www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Subsonic filter za gramofon

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
poldim
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2011 11:34
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2022 2:33 pm    Naslov sporočila:  Subsonic filter za gramofon Odgovori s citatom

Pozdravljeni, sem pred izdelavo Subsonic filtra za MM gramofon, ker bi želel pri poslušanju vinilk izločiti nihanje membrane Bass zvočnika pri zelo nizkih frekvencah pod 20Hz. Vezje že imam pripravljeno, vendar sem v dilemi, kako izbrati filterne kondenzatorje. Vrednosti kondenzatorjev so 100nF.
Ali mi lahko kdo predlaga, kateri tip kondenzatorja bi bil za Audio signale najbolj primeren (PP, MKP,....).

Trenutno imam nabavljene PP kondenzatorje 100nF/160V. So ti kondenzatorji primerni?

Farnell: MKP1837410161G (VISHAY MKP1837410161G General Purpose Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.1 µF, ± 1%, 100 V, 160 V, Proizvajalec VISHAY)

Prosim za kak koristen nasvet.



Rumble Filter V1.0.png
 Opis:
Shema filtra.
 Velikost datoteke:  16.37 KB
 Pogledana:  3 krat

Rumble Filter V1.0.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmelektronika
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Okt 2019 18:59
Prispevkov: 176
Aktiv.: 3.22
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2022 2:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če te zanima imam profi pasivne.


IMG_20221128_134548.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1017.37 KB
 Pogledana:  5 krat

IMG_20221128_134548.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2022 3:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam bi dal kar keramiko, napetosti nimaš visoke.
(nisem pa audio geek v smislu uigravanja kablov itd. Wink )

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poldim
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2011 11:34
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2022 3:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mmelektronika je napisal/a:
Če te zanima imam profi pasivne.


Te pasivne sem že gledal, vendar me niso prepričali. Pa tudi cena ni preveč vabljiva.

Vezje in ves material za elektronsko izvedbo že imam, zanima me le to, ali so predlagani kondenzatorji (PP tip) ustrezni za uporabo v filtru.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poldim
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2011 11:34
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2022 3:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Sam bi dal kar keramiko, napetosti nimaš visoke.
(nisem pa audio geek v smislu uigravanja kablov itd. Wink )

LP, g


Jaz nisem neki audiofil, da bi iskal dlako v jajcu, menim pa, da če imam možnost, bi izbral ustreznejšo varianto.

Vezje imam narejeno za 5 mm med sponkami. Sedaj pa lahko izbiram, kaj bom dal notri. PP kondenzatorje imam na razpolago, če pa kdo predlaga kaj boljšega, pa nič ne bo škodovalo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poldim
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2011 11:34
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2022 3:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vem, da so kondenzatorji definirani s svojo kapacitivnostjo in napetostjo , vendar imajo še druge lastnosti, ki določajo, v katerih aplikacijah je kateri tip kondenzatorja primernejši. Nekdaj sem že videl neko tabelo, vendar je trenutno ne najdem.

Ima mogoče kdo kako klasifikacijo kondenzatorjev glede na uporabo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2022 3:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi uporabil folijske kondenzatorje, vsaj, če ni potrebe po SMD.

Mnogim keramikam se dielektričnost (kapacitivnost) spreminja z električnim poljem (napetostjo), kar pomeni nelinearnost. Poleg tega je pri keramiki razreda II izrazit tudi mikrofonski efekt. Res, da tukaj napetosti niso velike in ne eno ne drugo ne igra velike vloge in navaden smrtnik najbrž ne bi opazil razlike.

https://passive-components.eu/audio-grade-capacitors-technology-and-applications/
https://aeaaudio.com/audiophile-quality-capacitors-going-beyond-the-simple-re-cap/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poldim
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2011 11:34
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2022 4:39 pm    Naslov sporočila: icon_complicity  Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Jaz bi uporabil folijske kondenzatorje, vsaj, če ni potrebe po SMD.

Mnogim keramikam se dielektričnost (kapacitivnost) spreminja z električnim poljem (napetostjo), kar pomeni nelinearnost. Poleg tega je pri keramiki razreda II izrazit tudi mikrofonski efekt. Res, da tukaj napetosti niso velike in ne eno ne drugo ne igra velike vloge in navaden smrtnik najbrž ne bi opazil razlike.

https://passive-components.eu/audio-grade-capacitors-technology-and-applications/
https://aeaaudio.com/audiophile-quality-capacitors-going-beyond-the-simple-re-cap/


Iz povezav, ki ste mi jih poslali vidim, da imajo pravi kondenzatorji v audio aplikacijah nezanemarljivo vlogo.

