www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zgodovina hišnih elektroinštalacij v Sloveniji
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2022 5:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Termin "avtomatska varovalka" v smislu delovanja kot je uporabljeno v tej temi je napačen Exclamation
V bistvu gre za inštalacijski odklopnik, lahko bi rekli tudi varovalka, ki se jo lahko resetira.

Če je omenjena avtomatika (avtomatsko, avtomatska, ... ) pomeni, da se nekaj naredi samodejno. V primeru varovalke, bo avtomatično ob prekoračitvi toka, le ta izklopila tudi če je navadna taljiva varovalka.
Praviloma bi avtomatska varovalka po nekem času vklopila nazaj in take varovalke tudi obstajajo... samo to so avtomatske varovalke. Inštalacijski odklopniki, bimetalne in/ali kratkostične zaščite imajo funkcijo avtomatskega izklopa, ponovni vklop se naredi ročno.

Če smo natančni, tudi taljiva varovalka je potem lahko avtomatska varovalka, ker avtomatsko izklopi...

Seveda obstajajo tudi mehanske varovalke, ki so v bistvu inštalacijski odklopniki in se jih lahko montira v navoj E27 v podnožje klasičnih keramičnih taljivih varovalk.


Glede inštalacij pa, na začetku so bile hiše precej lesene, AB plošč ni bilo, stropi so bili leseni. Ker umetnih materialov še ni bilo, so bile cevi kovinske, razvodnice in doze za stikala prav tako, znotraj izolirane z bitumensko lepenko. Doma imamo v hiši še nekaj ostankov stare inštalacije, žice aluminij, okrog guma in bombažno pletivo, nekaj takega, se mi zdi. V nekaj sobah sem pustil stropno luč še preko teh dveh originalno napeljanih žic, ker nisem želel posegati v omet stropa, ki je ometan na lesen strop... vse ostalo je novo, na novo napeljano. Nekdaj so bila stikala vrtljiva v sosednji hiši je še vse originalno, so ta stikala še vedno tam, vtičnic je zelo malo.

PMO je zunaj na fasadi, omarica z inštalacijskimi odklopniki notri za pritličje in naprej v 1. nadstropje kjer je svoja omarica in v garažo, kjer imam delavnico, imam svojo omarico. Za obe dodatni omarici imam še števce v vlogi odštevalnega števca. Da mi deluje tarifa na "odštevalnih števcih, je bilo prvotno vzeto iz stikalne ure direktno, se mi zdi, po montaži elektronskega števca zunaj pa je dodan PR rele in kontakte tega releja lahko prosto uporabljam.

V 70. letih so precej uporabljali PPR kable, ni bilo treba štemat kanalov v zid, je bilo samo pokrito z malto. Zelo hitro v tistem času so se pojavile rebraste cevi in napeljava posameznih žic v te cevi. Barva nima neke posebne vloge, lahko so oranžne ali sive, danes obstajajo še rumene, modre, črne, zelene, najbrž še kakšna barva...
V zadnjem času opažam, da mnogi inštalaterji opuščajo rebraste cevi in napeljujejo NYM-J kable... za moj okus je to korak nazaj v smer PPR kablov. Ja, je lahko ena prednost, če razvodnice niso uporabljene, ima lahko res popolnoma vsak tokokrog svoj inštalacijski odklopnik, no, tako naj bi menda tudi bilo po standardu sedaj. Če ima vsak tokokrog svoj kabel napeljan v omarico, je to lahko že priprava na pametno hišo oziroma inštalacijo...

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2541
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2022 9:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
O, super. Hvala za tole. Bom ob naslednji menjavi rekel, da mi to speljejo ven.


Imaš pa tudi tole rešitev.

https://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=48089
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3234
Aktiv.: 33.08

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2022 12:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hm, sem pa mislil, da se VT/NT v tem času dinamično preklaplja glede na trenutno stanje porabe/proizvodnje. To je potem še vedno statično ?

