www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zgodovina hišnih elektroinštalacij v Sloveniji
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2022 6:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tlogar je napisal/a:
Mene pa zanima razlika med kablom in posameznimi vodniki. Videl sem že da nekateri po ceveh v hišnih inštalacijah vlečejo kable. Sam sem do sedaj vedno vlekel žice. Zanima me v čem je prednost (če je) v kablih.

V tem, da jih je lažje polagati, vsaj na krajše razdalje.
V cev jih enostavno narineš, kar je bistveno krajši postopek, kot pa pri žicah, ki jih moraš vleči s foršpanom.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2022 6:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. je napisal/a:
V zadnjem času opažam, da mnogi inštalaterji opuščajo rebraste cevi in napeljujejo NYM-J kable... za moj okus je to korak nazaj v smer PPR kablov.

No jaz tega ne vidim kot korak nazaj, če veš kaj potrebuješ potem je to elegantna rešitev. To se odlično obnese, ko lastnik sodeluje z arhitektom in se že v naprej natančno ve, kje bo kakšen kos pohištva.
Pa tudi drugače ni problem instalacijo razširiti ali prestaviti iz najbližje razdelilne doze.

Problem nastane, ko lastniki sploh ne vedo, kakšno bo končno stanje, potem pa se na zalogo polage na desetine metrov cevi, ki se na koncu sploh ne uporabljajo.

Ko čez leta prenavljaš instalacijo ti tudi te cevi nič ne pomagajo, ker je običajno cenejše, da ti inštalater vse položi na novo, ker s tem izgubi manj časa, kot pa da išče poti po obstoječih ceveh.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.53
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2022 7:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cevi znajo še kako prav priti.
Telekom se je letos spomnil, da bo bakrene priključke menjal z optiko in če ne bi imel komunikacijskih povezav do stanovanj v hiši speljanih po ceveh, v katerih je bil prostor še za optična vlakna, bi imel danes - pet let po prenovi - v hiši že nekaj deset metrov nadometnih kanalov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2022 8:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sg1 je napisal/a:
Cevi znajo še kako prav priti.
Telekom se je letos spomnil, da bo bakrene priključke menjal z optiko in če ne bi imel komunikacijskih povezav do stanovanj v hiši speljanih po ceveh, v katerih je bil prostor še za optična vlakna, bi imel danes - pet let po prenovi - v hiši že nekaj deset metrov nadometnih kanalov.

Se strinjam, se pa moramo dogovoriti ali gre za debato o elektroinštalacijah ali TK inštalacijah.
Zadeve so namreč med seboj ločene in vsaka ima svojo specifiko.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sg1
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Avg 2013 9:28
Prispevkov: 198
Aktiv.: 1.53
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2022 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus je napisal/a:

Se strinjam, se pa moramo dogovoriti ali gre za debato o elektroinštalacijah ali TK inštalacijah.
Zadeve so namreč med seboj ločene in vsaka ima svojo specifiko.


No ravno v primeru optike bi le to lahko dodal kar v elektroinštalacijske cevi, če ne bi imel druge opcije. Ne vem, če kakšen predpis to prepoveduje (me pa zanima), vem pa da ne bi bilo problemov z motnjami ali nevarnosti zaradi omrežne napetosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2022 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sg1 je napisal/a:
No ravno v primeru optike bi le to lahko dodal kar v elektroinštalacijske cevi, če ne bi imel druge opcije. Ne vem, če kakšen predpis to prepoveduje (me pa zanima), vem pa da ne bi bilo problemov z motnjami ali nevarnosti zaradi omrežne napetosti.

Noben predpis tega ne prepoveduje.
Je pa problem kako to vleči v cev, še posebej če je razdalja daljša.
Običajno moraš vse drate povleči ven in ponovno potegniti skupaj z optiko s tem, da je optika občutljiva na silo vleka in radije krivljenja.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2534
Aktiv.: 13.15
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 03, 2022 9:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Optika za po hiši zdrži uradno 80 N vlečne sile, ter 25 mm je minimalni radij krivljenja. V praksi se jo da pa kar dobro zlorabit in bo še vedno delalo.

Neumno bi bilo, da bi ob prenovi pozabil na cev za optiko, če se že vse razkopava.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 03, 2022 2:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se strinjam, v večini primerov ni problem, če pa so (kot sem zgoraj napisal) razdalje daljše in je vmes še kakšen kot ali dva, potem se pa lahko še kako zaplete. Skratka če moraš foršpan vleč z obema rokama in žice mazat, potem je vprašanje, če bo optika preživela.

Menim pa, da je optika še najmanjši problem, saj gre običajno samo za eno povezavo od zunanjega razdelilnika do strežniške omare. Veliko večji problem so UTP kabli.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group