www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Youtube - repair
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 19, 2022 2:23 pm    Naslov sporočila: icon_shocked Youtube - repair Odgovori s citatom

Nimamo nekega posebnega foruma na temo obnov - no pa pišimo v to sporočilo.

***klik*** ne vem sicer kak suport je od zadaj, ampak glede na to, da da zna držati orodje v rokah punaca obvlada Shocked Applause

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ecobra
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Jun 2014 14:16
Prispevkov: 310
Aktiv.: 2.60
Kraj: Radeče

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 19, 2022 4:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obvlada !!!
Na hitro sem si pogledal njeno delo.
Ampak pri nekaterih opravilih bi se vprašal o primernosti postopkov. Sploh pri nameščanju ležajev- nikar s kladivom nad nov ležaj. Ležaje pogreješ na 110C in ga natakneš na gred brez kladiva. Tudi pri nameščanju jermenice nikar s kladivom. Gred ima izvrtino z navojem, tako si lahko pomagaš z navojno palico pri nameščanju.
Pred tem ni ravno pazila pri vstavljanju rotorja v stator, pri čemer hitro poškoduješ navitje in vse delo je zaman.
Na koncu, ko motor obratuje, mi zvok deluje kot star diesel. Elektromotorji v praznem teku niso glasni, če že so, je nekaj narobe z ležaji oz z vezavo.
Toliko mojih 5 centov.
l.p.

_________________
Luna sije, pa ne greje.
Piška pije, pa ne šči...
Uzdaj se use i svoje kljuse.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.61

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 19, 2022 7:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ecobra je napisal/a:
Sploh pri nameščanju ležajev- nikar s kladivom nad nov ležaj


Je pa vseeno naredila pravilno
Na gred po notranjem obroču Applause

Drugače pa, če bi moji fantje tako delali, jim ušesa navijem
Z razdiranjem vred

_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.20
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 20, 2022 7:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa lakiranje (izolacija) navitja je itak brez veze ???
Shame on you

_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.10

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 20, 2022 7:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ampak stružnica je pa zanimive barve: https://youtu.be/kVBwVwEVmHs?t=734
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 20, 2022 7:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

napetost je napisal/a:
Pa lakiranje (izolacija) navitja je itak brez veze ???
Shame on you


Ne vidim, da bi bilo kaj narobe. Vsi garažni elektromehaniki tako lakirajo navitje. Uporabljajo dvokomponentne oz na zraku sušeče lake. Za te ne potrebuješ peči.
Sam sem se učil previjati elektromotorje v šoli (RŠC Velenje) Prakso smo imeli v EKO. Dijaki smo previjali v glavnem motorje od pralnih strojev. Lakirali smo jih tako, da smo cel motor potopili v lak. Motor je šel potem v peč.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.20
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 20, 2022 10:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
napetost je napisal/a:
Pa lakiranje (izolacija) navitja je itak brez veze ???
Shame on you


Ne vidim, da bi bilo kaj narobe. Vsi garažni elektromehaniki tako lakirajo navitje. Uporabljajo dvokomponentne oz na zraku sušeče lake. Za te ne potrebuješ peči.
Sam sem se učil previjati elektromotorje v šoli (RŠC Velenje) Prakso smo imeli v EKO. Dijaki smo previjali v glavnem motorje od pralnih strojev. Lakirali smo jih tako, da smo cel motor potopili v lak. Motor je šel potem v peč.


Si bom moral vzeti čas in cel video pogledat.
Sem malo preskakoval pa mi je lakiranje zgleda ušlo

_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.64

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 24, 2022 11:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Delaj s tem kar imaš. Pri segrevanju na 100 stopinje celzija me zanima, če bo zaprt ležaj še zaprt in bo mast tam kjer mora biti?
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.55
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 24, 2022 1:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Punca je dobra, ampak kladivo vse preveč uporablja. Glede na to, kako je nabila gor jermenico dvomim, da bo motor dolgo delal, ker je ranila ležaje
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3172
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 26, 2022 1:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ecobra je napisal/a:
Na koncu, ko motor obratuje, mi zvok deluje kot star diesel. Elektromotorji v praznem teku niso glasni, če že so, je nekaj narobe z ležaji oz z vezavo.

