www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izobrazba -> poklic?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 29, 2022 12:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Krampus je napisal/a:


Prvi je večinoma nezanimanje šolajočih otrok v srednji strokovni šoli.
Drugi je pomanjkanje prakse v srednjih strokovnih šolah.



Se spomnim, da sem vsak mesec čakal na TIM in Radioamater težje, kot danes na penzijo.
Potem sem prebral vse, tudi vejice in pike in tudi tiste teme, katere takrat nisem razumel

LP

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Ned Maj 29, 2022 6:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da podam še svoje izkušnje in videnje ...
Se popolnoma strinjam s tezo, da je veliko (največ) odvisno od posameznika kaj in koliko se želi naučiti. Da navedem svojo izkušnjo:
šolsko leto 73/74 - 2 letnik tehnične šole elektro, smer jaki tok - sedaj energetik. Vsako četrtletje 5 dni skupaj prakse. prvi dan pridemo na prakso in rečeno, da gremo kovinarjem preložit - pospravit železne profile. Ker je bil deževen dan, material pa bolj kot ne na prostem, smo zahtevali dežni plašč, škornje in rokavice. Ker tega ni bilo, drugega dela pa ne, smo odšli v šolo do predstojnika in mu objasnili stanje. Domov in naslednji dan nazaj na prakso. Takoj bilo rečeno, da bomo belili delavnico. Brez besed nazaj v šolo in do predstojnika. Tretji dan pa se je že začela praksa kot mora bit.
Smo bili edini razred na šoli, ki je v bistvo 'stavkal' in dosegel prakso, ki je doprinesla znanje.

Verjetno bo marsikdo rekel, da se to ni moglo zgoditi, pa se je. Ni bilo več problema na praksi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2022 11:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi neskončno ur zabitih v šolskih prostorih pri "praksi", ki to ni bila je bil stran vržen čas in denar.

Drgnjenje lakirane žice s pilo z vseh stran in nato spajkanje cele žice 360 stopinj ter spajkanje v kocko z robom 8 cm je bilo svojevrstno j v glavo.

Ali pa sprememba kosa železa v ključ.

Da ne omenjam uporabe ruskih merilnih inštrumentov, ker je bilo novih škoda in so bili samo v omari ter nabirali prah.

Skratka, zadeve so večplastno zafurane že v fundamentu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2022 11:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Osebno, sem zadovoljen z izkusnjami s prakse, ceprav sem elektronik. V Tomosu, sem previjal crpalke (jasno tudi pral svinjarijo z njih, saj so obicajno lezale v olju). Super izkusnja, ki koristi celo zivljenje.
V Ribi Izola, sem se ukvarjal s komunikacijskimi sredstvi, radarji in ehosonderji. Pa ne samo elektronika, demontaza, ciscenje ponovna montaza...
Vsaka izkusnja je dobra, pa naj bo se tako negativna.
Najbolj mi je ostala v spominu dogodivscina iz sluzbe v takratni PTT. Ker so bile medkrajevne povezave koaksialne, je bil cca vsake 2km v zemlji zakopan ojacevalnik. Mnogi izmed teh so bili popolnoma prekriti s travo, tako, da jih je bilo potrebno najti in odkopati. Obicajno to pocnejo fantje iz servisa (sedanji GVO), a ker so bili dalec, nam je sef narocil, da jih odkopljemo sami. Lahko bi rekel, ne bom, ker sem VF elektronik, a ker smo sefa (Janez Ahlin) izredno spostovali, smo brez besed zgrabili za krampe in lopate in jih odkopali sami. Poanta tega je, da nobeno delo in nobena izkusnja nista odvec. In najbolj me jezi, da nekdo rece, to ni moje delo. Se danes, ko delam v razvoju kot partner, skoraj vsak dan pomagam cistilki z nosenjem vrec do kontejnerjev. In to mi je v cast.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19
Prispevkov: 1271
Aktiv.: 6.16
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2022 1:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s55m, ja, to je "alter Wiener Schulle". Applause
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2022 4:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Tudi neskončno ur zabitih v šolskih prostorih pri "praksi", ki to ni bila je bil stran vržen čas in denar.

