www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Določitev osvetlitve prostorov LED

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2022 2:04 pm    Naslov sporočila:  Določitev osvetlitve prostorov LED Odgovori s citatom

Preden dobim izvajalca Knauf stropov v hišo moram določiti pozicije vseh LED panelov, da lahko potem pustim mesta priključkov na želenih pozicijah.
Ker je izbira tu nemogoče velika, bom prosil za malo pomoči. Kam se splača usmeriti?

Nekako sem za poenotenje panelov po objektu, da ne bo na koncu neskončna zbirka različnih panelov. Poleg tega ne bom delal skritih panelov, ampak nadometne.
Primer proizvajalca: https://www.rzb.de/en/products/rzb-home-basic/. Ima kdo kakšne izkušnje?

Poleg tega mi je pa neznanka kako določiti dovolj osvetlitve v posameznih prostorih in preko tega samo razporeditev panelov. V hiši kjer sem živel je bilo vedno pretemno, ko sem rabil svetlobo, zato imam željo, da zdaj malo bolje izvedem vse skupaj. Tu bi tudi prav prišle kakšne izkušnje, ker tisto čez prst oceniti mi je malo tvegano.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.51
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 18, 2022 7:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Osram LEDVANCE, sem zelo zadovoljen.
_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2022 9:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super, hvala za info. Lahko prosim še za malo več informacij? Npr. kje si nabavil in kako si določal dovolj panelov za osvetlitve, kot so priporočene oz. jih želiš imeti po prostorih?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kose19
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2005 19:37
Prispevkov: 1228
Aktiv.: 5.51
Kraj: okolica Kobarida

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 19, 2022 10:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nabavil sem pri lokalnem trgovcu, ki jih je imel na zalogi. Vzel sem vgradne za knauf okrogle.
Za razporeditev in število bi ti znali svetovati tudi v trgovini, če so malo bolj strokovni. Vprašanje za kakšen namen je prostor, določiš pa koliko svetlobe in kje jo rabiš.
Ali pa vprašaš kakega elektro projektanta za izris.

_________________
- Absens, carens -
- Tisti, ki ga ni, bo prikrajšan -
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1345
Aktiv.: 7.70
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 22, 2022 8:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo dvomim, da ti bodo znali svetovati v trgovini, če ti še na elektronskem forumu nobeden ne napiše kako določiti potrebno število svetilk.
Čez prst napraviš to takole:
npr. kuhinja,
željena osvetljenost: 500lx
mere prostora: 3x5m=15m2
izračun:
potreben svetlobni tok vseh svetilk: 500lx * 15m2 = 7500 lx.

sedaj izbereš svetilo, npr Osram Ledvance panel 600x600mm in najdeš v podatkih, da ima svetlobni tok 3200 lm. Potrebuješ torej 2 ali 3.

Natančen izračun pa napraviš tako, da si naložiš program Relux (je zastonj), modeliraš prostor in ga osvetliš. Progam je dokaj enostaven za uporabo.

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 22, 2022 9:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Osnovna formula za izračun razsvetljave je: E x A / (eta x k) {lm}
E...... potrebna osvetlitev prostora (lx)
A..... velikost prostora (m2)
eta x k.....faktor, ki zajema zaprašenost prostora, barvo stene, staranje svetilk (zaradi upada svetilnosti). V praksi je ta faktor za čiste prostore okrog 0,8.

po formuli izračunaš potrebni svetlobni tok v lm in na to izračunaš potrebno število svetilk. Poznati je potrebno koliko lm ima svetilka.
Seveda, je potrebno upoštevati še osvetlitev glede na potrebo - nekatera mesta bolj osvetljena, druga pa manj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.19
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 22, 2022 10:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na spletu je kar nekaj kalkulatorjev za izračun. V Sylux imajo tudi neki kalkulator in ti izračunajo potrebno število panelov za določen prostor. Odvisno ali je to spalnica, pisarna, kopalnica... V glavnem v kopalnici ne šparaj s svetlobo. Npr. v spalnici sem sam vzel dimmable panele in si lahko nastavljam jakost. So malenkost dražji, ampak sem zadovoljen.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 22, 2022 11:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, super. Hvala za prve prave informacije in usmeritev. Bom malo preštudiral, pa se še kaj oglasim.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group