Aja, hvala za link.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2541
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2022 12:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še vedno je MT vsak dan od 22h do 6h ter cel dan ob sobotah, nedeljah in praznikih.

VT je pa vse ostalo. Torej od 6h do 22h, vsak dan, razen vikendov in praznikov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.39

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2022 1:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
Barva nima neke posebne vloge, lahko so oranžne ali sive, danes obstajajo še rumene, modre, črne, zelene, najbrž še kakšna barva...

A niso sive samogasne? Naj bi jih uporabljali pri inštalacijah v ostrešju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2022 5:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, res je, naj bi bile, oranžne pa za v beton, za v ploščo... ampak za v beton mi je sosed prinesel ene dvoplastne iz Nemčije, siva barva... tudi če jo pohodiš na rob armature, se ne stisne.

Kakor koli, samougasna ali ne, če je vbetonirana ali vzidana, ne bo kaj dosti gorela, če ni zraka, enako se nima kaj vžgati, če je cev v stiku z negorljivim materialom.

Za podstrešje ali v ostrešju si jaz ne upam dat plastičnih cevi, zato sem uporabil kovinske cevi PEŠL

http://www.euro-m.si/pdf/Zascitne-cevi.pdf

V te cevi pa kabel NYM-J 5x1,5mm2 da imam dovolj žic, tudi če gre za navadno stropno luč. No, druge inštalacije po podstrešju itak nimam, ker so stropi leseni, je samo za 4 sobe napeljana stropna luč nad spodnjimi deskami pod kleščami, čeznje toplotna izolacija in še 1x deske za tla na podstrešju.

Zakaj kovinske cevi?
Nikoli ne veš kdaj se morebitnim glodvcem malce utrga zaradi lakote ...

Nekje drugje pod ostrežjem oziroma zelo blizu, ko sem napeljal plastične cevi sem pazil na vsak cm cevi, da nikjer ni v stiku z lesom, da je vmes vsaj 2cm malte.

V vseh teh primerih, ko gre inštalacija za razsvetljavo po lesu ali v bližini, so inštalacijski odklopniki 6A.

Uh, skoraj bi pozabil, približno 150cm cevi mi gre še v tleh podstrešja, to sem vtisnil v debelejšo plast svežega cementnega lepila in ga naslednji dan še prelil, tako da so cevi zalite vsaj 2cm iz vseh strani, fasadna mrežica po 2x spodaj in zgoraj.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1786
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Čet Jul 28, 2022 6:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
Ena zanimivost: z očetom sva vgradila kontaktor, preko katerega je priključenih nekaj večjih porabnikov (bojler, pralni stroj), krmilil ga je pa signal iz stikalne ure, ki je preklapljala VT/NT.

Kakšen bojler pa imaš?

Tole nočno "filanje" je namreč uporabno pri kakšnih zalogovnikih.

Pri manjših bojlerjih pa je najbolj pomembno kdaj se tuširaš, ker ga takrat praktično izprazniš, potem pa kar nekaj časa traja, da se segreje.

Dnevno umivanje rok itd.. se praktično ne pozna kaj dosti pri porabi, ker bojler samo malce dogreva in je poraba v tem primeru relativno majhna.

Sem pravkar vgradil en manjši bojler preko Shelly PM, pa se malce igram in gledam kaj dogaja.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ivanusab89
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 30 Avg 2021 17:42
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.19

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 29, 2022 10:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja mišljeno je bilo inštalacijski odklopnik, kot novejši nadomestek starih taljivih varovalk. Sicer pa hvala za natančno opisano izvedbo inštalacij v preteklosti. Tudi meni se zdi to direktno polaganje NYM-J kablov direktno v omet korak nazaj. Prav tako se mi ne zdi praktično pri teh kablih povezava med menjalnimi ali križnimi stikali in lučjo, saj so potem uporabljeni modri in zeleno-rumeni vodniki kot fazni.

v.j. je napisal/a:
Termin "avtomatska varovalka" v smislu delovanja kot je uporabljeno v tej temi je napačen Exclamation
V bistvu gre za inštalacijski odklopnik, lahko bi rekli tudi varovalka, ki se jo lahko resetira.

