprosta rešitev brez poseganja v MPPT regulator je, da glede na izmerjen tok dodajamo breme direktno na panel, da se zmanjša razpoložljiva moč. Ko bi dosegel 20A ki je mejna zmogljivost omenjenega regulatorja, bi začel odpirat tranzistor, ki bi linearno dodajal breme. Ena od možnosti je kurjenje moči v disipacijo, druga pa bypass preko regulatorja v akumulator. Ko bo akumulator poln, bo MPPT že sam omejil tok, ko pade pod 20A bi se "dodatek" sam izklopil kot da ga ni.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.53
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 30, 2021 1:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni sicer razvidno, kakšna je konfiguracija akumulatorjev in razsmernika, ampak regulator očitno podpira 24 V sistem. Tako da je morda opcija tudi predelava sistema na 24 V z zaporedno vezavo dodatnega panela.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 30, 2021 7:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vidim da ni tako preprosto. Pa saj nikoli ni.

Potem, če bi rad še en panel je najbolje, da kupim še en regulator pa magar kitajski.
Baterije imam 3, ena je bila malo rabljena 100Ah, dve so starejše 150Ah.
Ravno zato imam 12V, da sem lahko vezal skupaj poceni rabjene AGM baterije.
Tudi inverter imam sedaj čisti sinus 12V.

Verjetno ne bom nič spreminjal in pustil kot je, če mi uspe finančno zamenjat streho na pomlad, bom mogoče na financiranje postavil elektrarno, ker porabo imamo cca 600kW/h na mesec, veliko streho na jugozahod. Treba še premislit prespavat...


Hvala vsem, Lp



sp.jpg
 Opis:
sp
 Velikost datoteke:  29.77 KB
 Pogledana:  0 krat

sp.jpg




Nazadnje urejal/a ogblaz Pet Dec 31, 2021 9:05 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
overload
Član
Član



Pridružen-a: Tor 23 Jun 2015 10:30
Prispevkov: 71
Aktiv.: 0.67

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 30, 2021 9:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem skoraj prepričan, da če imaš MPPT regulator, ima polnilnik tok omejen, pri nekaterih ga lahk omejiš tudi v meniju. Pri enem od proizvajalcev regulatorjev sem se zanimal gled max. moči modulov (regulator je sicer imel navedeno 240W/12V in 480W/24V), pa so mi rekli da lahko priklopim tudi 3000W, polnilni tok bo max 20A. Seveda pa ne smeš presečti max napetosti!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 30, 2021 9:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ogblaz je napisal/a:
Vidim da ni tako preprosto...


Res je, priložil si 3 enake fotke, nisi pa dal podatka kateri regulator imaš.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.53
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 31, 2021 12:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa saj na slikah je 24 V modul, ki niti 9 A toka ne zmore. Torej tudi dva ne dosežeta 20 A.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 31, 2021 1:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na izhodu MPPT-ja z lahkoto dosežeta in presežeta 20A, kot je napisano v eni prvih vrstic prvega sporočila (se pravi 20A max pri 12V 260W).
V isti vrstici pa je tudi naveden tip MPPT polnilnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.53
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 31, 2021 2:39 pm    Naslov sporočila:  Re: Dva solarna panela 230W(~460W) na regulator 260W- omejev Odgovori s citatom

ogblaz je napisal/a:
Zdravo!

Jaz bi rad med panela vezana vzporedno dodal upor oz. nek regulator toka, da nad 20A ne spusti v solarni regulator. On bi poleti omejil tok, ko je sončno. Ko je oblačno oz. pozimi tako in tako nima kaj omejevat, ker je premalo sonca.

Hvala!


Vprašanje je bilo, kako ne spustiti nad 20 A toka v solarni regulator. Dva modula, ki sta na slikah tudi v vzporedni vezavi tega ne dosežeta, tako da tu v nobenem primeru ni kaj omejevati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 31, 2021 4:47 pm    Naslov sporočila:  Re: Dva solarna panela 230W(~460W) na regulator 260W- omejev Odgovori s citatom

sg1 je napisal/a:
Vprašanje je bilo, kako ne spustiti nad 20 A toka v solarni regulator. Dva modula, ki sta na slikah tudi v vzporedni vezavi tega ne dosežeta, tako da tu v nobenem primeru ni kaj omejevati.

Pravzaprav res.
Regulator pa je omejen tudi na izhodu. Predvsem tam je omejitev 20 A. Začetno vprašanje je bilo torej napačno zastavljeno.

Na navodilih piše:
Citiram:
Max. photovoltaic system input power 260W/12V
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 31, 2021 5:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Regulator sem napisal kateri je. 3 enake slike so zato, ko sem dodajal forum ni javil, da je priponka sprejeta. Probal sem pa kot se vidi 3x.

Do česa smo sedaj prišli poleg tega, da sem očitno vprašanje napačno zastavil?

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 31, 2021 7:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ogblaz je napisal/a:
Regulator sem napisal kateri je.

Nekaj si napisal, vendar narobe, to ne obstaja.
Ali je res tako težko TOČNO napisat model brez napak ali potrditi/zavrniti predlagan model in odgovor na vprašanje???

ogblaz je napisal/a:
Do česa smo sedaj prišli poleg tega, da sem očitno vprašanje napačno zastavil?

Nismo prišli nikamor in tudi ne bomo, vse dokler boš serviral pomankljive in napačne podatke. Namesto da bi se potrudil in napisal točen odgovor, se ponovno sklicuješ na napačen podatek.

Srne solar sicer ima en model HT2024, ampak ta je PWM, ne MPPT
ogblaz je napisal/a:
srne solar 2024, se pravi 20A max pri 12V 260W.

Trenutno najbolj znan MPPT 20A te znamke je ML2420, zato sem dal link, da potrdiš če je to to, ampak ne, treba je Brick wall in potem pričakuješ pomoč Shame on you

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.39

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 31, 2021 7:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.srnesolar.com/product/mppt-solar-charge-controller-ml2420-2

Se opravičujem, ta model je. Takšen kot je zgoraj v linku, kupil sem ga točno tam v velog.

Se pa sedaj zavedam svoje zmote, rabil bi postaviti omejitev moči med paneli in kontrolerjem, ne na 20A ampak na 260W ...



Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group