www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

A1 Ultra 5G
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 25, 2022 6:14 pm    Naslov sporočila:  A1 Ultra 5G Odgovori s citatom

Baje s prvim septembrom A1 starta 5G komercialno. Zanima me, ali ima s tem že kdo kaj izkušenj?

Malo se razgledujem okrog po možnih alternativah T2 optike.

Telekom mi svojo optiko obljublja že kakih 10 let, tako da verjetno iz tega nikoli ne bo nič. T2 mi gre počasi na živce zaradi nekih njihovih stališč ... vezano na statični naslovni prostor V4 in V6, mobilnih prenosnih količin v roomingu, ... Telesmeh pa nekako ni opcija po izkušnji, ki sem jo imel z njihovimi priklopi pri par sorodnikih.

Najraje bi (če) preklopil v celoti ... dostop, televizijo, mobilno telefonijo. Glede televizije in mobilne telefonije me niti ne skrbi, zanima me predvsem, kako se (bo) obnese "internet" v primerjavi z optiko?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 912
Aktiv.: 5.54
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 25, 2022 7:16 pm    Naslov sporočila:  Re: A1 Ultra 5G Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:

Malo se razgledujem okrog po možnih alternativah T2 optike.

Telekom mi svojo optiko obljublja že kakih 10 let, tako da verjetno iz tega nikoli ne bo nič.


T2 optika bi šla, telekomova pa ne, če prav razumem?

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 25, 2022 8:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, T2 optiko imam že verjetno zadnjih 10 let. Pred leti ni bila slaba izbira, v zadnjem obdobju pa stagnirajo in nazadujejo. Motečih je kar nekaj stvari, za katere se mi zdi, da neupravičeno komplicirajo z njimi. Od tega, da IPv4 naslove zaračunavajo, IPv6 pa je "kao" namenjen zgolj podjetjem in mi ga kot domačemu uporabniku odrekajo. Niso fleksibilni v smislu, da bi želel storitve na več lokacijah do neke mere združevati. Mobilna telefonija je glede pokritosti polomija, v roomingu (telekomovem) pa si obravnavan, kot bi bil v tujini, čeprav se voziš po sloveniji. Še bi lahko našteval ...

Telekomu sem poizvedbe o možnosti priklopa pošiljal kar nekajkrat. Vsakič je bil odgovor nekako v smislu "samo što nije" Laughing ... zadnjih vsaj deset let. Ravno odsotnost optike je bil razlog, da sem odpovedal takrat njihov ADSL in prestopil k T2.

Zato kar resno pogledujem k ideji 5G, ki ima (če izpolnjuje nekaj osnovnih predpogojev) odgovore na večino zgoraj navedenih zamer. Bi pa pred prehodom rad slišal vsaj kako mnenje koga, ki je zadevo že preizkusil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.62

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 25, 2022 9:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali za beta testnega uporabnika si se najavil?
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2543
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 25, 2022 9:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

IPv6 na T-2 dobiš brez problema tudi kot fizična oseba. In to zagotovo že kako desetletje. Z Mikrotikom to nastavit ni noben problem. Pošlji mail pa ga dobiš. ipv6@t-2.net

Optika je optika, RF je RF... Zanesljivost veš kakšna je.

Tvoje kaprice so pa malo mimo.

Mobilno telefonijo bi komot prenesel na kakega drugega operaterja brez nacionalnega roaminga. Tega nisi naredil zaradi česa? Nočeš še ene položnice in raje trpiš slabo storitev?

O konvergenci, o kateri sanjaš že dolgo glede tvojega vikenda na katerem imaš tudi optiko pa ne bom nič več rekel.

5G ni čarobna rešitev. Isto bi že sedaj lahko imel na 4G. Če bi hotel.

Na mobilnem tudi ne bo gratis statike v4. Vprašanje če ne boš za CGN, kot to delajo mobilni operaterji. Malo verjetno, da boš imel povsem lasten v4 naslov. IPv6 boš pa dobil. Vprašanje pa kaj dobiš. Upam, da vsaj /56 ali /48. Bog ne daj, da dajejo /64 ali kaj podobnega.

Raje povej, da je T-2 postal drag. Z leti so res dvigovovali cene. In da nimaš nobene cenejše alternative. Tehnično je pa T-2 po moje najboljši v Sloveniji, sploh če si na njihovi optiki. Storitve delajo. Žal pa tako kot povsod, kakovost podpore pada. Vendar pada tudi drugod.

Tule je ena sveža tema:

https://slo-tech.com/forum/t804487
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 6:31 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kako je fino na pamet trolat o nekih teorijah ... realnost je pa taka:


Nazadnje sem preverjal enkrat lansko leto, pa je bilo še enako. Da ostalega, o čemer sem pisal zgoraj niti ne omenjam.

Ja, optika je optika, RF je pa RF. Hudo poučno in informativno. Laughing Čudno, da fibra do ISS-a niso povlekli ... pa še kar na RF-u vztrajajo. Rolling Eyes Sprašujem o konkretnih izkušnjah z implementacijo 5G pri A1, ne pa o nekih teorijah, ki si jih nekje prebral ali pa slišal. In ... en Slo-Tech-ovec, ki ima problem že pri sestavi opreme zame nekako ni neka referenca.

