www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

KiCad, program za načrtovanje tiskanih vezij
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 22, 2022 7:57 am    Naslov sporočila:  KiCad, program za načrtovanje tiskanih vezij Odgovori s citatom

Pred kratkim sem si uredil novejši prenosnik na katerem je bila okvara displeja. Skratka naložil sem si KiCad 6. V enem večeru in spotoma med ostalimi deli na vrtu in pohajkovanjem po nakupih naslednjega dne mi je uspelo naložiti KiCad 6, se prebiti skozi nastavitve za knjižnice, ki je po moji oceni tisti začetni oreh, ki ga je potrebno streti, pa vse do sprojektiranega vezja. Ne rečem, da s KiCadom nimam izkušenj lahko pa rečem, da sem popolnoma pozabil, kako sem pred leti nastavil knjižnjice, zato sem moral sedaj praktično na novo reinventirati postopek. KiCad 6 je postal neverjetno izpopolnjen in prijazen za uporabo napram prejšnjim verzijam in še vedno zelo enostaven za učenje in uporabo tudi če ne uporabljate pogosto programov za načrtovanje TIV.

Po seznanjanju s knjižnjicami in nastavitvi lastne na Drop Box je vse steklo kot po maslu vse od kreiranja komponente, risanja sheme, kreiranja "Footprint Assignment Tool-a" (nekoč v DOS časih PCada FIL file) do kreiranja PCBja, popravkov v shemi, popravkov in predelav določenih simbolov (SYM) in footprintov (PRT)… Fantastični 3D pregled TIV mi prihrani marsikatero napako, katera se kljub izkušnjam rada prikrade v dizajn.

1. DOWNLOAD
Za začetek si naloži KiCad… Na koncu uspešne namestitve te vpraša, če želiš, da te pošlje na stran FreeCad. Zelo priporočam, da si naložiš tudi FreeCad, v katerem se namreč kreira 3D poglede. Na orodni vrstici KiCada pa je sedaj tudi direktna povezava med programoma. Ta funkcionalnost izhaja iz dela razvojnih skupin, ki sodelujejo na projektu Cern… ki pa je tudi izdatno finančno podprl razvoj KiCada.

2. NAMESTITEV
Priporočam, da si za jezik izbereš Angleški jezik. Slovenski prevod je namreč Google translate. »Place« je preveden kot »kraj« namesto »postavi« !??

3. SEZNANJANJE
Poglej si ta zelo jedrnat video UVOD V KiCad…, katerega sem izbral med stotinami videnih in ti bo po mojem mnenju v najkrajšem času dal dovolj informacij za začetno delo in razširil sliko zmožnosti KiCad 6.

4. UPORABA
Ko iščeš kak ukaz najprej preveri listo ukazov s CTRL+F1. Dostikrat boš prav tam našel iskano.

5. V glavnem meniju projekta so po vrsti našteti programi katere boš v istem vrstnem redu potreboval do končnega rezultata. Schematic Editor, Symbol Editor, PCB Editor, Footprint Editor in Gerber Viever. Ostalo so orodja vezana na glavni meni.

6. Za kreiranje elementov ima KiCad znotraj programa povezavo do FreeCada. Predstavitev kreiranja 3D elementa...
FreeCad je zelo uporabno orodje. Menim, da bo marsikoga pritegnil tudi za 3D modeliranje ali enostavno delo s CNCjem.


Upam, da se bo nitje v tej temi razvilo in bo v pomoč vsem, ki pričenjate z načrtovanjem TIV ali pa oklevate med različnimi programi. Uporabljam PCad praktično od nastanka, kupil sem licenco za Altium Designer ampak me je na žalost razočaral z zelo neurejeno in nepregledno arhitekturo, katere smiselne povezave pozabiš, če ga ne uporabljaš zelo pogosto in prav to je bil vzrok, da sem ga zapustil takoj, ko sem naredil prvi projekt v KiCadu.

Ne pozabite, da se program razvija in da je razvoj odvisen tudi od financ, zato naj vsak po svojih zmožnostih prispeva ob instalaciji in konec leta.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 22, 2022 9:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Službeno uporabljam Altium vsak dan. [s]Vmes spijem kavo in grem na malico.[/s]

Popoldne ali zvečer pa uporabljam Kicad, ker ne želim, da Altium "šnofa" kaj počnem zase.

Lahko dam par primerjav (o ceni seveda ne, ker karkoli deljeno z nič je neskončno)....