Ali se motim?

Po tem kaj sem prebral je Polypropilenski kondenzator optimalna izbira. To je tudi to, kar sem želel izvedeti.

Hvala za pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poldim
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2011 11:34
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2022 5:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mmelektronika je napisal/a:
Če te zanima imam profi pasivne.


Imam še eno vprašanje, kje se priključijo pasivni filtri?

(med MM glavo in predojačevalnik, ali na izhod predojačevalnika, kar je po moje verjetneje)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2022 5:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čim manj kompliciraj. Itak boš delal stereo. Naredi enega z PP in enega s folijskimi kondenzatorji. Poslušaj. Izmeri, testiraj. Če ne slišiš ali izmeriš razlike, potem je vseeno.
Pasivne filtre bi jaz dal na mesto, kjer je najvišji signal...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poldim
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2011 11:34
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 28, 2022 6:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MOND je napisal/a:
Čim manj kompliciraj. Itak boš delal stereo. Naredi enega z PP in enega s folijskimi kondenzatorji. Poslušaj. Izmeri, testiraj. Če ne slišiš ali izmeriš razlike, potem je vseeno.
Pasivne filtre bi jaz dal na mesto, kjer je najvišji signal...


Hvala MOND.

Strinjam se s tabo in ne mislim komplicirat. Sedaj bi rad samo med tem kar imam na razpolago izbral najboljšo kombinacijo. Keramične kondenzatorje pa sem res že v startu izločil.
Pasivnih filtrov ne bom uporabljal, sem pa enakega mnenja, da je pasivni filter verjetno predviden za izhod predojačevalnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mmelektronika
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Okt 2019 18:59
Prispevkov: 176
Aktiv.: 3.22
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2022 12:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pasivni filter nima bruma in šuma. Samo za razmislek Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MOND
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Okt 2005 20:05
Prispevkov: 623
Aktiv.: 2.81
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2022 2:05 pm    Naslov sporočila: icon_funny  Odgovori s citatom

mmelektronika je napisal/a:
pasivni filter nima bruma in šuma. Samo za razmislek Smile

Ravno sem hotel vprašat... Kateri OPAMP bo za temi kondenzatorji? Rolling Eyes
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poldim
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2011 11:34
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2022 2:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mmelektronika je napisal/a:
pasivni filter nima bruma in šuma. Samo za razmislek Smile


To je res, da sta pri pasivnem vezju ti dve motnji res minimalni, kar je super. Imamo pa pri pasivnem vezju slabljenje signala, ki pa ni zanemarljivo (seveda je odvisno od izvedbe filtra). V primeru, da smo signal oslabili, ga moramo kasneje dodatno ojačati, kar pa nam spet prinese šum in brum.

Obe varianti sta OK, važno je, v kaki konfiguraciji jih uporabimo.

V mojem primeru imam RIAA predojačevalnik z nizkim izhodnim nivojem in če mu dodam še pasivni filter, bom moral dodati predojačevalnik. To pomeni, da nisem z aktivnim filtrom nič zgrešil in še signala ne gubim.

To je moje mnenje in seveda rešitev pri moji konfiguraciji komponent audio sistema.

Hvala vsem za koristne informacije in deljenje mnenj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
poldim
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Mar 2011 11:34
Prispevkov: 104
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ormož

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 29, 2022 4:30 pm    Naslov sporočila: icon_funny  Odgovori s citatom

MOND je napisal/a:
mmelektronika je napisal/a:
pasivni filter nima bruma in šuma. Samo za razmislek Smile

Ravno sem hotel vprašat... Kateri OPAMP bo za temi kondenzatorji? Rolling Eyes


Na prototipni izvedbi bo NE5532. Če se izkaže, da to ni to, kar sem iskal, pa zamenjam s kakim drugim kvalitetnejšim. Pred vsem pa ločim kanala z dvema OPAMP-oma, kar sem imel namen že v štartu, vendar me je material, ki ga imam na zalogi, premamil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group