www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Domača mreža - težave z prenosi
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1017
Aktiv.: 5.31
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 17, 2022 2:42 pm    Naslov sporočila:  Domača mreža - težave z prenosi Odgovori s citatom

Zdravo,

Imam eno zanimivo težavo ki me pesti že kar nekaj časa pa si ne znam razložiti zakaj je tako.

Grobi opis. Internet imam od slovenskega ponudnika zakupnjen 16/1 mbit/s.

Mreža sestaoji iz ponuddnikovega routerja (T-2), 2 wifi routerjev, enega PC povezanega preko kabla, ter več uporabnikov povezanih preko WiFi-ja.

Sepravi kabel pride iz routerja ponudnika v privi router (priklučen na LAN) - Archer C7. Iz Archerja C7 gresta 2 kabla, oba priključna na LAN priklućke. Eden gre na PC, drugi gre v drugo nadstropje (cca 30 metrov kabla) in je prikjučen na drugi router Archer C2.

Na obeh routerjih je izključen DHCP (saj IP dobita od routerja ponudnika) in nastavljan je identičen SSID ter geslo na WiFi-ju da imam eno WiFi mrežo oz, vse naprave avtomatsko preklaljajo na tisti router kateri ima boljši signal.

Do tu vse dela Ok. Težava ki se pojavi je, da če jaz recimo dam uplowdat nek večji fajl preko WiFi-ja na C2 routerju. Tisti trenutek pade download na kompletni mreži na skoraj neuporavnega in se ne pobere dokler se upload ne zaključi. Recimo če prenašam 100 mb preko WiFi-ja na google drive. Dokler traja upload, ne morem na nobeni naprav v mreži naredit ničesar (ko da bi ostal brez mreže). Ko se upload zaključi, dobim spet normalen download (se opravičujem za angleške izraze, ampak mislim da so slovenski nadomestni še mnogo bolj zavajujoči in povzročajo še večjo zmedo).

Prvi ukrep ki ga mislim daredit je, da bi router C7 nadomestil z stikalom in bi c7 uporabil v načinu dostopne točke (koristil samo WiFi). C2 je že sedaj konfiguriran kot dostopna točka.

V čem bi lahko bi bila težava, in če je moje razmišljanje o posodobitvi mreže pravo.

lp



mreza_trenutno.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  52.5 KB
 Pogledana:  0 krat

mreza_trenutno.jpg



mreza_predlog.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  68.66 KB
 Pogledana:  0 krat

mreza_predlog.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.52
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 17, 2022 2:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ob enakem uploadu preko C7 (prek wifi in/ali kabla) pa težav na omrežju ni ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1017
Aktiv.: 5.31
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 17, 2022 2:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je. Identična.

Kar ne razumem je zakaj mi pri uploudu pade download.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.52
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 17, 2022 5:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za začetek bi bilo za preverit kako je s hitrostjo in duplexom pri vseh povezavah - če so vse 100 Mb/s in full duplex.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1017
Aktiv.: 5.31
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 17, 2022 6:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako naj pa to preverim brez neke fancy opreme?

Sedaj od PC-ja do routerja sem preveril (našel en postopek na Googlu... naj bi bilo full duplex), kako naj pa preverim mer routerjema?

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1746
Aktiv.: 12.57
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 17, 2022 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na prenosniku, iz katerega uploadaš večji fajl, izklopi Wifi, daj ga na UTP kabel, priklopi v C2 router in ponovi vajo.
S tem boš morebiti izločil ali te heca WiFi ali UTP kabelske nastavitve v C2 routerju.

_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 907
Aktiv.: 5.52
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 17, 2022 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nič čudnega pri povezavi 16/1. Kolega je imel 50/10 in ko mu je sin vžgal eno igrico se je wifi sesipal. Nadgradnja na 200/40 pa ni problema.
_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.34
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 17, 2022 9:04 pm    Naslov sporočila:  Re: Domača mreža - težave z prenosi Odgovori s citatom

sebastjan.kamensek je napisal/a:
Zdravo,

Sepravi kabel pride iz routerja ponudnika v privi router (priklučen na LAN) - Archer C7. Iz Archerja C7 gresta 2 kabla, oba priključna na LAN priklućke. Eden gre na PC, drugi gre v drugo nadstropje (cca 30 metrov kabla) in je prikjučen na drugi router Archer C2.

lp


Tukaj bi te popravil in svetoval, da priključiš router na vtič "internet". Seveda moraš temu primerno nastavit tudi nastavitve v routerju.
Jaz sem imel dolgo časa doma težave v omrežju zaradi tako izvedenih povezav (vštekano v LAN namesto v internet vhod).
Ker nisem strokovnjak iz tega področja ne morem reči natančno zakaj ampak bom poenostavil z mojimi besedami. T-2 upravlja z IP naslovi in ker imaš ti vklopljeno v LAN vtičnico potem tudi ta naslednji router začne s svojimi IP naslovi upravljti tudi router zato se začneta med sabo kregati (celotna mreža se sesuva) in stvar ne funkcionira kot je treba.

Ali to kaj vpliva na prenos pa ne znam povedat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1017
Aktiv.: 5.31
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 17, 2022 9:35 pm    Naslov sporočila:  Re: Domača mreža - težave z prenosi Odgovori s citatom

mrtn je napisal/a:
T-2 upravlja z IP naslovi in ker imaš ti vklopljeno v LAN vtičnico potem tudi ta naslednji router začne s svojimi IP naslovi upravljti tudi router zato se začneta med sabo kregati (celotna mreža se sesuva) in stvar ne funkcionira kot je treba.

Ali to kaj vpliva na prenos pa ne znam povedat.


