www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zgodovina hišnih elektroinštalacij v Sloveniji
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ivanusab89
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 30 Avg 2021 17:42
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.19

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2022 11:29 am    Naslov sporočila:  Zgodovina hišnih elektroinštalacij v Sloveniji Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Če slučajno že obstaja kakšna taka tema jo lahko prilepite sem, sicer pa me na splošno zanima kdaj približno se je začelo napeljevati elektriko po hišah v Sloveniji, kaj se je izumilo/spreminjalo/dodajalo po desetletjih itd, kako so bile narejene inštalacije? Če imate pri sebi kakšno sliko je seveda dobrodošla.

Na primer:
hiša letnik 1700, elektroinštalacije verjetno okrog 1950 - črne (smolnate?) cevi, plehnate 60mm doze, črne žice iz pletene izolacije, nekatere tudi alu, dva vodnika, ničenje, navadne keramične varovalke, brez menjalnih stikal za luči

stanovanje okrog 1960 - črne (smolnate?) cevi, plehnate 60mm doze, dve žice, ničenje, navadne keramične varovalke

hiše okrog 1975 - nekje cevi nekje pa ppr kabli, plastične 60mm doze, ničenje, glavno stikalo, navadne keramične varovalke

hiša okrog 2000 - oranžne cevi, modularne plastične doze, tn-c-s sistem, glavno stikalo, avtomatski odklopniki, KZS stikalo za kopalnico

prenovljeno stanovanje 2022 - oranžne cevi, tn-c-s sistem, glavno stikalo, avtomatski odklopniki, 30mA FID za celo stanovanje

Kdaj so povsod začeli dodajati še ločeno ozemljitev oziroma 3 vodnike do vtičnic?
Kdaj so se pojavile prve avtomatske varovalke?
Kdaj se je razvil modularni sistem doz?
Kako so bile inštalacije v Sloveniji narejene še pred 1950?
Nekatere hiše imajo poštemano fasado, ker so verjetno omarico z števcem premaknili na zunanjo stran, kdaj se je to delalo, kako je bilo narejeno prej?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastjan.kamensek
Član
Član



Pridružen-a: Sob 26 Jul 2008 11:04
Prispevkov: 1010
Aktiv.: 5.29
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2022 2:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da malo "dopolnem"...

Hiša narejena leta 1987, že vse v ceveh, plastične 60mm doze, 2 žilna vezava, talilne varovalke (1 omarica za celo hišo).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 06, 2022 8:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hiša narejena 1973. PPR, 3 žice do (večine) vtičnic. FID 300mA, keramične talilne varovalke.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
kemik
Član
Član



Pridružen-a: Pet 01 Avg 2003 1:35
Prispevkov: 128
Aktiv.: 0.58
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 06, 2022 5:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni po dolgem času.

Po pripovedovanju mojega dedka, ko sem pri njemu našel to pripravo in nisem poznal namena. Pred namestitvijo števcev, se je elektrika plačevala po številu utičnic in luči. In mi je dedek pokazal pripravo, po spominu bi rekel, da je bila iz bakelita, ki je imela zgoraj navoj kot žarnica, spodaj navoj za priviti notri žarnico, s strani pa 2 luknji kot vtičnic. V principu 2 cevki, kamor si lahko vklopil vtikač, in tako prihranil pri računu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4580
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 06, 2022 6:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kemik je napisal/a:
Pozdravljeni po dolgem času.

Po pripovedovanju mojega dedka, ko sem pri njemu našel to pripravo in nisem poznal namena. Pred namestitvijo števcev, se je elektrika plačevala po številu utičnic in luči. In mi je dedek pokazal pripravo, po spominu bi rekel, da je bila iz bakelita, ki je imela zgoraj navoj kot žarnica, spodaj navoj za priviti notri žarnico, s strani pa 2 luknji kot vtičnic. V principu 2 cevki, kamor si lahko vklopil vtikač, in tako prihranil pri računu.

To se še dobi in sliši na ima kradlivček.
Jaz sem to kupil, ker v bloku v kleti je bila le luč brez vtičnice

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.90
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 06, 2022 6:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kemik je napisal/a:
Pozdravljeni po dolgem času.

Po pripovedovanju mojega dedka, ko sem pri njemu našel to pripravo in nisem poznal namena. Pred namestitvijo števcev, se je elektrika plačevala po številu utičnic in luči. In mi je dedek pokazal pripravo, po spominu bi rekel, da je bila iz bakelita, ki je imela zgoraj navoj kot žarnica, spodaj navoj za priviti notri žarnico, s strani pa 2 luknji kot vtičnic. V principu 2 cevki, kamor si lahko vklopil vtikač, in tako prihranil pri računu.


