www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Odpad za elektroniko

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Brusli
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Nov 2020 12:10
Prispevkov: 141
Aktiv.: 3.41
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2022 10:38 am    Naslov sporočila:  Odpad za elektroniko Odgovori s citatom

Živjo.

Zanima me ali imamo v Sloveniji kakšne odpade (angl. scrapyard) ali kaj podobnega, kjer zbirajo elektro odpadke (gospodinjske aparate, računalnike, diske, matične plošče, varilne aparate, solarne panele, izdelke umaknjene s prodaje, itd) in jih nato tudi oddajajo oz. razprodajajo zainteresiranim po močno znižanih cenah preden grejo v reciklažo.

Npr. kaj takšnega:
https://www.youtube.com/watch?v=kNm58NcM0a4
https://www.youtube.com/watch?v=uhxA6c28Lds

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.88
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2022 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če rabiš za oddat, imajo kontejner za elektronski odpad v večini zbirnih centrov

Če te zanima pa za večje deponije, kjer bi šel brskat, se mi zdi, da se je to že leta nazaj končalo in zaradi pravno/varnostnih razlogov ne pustijo ljudi več noter.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.07

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2022 11:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Menda je eden tak v tej vasi: https://www.google.com/maps/@45.6429036,13.9686254,438m/data=!3m1!1e3?hl=en

Pa lastnik je zelo vesel, če dobi poslušalstvo. Samo moraš pa biti pripravljen na vsaj 4 ure poslušanja raznih govoranc.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.63

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2022 12:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zbirajo tudi v Tolminu na Poljubinju vendar ti ne znam z zagotovostjo odgovoriti, če se da na dobro besedo tudi kaj odnesti. Nisem šel še nič ukrasti. Mr. Green
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brusli
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Nov 2020 12:10
Prispevkov: 141
Aktiv.: 3.41
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2022 2:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dorijan je napisal/a:
Če te zanima pa za večje deponije, kjer bi šel brskat

Brskat bi šel, brskat.

Pred kakim letom se je zgodilo, da je v firmi, kjer sem zaposlen, crknil en "znanstveni" inštrument. Tega smo morali servisirati, kjer smo ugotovili, da je bila fuč matična plošča (crknil nek senzor), zato jo je bilo treba v celoti zamenjati. Potem sem pa izrazil interes, da bi odpadno matično raje pobral jaz, ker bi sicer šla na odpad. Ko sem jo dobil v roke, sem se nanjo spravil s spajkalnikom in postajo na vroči zrak. Uspelo mi je odspajkati kar precej delujočih (in ne preveč poceni) komponent npr. razne SMD ojačevalce in ADC-je znamke Analog Devices, razne tuljave, večje "stacked" MLCC SMD kondenzatorje, kar nekaj močnostnih mosfetov (TO-220, D-PAK), nekaj močnostnih diod, itd. Skratka zaklad komponent.


lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group