www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Optični priključek
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.41

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 15, 2022 4:33 pm    Naslov sporočila:  Optični priključek Odgovori s citatom

Ali se je kdo srečal v preteklosti s situacijo, da je želel priti do optičnega priključka, pa ga na lokaciji ni bilo in se je potem preko prošnje, želje, zahteve, iniciative izvedel?

Gledam tole pokritost pri nas in je v nekaterih mestih zelo slaba, podeželje pa kar polno:
https://www.telekom.si/pomoc-in-podpora/teme-pomoci/pokritost-in-dostopnost/dostopnost-opticnega-omrezja

Enkrat se mi zdi, da sem za neko naselje na Vrhniki slišal, da so se zbrali in zahtevali izvedbo. Že nekaj časa nazaj, zato lahko da kaj mimo govorim.

Torej, kako bi se tega lotili, če bi bilo treba? Kontakt na občino, Telekom, GVO, itd.? Zbiranje podpisov v naselju? Kam jih potem posredovati?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 903
Aktiv.: 5.52
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 15, 2022 5:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iz prve roke ti povem, da se obrni z podpisi na predsednika KS, ta pa naj urgira na občino.
Če ne gre preko njega pa direktno na občino.
Lahko probate tudi preko telekoma.
Mi smo optiko dobli, ampak glede zahtevnosti terena (sam kamen) so nam to porihtali preko štang "po zraku".

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 15, 2022 9:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa ima to še smisel počet?

Pred leti, ko se je na dolenjskem v okviru pokrivanja "belih lis" delal razvod optičnega omrežja, sem plačal takrat zahtevano participacijo in dobil cev za vlakno in omarico na fasadi. Kasneje, ko se je pa pojavila ideja, da naredim nek priklop ... sem pa ugotovil, da so vsi ponujeni paketi optike na tistem območju krepko nad cifro, ki bi jo bil pripravljen plačevat mesečno.

Končna rešitev, ki jo imam že par let v uporabi je LTE router in predplačniška SIM. Pokrije vse potrebe, ki jih imam tam.

Druga zgodba je pa v Ljubljani. Takrat še Telekom je pred ohoho leti obljubljal, da je optika na mojem območju v izgradnji in je samo še vprašanje časa, kdaj me bodo lahko priklopili. Stanje glede tega je še po 10+ letih natančno tako, kot je bilo takrat. Vmes je položil fiber T2, pa sem se enostavno prestavil tja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.96
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 15, 2022 10:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Druga zgodba je pa v Ljubljani.....
Ni v Grosuplju nič drugače, par let nazaj so za T2 že risali po asfaltu, kje naj bi potekala optika, vendar je občina to preprečila (direktor občinske uprave je imenovan procentek, oziroma po novem kar DDV).
In tako v centru Grosuplja, v naši ulici, ni optike! in tudi nič ne kaže, da bi bila kmalu Brick wall

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 903
Aktiv.: 5.52
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 16, 2022 12:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Pa ima to še smisel počet?

Pred leti, ko se je na dolenjskem v okviru pokrivanja "belih lis" delal razvod optičnega omrežja, sem plačal takrat zahtevano participacijo in dobil cev za vlakno in omarico na fasadi. Kasneje, ko se je pa pojavila ideja, da naredim nek priklop ... sem pa ugotovil, da so vsi ponujeni paketi optike na tistem območju krepko nad cifro, ki bi jo bil pripravljen plačevat mesečno.



Mi nismo nič plačali. Edino, kar so od začetka zahtevali, da moremo bit telekomovi naročniki. Ker mi pa ta operater ni odgovarjal, sem poklical inšpekcijo na AKOS in stvar je bila takoj rešena. Enih 5 primerov v naši vasi sem imel z inšpekcijo. Zaenkrat vse deluje BP.

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
airwolf
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Maj 2008 17:17
Prispevkov: 2053
Aktiv.: 10.65

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 16, 2022 7:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ravno včeraj sem dobil tole v nabiralnik.
Da TS obvešča da bo na področju kjer živim napeljal optiko brezplačno.
No ko sem šel brati drobni tisk me je minilo.
Vse bi moral prenesti k njim vključno z mobilnimi telefoni.

Bom pa malo vprašal na tržni inšpektorat in AKOS kaj je z tem, ker optika do hiše je + pri prodaji.

_________________
LP Gašper
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 16, 2022 8:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi pri nas Telekom pogojuje priklop optike s prehodom na njihove pakete...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.92
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 16, 2022 8:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri nas je pa optično omrežje občinsko in od nobenega od operaterjev ... isto takrat v sistemu odpravljanja belih lis.