Na splošno ne pogrešam v Kicadu 6 prav veliko. Dobro je videti, da grejo stvari dalje in se razvija. Ima celo neke zanimive rešitve v obliki pluginov. Primer: interactive BOM. Altium ima v V22 Active BOM. V Kicadu malo pogrešam harness, ki je odlično orodje, če uporabljaš hierarhične sheme. Kar se tiče postprocessinga je altium precej boljši, če želiš stvari avtomatizirati (project releaser), ampak v Kicadu itak ne delam tako zahtevnih projektov in pač fajle zgeneriram z nekaj več kliki namesto "posve automatski pritiskom na dugme". Je pa super, ker ima kicad python. Altium ima integriran version controll, ki je z nekaj ročnega dela na voljo tudi v Kicadu.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 23, 2022 11:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uporabljam KiCad že od V5 naprej in nič ne pogrešam na njim. Še zadnjo stvarki me je motila (da nisi mogel linije po svoje poimenovati) so dodali v zadnji izdaji.
In ja, vsake toliko jih kaj finančno podprem. Mislim, da nihče od nas ne bo pogrešal eura ali pet za podporo takemu močnemu orodju.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brusli
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Nov 2020 12:10
Prispevkov: 139
Aktiv.: 3.42
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 24, 2022 8:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mene v KiCAD malo motijo knjižnice za simbole, ker nimajo vsak simbol ali skupino v svojem lastnem fajlu, kot je to urejeno pri footprintih. Version control je tudi nekaj, kar pogrešam. Sedaj si moram cel folder skopirati, če želim napraviti kakšne spremembe.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 24, 2022 9:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V 6.0 ima sedaj vsak simbol svoj fail
Ne razumem pa verision control kaj imaš v mislih s tem. ko z V6 odpreš stare datoteke te obvesti, da ob shranjevanju ti bo shranil v nov format kar (verjetno - nisem probal) pomeni da ga z staro verzijo ne boš več odprl. Ampak to je itak povsod.
Pa tudi v V6 so dodali možnost "save as" ki ti skopira kompletni project v novo mapo. Nekakšen clone project opcija. To smo tudi pogrešali v starih verzijah.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 24, 2022 11:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pravi version control je mnogo vec kot le kopiranje projekta: omogoca enostavne primerjave razlik med verzijami itd.
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3222
Aktiv.: 33.19

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 24, 2022 4:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa skupinsko delo, združevanje sprememb, ...
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 24, 2022 6:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, te "malenkosti" ... Wink
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 24, 2022 8:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da ste malo zašli s teme. Stran sem si zamislil kot točko za izmenjavo izkušenj in odpravljanje težav med uporabniki KiCada in nikakor kot iskanje z lučjo manjkajočih funkcij. KiCad je postal zelo spodobno in izjemno konkurenčno TER DOSTOPNO razvojno orodje tudi za veliko večino razvojnih podjetij.

S PCadom živim in delam praktično od začetka 90tih. V določenem času sem moral preiti na Altium, ki pa me je v primerjavi s starim PCadom 2006 izjemno razočaral. Altium ima še danes nekaj osnovnih rešitev, ki so skregane z zdravo pametjo. Nemogoče je kreiranje lastnega simbola že zgolj za različne GNDje. Ukinili so celo custom debelino črt !?? Več kot leto dni sem jim pisaril in jim dobesedno težil na sejmih, vendar v vsem tem času od njih nisem dobil niti odgovora, ker mi prodajalec, ki je nudil suport ni mogel pomagati, ker tega enostavno ni bilo predvidenega v programu. Halo v "ultimativnem" softweru ni možno kreirati lastnega simbola za GND pa kdo se tu heca?

Ne zdi se mi fer, da tisti, ki praktično živite od projektiranja iščete v KiCadu pomankljivosti ZA VAŠE SPECIFIČNO DELO. V globalu lahko rečem, da tudi za manjše razvojno podjetje KiCad že sedaj omogoča veliko več kot dejansko potrebuje oziroma pričakuje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 24, 2022 9:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nihče ne kritizira. KiCad je odlično orodje in z vsako verzijo je boljši. Ampak vsak program ima nekam kar ti mogoče ne ustreza, vedar pri KiCadu se trudijo to odpraviti
Meni vsekakor ustreza in ceprav imam možnost uporabe Altiuma sploh ne razmišljam v tem smeri.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 25, 2022 8:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
Pa skupinsko delo, združevanje sprememb, ...

Že leta v shemo spodaj sistematsko vpisujem spremembe za sledenje verzij.
Potrebno je upoštevati
- Več uporabnikov naj ne spreminja sheme istočasno.
- Spremembe naj združuje samo ena oseba.

To so enostavno rešljive organizacijske zadeve.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 26, 2022 1:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
Službeno uporabljam Altium vsak dan. [s]Vmes spijem kavo in grem na malico.[/s]



IDEM!

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 09, 2022 8:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj ob prehodu na KiCad V6.05 so bile narejene ogromne spremembe vendar ne pozabite, da so prejšnje verzije kompatibilne z novo ne pa obratno tako lahko brez strahu staro verzijo pobrišeš in uporabljaš le novo.
Zame je zelo pomembno, da že na začetku vem kako so organizirane knjižnjice in si pripravim lastne, še predno se pripravim kakšnega resnega projekta.