Tole sem že sam pomislil in sem oba routernja nastavil na statični IP. C7 je nastavljen na 192.168.0.150, in C2 je nastavljen na 192.168.0.200. Router od T-2 začne z 192.168.0.1 (vsaj mislim tako- nisem preverjal).
Prav tako je na obeh routerjih ugasnjen DHCP (ubistvu je to potem konfiguracija za acess point).

Kar se meni dogaja je to, da kompletna mreža počepne. Ne samo Wifi... vse, tudi kar je na kablih.

Kar sem danes testiral je, da na C2 routerju ni razlike ali imaš preko Wifija ali preko kabla, je rezultat isti.

Jutri popoldan testiram še iz C7 routerja.

Kar se povezave tiče, kljub temu da živim 1 km od strogega centra Škofje Loke, ne boste verjeli ampak ni opcije Optike... Max kar lahko dobim je 20/5 (kar sem že naročil, samo traja do 30 dni da vključijo.... ne vem zakaj sicer ampak tako je...).

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mrtn
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Maj 2012 8:14
Prispevkov: 195
Aktiv.: 1.34
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 17, 2022 9:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno tako je meni na vsake toliko časa počepnila celotna mreža. WiFi signal je bil vendar brez dostopa do interneta.

Pripenjam sliko mojih nastavitev na routerju.

PS: Imam pa sestavljeno mrežo po načinu tvoje priponke "mreža predlog".



Router nastavitve.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  50.71 KB
 Pogledana:  14 krat

Router nastavitve.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3171
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 18, 2022 9:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebastjan.kamensek je napisal/a:
Je. Identična.

Kar ne razumem je zakaj mi pri uploudu pade download.

Ker upload zasede povezavo navzgor in ACK paketi od downloada težko najdejo prostor v gneči.
Skoraj vse v internetu je namreč dvosmerno.

Moral bi se poigrati s QoS. Tukaj pa nimam nekih velikih izkušenj.

PS: "s prenosi" in ne "z prenosi"
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1017
Aktiv.: 5.31
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 18, 2022 12:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:

Ker upload zasede povezavo navzgor in ACK paketi od downloada težko najdejo prostor v gneči.
Skoraj vse v internetu je namreč dvosmerno.


Tegale si pa ne znam razložit. Upload 1 mbps "ubije" download 6 mbps. Razumem da je dvosmerno... Nekako bi tudi razumel da mi racimo download pade iz 6 mbps na 5 mbps takrat, ko uporabljam kompleten upload. Meni pade download skoraj na 0. Vse kar se je pretakalo k meni se takrat skoraj ustavi.

Za primer recimo... Nastavim video na youtube na telefonu na najnižjo kvaliteto ( 360p). Vsi ostali porabniki so izkljulčeni (sem preveril, da se mi kak sosed ne "šlepa") razen še PC-j, in ko preko PC (na kablu) dam uplowdat recimo že 50 mb datoteko se video na telefonu prekinja nekje na 5 sekund.

Če recimo po končanem uploudo naredim speed test na okli je vse OK. (ponavadi vrednosti med 6 in 7 mpbs za download in upload okoli 0,9 mbps).

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.96
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 18, 2022 12:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

T-2 ima IP naslove v lokalnem domačem omrežju nekoliko drugače ...
192.168.64.1 je naslov T-2 routerja in je tudi gateway

V lokalni mreži popravi VSE naslove IP tako, da bo notri 64 in ne 0 ali 1

Imam priključek 600/40, pa vseeno, ne glede na število računalnikov in prižganih TV vmesnikov in koliko torrentov lavfa, vedno deluje tekoče, pa imam v istem omrežju vsaj 6 računalnikov, 4 TV vmesnike, video nadzorni sistem in še dodatno IP kamere, vse mi upravlja T-2 router, vse ostale škatlice v omrežju imajo fiksni IP naslov, dodatno sta še 2 wireless bridge preko katerih gre internet in TV, na enem še IP kamera, dodana bo še ena verjetno. TV je seveda unicast, ker multicast običajno ne gre po istem omrežju z računalniki in ostalo IP šaro v omrežju... da ne omenjam vse prenosne naprave ki se priklapljajo.

Reset routerja oziroma modema je potreben le takrat, ko pri T-2 nekaj zaserjejo in mi neha delat telefon. Drugače pa nobenih resetov ni potrebno in nikoli nisem zasledil da bi kaj štekalo, pa smo nalašč iz več računalnikov poganjali torrente, downloadali in uploadali večje količine na strežnik, prižgani vsi TV vmesniki, ... neverjetno, sem pričakoval da bo kaj opaziti, pa ni.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1871
Aktiv.: 8.40
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 18, 2022 7:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebastjan.kamensek je napisal/a:

Kar ne razumem je zakaj mi pri uploudu pade download.


Vsak "paket" downloada pošlje nazaj paketek, da je bil sprejet.
Ker očitno popolnoma zabiješ upload ne more poslati paketka oziroma povratne informacije. Torej tudi novega paketa ni.
In kot so napisali je T-2 modem na 192.168.64.x - predvidevam, da imaš Iskratel Innbox.

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1017
Aktiv.: 5.31
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 18, 2022 9:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem pomenjal statične IP-je na obeh ruterjih.

Sem testiral tudi na C7 routerju (wifi ter kabel) ter še dokupil sem switch in ga vtaknil med T2 router in C7 (sedaj je mreža taka kot je bil prej predlog). Tudi če prenašam preko switcha na kablu je zgodba identična.

Sepravi dolga zgodba na kratko če vas prav razumem, bodo te težave ostale dokler mi bo ratalo pokriti kompleten upload. Sepravi ko dobim 20/5 bo sicer bolje, ne bo pa dobro, ker 5mbps pošiljat je dokaj "enostavno".
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group