www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

tnc 426 kondenzatorji v cnc stroju

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kenny
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Jun 2010 13:27
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.07
Kraj: Stari trg pri ložu

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 05, 2024 2:28 pm    Naslov sporočila:  tnc 426 kondenzatorji v cnc stroju Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Imam cnc stroj fehlmann picomax 82 s krmilnikom tnc 426, letnik 98. Stroj sem kupil v okvari in obnovil, vsaj kar se mehanskega dela tiče in tu je brezhiben. Pri krmilju pa sta se pojavila dva problema:

- stroj se včasih noče povsem prižgati, predvsem v mrazu. Sam računalnik se zažene, krmilje se z gumbom ponavadi vžge (včasih se že tu zatakne), potem pa se ponavadi servo pogoni ne vžgejo (včasih vsi, včasih samo pogon za x os). Če nekaj časa čakam oz. z kaloliferjem grejem elektro omaro se v elektro omari nekaj preklopi (po zvoku podobno vklopu trafota). Potem normalno vse dela. Po pogovoru z nekaj električarji sklepam da so problem stari kondenzatorji? Slišal sem že da se pri starejših strojih menjuje kondenzatorje. Zanima me če bi to lahko držalo in kje bi ti kondenzatorji najverjetneje bili ? prilagam sliko omare.

-rs232 komunikacija je delala slabo, nato pa povsem umrla (priklop direkt na com port PC-ja), poskušal sem tudi prek 422 in adapterja na usb vendar pri obeh protokolih signal pc pošlje, vendar iz krmilnika ne dobi povratnega signala. Sem sicer klical v zastopništvo, bomo verjetno preizkusili z ethernet kartico. Zanima me ali se v nasprotnem primeru da popraviti plato, predvidevam da so šli serijski kontrolerji ali nekaj poleg njih. Je pa to glavna plata krmilnika na kateri je tudi procesor.

Sam sem strojnik, o elektriki in komunikaciji nekaj stvari vem, nisem pa v tem fohu.. Zanima me malo okvirno kako je pri tem če ima kdo izkušnje, da zvem približno sliko kaj in kako.



tnc426.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  320.13 KB
 Pogledana:  50 krat

tnc426.jpg




Nazadnje urejal/a kenny Pet Jan 05, 2024 3:36 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 05, 2024 3:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot so ti že nekateri električarji (???) povedali, bi seveda najprej pogledal napajalnik(e) in seveda elektrolitske kondenzatorje v njem (njih)
in če je kakšen fuč (ali pa, če ni videti), bi zamenjal kar vse saj so stari najmanj 26let, kar je zanemarljiv strošek.

Slike pa lepi na forum, saj na zunanjih strežnikih ščasoma izginejo!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3173
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 07, 2024 12:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Strinjam se s predhodnikom.

Še prej pa lahko poizkusiš s bolj lokaliziranim segrevanjem - s fenom. Napake išči predvsem v modulih, ki dobijo napajanje iz omrežne napetosti. Zgoraj vidim en SIEMENS-ov napajalnik. Lahko tudi izmeriš njegovo napetost.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kenny
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Jun 2010 13:27
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.07
Kraj: Stari trg pri ložu

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 07, 2024 6:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za odgovore.
Z lokalnim gretjem imam namen probati, problem je vsakič ko prinesem fen v delavnico se stroj normalno vžge, isto se je zgodilo že 3x ko je prišel električar na ogled Evil or Very Mad . Siemens napajalnik da pravilno napetost in se prižge takoj. Problem je da se stroj večino časa normalno vklopi in potem ni mogoče nič meriti po samem vezju.

Po stroju je še nekaj transformatorjev- glavni je posebej, drugi največji je pa na dnu omare, potem pa je še nekaj manjših. Sam po zvoku ko se vklopi sumim da je problem ravno pri tem na dnu oz. pri stvari ki ga vklaplja (moram pomeriti sam trafo). Sem dobil enega električarja/elektronika bova šla po vrsti in menjala vse kondenzarje v napajalni strukturi.

Prav tako bom zamenjal še baterije in naredil kopijo trdega diska. Trdi disk je z 40pin konektorjem. Imam en star pc z takimi konktorji. Se da tak disk normalno kopirati ali ima kakšne svoje "fore" ?

Glede komunikacije mi bodo zgleda pomagali pri treconu, kupiti je potrebno ethernet kartico in cimco nfs server.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 07, 2024 6:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kenny je napisal/a:
Trdi disk je z 40pin konektorjem. Imam en star pc z takimi konktorji. Se da tak disk normalno kopirati ali ima kakšne svoje "fore" ?........
Z ustreznim vmesnikom se tak disk skopira brez problemov.
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kenny
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Jun 2010 13:27
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.07
Kraj: Stari trg pri ložu

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 09, 2024 10:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanima me še za komunikacijo preko rs232, zgleda da je šel čip. Noter je sipex sp206ct, ki je bil že menjan, je videti da ni original zaspajkan. Sam čip je na dostopnem mestu na glavni plati, kjer je tudi procesor. Zanima me koliko je varno čip menjati direktno na plati (seveda nebi to delal sam) ? Seveda stroj izklopljen, vse kar je v stroju napetosti je od baterij.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3173
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2024 9:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Misliš zamenjati, ko je plošča v stroju? Ne vidim težav. Mogoče ne bi bilo slabo, da bi bil spajkalnik ozemljen, da ni težav s statiko. Upam, da z baterijami misliš tiste za uro in ne kaj večjega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kenny
Član
Član



Pridružen-a: Čet 17 Jun 2010 13:27
Prispevkov: 11
Aktiv.: 0.07
Kraj: Stari trg pri ložu

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 10, 2024 10:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja baterije so 3x 1.5V. Sicer ne razumem, da naj bi se parametri stroja zbrisali če ni baterije ? Parametri so na trdem disku, kjer sem jih tudi spreminjal pri obnovi glavnega vretena (referenčne pozicije za menjavo orodja, omejitev max števila obratov). Mogoče je kaj drugega na ramu da rabi napajanje ?

Ja plošča v stroju. Gre se za to da je to glavna "matična" plošča na kateri je tudi procesor, da jo dobim ven je pa resen podvig. Kar me pa bolj skrbi je, da ne pride do kakšne izgube nastavitev/podatkov.

Glede kondenzatorjev sem mogoče ugotovil kje je problem. Pregledal sem celo omaro, da bi našel vse napajalnike, kar sem našel je ta, označen na sliki, ki ima dva večja kondenzatorja (me ni doma da bi slikal, kondenzatorja sta kjer sta kroga). Po shemi je to 24v napajalnik (iz zadnje strani transformatorček) z nekaj releji ter parimi tranzistorji. Pri gretju teh dveh kondenzatorjev s fenom se je stroj prižgal (nevem ali naključno ali ne). Po shemi je težko razbrati kaj točno napaja, je pa sigurno povezan z plc-jem. Prvo bom menjal ta dva da vidim če je kaj razlike. Razen glavnega siemens 24v napajalnika in tega omenjenega sta še dva manjša 24v transformatorja, vendar nimata okoli nobenih kondenzatorjev oz. vezja.



tnc426_2.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  227.84 KB
 Pogledana:  26 krat

tnc426_2.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group