Se pa pozna dodatne 3€/mesec nad ceno paketov operaterjev za distribucijski center in najem/vzdrževanje omrežja OŠO, kar se mi zdi še ok cena, če to pomeni da ni omrežje v lasti nobenega od operaterjev.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1324
Aktiv.: 11.92
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 16, 2022 8:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GUMY je napisal/a:
Tudi pri nas Telekom pogojuje priklop optike s prehodom na njihove pakete...


Kje? na Bledu?

Jaz sem pred 2 leti vzel optiko GPON ki je telekomova, ampak paket sem vzel od T-2, tako da to ni bilo pogojeno, kvečjemu želja... letos ni nič drugače, informativno sem kot potencialni novi naročnik povpraševal pri vseh, na koncu sem zapustil T-2 in spet pristal pri Telemachu na njihovem kablu, priključek 1000/100Mbit in deluje... internet je vedno deloval, TV vmesnik EON je pa poden od podna, štorast in hrvaški, k sreči me TV ne zanima kaj dosti, gledam bolj redko in mi je vseeno.

Pogojevanje za priključek, da vzameš njihov paket je nezakonito, tako da podpišeš pogodbo in jo potem storniraš skupaj s prijavo na AKOS, potem pa vzameš paket operaterja, ki ima primerno ponudbo. Telekom je po zakonu dolžan optični priključek dati v najem vsem konkurenčnim operaterjem.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 16, 2022 8:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vidim in čitam, da so povsod skoraj enaki problemi. Pri nas v naselju v SG so že pred dolgimi leti hodili od hiše do hiše in ponujali optiko. Do danes še nič. In ja, tudi takrat so pogojevali s prenosom vsega na Telekom.
In zakaj ni optike? Ker so v času renovacije državne ceste (pred 8+ leti) položili tudi cevi za optiko, naredili pa niso niti enega jaška s povezavo na parcele. Sedaj pa, vsaj kolikor mi je znano 'cestarji' ne pustijo razkopati in narediti jašek.
Ironija vsega - nekateri operaterji še vedno oglašujejo, da lahko priklopijo na optiko. Pa jim ne morem dopovedat, da to ne gre. So mi iz T2 že dvakrat poslali SMS, da žal ni možnosti priklopa na optiko, na svoji strani pa še vedno podatek, da je to možno.

Morda pa stvar ni samo na strani operaterjev, so verjetno vpleteni še druge službe...

Moje razmišljanje, ki pa morda ni pravo. Zakaj ni samo en lastnik omrežja, koristijo pa ga vsi ponudniki storitev.
V SG je sedaj v izgradnji novo naselje in ko sem malo povprašal kako bo z optiko, sem dobil odgovor, da bosta dva izvajalca položila optiko. Nisem pa preverjal ali je to res. Hmm...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.41

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 16, 2022 9:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Huh, zanimive izkušnje in hvala za napotke.

Pri nas gre optika 100 m stran po glavni cesti čez trg. Nekako bi jo bilo treba spraviti do naselja in potem naprej do objektov.
V mestu se tudi vidi, da so priključeni večinoma objekti, ki so ob cesti in tisti, kjer so se obnavljale ceste ulic, pa so začuda še to uredili.

Malo bo treba nekako urgirati. S tem se obstransko v mislih ukvarjam že odkar gradim hišo in v kratkem se bom preselil in mi tale klasični priključek počasi več ne bo zadostoval.

Bom poizkusil malo podregati na mestno skupnost in potem naprej. Če ne drugače, se bomo morali v naselju pa malo organizirati, da nam od glavne ceste do naselja tole izvedejo.

Kot rečeno v prvi objavi se pa še vedno priporočam za kakšne dodatne izkušnje, kako je kdo drug pospešil izgradnjo na svojem področju. Kontakti, postopek, itd. Vse pride prav. Nekaj je že bilo povedano, če bo še kaj, pa super.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dober_Dan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Mar 2022 20:13
Prispevkov: 30
Aktiv.: 1.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 16, 2022 11:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lokacija Ljubljana, leto 2021
Najprej desetletja ni možno, potem je planirano naslednje leto ... itd
Potem najdeš karto, da je nekaj bližnjih sosedov že priklopljenih.
Išči v iskalniku: Dostopnost optičnega omrežja
Od najbližjega soseda, v vrstni hiši izveš, da jo je on priklopil pred nekaj meseci.
Telefoniram operaterju. Prvi odgovor ni možno.
Povem, da jim ne verjamem, ker se je sosed s katerim imamo skupno steno, priklopljen.
Potem mi dajo kontakt nekega terenskega tehnika, ki da nekaj upanja.
Povežemo se še z dvemi bližnjimi sosedi ...
Damo soglasje, da se cevi potegne čez privat vrtove ... ker bi domnevno
operater sicer moral kopati po cesti.
Imam občutek, da se ne bi premaknilo, zato sem naročil operaterjev paket ...
Potem se začne premikati.
Vse izvajajo podizvajalci, s katerimi se je potrebno usklajevat glede poteka del in
domnevam, da zato, da operater ne prevzema nobene odgovornosti.
Prvi kopljejo, drugi potegnejo vlakno, tretji omarico, četrti dozo v hiši.
Traja vsaj nekaj tednov. Operater samo priključi modem na koncu.
Če povzamem z nekaj ironije - v osnovi priklop optike ni možen
Domnevno je za uspeh treba uporabiti
a) pravni pritisk
b) politični pritisk
c) veze in poznanstva
d) kompromis/kapitulacija (soglasje, naročilo paketa)
PS Na agenciji je zaposlen moj bližnji sorodnik, kar pa ni nič pripomoglo.. Brick wall
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 16, 2022 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Telekom pač proba dobiti čim več ljudi na svoje pakete ob menjavi iz bakra na optiko.

