www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kotna brusilka, zaščita pred prahom

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Strojnik23
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Mar 2017 9:17
Prispevkov: 82
Aktiv.: 0.95
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 14, 2022 11:16 am    Naslov sporočila:  Kotna brusilka, zaščita pred prahom Odgovori s citatom

Pred cca. 10 leti je en potnik nekega mariborskega podjetja prodajal sprej, s katerim pošpricaš kpl. brusilko (znotraj) in naj bi jo lahko med delovanejm potopil v vodo. Ali je to možno... Ne vem. Je bil pa tako tečen, da sem imel v mislih samo kako se ga bom čim hitrejše znebil.

Ne rabim brusilke, ki bi z njo lahko brusil v vodi, želim pa da bi se inox obruski čim manj nabirali znotraj brusilke. Nekatere brusilke imamjo že neke mrežice, amapk zelo fin prah, ne zadržijo.

Ali na trgu obstaja kakšen sprej, ki bi preprečaval nabiranje prahu znotraj brusilke?

_________________
Nisem električar, imam pa veselje...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 14, 2022 1:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če jo oblečeš v en ženski štumf? Le predolgo ne delaj z njo, ker je hlajenje malo slabše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 822
Aktiv.: 5.04
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 14, 2022 2:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz jo kar spiham s kompresorjem med delovanjem, ne vsakič, vsake toliko.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4053
Aktiv.: 18.18
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2022 9:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

načeloma se to rešuje tako da pobiraš prah ki ga režeš , vem pa da ni praktično

https://www.aliexpress.com/w/wholesale-dust-cover-for-angle-grinder.html

lahko pa daš fino mrežico podobno kot jo imajo računalniki - nogavica je dobra rešitev le malo pregosta je

https://www.amazon.com/Premium-0-22mm-Filter-Material-PVCM-30/dp/B01NCMMXIT

PS: ti elektromotorji so prelakirani (žica ) s dodatnim lakom ki je namenjen prav
poškodbam pred fizičnimi delci . ( nanesena 2 tipa lakov zapored ) zato je ta lak
tudi precej težko sleči dol iz žice

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 15, 2022 10:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hudamravljica je napisal/a:
Jaz jo kar spiham s kompresorjem med delovanjem, ne vsakič, vsake toliko.


Nikoli nisem bil pristaš pihanja. Izkušnje me učijo, da je učinek pihanja ravno nasproten kot ga pričakuješ. Vizuelno "spihano" izgleda čisto. V resnici pa v težko dostopne dele vpihaš mikro prah.
Spomnim se primera, ko sem popravljal varilni aparat. Lastnik ga je "očistil" s kompremiranem zrakom. Po tem pa je začelo izklaplati FID stikalo. Ugotovil sem, da je lastnik pri pihanju v navitje transformatorja vpihnil ostružek, ki pa je naredil stik na ohišje.
Zelo "nevarno" je pihanje v kake elektro omare recimo v lesni industiji. Če je morda krmilje 24V in je v omari dosti relejev. Zna zgoditi da bo stroj "odpovedal". Lesni prah je zelo dober izolator. Če zaide med kontakte je problem tu.
(Napisano iz izkušenj)
Za čiščenje elektro omar se uporablja sesalec in mehek čopič.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1346
Aktiv.: 7.69
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2022 7:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brusilka je narejena za to, da skozi njo pošteno piha. Nič ji ne bo škodilo, če jo spihaš s kompresorjem. Elektro omara seveda ne. Pihanje prahu je tam lahko tudi nevarno, če je ta gorljiv, lahko pride tudi do eksplozije. Ampak včasih ne gre brez pihanja, ko moraš spihati kakšen sicer nedostopen kontakt potem, ko vse ostalo posesaš.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2022 7:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Energetik-m je napisal/a:
Brusilka je narejena za to, da skozi njo pošteno piha. Nič ji ne bo škodilo, če jo spihaš s kompresorjem. ...


Samemu navitju ne bo nič. Težava pa je stikalo. Stikalo običajno crkne ravno zato, ker v njega zaide prah. S pihanjem mi še "pomagaš".

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1338
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 17, 2022 9:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S pihanjem, oziroma izpihovanjem, večinoma očistimo in odstranimo večino prahu in umazanije. Majčken delež prahu in delcev ze lahko zabije v precej nedostopne špranje, ki lahko povzročajo težave.

Sesanje naj bi bila boljša izbira, v kombinaciji uporabe čopiča je to lahko čiščenje zelo efektivno. Žal na nedostopnih mestih, kjer čopič ne doseže, oprijet prah ostane tam kjer je. Podtlak je v mnogih primerih skoraj brez efekta, ker sesanje ne povzroči tako močnega pretoka zraka kot ozko usmerjeno izpihovanje z večjim tlakom.

Prah, ki zaide v releje z ohišjem, je lahko kar velik problem, z izpihovanjem ga lahko spravimo noter, ven pa žal bolj težko.

Ročno električno orodje je pogosto v umazani atmosferi. Lansko leto sem imel gradbena dela, no, še prej so bila na vrsti tudi rušilna dela. Električno udarno kladivo, štemarca po domače, se je seveda zaprašilo... ker ima za seboj že kar nekaj let delovanja v prašnih pogojih, je sčasoma začelo nagajat stikalo za vklop. Stikalo je najprej le včasih zatajilo, potem pa že tako pogosto, da se ni dalo normalno delat. Rešitev bi bila menjava stikala... ampak ni bilo potrebno, ker sem stikalo razstavil in očistil. V kontaktnem delu je bil prah, pomešan z mastjo, ki je notri na drsnem delu. Preprosto čiščenje in ponovno sestavljanje stikala je rešilo problem. Kontakti so bili začuda še zelo lepi, zato bo mašinca verjetno lahko služila še nekaj let. Mimogrede sem zamenjal še priključni kabel, ki je bil tudi malce poškodovan na večih mestih. Kasneje je verjetno zaradi prahu zaribal še ležaj na rotorju. Ležaj je bil kovinsko zaprt, ni bil 2RS, zato je prah lahko prišel v notranjost. Menjava je bila preprosta, uporabil sem s plastiko zaprt ležaj. Gre za staro Interdiskont mašinco z SDS vpenjalno glavo, še iz časov tolarja.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Alfaslo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 27 Okt 2008 9:20
Prispevkov: 20
Aktiv.: 0.11
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 20, 2022 2:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kar imamo izkušenj niti lak ne pomaga. Primer brushless Mirka, ki je zdržala 4 ure.
Dodatne mrežice pomagajo, vendar res ne na dolgi rok.

Najprej smo imeli samo Metabo Marathon rezilke, ki pa so se nekje leta 2012 na polno začele kvariti (okvare statorjev, rotorjev)

Prešli smo na Wurtha (zaradi garancije), sedaj pa smo na DeWaltu brez elektronske regulacije obratov. Te zaenkrat zdržijo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group