Drgnjenje lakirane žice s pilo z vseh stran in nato spajkanje cele žice 360 stopinj ter spajkanje v kocko z robom 8 cm je bilo svojevrstno j v glavo.

Ali pa sprememba kosa železa v ključ.

Da ne omenjam uporabe ruskih merilnih inštrumentov, ker je bilo novih škoda in so bili samo v omari ter nabirali prah.

Skratka, zadeve so večplastno zafurane že v fundamentu.

Predvidevam, da si še mlad.
Verjemi, da ono j*** v glavo ima svoj pomen in če si kaj potegnil iz tega je OK.
Marsikdo ne zna pociniti žice, marsikdo brez CNC stroja ne zna napraviti utora, marsikdo ne ve kaj je estetika ...

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2022 4:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naj Silvo oprosti, ker bo malo OT ampak se to bi rad napisal, predvsem za mlade inzinirje, magistre, doktorje.

Vasa cloveska vrednost se najbolj vidi v tem, kaksen odnos imate do tistih, ki so najnizje v podjetju (po placi in delovnem mestu). Bodite do njih enako spostljivi in prijazni, kot ste do tistih na najvisjem nivoju, ali morda se bolj.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.03
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2022 6:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko je bil čas za vpis v prvi letnik srednje šole, sem se vpisal na litostroj smer elektronik prav zaradi prakse, katera je bila že v prvem letniku. Na vegovi je ni bilo. Polovico prvega letnika smo imeli takorekoč strojno prakso. Piljenje "U" profila, vrezovanje navojev, naučiti se meriti z navadnim kljunastim merilom, tehnične risbe,... Samo po sebi nezanimivo, vendar je to znanje večkrat prišlo prav.
Kar vidim sedaj pri raznoraznih dijakih, kateri pridejo na prakso, je totalno nezanimanje in posledično nerazumevanje stroke. In zatakne se seveda že pri osnovah. Večino stvari bi najraje naredili s telefonom v roki Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2022 7:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS je napisal/a:
...
Predvidevam, da si še mlad.
Verjemi, da ono j*** v glavo ima svoj pomen in če si kaj potegnil iz tega je OK.
Marsikdo ne zna pociniti žice, marsikdo brez CNC stroja ne zna napraviti utora, marsikdo ne ve kaj je estetika ...
In iz tega nastanejo takšne teme.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2022 10:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ule je napisal/a:
Ko je bil čas za vpis v prvi letnik srednje šole, sem se vpisal na litostroj smer elektronik prav zaradi prakse, katera je bila že v prvem letniku. Na vegovi je ni bilo. Polovico prvega letnika smo imeli takorekoč strojno prakso. Piljenje "U" profila, vrezovanje navojev, naučiti se meriti z navadnim kljunastim merilom, tehnične risbe,... Samo po sebi nezanimivo, vendar je to znanje večkrat prišlo prav.
Kar vidim sedaj pri raznoraznih dijakih, kateri pridejo na prakso, je totalno nezanimanje in posledično nerazumevanje stroke. In zatakne se seveda že pri osnovah. Večino stvari bi najraje naredili s telefonom v roki Rolling Eyes


Iskra STŠC Kranj, pol leta prakse v tem stilu, (+ obdelava pločevine s sekači, pilo...) preden smo sploh "drat" prijeli v roke

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 31, 2022 10:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s55m je napisal/a:
Naj Silvo oprosti, ker bo malo OT ampak se to bi rad napisal, predvsem za mlade inzinirje, magistre, doktorje.
Vasa cloveska vrednost se najbolj vidi v tem, kaksen odnos imate do tistih, ki so najnizje v podjetju (po placi in delovnem mestu). Bodite do njih enako spostljivi in prijazni, kot ste do tistih na najvisjem nivoju, ali morda se bolj.