Tudi priklop drugih operaterjev je otežen oz. traja vsaj kak mesec dlje, kot pa če bi bil TS naročnik. Do zadnjega dne odlašajo. Poslužujejo še podlih praks, od zavajanja dalje, do "groženj" tipa ne boste dobili optike, ali plačali boste ko nori za priklop ipd.

Ena opcija je čakanje in obvestilo trenutnemu operaterju, naj pripravi vse za prehod na optiko, saj poteka izgradnja.

Druga opcija je naročilo paketa pri telekomu brez vezave in nato odjava ter prehod na optiko iz bakra.

Tretja opcija je prehod na TS, če vam to odgovarja.


Skratka tu je treba biti kar z debelo kožo, ker te lahko žejnega peljejo čez vodo, če nisi TS stranka.

Citiram:
Končna rešitev, ki jo imam že par let v uporabi je LTE router in predplačniška SIM. Pokrije vse potrebe, ki jih imam tam.

Druga zgodba je pa v Ljubljani. Takrat še Telekom je pred ohoho leti obljubljal, da je optika na mojem območju v izgradnji in je samo še vprašanje časa, kdaj me bodo lahko priklopili. Stanje glede tega je še po 10+ letih natančno tako, kot je bilo takrat. Vmes je položil fiber T2, pa sem se enostavno prestavil tja.


In zakaj nimaš potem doma in na vikendu LTE modema, po možnosti istega in ga voziš s sabo? Zakaj doma optika? Veš, koliko bi prihranil ...

Glede na to, da imaš vikend, ki stane €€€ in je luksuz in breme, kakorkoli obrneš, gorivo LJ-drugi konec SI tudi stane nekaj, potem pa prihraniš koliko? 250 € na leto, zato ker ne uporabljaš optike? Ne vem no, meni se zdi to pač neumnost, ker ni noben prihranek glede na vse ostale stroške.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 16, 2022 1:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
In zakaj nimaš potem doma in na vikendu LTE modema, po možnosti istega in ga voziš s sabo? Zakaj doma optika? Veš, koliko bi prihranil ...

Glede na to, da imaš vikend, ki stane €€€ in je luksuz in breme, kakorkoli obrneš, gorivo LJ-drugi konec SI tudi stane nekaj, potem pa prihraniš koliko? 250 € na leto, zato ker ne uporabljaš optike? Ne vem no, meni se zdi to pač neumnost, ker ni noben prihranek glede na vse ostale stroške.

Na tako provokativno vprašanje je težko dat pameten odgovor. Kaj misliš, zakaj?

A je res tako nelegitimno, če bi želel kombinirat eno in drugo lokacijo? Zakaj bi na dveh koncih plačeval televizijo, če nikoli ne pridem v situacijo, da bi TV gledal na obeh koncih istočasno? Pa verjetno nisem edini s podobnimi željami. A bi bilo res operaterjem tako težko spravit skupaj nek paket, vezan na naročnika, ki bi bil lokacijsko fleksibilen? No, odgovor je na dlani ... dokler imajo dovolj ovčk tvojega tipa ni razloga za razmišljanja v to smer. Lupiš pač, dokler gre. Računam, da se bo v bližnji prihodnosti zadeva spreminjala ... verjetno ni več daleč čas, ko bo optika prav tako obsolete, kot je baker/parica za ta namen. Ostalo glede luksuza in bremen ... pa niti ni vredno komentarja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 16, 2022 2:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Isto bi lahko rekel za vodovod, plin, elektriko ... nekako ne pije vode. In dvomim, da se bo kaj drastičnega spremenilo.

Optika obsolete? Kdaj? In kaj jo bo nadomestilo po tvoje?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group