Ostalo se mi ne zdi vredno niti komentirat, ker kotališ buče (spet).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4591
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 7:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ej tudi A1 ni sveta.
Jaz sem z telekoma prešel na A1 (napačna odločitev). Prej je vse delalo kot urca. Ne vem, če sem v 5. letih 2x klical na center. V zadnjem mesecu pa sem imel že 5.klicev na A1.
Začelo se je z nastavitvami, ki jih sam nisem moggel in se nadaljuje z TV, ki je na momente nemogoča za gledanje. Kockanje kot iz časov xDSL...
Pa nisem edini z temi težavami. Izgleda, pa je preveč uporabnikov in oprema ne zmore...
Internet pa dela OK to nimam kaj reči.

Optika je optika, RF je RF. To je lepo povedano. Tudi na ISS bi potegnili kabel, če bi bilo možno sem prepričan Smile

_________________
Lep dan
Simon


Nazadnje urejal/a SimonS Pet Avg 26, 2022 7:45 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4591
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 7:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

brisano
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2543
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 8:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Frenki, kako hudiča bi rad konkretne izkušnje s 5G pri A1, če je to ravno v testni fazi? Pa še to ti niso dovolj prve izkušnje laika na prilepljeni temi. Ti hočeš podrobno analizo RF inženirja o delovanju ali kaj? Ti si tudi smešen.
Ne vem sicer, zakaj imaš optiko že 10 let. Zakaj nisi bil na 3G, 4G? Saj veš, če je RF dober za ISS, je tudi zate. In za vse ostale. Zakaj sploh kabli po celem svetu, če imamo RF? Mimogrede, ISS ima 600 Mb/s link.
Spominjaš me na večino laikov, ki ne vedo nič o tehniki in so jim vsi kabli odveč. Nihče ne bi imel nobenih kablov, ne za internet, TV, ne za polnit telefon, še avte hočejo brezžično polnit. Pa težko jim je sesalec vštekat v vtičnico, raje se z baterijskimi jajci šetajo po stanovanju.

Na T2 lahko najemaš poslovni paket, pa dobiš gratis statiko v4 in še v6, če želiš.

https://www.t-2.net/poslovni

Sicer pa imaš server s statiko in lahko svoje potrebe po statiki na različnih lokacijah preko serverja zapelješ in si neodvisen od dinamičnih IP naslovov in ostalega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.39

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 10:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimiva tema. Tudi sam sem opazil tole A1 Ultra in mi je zanimivo, ter bi rad potestiral, čeprav sem bolj pristaš kabla, seveda.

Odprl sem temo tu pred kratkim, ker se za privat objekt borim za priključek za optiko, pa se vsi izmotavajo. Zdaj sem jih začel malo bolj obletavati, pa bomo videli kaj bo.

V pisarni, ki je v najemu pa nimam veliko vpliva. Imam možnost Telemach-ove "optike", samo mi izkušnje drugih pri njihovi nezanesljivosti ne dišijo ravno najbolj. Poslovno potrebujem tudi statični IP, da potem nimam problemov z vzpostavitvijo VPN povezave s pisarno. Fiksna linija od Telekoma ali A1 je pa malo prepočasna za moje potrebe, še posebej upload mi manjka.

Zato razmišljam o testiranju tega A1 Ultra, da vidimo. Me pa v obeh primerih (privat in poslovno) zanima samo čimvečja hitrost interneta. TV-ja, fiksnega telefona in druge navlake ne potrebujem. V službi sploh ne, doma je pa tako stream skoraj za vse. RTV SLO pa tudi preko antene, če že ravno hočemo v živo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2543
Aktiv.: 13.14
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 11:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Telemachova poslovna optika je kar v redu. Čeprav bi raje izbral drugega operaterja, ker ne podpiram sumljivih balkanskih poslov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.39

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 11:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej imaš dobre izkušnje?

Če bo kdo testiral tole A1 Ultra, se pa priporočam za izkušnje. Preden grem v testiranje tega, bi vseeno rad imel kakšno izkušnjo več. Ker nimam samo postopka zamenjave modema, ampak potegne za sabo nastavitve v požarnem zidu zaradi spremembe statičnega IP-ja, itd.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5335
Aktiv.: 24.72
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 11:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mi na Telemach optiki nimamo problemov ...
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 11:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Qwertz na vsak način želiš biti žaljiv in podcenjujoč. Ob tvoji logiki me čudi, da ne nosiš takega telefona s seboj ... je mnogo bolj predvidljiv, kot RF ... a ne?


Ne vem, kaj te hudiča briga oziroma moti, kakšne vzroke in argumente imam za potencialno menjavo providerja in medija dostopa. V končni fazi bi lahko tudi napisal, da me moti oranžna in mi je bolj rdeče črna kombinacija logotipa všeč.

Etiketiraš me z laikom, jaz imam pa laični občutek, da se ti niti približno ne sanja kaj dosti o tem, kaj s tistim 5G dostopom pravzaprav prihaja na trg. Osnovno vprašanje ob odpiranju teme je bilo, ali ima že kdo kaj izkušenj s tem. Laično gledano dilema, kako lan kabel potegnit skozi okno nekako ne sede v ta kontekst.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3241
Aktiv.: 33.10

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 26, 2022 12:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Boš pa ja NBP "potegnil" Smile


S 5G nimam veliko izkušenj, razen z uporabo na ajfounu, kjer dela dobro, dokler je bazna postaja blizu.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 73 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group