Zanimivo branje na gornjo temo: https://www.e-emka.si/product/ni-prostora-za-prasce



NiProstoraZaPrasce.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  36.22 KB
 Pogledana:  12 krat

NiProstoraZaPrasce.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 31, 2022 12:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s55m je napisal/a:
Naj Silvo oprosti, ker bo malo OT ampak se to bi rad napisal, predvsem za mlade inzinirje, magistre, doktorje.

Vasa cloveska vrednost se najbolj vidi v tem, kaksen odnos imate do tistih, ki so najnizje v podjetju (po placi in delovnem mestu). Bodite do njih enako spostljivi in prijazni, kot ste do tistih na najvisjem nivoju, ali morda se bolj.


Velja pa tudi obratno, ker v tej temi so se že nakazali poniževalni toni do bolj formalno izobraženih. Oboji se moramo spoštovati, brez zvišenega gledanja. Vsak obvlada svoje področje in naj pomaga nesebično kolegu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 31, 2022 2:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Marko, kolikor berem v tej temi, si bil ti nespostljiv do nekoga. Iz tvojega pisanja lahko razberem, da si obremenjen z diplomami in titulami, malo manj s spostljivo komunikacijo.
_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 31, 2022 5:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS je napisal/a:
qwertz je napisal/a:
Tudi neskončno ur zabitih v šolskih prostorih pri "praksi", ki to ni bila je bil stran vržen čas in denar.

Drgnjenje lakirane žice s pilo z vseh stran in nato spajkanje cele žice 360 stopinj ter spajkanje v kocko z robom 8 cm je bilo svojevrstno j v glavo.

Ali pa sprememba kosa železa v ključ.

Da ne omenjam uporabe ruskih merilnih inštrumentov, ker je bilo novih škoda in so bili samo v omari ter nabirali prah.

Skratka, zadeve so večplastno zafurane že v fundamentu.

Predvidevam, da si še mlad.
Verjemi, da ono j*** v glavo ima svoj pomen in če si kaj potegnil iz tega je OK.
Marsikdo ne zna pociniti žice, marsikdo brez CNC stroja ne zna napraviti utora, marsikdo ne ve kaj je estetika ...


O, seveda sem potegnil. Ugotovil sem, da je šolski sistem gnil in neuporaben ter da ne daje znanja v taki obliki, kot bi bilo potrebno.

Poleg tega sem se spoznal z dinozavri, ki so tam celo delovno obdobje. In so tam 40 let, mnogi brez dneva v realnem sektorju. In brez občutka za pedagoško delo.

Za to šolo sem hvaležen. Ker se je treba ogibat takim. In če bi me danes nekdo vprašal po pripročilu, bi ga odvrnil od izobraževanja v taki obliki. Ker ni vredno časa zabijat v taki učilni zidani.

In če bi želeli estetiko ali kake druge zadeve nas naučit, bi to lahko naredili. Pa niso.

In z eno kocko se nisem navadil estetike. Če bi jih pa naredil 1000, bi pa bil viden napredek.

Žal tu ni S od stroke pri takih zadevah.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 01, 2022 6:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj naj bi nam sola sploh dala? Jaz jo jemljem kot smerokaz in temelj. Ne bo vas naucila podrobnosti o delu niti starih modrosti. Naucila vas bo morda, kako se podatke najde in jih uporabi. Nekatere sole so boljse, druge slabse, a na koncu je vse na vas samih. Cesnje ne padajo same z drevesa. Potrebno jih je pobrati. Ne tako, da pozagate drevo in jih poberete s tal. potrebno se je potruditi. Sola vam pove samo to, kje lahko najdete drevo in podatke, kako se drevo brez skode obere.
Imam skoraj 40 let delovne dobe in se vedno se moram iz dneva v dan uciti. Znova in znova!

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group