www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kako pritrditi poškodovano jermenico na os?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2022 4:35 pm    Naslov sporočila:  Kako pritrditi poškodovano jermenico na os? Odgovori s citatom

Pri starejšem (skoraj toliko kot jaz) pralnem stroju Candy bi rad pritrdil jermenico, ki ima poškodovane zobe na os. Kako to storiti? Nekaj idej imam, bi pa rad še kakšno sveže mnenje, preden začnem vrtati ali kaj podobnega. Varjenje ne pride v poštev zaradi ležaja in tesnila. Dodatna težava je tudi, da navoji na osi niso več v najlepšem stanju. Večjo matico se sicer lepo privijači, ima pa precej 'lufta'.

Zdi se mi, da je do tega prišlo, ker so mogoče pri prejšnjem popravilu os montirali bolj noter in zato zobje niso do konca zagrabili. Ko so imeli nekaj prostega hodu levo-desno, so se počasi obrabili.



DSCN9822.JPG
 Opis:
Os bobna
 Velikost datoteke:  365.3 KB
 Pogledana:  7 krat

DSCN9822.JPG



DSCN9800.JPG
 Opis:
Jermenica, gledano s strani bobna.
 Velikost datoteke:  409.23 KB
 Pogledana:  3 krat

DSCN9800.JPG



DSCN9801.JPG
 Opis:
Jermenica, gleda z zadnje strani stroja.
 Velikost datoteke:  385.19 KB
 Pogledana:  4 krat

DSCN9801.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cici
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 7:42
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.32
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2022 5:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zobje na jermenici in osi se morajo tesno prilegati, drugače se jermenica premika po osi in se s tem zobje obrabljajo. Predlagam da zamenjate os in jermenico.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4049
Aktiv.: 18.18
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 15, 2022 7:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lahko v jermenico zavrtaš navoj ( večji da prime na večjo površino )
na vijak daš lepilo za navoje
+
os in jermenico očistiš in razmastiš ter zalepiš s dvokomponentnim lepilom
https://kemisplus.si/tekoce-kovine/

( zraven lepila je to tudi polnilo ( kovonski prah ki bo zapolnil manjko )


to uporabi samo če ne moreš zamenjati osi in jermenice

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.17
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 17, 2022 8:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko si pomagaš z moznikom. Na primer: jermenico natakneš na os in zvrtaš luknjo (premera cca 5 mm) v eno izmed zob, tako da bo polovica luknje zavrtana v jermenico, polovica pa v os. Nato pa vstaviš štift in priviješ končno matico. Lahko zvrtaš dve takšni luknji, eno nasproti druge.

Seveda ne gre brez tiste življenjske situacije: -Candy pralni stroj s povsem identično jermenico in osjo je bil pri nas doma in sem ga pred 20 leti razmontiral iz radovednosti. Nekaj drobnarij sem shranil, vključno z osjo in jermenico. Nato ju še 10 let prelagal po policah in pred 10 leti vrgel na odpad. Se nisi mogel prej javiti, a? Laughing
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.43
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 17, 2022 10:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi odrezal trak alu pločevine (širok kot je širina zob)ga zakrivil okoli ter nato privil jermenico... vmes bi hjo še večrat nabil s kladivom in nato večrat zategnil...
_________________
In brake we trust...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 03, 2022 11:36 am    Naslov sporočila:  Rešeno Odgovori s citatom

Hvala za ideje. Na nekatere se nisem sam spomnil.

Namenil sem se narediti z moznikom. Med vrtanjem sem ugotovil, da je na jermenici še podložka za katero sem prej mislil, da je del jermenice. Držala se je tako dobro, da jo je šele sveder porinil dol.
Brez podložke so preostali deli zob zagrabili, zato sem podložko zamenjal s pol tanjšo, praznino med zobmi pa zapolnil z dvokomponentnim lepilom (klasičnim, ne s tekočo kovino).
V os sem vrezal navoj in vijak zavaroval z lepilom.

PS: Nabijanje s kladivom se mi ne zdi sprejemljivo, saj bi povzročalo velike bolečine ležaju.

Pravkar pere in je pral tudi cel oktober.

PS: Ugotovil sem, da je tudi termostat za zamenjavo (NA kontakt je stalno sklenjen). Če ima kdo kakšnega, se priporočam.



DSCN9840.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  386.08 KB
 Pogledana:  7 krat

DSCN9840.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group