Če je omenjena avtomatika (avtomatsko, avtomatska, ... ) pomeni, da se nekaj naredi samodejno. V primeru varovalke, bo avtomatično ob prekoračitvi toka, le ta izklopila tudi če je navadna taljiva varovalka.
Praviloma bi avtomatska varovalka po nekem času vklopila nazaj in take varovalke tudi obstajajo... samo to so avtomatske varovalke. Inštalacijski odklopniki, bimetalne in/ali kratkostične zaščite imajo funkcijo avtomatskega izklopa, ponovni vklop se naredi ročno.

Če smo natančni, tudi taljiva varovalka je potem lahko avtomatska varovalka, ker avtomatsko izklopi...

Seveda obstajajo tudi mehanske varovalke, ki so v bistvu inštalacijski odklopniki in se jih lahko montira v navoj E27 v podnožje klasičnih keramičnih taljivih varovalk.


Glede inštalacij pa, na začetku so bile hiše precej lesene, AB plošč ni bilo, stropi so bili leseni. Ker umetnih materialov še ni bilo, so bile cevi kovinske, razvodnice in doze za stikala prav tako, znotraj izolirane z bitumensko lepenko. Doma imamo v hiši še nekaj ostankov stare inštalacije, žice aluminij, okrog guma in bombažno pletivo, nekaj takega, se mi zdi. V nekaj sobah sem pustil stropno luč še preko teh dveh originalno napeljanih žic, ker nisem želel posegati v omet stropa, ki je ometan na lesen strop... vse ostalo je novo, na novo napeljano. Nekdaj so bila stikala vrtljiva v sosednji hiši je še vse originalno, so ta stikala še vedno tam, vtičnic je zelo malo.

PMO je zunaj na fasadi, omarica z inštalacijskimi odklopniki notri za pritličje in naprej v 1. nadstropje kjer je svoja omarica in v garažo, kjer imam delavnico, imam svojo omarico. Za obe dodatni omarici imam še števce v vlogi odštevalnega števca. Da mi deluje tarifa na "odštevalnih števcih, je bilo prvotno vzeto iz stikalne ure direktno, se mi zdi, po montaži elektronskega števca zunaj pa je dodan PR rele in kontakte tega releja lahko prosto uporabljam.

V 70. letih so precej uporabljali PPR kable, ni bilo treba štemat kanalov v zid, je bilo samo pokrito z malto. Zelo hitro v tistem času so se pojavile rebraste cevi in napeljava posameznih žic v te cevi. Barva nima neke posebne vloge, lahko so oranžne ali sive, danes obstajajo še rumene, modre, črne, zelene, najbrž še kakšna barva...
V zadnjem času opažam, da mnogi inštalaterji opuščajo rebraste cevi in napeljujejo NYM-J kable... za moj okus je to korak nazaj v smer PPR kablov. Ja, je lahko ena prednost, če razvodnice niso uporabljene, ima lahko res popolnoma vsak tokokrog svoj inštalacijski odklopnik, no, tako naj bi menda tudi bilo po standardu sedaj. Če ima vsak tokokrog svoj kabel napeljan v omarico, je to lahko že priprava na pametno hišo oziroma inštalacijo...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.52
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 29, 2022 1:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam sem imel "zanimivo" težavo ob prenovi stare hiše z velbanimi stropovi. Štromar je hotel brezglavo štemat kanal za novo cev v njih, čeprav so bile na idealnem mestu že lepo v fugah med opekami stare kovinske cevi. Sem ga moral prav naterat, da je nov NYM-J kabel potegnil kar skozi njih, pa še stare vodnike (alu s tekstilno izolacijo) je lahko uporabil kot predvlek.
Skratka, če me ne bi bilo zraven bi utegnil imeti podrt strop namesto nove napeljave...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.09
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 29, 2022 4:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ivanusab89 je napisal/a:
Prav tako se mi ne zdi praktično pri teh kablih povezava med menjalnimi ali križnimi stikali in lučjo, saj so potem uporabljeni modri in zeleno-rumeni vodniki kot fazni.