Najbrž bo držalo, ampak zvok zelo verjetno prihaja iz agregata. Na koncu se elektromotor ustavlja, zvok pa je skoraj nespremenjen.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ecobra
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Jun 2014 14:16
Prispevkov: 310
Aktiv.: 2.60
Kraj: Radeče

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 26, 2022 2:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

napetost je napisal/a:
Pa lakiranje (izolacija) navitja je itak brez veze ???
Shame on you

Lakiranje izolacije je potrebno zaradi utrditve navitja v utorih in samih glav navitja. Se je zgodilo, da je začetnik preizkusil motor brez da bi ga zlakiral pri tem je potegnilo žice iz utorov in razmetalo glave navitja.
brezomenko je napisal/a:
Pri segrevanju na 100 stopinje celzija me zanima, če bo zaprt ležaj še zaprt in bo mast tam kjer mora biti?Shame on you

100 stopinj C ne bo škodovalo večini krogličnim ležajev z jekleno kletko, v navodilih je navedeno, da se ne sme prekoračiti 120 stopinj C. Res pa za nekatere specialne ležaje se uporablja nižja temperatura za montažo. Pišem za standardne asinhonske motorje od 0.75kW do 250kW moči. Tak indukcijski grelnik ležajev uporabljamo za montažo ležajev.
l.p.

_________________
Luna sije, pa ne greje.
Piška pije, pa ne šči...
Uzdaj se use i svoje kljuse.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3369
Aktiv.: 15.75
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 26, 2022 11:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

a so danes čisto znoreli z reklamami na Youtube, ali je z mojim Win 10 prenosnikom kaj narobe ? Bruskete Mareti, Iberogast, Sayos,... 70/30; 30% video ki ga hočem gledati, 70% Bruskete Mareti, Iberogast, Sayos,...
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.01
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2022 7:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

adblock si inštaliraj v brskalnik, pa bo mir.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.19
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2022 8:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ecobra je napisal/a:
brezomenko je napisal/a:
Pri segrevanju na 100 stopinje celzija me zanima, če bo zaprt ležaj še zaprt in bo mast tam kjer mora biti?Shame on you

100 stopinj C ne bo škodovalo večini krogličnim ležajev z jekleno kletko, v navodilih je navedeno, da se ne sme prekoračiti 120 stopinj C. Res pa za nekatere specialne ležaje se uporablja nižja temperatura za montažo. Pišem za standardne asinhonske motorje od 0.75kW do 250kW moči. Tak indukcijski grelnik ležajev uporabljamo za montažo ležajev.
l.p.

Zanimiv grelec. Nazadnje sem menjal ležaj na avtomobilu z zamrzovalnikom in pečico. Brez preše in 5 kilskega kladiva. Prejšnjega mi je menjal mehanik s prešo in je postal glasen v dobrem letu. Vprašanje je, ali je bil ležaj slabe kvalitete ali pa ponesrečena montaža. Ker drugi ležaj je pa še sedaj ok in sta bila kupljena v kompletu. Vsekakor pa verjetno bolj škodi nepravilna montaža kot pa gretje ležaja na 100°.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 27, 2022 9:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

brezimenko je napisal/a:
Delaj s tem kar imaš. Pri segrevanju na 100 stopinje celzija me zanima, če bo zaprt ležaj še zaprt in bo mast tam kjer mora biti?


Sam uporabljam kar običajen kohar. Na najnižji stopnji segreje tam do 110°C.
V svoji delovni dobi, ko sem še delal v lesni industriji sem zamenjal veliko ležajev. V glavnem na motorjih z visokimi obrati od 12 000 do 25 000 o/min. Tak ležaj ni smel "videt" kladiva. V glavnem smo ležaje nameščali s segrevanjem. Imeli smo tudi nekaj pripomočkov za stiskanje. No, na "navadnih" motorjih smo kak ležaj tudi nabili. Imeli smo postružene razne cevi, tako da se je nabijalo po srednjem obroču. Včasih je bilo namreč potrebno najprej namestiti v ohišje potem pa na os. Tam se običajno ni dalo segrevati.
Pri sestavljanju pa se je običajno uporabljalo plastično ali bakreno kladivo. S slednim ni bilo neke škode, če si tudi na rahlo udaril po osi.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group