KAKO NASTAVITI KNJIŽNJICE?
1. V KiCad začetni strani najprej nastavi pot za custom knjižnjice.
V Preferences > Configure Paths… > spremeni KICAD_USER_TEMPLATE_DIR v recimo D:\Dropbox\RAZVOJ_KNJIZNICE\KICAD_LIB\
Za vse ostale priporočam, da ostanejo nastavljene po defaultu zaradi eventuelnih nadgradenj saj tako ni treba skrbeti za njih.

2. Skreiraj svoje knjižnice za simbole
Odpri program SYMBOL EDITOR > File > NEW Library > določi pot, recimo (D:\Dropbox\RAZVOJ_KNJIZNICE\KICAD_LIB\) in izberi ime 0_MOJ_LIB_SYM

3. Skreiraj svoje knjižnice za footprint.
Odpri program FOOTPRINT EDITOR > File > NEW Library > določi pot, recimo (D:\Dropbox\RAZVOJ_KNJIZNICE\KICAD_LIB\) in izberi ime 0_MOJ_LIB_FPRT

KiCad v programu zlista knjižnice po abecedi, zato v imenu najprej vpišem številko 0_MOJE_knjižnjice… da jih med delom ne iščem nekje na repu.

4. V KiCad začetni strani preveri
Preferences > Manage Symbol Libraries… > Global libraries > POTRDI
Preferences > Manage Footprint Libraries… > Global libraries > POTRDI

Pravzaprav je vse je zelo enostavno in intuitivno le začeti je potrebno pravilno.


Na začetku sem naletel na težavo, ker nisem pobrisal KiCad V5 in mi zato V6 ni več prikazovala globalnih knjižnjic. To se rado zgodi ob prehodu.

ČE IZGINEJO GLOBALNE KNJIŽNICE IZ NABORA
Vpiši v RUN: %APPDATA%\kicad\6.0
v C:\Users\Iztok\AppData\Roaming\kicad\6.0;
- preimenjuj: fp-lib-table v OLD_fp-lib-table
- reimenjuj: sym-lib-table v OLD_sym-lib-table

Če ne vidiš 3D elementov niti iz originalnih knjižnjic v PCB editorju > izberi katerikoli element na TIV > properties > update Footprint from library > izberi Update all footprints on board
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok_S
Član
Član



Pridružen-a: Sre 13 Apr 2016 10:06
Prispevkov: 417
Aktiv.: 4.30
Kraj: Ljubljana, Trzin

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 16, 2023 9:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobil sem ZS z vprašanjem kako so organizirane lastne knjižnjice na disku?

...D:\Dropbox\RAZVOJ_KNJIZNICE\KICAD_LIB\:
> 0_MOJ_LIB_3D.stp ,mapa 3D elementov
>> Bat_holder_WU_79523141.stp
>> LPC804M101JHI33E.stp
>> Tipka_WU_430451035836.stp
...
> 0_MOJ_LIB_FPRT.preety ,mapa footprintov
>> BAT_holder_CR2032.kicad_mod
>> QFN50P500X500X85-33N-D.kicad_mod
>> tipka_WU430471035826.kicad_mod
...
> 0_MOJ_LIB_SYM.kicad_sym ,datoteka z simboli

Simboli se nahajajo v datoteki in to marsikoga moti, če je vajen dela z drugimi programi, ki imajo tudi simbole shranjene posamezno v mapah. V svojo knjižnjico simbolov lahko shraniš katerikoli simbol iz projekta tako, da izbereš simbol > PROPERTIES > SHRANI KOT in ga shraniš v svojo knjižnjico simbolov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dejko1
Član
Član



Pridružen-a: Ned 16 Mar 2008 0:21
Prispevkov: 265
Aktiv.: 1.36
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 16, 2023 4:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri nas uporabljamo KiCad na več delovnih mestih hkrati. Za version control uporabljamo git. Kolaboracija v živo zaenkrat zaradi omejenega obsega projektov ni potrebna. Mislim pa, da bi se to dalo delat tudi preko git-a, sploh če je projekt lepo hierarhično urejen in je določeno kdo kaj dela (hmm, si moram enkrat čas vzet in probat).

Kar se tiče folderjev custom knjižnic imamo vsi skupaj na C disku folder c:\Dev\Kicad, kjer so potem kot pri Iztoku folderčki s 3d modeli, simboli, footprinti in skriptami. Te folderčke imamo prav tako v gitu in jih sproti, ko kaj dodaš (ali ko ti kaj manjka), sinhroniziraš.

Folder c:\Dev sicer uporabljamo tudi za vse druge "common" zadeve (npr. SDK-ji, gcc, buildtools etc.), tako da so projekti večinoma portabilni med računalniki.

Načeloma custom podnožja in simbole lahko spakiraš tudi v sam projekt, saj gre za manjše datoteke, problematični so custom 3d modeli, ki so hitro lahko veliki.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group