To je največja napaka. Za križna stikala je bolje uporabiti neke druge barve žic in ne modro in rumeno - zeleno. Ko nekdo po letih nekaj dodeluje ali razkapa doze, potem pa več neveš kaj je faza, kaj nula in kaj zemlja. Ravno take šlamparije z kabli so delali elekričarji pred 30-imi leti. Pa da še ne omenim onih ploščatih kablov in vmes z žeblji fiksirani.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 29, 2022 8:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ivanusab89 je napisal/a:
Tudi meni se zdi to direktno polaganje NYM-J kablov direktno v omet korak nazaj. Prav tako se mi ne zdi praktično pri teh kablih povezava med menjalnimi ali križnimi stikali in lučjo, saj so potem uporabljeni modri in zeleno-rumeni vodniki kot fazni.


Nobenega problema, če se uporabi 5 ali več žilni NYM-J kabel... modra je rezervirana za ničlo, rumeno-zelena pa za PE oziroma zemljo.

Dovoljeno je, seveda na obeh straneh kabla, da se na žice natakne bužirka ustrezne barve, tako bo vsak vedel, da je "napačna" barva tako prebarvana in je žica uporabljena za določen namen.
Še vedno obstaja nerodnost, če bi tak kabel, ki ima žice "prebarvane na obeh straneh, prerezal in želel narediti odcepe ... ampak tega se je treba izogibati.

Recimo 5 žilni NYM-J kabel ima:
rumeno-zeleno
modro
črno
rjavo
sivo

NYM-J kable velikokrat vlečejo po luknjah v opeki, tako da niti ne štemajo kaj dosti, le med opeko malo poštemajo malto in vlečejo kable skozi opeke, to je v vertikali. Kaj pa horizontalno? niti ne vlečejo po zidu, gre več ali manj vse po tleh pod estrihom skupaj z drugimi inštalacijami: vodovod, centralna, odtoki, ...


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tlogar
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2015 16:57
Prispevkov: 189
Aktiv.: 1.71

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 31, 2022 9:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mene pa zanima razlika med kablom in posameznimi vodniki. Videl sem že da nekateri po ceveh v hišnih inštalacijah vlečejo kable. Sam sem do sedaj vedno vlekel žice. Zanima me v čem je prednost (če je) v kablih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3353
Aktiv.: 16.97

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 31, 2022 10:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim da bi ne glede na barve žic vsakdo pred predelavo instalacije moral preveriti funkcijo VSAKE žice. V izogib težavam v prihodnosti. Vsakdo od nas je gotovo že srečal svašta. tudi pri meni ni vse "baj de buk".

Osebno mišljenje, v vzidanih ceveh imam raje žice (če gre na novo, barve klapajo), v nadometnih zadevah nujno kabel (barve kot pač imaš - mea culpa). Pač moja navada.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 908
Aktiv.: 5.52
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 31, 2022 4:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na kratko: Hiša zgrajena 1950. Adaptacija 1983. Do omarice pride faza in nula. Po hiši se vse skupaj na "čuden način" razdeli po 3 žilnem črnem ploščatem kablu. Varovalke so na "gvint".

Števec je podoben temu https://www.elektro-ljubljana.si/Portals/0/Dokumenti/Navodila/Navodila_ME38X_MT38X.pdf

Za modro tipko sem prebral za kaj je, za tistem pokrovčki je pa še ena oranžna. Kakšno funkcijo ima ta?

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2541
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 31, 2022 7:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vili, seveda upam da si ozemljil tudi te kovinske cevi in morebitne kovinske doze.

V UK so malo mahnjeni na kovino in imajo kar veliko kovinskih cevi v inštalacijah in tam so standardi za to kar strogi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group