Takega smo imeli tudi pri nas, imenovali smo ga "ravbar". Sicer smo imeli že števec za porabljeno elektriko, vendar se je ta "ravbar" s pridom uporabljal, ker ni bilo po hiši dovolj vtičnic.

Kasneje je bila instalacija predelana in narejena s PPR vodniki in je še danes nespremenjena, vtičnice in priključeni aparati so izvedeni z ničenjem.
Kam so pa poniknili "ravbarji" pa ne vem?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 06, 2022 7:19 pm    Naslov sporočila:  Re: Zgodovina hišnih elektroinštalacij v Sloveniji Odgovori s citatom

ivanusab89 je napisal/a:
...
Kdaj so se pojavile prve avtomatske varovalke?
...
Rodil sem se v MB v Hutterjevem bloku, kjer so bile avtomatske varovalke in ZN stikala vgrajena že leta 1940 (kdaj prej ne vem). Instalacija je bila v Bergman ceveh in žice aluminijaste. Ničla je bila tanjša kot fazni vodnik.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 25, 2022 6:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri prenovi naše hiše tam nekje 1995, je električar že vgradil avtomatske varovalke in FID 300mA. In žice že v inštalacijskih ceveh, kot jih poznamo že danes. Po mojem so se avtomatske varovalke in FID-i začeli že konec 80-ih let. Naj me kdo od starih električarjev popravi, če je to že prej obstajalo. S tem, da se je tistega časa delalo prcej šlamparije in se velikokrat čudiš. kako, da to sploh deluje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjango
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Sep 2012 7:56
Prispevkov: 721
Aktiv.: 5.12
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 25, 2022 6:05 pm    Naslov sporočila:  Re: Zgodovina hišnih elektroinštalacij v Sloveniji Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
ivanusab89 je napisal/a:
...
Kdaj so se pojavile prve avtomatske varovalke?
...
Rodil sem se v MB v Hutterjevem bloku, kjer so bile avtomatske varovalke in ZN stikala vgrajena že leta 1940 (kdaj prej ne vem). Instalacija je bila v Bergman ceveh in žice aluminijaste. Ničla je bila tanjša kot fazni vodnik.


Zdaj vidim, da so avtomatske varovalke obstajale že takrat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ivanusab89
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 30 Avg 2021 17:42
Prispevkov: 6
Aktiv.: 0.19

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 26, 2022 12:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vidim da so potem elektrikarji delali zelo različno, nekateri že z FID stikalom, nekateri brez. Prav tako so zgleda, ne glede na to so inštalacijski odklopniki že obstajali, vgrajevali navadne taljive varovalke.

Je bilo to ceneje/bolje, so bili bolj navajeni ali kaj drugega?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 26, 2022 8:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali pa se preprosto ni dobilo robe.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2022 7:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hiša zgrajena okrog 1975. Klasika s talilnimi vložki in ničenje. FID tudi danes nimamo, je pa ročno stikalo za celo hišo. V mansardo imam speljano 3x2,5+N+zemlja, vmes pa lokalno avtomatske varovalke 10A in 16A. Podobno imam v delavnici, le da so 6A in 10A pred razdelilci, ki so razporejeni po vseh treh fazah.

Ena zanimivost: z očetom sva vgradila kontaktor, preko katerega je priključenih nekaj večjih porabnikov (bojler, pralni stroj), krmilil ga je pa signal iz stikalne ure, ki je preklapljala VT/NT. To od zamenjave za elektronski števec ni več v funkciji, saj so tarife daljinsko upravljane in bi moral dodati vmesnik za branje statusa števca.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2022 7:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni treba. Števec ima vgrajen rele, preko katerega lahko spelješ svoj krmilni signal in imaš podatek o fazi.

Problema sta 2.

Števec je plombiran. Tu je treba zaprosit elektro, da ti ga odplombira in poveže tvoj signalni kabel. In elektro distribucija navadno zahteva še, da se vgradi en zunanji rele, da ne bi slučajno prišlo do kakih težav ali manipulacij s števcem. Preko tega releja potem spelješ krmilno fazo za tvoj kontaktor. Ali pa enosmerno napetost, karkoli že imaš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2022 11:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

O, super. Hvala za tole. Bom ob naslednji menjavi rekel, da mi to speljejo ven.
_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 27, 2022 2:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali pa vgradiš stikalno uro. Idealno bi morala poznati tudi praznike.

Sicer pa se kmalu obeta dinamično tarifiranje tako, da bodo tudi zdajšnje stikalne ure in sprejemniki binarnih tarif šli v zgodovino elektroinštalacij. Kaj več pa je že za katero drugo temo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group